Loni působilo BlackBerry KeyOne jako zjevení. Nabízelo hardwarovou klávesnici s chytrými funkcemi, atraktivní design, nebo Android s aplikacemi zaměřenými na produktivitu. Uživatele tím zaujalo možná i více, než společnost TCL, jeho výrobce, předpokládala. Bylo tedy jen otázkou času, kdy bude představen jeho nástupce.
K odhalení BlackBerry Key2 došlo na začátku června a od počátku bylo zřejmé, že nechce úspěšný první model zcela měnit, ale pouze odstranit vytýkané nedostatky. Hardwarová klávesnice je téměř totožná, zůstala i čtečka otisků prstů ukrytá v mezerníku. Došlo však na výkonnější procesor, dvojnásobnou RAM nebo poprvé i na duální fotoaparát.
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 72 × 8,5 mm, 180 g displej: 4,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 620, 433 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze BlackBerry Key2 začíná na následujícím listu.
1. Design
Minimum změn. Ačkoliv model KeyOne měl poměrně ostré linky, verze Key2 jde v tomto ohledu ještě dále. U původního modelu byly totiž alespoň hrany oblé, u nové generace jsou všechny hrany důsledně 90stupňové. Vypadá to sice hezky, ale praktické bohužel příliš nejsou.


Rozměry BlackBerry Key2 činí 151,4 × 71,8 × 8,5 mm a hmotnost je 168 gramů
Zachován byl i 4,5palcový displej se senzorovými klávesami pod ním, a hlavně hardwarová klávesnice. Ta má čtyři řady a mimo všech písmen obsahuje také klávesy jako Alt, Shift, Backspace, Enter nebo tlačítko pro symboly a speciální Speed Key. V mezerníku je pak schovaná čtečka otisků prstů, která reaguje velmi rychle a přesně.


Zdvih kláves je dostatečný, avšak jejich velikost je pro větší prsty nedostatečná, a to přes to, že je o 20 % větší než u minulé generace. Pokud jste předtím hardwarovou klávesnici dlouho nepoužívali, budete si na ni zvykat déle
Beze změny zůstalo i složení funkčních kláves na bocích telefonu. Na pravém boku tak najdete tlačítka pro ovládání hlasitosti, vypínací tlačítko i tzv. Convenience key. BlackBerry Key2 nepodlehlo divokým módním trendům a zachovalo si 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Zdířky na spodní hraně sice naznačují stereo reproduktory, avšak zvuk se line pouze z pravé části.


Klávesnice současně reaguje na jednoduchá dotyková gesta. Přejetím po klávesnici tak můžete listovat v galerii nebo scrollovat stránku v prohlížeči
Zadní strana je plastová a má zdrsněný pogumovaný povrch, který velmi dobře funguje proti vyklouznutí telefonu z ruky. Novinkou je duální fotoaparát, který nahrazuje designově výrazný snímač z předchozí generace. Z pohledu konstrukce tedy není telefonu co vytknout, veškeré součásti k sobě dokonale přiléhají a celek tak působí velmi bytelně a věříme, že bez úhony vydrží i menší pády.


Hardwarové klávesy jsou podsvíceny a dokáží i citlivě reagovat na změnu ovládání displeje dotykem, tím že samy automaticky zhasnou
Hardwarová klávesnice se bohužel negativně projevuje na ergonomii celého modelu. Jestliže telefon držíte na výšku, je vše ještě v pořádku, ačkoliv ovládání displeje je i tak mírně složištější. Horší je to ale v režimu na šířku. Přehrávání videí, hraní her, prohlížení fotek v galerii. Při všech uvedených činnostech vám bude náhle fyzická klávesnice na obtíž. Ano, řeknete si, kdo by na manažerském telefonu hrál hry, ale videa si čas od času přehraje snad každý.


Klávesnice je defaultně QWERTY a nikde v nastavení ji bohužel nelze změnit na QWERTZ
2. Displej
Téměř čtvercový displej. Hardwarová klávesnice ukrojí nemalou část prostoru, kde je obvykle displej. Proto se na Key2 vešla pouze IPS LCD obrazovka s úhlopříčkou 4,5 palce. S ohledem na netradiční poměr stran 3:2 je zvláštní také rozlišení 1 080 × 1 620 pixelů. S jemností dosahující hodnoty 434 ppi se ale nemusíte bát, že byste na telefonu spatřili jednotlivé obrazové body.


4,5palcový displej je v dnešní době trochu trpaslík a mnohým to nemusí vyhovovat
Displej je chráněn proti mechanickému poškození, a to jednak samotnými tlačítky klávesnice, které vystupují mírně nad povrch, a tak se displej obvykle přímo nedotýká podložky, a jednak i tvrzeným sklem Gorilla Glass 3. Zvláštní přitom je, že předchozí generace KeyOne disponovala sklem Gorilla Glass 4. generace.



Poměr stran 3:2 je z mnoha pohledů nepraktický. Při zobrazení fotek se standardním poměrem stran 4:3 musí telefon tyto mírně oříznout, při přehrávání videa s poměrem 16:9 pak vidíte černé pruhy nad a pod videem
Vlastnosti displeje vás nezklamou. Jeho barvy působí v základním nastavení přirozeně, jestliže máte rádi saturované barvy, můžete si v nastavení aktivovat Syté barvy. Pochválit musím automatickou regulaci jasu, která funguje opravdu dobře. Zatímco v noci vám jas displeje nevypálí oči, tak na slunci je s maximální hodnotou jasu velmi dobře čitelný.


Svým pojetím navazuje BlackBerry Key2 na slavné řady Bold a Curve
I když je nad displejem malá notifikační dioda, umí obrazovka modelu Key2 zobrazit notifikace i na vypnutém displeji. V jejích možnostech je jak jednoduché zobrazení času, data a případně zmeškaných notifikací, tak i zobrazení náhledu příchozích zpráv z Messengeru, WhatsAppu nebo příchozího e-mailu.
3. Hardware
Stále ze středu, ale dostatečně. Jedna z hlavních výtek u prvního modelu směřovala k nedostatku výkonu. Verze Key2 se v tomto směru poučila a ačkoliv nevidíme procesor z osmičkové řady, vyšší Qualcomm Snapdragon 660 se čtveřicí jader taktovaných na 2,2 GHz a úspornější čtyřkou jader s frekvencí 1,8 GHz dokázal zajistit dostatek výkonu.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 128 220
- CPU: 61 273
- GPU: 23 213
- UX: 36 832
- MEM: 6 902
S tím mu pomáhá i grafický čip Adreno 512 a více než dostatečná 6GB RAM. Zdvojnásonila se vnitřní paměť, a to na 64 GB. Jako každý správný telefon pro manažery pak i Blackberry Key2 nabízí bohatou konektivitu. Samozřejmostí je podpora vysokorychlostních přenosů dat LTE (vč. podpory VoLTE), stejně jako bezdrátového připojení k internetu skrze dvoupásmový adaptér Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac) s podporou Wi-Fi Direct a hotspotu.



Signál operátora a rovněž i Wi-Fi adaptéru mi v průběhu testování přišel jako průměrná
Hybridní slot na levé straně telefonu poskytuje prostor buď pro dvě nanoSIM karty, anebo pro variantu nanoSIM + microSD karta. Ta může mít kapacitu až 256 GB. Párování telefonu se služebním vozem nebo se sluchátkem probíhá pohodlně přes Bluetooth 5.0 s A2DP. Když jsme u služebního vozu, můžete telefon použít i jako navigaci, jelikož obsahuje A-GPS čip s podporou GLONASS.
Jestliže máte z pohledu bezkontaktního placení tu správnou banku, poslouží BlackBerry Key2 rovněž jako peněženka, což jí umožňuje NFC čip. Co bohužel chybí, to je podpora bezdrátového dobíjení. Útěchou uživateli však může být, že telefon má nadprůměrnou výdrž. Tu mu zajišťuje kombinace baterie s kapacitou 3 500 mAh, menší displej, relativně nižší rozlišení a úsporný procesor.




Po připojení USB-C kabelu k dobití telefonu dostanete na výběr, zda telefon dobíjet normálně nebo v tzv. Boost režimu. V případě druhé varianty telefon omezí využití dalších jeho funkcí za účelem rychlejšího dobití.
I v rušném pracovním týdnu proto postačí, když model Key2 připojíte do nabíječky každý druhý večer. Pokud se vám naskytne prodloužený víkend, během něhož budete telefon používat méně, můžete nabíječku nechat doma. Jakmile telefon připojíte k nabíječce, dokáže se díky technologii Quick Charge 3.0 dobít z 0 na 50 % za delší půlhodinku. Do 100 % pak budete potřebovat necelé 2 hodiny.
4. Software
BlackBerry Key2 využívá Android ve verzi 8.1 Oreo, přičemž TCL slibuje že tento model dostane i aktualizaci na Android P a později také na Android Q. Základní Android nedoznal, i přes přítomnost BlackBerry Launcheru, příliš změn, a pokud se nějaké odehrály, tak zejména za účelem zvýšení produktivity při používání telefonu. Některé funkce známe již z minulosti, jiné jsou nové nebo výrazně přepracované.




Mezi starší funkce již patří možnost zobrazení rychlých widgetů prostřednictvím jeho „vytažení” z ikony aplikace. Všechny aplikace, které tyto rychlé widgety podporují podle zobrazení tří teček
Základní nabídka zůstala nezměněna. K dispozici jsou upravitelné pohotovostní obrazovky, přičemž na nich můžete mít jen ty aplikace a widgety, které chcete. Ostatní aplikace jsou v hlavní nabídce. Ihned po startu si přitom všimnete úzkého pásku připnutého k pravé boční straně. Za ním se ukrývá tzv. Karta produktivity.



Aplikace DTEK vás může upozornit kdykoliv, když kterákoliv aplikace požádá o lokalizační údaje. Počet těchto požadavků vás může až nepříjemně překvapit
Ta sdružuje veškeré notifikace, úkoly, schůzky a to napříč všemi vašimi účty. Nově na ní můžete přidávat i widgety jiných aplikací, tak abyste si ušetřili místo na pohotovostních plochách. Pokud se chcete vybranými zprávami nebo úkoly zabývat více, poslouží k tomu starý známý BlackBerry Hub. Ten prošel spíše menší aktualizací, za to ale funguje naprosto spolehlivě.



Prostřednictvím klávesy Speed key si můžete ve spojení s dalšími klávesami nadefinovat až 52 různých zkratek
Přepracovaná je softwarová ochrana zařízení, kterou zajišťuje aplikace DTEK. Kompletní obsah telefonu je šifrován, aplikace DTEK pak provádí jeho neustálou kontrolu a kdykoliv, když objeví potenciální bezepečností riziko, tak vás na něj upozorní. Na jednom místě tak můžete spravovat oprávnění jednotlivých aplikací, využití senzorů těmito aplikacemi, diagnostikovat hardwarové součásti telefonu, anebo provést antivirovou kontrolu softwarových součástí mobilu.



Hardwarové tlačítko na boku telefonu tzv. Convenience key slouží k přepínání profilů (schůzka, domov, auto), přičemž pro každý profil si můžete nastavit jiné chování Bluetooth či Wi-Fi, a rovněž můžete využít rychlý přístup k určeným aplikacím
O tom, že vývojářům záleží na bezpečí a soukromí uživatelů svědčí i další softwarové součásti jako Privacy Shield, který dokáže zatmavit jednotlivé obrazovky tak, aby vám nikdo nemohl koukat přes rameno, přes aplikaci Redactor, která umožňuje okamžitě po pořízení screenshotu začernit citlivé údaje, až po aplikaci Locker. Ta umožňuje pomocí definovaného otisku prstu ukrývat obrázky, aplikace i další soubory do jinak nepřístupné složky, přičemž přístup k nim pak umožňuje pouze po stisknutí vybrané klávesové zkratky a sejmutí otisku prstu.




Při využití Privacy Shieldu si můžete zvolit, jak velký má být průhled do čitelné části telefonu
V prostředí zůstalo rovněž množství rychlých zkratek pro rychlou tvorbu úkolů či schůzek v kalendáři, pro otevření nové zprávy, pro nastavení budíku apod. Tyto zkratky si můžete jednoduše a pohodlně připnout na pohotovostní plochu. Co je však z pohledu chodu systému nejdůležitěší, veškeré popsané funkce a aplikace běží na pozadí telefonu nenuceně a nepřekáží běžné práci.



Aplikace Locker pomocí funkce Firefox-Focus rovněž dokáže, používáte-li prohlížeč Firefox, okamžitě po ukončení této aplikace vymazat historii navštívených stránek
Žádným způsobem přitom nenarušují ani rychlost telefonu, která je téměř příkladná. Celý ekosystém telefonu pak zcela zjevně směřuje k hlavním cílům telefonu. K větším efektivitě při komunikaci s ostatními a k větší produktivitě při užívání tohoto telefonu. Jak již bylo uvedeno výše, není tento telefon naopak vhodný ke konzumaci multimediálního obsahu nebo k hraní her.
5. Fotoaparát
Loni nás fotoaparát BlackBerry KeyOne velmi příjemně překvapil. O to větší očekávání jsme měli od prvního duálního fotoaparátu v telefonu BlackBerry. Dle papírových parametrů se můžete těšit na primární snímač o velikosti 1/2,3" s rozlišením 12 Mpx, světelností F1,8 a fyzickou velikostí pixelů 1,28 µm a hybridní fázový autofokus. Sekundární 12Mpx snímač má světelnost F2,6 a fyzickou velikostí pixelů 1,0 µm. K tomu je nezbytné počítat duální LED blesk. Díky druhému snímači lze využít až 2násobný optický zoom.



V aplikaci Fotoaparát lze aktivovat HDR režim nebo fotit panoramatické snímky
Ačkoliv není využití fotoaparátu rozhodně primární funkcí tohoto telefonu, dokáže za dobrých světelných podmínek vytvořit pěkné snímky. V porovnání s minulou generací mi ale přišlo, že se kvalita mírně snížila. Problém nastává při zhoršení těchto podmínek. V takovém případě se na snímcích začínají rychle slívat jednotlivé detaily, vzroste digitální šum a tím i klesne použitelnost pořízených snímků.








Další fotografie naleznete ve Fotogalerii na listu č. 8

Panorama
BlackBerry Key2 zvládne také videozáznam, a to maximálně ve 4K rozlišení při 30 fps. K dispozici je rovněž FullHD záznam při 60 fps. Na kvalitě videa se bohužel nepříjemně projevuje chybějící optická stabilizace obrazu. Také nám přišlo, že se videokamera nedokáže řádně vypořádat s kontrastem scény.
Ukázka videa (4K, 30 fps):
Ukázka videa (FullHD, 60 fps):
Ukázka videa (FullHD, 30 fps):
Závěr
BlackBerry Key2 má jednu nespornou výhodu. Na trhu totiž jednoduše nemá konkurenci. Nikdo další, kdo by vyráběl telefon s hardwarovou klávesnicí tady v současnosti není. Troufnu si však říct, že i kdyby zde konkurence byla, BlackBerry by si s ní dokázala poradit. Přináší totiž vše, co od takového telefonu čekáte.


Klávesnice je od předchozí generace větší a lépe ovladatelná, pokročilé pracovní a bezpečností funkce a aplikace se posunuly tím správným směrem a přibyly i některé nové. Stinnou stránku telefon je pak jeho využití pro prohlížení mediálního obsahu. Skoro by se až chtělo říct, že telefon je opravdu pouze na práci a na volnočasové aktivity by to chtělo telefon jiný.
Nespornou výhodou je ale zabezpečení telefonu. Aplikace DTEK vám na rozdíl od jiných poskytuje pocit, že váš telefon je opravdu zabezpečený. Za celý uvedený balíček si však BlackBerry, potažmo TCL, nechá zaplatit. V současnosti se totiž BlackBerry Key2 prodává za zhruba 17 tisíc korun.
Verdikt:
BlackBerry Key2 sice může na mnohé působit jako závan starých časů, pravdou však je, že dokáže být nesmírně produktivní, jakmile se ho naučíte používat. Jedinou slabinou může být horší multimediální využití.
Plusy:
- QWERTY klávesnice
- perfektní dílenské zpracování
- BlackBerry Hub a jiné produktivní funkce
- softwarová ochrana DTEK
- nadprůměrná výdrž
- dobře zpracovaný always-on displej
Minusy:
- vyšší cena
- slabší výkon fotoaparátu
- malý displej
- občas nepraktický displej s poměrem stran 3:2
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 72 × 8,5 mm, 180 g displej: 4,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 620, 433 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium