Máte-li kapesní počítač iPaq a chybí vám komunikační funkce, můžete zkusit novou košilku, kterou nabízí jako příslušenství Compaq. Z iPaqu se tak rázem stane konkurent komunikátoru XDA, o němž jste si již na MobilManii mohli přečíst.
Kapitoly článku:
Košilka znamená jacket
Košilka - neboli obal (v originále jacket) - je navržena tak, aby pevně obepnula PDA ze zadní strany; částečně připomíná pouzdro, které se k iPaqu dodává. Jen je o dost tlustší, těžší a čouhá z ní anténka - v košilce se totiž skrývá běžný mobilní telefon s podporou nejen evropských frekvencí 900 a 1800 MHz, ale také amerických 1900 MHz. Má vše včetně reproduktoru a mikrofonu, je displej a ovládání využívá z iPaqu. K němu se připojuje pomocí velkého systémového konektoru na spodní části. iPaq do košilky krásně zapadne se zřetelným cvak. Tehdy je komunikační komplet připraven k používání.
Černá ke stříbrné neladí
Zatímco iPaq je malé a hezké zařízení, které svou stříbrnou barvou upoutá snad každého, iPaq s košilkou už o tuto eleganci přišel. Košilka je totiž černá a neznalý pozorovatel se bude divit, proč máte na tak hezkém zařízení tak podivný kabátek s anténkou. A ještě více se bude divit, až budete mít tuto cihličku u ucha. Reproduktor je totiž na druhé straně, takže pokud voláte, displej svítí široko daleko do okolí. Na jednu stranu si nezapotíte displej, na stranu druhou ale každý uvidí, komu voláte.

Ještě než se vrhnu na možnosti zařízení, musím ještě zmínit unikátnost konstrukce. Košilka má svou vlastní baterii, která je nezávislá na baterii hlavní. Pokud iPaq s košilkou nabíjíte, nabíjí se zároveň i ona; košilku lze nabíjet i samostatně. Na displeji pak máte vedle sebe dva indikátory baterií, škoda jen, že samotný iPaq stav baterie neukazuje (resp. ukáže se, až když je zralý na dobití). Baterie v košilce umí i vibrovat. Důležité budiž i zjištění, že košilka umí pracovat i bez iPaqu; když ji zapnutou vyjmete, zůstává živá a na mobil se dovoláte. Bohužel, hovor už není čím zvednout, protože košilka je prosta jakýchkoliv ovládacích prvků až na tlačítko pro zapnutí a vypnutí.

Uvnitř bije PocketPC
Pro ty, kdo netuší, co je iPaq, vězte, že jde o kapesní počítač bez klávesnice s operačním systémem PocketPC. Má barevný dotykový displej s rozlišením 240 x 320 bodů s velmi silným a jasným podsvícením. Ze systému PocketPC pak vyplývají všechny funkce tohoto bezesporu povedeného a velmi prodávaného kapesního počítače, které zde snad nemá ani smysl jmenovat. Proto jen stručně: s iPaqem můžete pracovat s dokumenty Wordu a Excelu, máte k dispozici mobilní Outlook, v němž můžete pracovat s kontakty, kalendářem, úkoly a e-maily, nechybí mobilní Internet Explorer s WAPem, přehrávač videa a hudby či kalkulačka nebo hra Solitaire. Další programy můžete do iPaqu klidně dohrát pomocí dodávané synchronizační kolíbky a programu ActiveSync; ten dokáže také synchronizovat data se stolním počítačem.
Hlasové centrum
Testovaný iPaq měl přeinstalovánu aplikaci Voice Center, která zajišťuje komunikaci s košilkou. Instaluje se vždy při vložení počítače do košilky a občas si vyžádá reboot iPaqu. Vždy při probuzení iPaqu (když je vypnutá obrazovka) se chvíli program „dává dohromady“ (waking-up), takže musíte být trpěliví. Poté se zobrazí základní nabídka programu: hlasová komunikace, SMS, Internet Explorer a nastavení pozadí. Funkční výbava je tedy poměrně chudá, namátkou chybí třeba SIM Toolkit; resp. udává se, že ho košilka má, nicméně ať jsem tuto funkci hledal jak jsem chtěl, nebyl jsem bohužel úspěšný.
