Plusy
- Špičkový software
- Podsvícená klávesnice
- Vysoké zabezpečení
- Užitečné klávesové zkratky a karta produktivity
- Velmi rychlé nabíjení
Minusy
- Displej se nehodí pro sledování videa
- Klávesnice přišla o trackpad
- Špatná kvalita nočních fotek
- Podprůměrná kvalita videa
- Základní paměť mohla být větší
Manažerský telefon s Androidem a QWERTY klávesnicí. To není u BlackBerry nic nového, ostatně loňský model KeyOne slavil úspěch a dobře si vede také jeho nástupce Key2. Nevýhodou však byla dosud poměrně vysoká cena. Proto je tu odlehčený model Key 2 LE, který přináší hlavní vychytávky kanandsko-čínské ostružiny i za mnohem dostupnější cenu.
Nižší cena samozřejmě znamená i pár ústupků, ale většinu z nich telefonu rychle odpustíte. Kompenzuje to totiž špičkovým manažerským softwarem a silným zabezpečením na hardwarové úrovni, takže by vaše data měla být v bezpečí.
|
| rozměry a hmotnost: 150 × 72 × 8,4 mm, 156 g displej: 4,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 620, 433 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze BlackBerry Key 2 LE začíná na následujícím listu.
Design
Plastový fešák s QWERTY. To, že jde o BlackBerry poznáte při pohledu na telefon okamžitě. Výrazné logo ostružiny na zádech a hlavně hardwarovou QWERTY klávesnici totiž nepřehlédnete. Je kvalitně zpracovaná, nabízí podsvícení tlačítek a velmi pohodlně se na ní píše. Nováčkům jako jsem byl já, dá učení s ní několik dnů zabrat, časem si jí však zamilujete. Zamrzí jen méně praktické zadávání emoji, které vyžaduje minimálně krok navíc.
Konstrukce je bohužel plastová, ale telefon to rozhodně nijak výrazně nesráží, naopak záda z měkčeného plastu jsou velmi příjemná na dotek.
Velmi intuitivní je také čtečka otisků prstů v mezerníku a uživatele potěší také možnost přiřadit jednotlivým klávesám spouštění různých aplikací. Rozlišován je přitom jak krátký, tak dlouhý stisk. Klávesnice má proti vyšším modelům přece jenom jeden nedostatek - absenci trackpadu. Co mi na čelní straně při používání vadilo nejvíce však byla senzorická tlačítka systému. Při psaní jsem o ně totiž nejednou zavadil a tím pádem úplně vyskočil z dané aplikace.
Na čtyřřádkové klávesnici se píše skvěle, chce to jen trochu cviku. V noci si vás získá i svým podsvícením.
Na čelní straně dále najdeme displej, sluchátko, selfie kamerku, nutné senzory a místo zde našla také vícebarevná LED dioda. Nic nového. Výraznější ústupek proti hlavnímu modelu však najdeme v materiálech. Zatímco u Key2 jsme vyzdvihovali kovové zpracování, u modelu LE po něm nejsou ani památky. Naštěstí je vše dobře slícované, nikde nic nevrže a pevnost telefonu také rozhodně nechybí.
Duální fotoaparát mírně vystupuje nad povrch telefonu, zařízení se ale na stole naštěstí nijak nekýve.
Záda jsou tradičně pokrytá měkčený plast, který je velmi příjemný na dotyk, nezůstávají na něm žádné otisky a mimo to také zabraňuje vyklouznutí telefonu z ruky. Dále zde najdeme nepatrně vystouplý duální fotoaparát a samozřejmě LED diodu. Na horní straně najdeme sluchátkový jack a mikrofonek, spodní straně patří mikrofon, repráček a USB-C konektor.
Uvnitř balení najdete špuntová sluchátka a USB-C nabíječku.
Na levém boku telefonu najdete tradičně šuplíček na nano SIM (v našem případě jen jednu). Pravý bok pak nabízí regulaci hlasitosti, zapínací tlačítko a hlavně funkční tlačítko, kterému můžete nastavit různé funkce. Nepraktické je pouze jeho umístění, jelikož se mi během testování často pletlo s tím zapínacím. K odlišení alespoň pomůže vroubkování zapínacího tlačítka.
Displej
Malý, ale šikovný. Telefon nabízí 4,5” IPS displej s netradičním poměrem stran 3:2. Tomu tedy odpovídá i rozlišení 1 620 × 1080 pixelů. Vzhledem k typu telefonu se zde nehraje na žádnou bezrámečkovost, ale spíš oceníte živé barvy a skvělé pozorovací úhly. Překvapivě dobré jsou také minimální a maximální hodnoty jasu. Pochválit musím také funkci ambientního displeje, který na zhasnuté obrazovce ukazuje čas a upozorní i na přijaté notifikace.
V rámci nastavení displeje můžete měnit i intenzitu podsvícení klávesnice.
Vzhledem k velikosti a poměru stran displeje je ale bohužel prakticky nevhodný ke sledování videa. Většina videoobsahu je totiž v poměru stran 16:9, takže se vám malý obraz ještě osekne po stranách. Pokud se smartphonem rádi koukáte na videa, BlackBerry Key 2 LE asi nebude telefon pro vás.
Hardware
Zlatá střední cesta. Smartphony BlackBerry se pod taktovkou výrobce TCL nikdy nehnaly za nejvyšším možným výkonem, ale drží se v osvědčené vyšší třídě, což většině uživatelů bohatě stačí. Key 2 LE je tedy malým krůčkem směrem dolů, jelikož si musí vystačit „jen” s procesorem Qualcomm Snapdragon 636. I ten však bleskově zvládá většinu úkonů a dovolí rozjet i náročné hry, ač jejich hraní není kvůli klávesnici moc pohodlné.
Přísný správce paměti vás ve výchozím stavu bude často informovat o nedostatku paměti, lze ho však vypnout nebo snížit citlivost.
K dispozici zde máte 4 GB RAM, což je pro většinu lidí dostatečná hodnota. Pro koktejl Androidu a spousty manažerských aplikací BlackBerry je to ovšem tak akorát. Při běžném používání jsem se totiž nesčetněkrát setkal s upozorněním o nedostatku RAM, načež mě systém vybídl k výběru aplikací, které chci ukončit. Správce paměti je ale velmi citlivý a křičet začne i když je ještě 500 MB volných, což je i několikrát denně. Náročnějším uživatelů tedy upozornění raději doporučím vypnout nebo ještě lépe, připlatit si za vyšší model Key2 se 6 GB RAM.
Výkon - AnTuTu 7.1.1
- Celkové skóre: 115 493 bodů
- CPU: 55 989 bodů
- GPU: 21 335 bodů
- UX: 32 255 bodů
- MEM: 5 914 bodů (RAM: 2 409 , ROM: 3 505 bodů)
I s vnitřní pamětí je to u BlackBerry Key 2 LE trochu zvláštní. Velikost úložiště totiž souvisí s počtem podporovaných SIM karet. V případě mnou testované Single SIM verze máte k dispozici pouze 32 GB paměti. Pokud připlatíte několik stovek korun za Dual SIM verzi, získáte dvojnásobek. Počítat přitom musíte s tím, že samotný systém vám z výchozí hodnoty ukrojí 10 GB. Naštěstí je zde možnost rozšíření pomocí paměťových karet až o 256 GB.
Stran konektivity dostanou manažeři vše potřebné. Dvoupásmovou Wi-Fi standardu 802.11ac, LTE (Cat. 12) podporující všechny potřebné frekvence, Bluetooth 5.0, NFC pro bezkontaktní platby a díky sluchátkovému jacku získají i FM rádio. Samozřejmostí je USB-C (2.0) s podporou OTG. Nechybí ani polohové služby GPS, Glonass či Galileo. Počítejte přitom s rychlým a přesným zjištěním polohy.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 269,26 MB/s
- Sekvenční zápis: 99,84 MB/s
- Náhodné čtení: 59,62 MB/s (15 263,67 IOPS)
- Náhodný zápis: 12,52 MB/s (3 206,65 IOPS)
Baterie nabídne průměrnou kapacitu 3 000 mAh, což je výrazně méně, než v případě modelu Key2. Dvoudenní výdrže se zde tedy dočkáte pouze při velmi šetrném používání. Reálně telefon vydrží zhruba 1,5 dne, což ve výsledku znamená každodenní nabíjení. Díky silnému 18W adaptéru s podporou QuickCharge 3.0 vám však nabíjení nezabere ani 90 minut. Telefon vám navíc dá na výběr, zda chcete telefon nabít rychle nebo vám stačí pomalejší a pro baterii šetrnější nabíjení.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 7 hodin a 42 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 10 hodin 50 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 1 hodina 25 minut
Telefon nabízí také reproduktor, který oplývá vysokou maximální hlasitostí, ale hudbu si s ním nevychutnáte. Zvuk působí plastově a při vyšším volume poměrně dost šumí. Na druhou stranu přibalená drátová sluchátka s logem BlackBerry hrají celkem obstojně a nenáročný uživatel si s nimi rozhodně vystačí.
Software
Pro náročné manažery. Operační systém, to je specialita BlackBerry. Ačkoliv je zde předinstalovaný Android 8.1 Oreo, celé prostředí je rozšířeno o nespočet funkcí, aplikací a bezpečnostních řešení BlackBerry. Telefony této značky totiž patří mezi nejbezpečnější telefony s Androidem a Key 2 LE není výjimka. V první řadě si zamilujete propracované manažerské aplikace jako je agregátor zpráv BlackBerry HUB, pokročilý organizér, úkolníček i kalendář.
BlackBerry systém rozšířilo o pěknou kupu aplikací, většina z nich však opravdu stojí za to.
Skvělá je také karta produktivity, která se vysouvá z pravé strany a nabízí rychlý přístup k organizačním aplikacím, oblíbeným kontaktům nebo widgetům. Pro psaní a kancelář jsou zde připraveny pokročilé poznámky Notable nebo balík aplikací od Googlu. Pokud máte rádi umělou inteligenci, můžete si anglicky popovídat s Assistantem od Googlu.
Užitečná je karta produktivity, odkud jasně vidíte naplánované schůzky, oblíbené kontakty či widgety.
Nejvíce zde ale převažují bezpečnostní aplikace, ať už jde anonymní prohlížeč Firefox Focus, který automaticky maže historii prohlížení, pokročilý správce hesel, šifrovaný komunikátor BBM nebo aplikace Privacy Shade a Redactor pro skrytí citlivého obsahu v některé části displeje. Vše pak zastřešuje aplikace DTEK, která kontroluje, zda v systému nemáte nějakou bezpečnostní díru.
Ukázka některých předinstalovaných aplikací.
Moc se mi líbí také pokročilé možnosti aplikací. Jednotlivé aplikace totiž můžete zablokovat heslem nebo je zduplikovat pro souběžné používání s více účty. Applisti pak ocení vyvolání widgetu přímo z ikony aplikace, jen se zde nevyužívá 3D Touch, ale swipe po ikoně směrem nahoru. Zda tuto funkci dané aplikace podporuje značí vždy tři tečky pod ikonou.
Fotoaparát
Dvojočko se bojí noci. Pokud bych měl jmenovat jednu jedinou věc, která mě na telefonu opravdu zklamala, tak to je rozhodně fotoaparát. Duální kamera s rozlišeními 13 a 5 Mpx při světelnosti f/2.2 respektive f/2.4 totiž dle mého nemá u telefonu v této cenové třídě co dělat. Ačkoliv za dobrého světla se dají vyfotit použitelné snímky, které jsou poměrně ostré a mají dostatek detailů, přesto je kazí zvláštní zbarvení do teplejších odstínů. O žádném zázraku se nedá mluvit ani v případě makra či bokeh efektu.
Ukázkové snímky fotoaparátu
Naprostý děs ovšem předvádí kamerka v noci, kde je neúnosná komprese i šum, a to až do takové míry, že objekt na fotce vypadá jako by byl zahalený v mlze. Detaily chybí a fotky jsou kvůli dlouhé expozici z ruky většinou rozmazané. Pro použitelnou fotku tedy musíte projevit opravdu velké úsilí. Poslední měsíce mi prošlo rukama spousty telefon i s poloviční cenou a přesto se odvážím tvrdit, že fotili lépe. Pro zaznamenání běžných věcí poslouží, ale pokud máte fotografické ambice, zde jste na opravdu špatné adrese.
Pro úplnost samozřejmě nesmím zapomenout na selfie kamerku, která nabízí rozlišení 8 Mpx. Vlastnosti fotek ale zejména díky stejnému postprocessingu zůstávají velmi podobné. Pro občasné sdílení na sociální sítě či videohovor však bohatě postačí.
Ukázkové selfie
Přitom samotná aplikace, která vychází hlavně ze základního Key2 je velmi povedená. Nabízí spoustu užitečných funkcí jako je portrét, slow-motion, manuální režim a nebo skener dokumentů. Šikovné je i ovládání, kde máte po ruce užitečné přepínače a uživatele potěší i možnost využít čtečku otisků v mezerníku jako spoušť foťáku.
Aplikace fotoaparátu
Telefon umí samozřejmě také natáčet videa, a to až ve 4K rozlišení při 30 fps, ale zvládá i Full HD při 60 fps. Stejně jako fotkám i videu chybí nutné detaily a poznat na kvalitě není ani zapnutá elektronická stabilizace, při které jsou videa dost roztřesená.
Ukázkové video (1080p, 30 fps):
Závěr
BlackBerry Key 2 LE je povedený telefon, který ale přináší několik kompromisů, které člověka před koupí znejistí. Vzhledem k výbavě je totiž cena 10 000 Kč hraniční. Pravá hodnota BlackBerry Key 2 LE však není ve výbavě, ale ve vynikající QWERTY klávesnici, pokročilém zabezpeční a hlavně špičkovém manažerském softwaru, jemuž je přizpůsobeno i ovládání. Telefon má tedy jasnou cílovkou, pro kterou prakticky nemá žádnou konkurenci. Přesto ještě doporučím příplatek cca 400 Kč za Dual SIM verzi s dvojnásobným úložištěm. Věřte, že časem to oceníte.
Případní konkurenti:
Pokud však koukáte hlavně po poměru ceny/výbavy, upřednostňujete foťák a multimédia, vyhněte se telefonu obloukem. Jste totiž schopni najít lepší nebo stejně vybavený stroj i o několik tisíc levnější. Takovým případem je třeba o 2 000 Kč levnější Nokia 7.1 s prakticky totožnou výbavou a čistým Androidem nebo dokonce Xiaomi Mi A2, které je výbavou výše a přitom stojí polovinu. Ve stejné cenové kategorii pak zmíním Huawei Nova 3 nebo Sony Xperia XZ2 Compact. Úplným extrémem je třeba Pocophone F1, který dokáže za cenu pod 10 000 Kč nabídnou výbavu vlajkové lodě.
|
| rozměry a hmotnost: 150 × 71 × 9,1 mm, 160 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 060 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 7,3 mm, 168 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 010 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 20MPx, video (3 840 × 2 160), blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 135 × 65 × 12,1 mm, 168 g displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 483 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 4 GB, baterie: 2 870 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 19MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: BlackBerry Key 2 LE je cenově dostupný telefon s QWERTY klávesnicí, maximálním zabezpečením a skvělým softwarem, který cílí zejména na manažery. Telefon má však nedostatky po stránce fotoaparátu a nehodí se příliš pro multimédia.
Plusy:
- Špičkový manažerský software
- Vysoké zabezpečení
- Podsvícená QWERTY klávesnice
- Příjemná záda
- Skvělá konektivita
- Rychlé nabíjení
- Programovatelné tlačítko
Minusy:
- Otřesné noční fotky
- Slabá kvalita videa
- Displej nevhodný pro sledování videí
- Klávesnice nemá trackpad
- Malá základní paměť
- Poměr cena/výkon
Fotky zařízení
Screenshoty systému
Ukázka systému
Informační grafika k některým speciálním funkcím systému.
Předinstalované aplikace
Aplikace fotoaparátu
Ukázka fotoaparátu
Ukázkové snímky
Selfie fotografie
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium