Značka Cubot v našich končinách není příliš známa, na druhou stranu, jako jedna z mála své smartphony dováží oficiální cestou i do Evropy. Do redakce se nám dostal stávající vlajkový model Cubot X18 Plus, který má ambice na to zbořit dosavadní mýty zavedených výrobců. Pokud odhlédneme od prémiových materiálů, nabídne X18 Plus dostatečný výkon, dobrou cenu a svižný Android. A co na tom, že je to tak trochu „Čína“? S tím se musí tak trochu počítat...
Ne, ze značky si utahovat nebudeme, protože smartphone v testu překonal naše očekávání. Nemáme sice přímé srovnání s dalšími modely Cubotu, ovšem jako prvotina, která se nám od Cubotu dostala do redakce, rozhodně nezklamala. Navíc, pokud se podíváme na prodejní cenu pohybující se okolo 4 tisíc korun, V tomto cenovém segmentu X18 Plus prakticky nemá žádnou konkurenci. A nevadí ani to, že nemá zakřivený displej, skleněný zadní kryt, oční skener nebo čtečku otisků v displeji. Pokud potřebujete šikovného pracanta s čistým Androidem za málo peněz, máme pro vás tip na zajímavou novinku.
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 84 × 8,6 mm, 178 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 64 GB, microSD, RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Mediatek MT6750 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 20MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Recenze Cubotu X18 Plus pokračuje v následující kapitole.
1. Design
I když se Cubot X18 Plus tváří jako běžný novodobý smartphone, výrobce jej tvrdošíjně označuje staromódně jako phablet. Rozměry 159 × 74 × 8,6 mm však odpovídají běžným smartphonům s většími displeji. V případě X18 Plus dorostl téměř do úhlopříčky šesti palců. Hmotnost je také o něco vyšší, než jsme zvyklí, nosit 178 gramů v kapse u kalhot - to už je opravdu znát.


Cubot X18 Plus v černé barevné variantě. „Placka“ má široký horní a spodní rámeček
Telefon po obvodu nabídne kovové šasi s lesklou vnější úpravou. Záda jsou vyrobena z lesklého plastu, který připomíná některé starší modely značky LG, ovšem zakulacení ke krajům má spíše blíže ke smartphonům HTC. Díky zahnutím se telefon dobře drží v ruce, při delším používání však již trochu vyklouzává z ruky, a to tehdy, pokud se vám dlaň zapotí.


Zadní straně dominuje vystouplý duální fotoaparát a vnořená kruhová čtečka otisků prstů
Zatímco lesklá záď vypadá na první pohled obyčejně a až příliš „levně“, použitý kov na zádi výrazně razí. Najdeme jej v zapuštěném kruhu čtečky otisků prstů nebo ve vyvýšeném modulu duálního fotoaparátu. Zezadu tak telefon nevypadá úplně „nezajímavě“. Zadní kryt nemá žádnou povrchovou úpravu, která by zabraňovala většímu výskytu mastnoty, otisků prstů a dalších nečistot. Otisky prstů tak budou na denním pořádku, po vybalení telefonu se prakticky již nikdy nevrátíte k čistému zadnímu krytu.


Zadní kryt je vyroben z obyčejného lesklé plastu. Stačí jeden bez obalu a už na něm vidíme mikroškrábance
Boky smartphonu jsou skutečně dost tenké, i přesto se do nich vměstnaly některé doplňkové prvky. Na levém boku je umístěn šuplík, který vytáhnete pomocí přibaleného špendlíku. Do něj vkládáte nanoSIM kartu a dále, buď microSD kartu, nebo rovnou druhou nanoSIM. Telefon je tedy tzv. hybridní Dual SIM a je jen na vás, zda tuto funkci využijete či nikoliv. U našeho testovacího kusu však v místě šuplíku bylo možné odcvaknout několik zobáčků zadní skořápky, což by dle informací od výrobce jít nemělo. Zadní kryt se tedy násilím sundat nepokoušejte, je koncipován jako nevyměnitelný.



Regulátory hlasitosti a zamykací klávesa jsou na pravém boku poměrně dost utopeny. Přes pouzdro se pak ovládají ještě hůře
Pravý bok poskytl prostor pro regulátory hlasitosti i pro zamykací tlačítko. Ovladače jsou poměrně dost utopené a kluzké, takže se vám nebudou ovládat příliš jistě. Regulátory hlasitosti a zamykací tlačítko jsou dokonce tak blízko sebe, že si je z počátku budete (dost často) zaměňovat. Cubot by se pro příště mohl zamyslet nad lepší ergonomií bočních ovladačů.


Detaily spodní hrany se stereoreproduktory a hrany horní s 3,5mm konektorem jack
Horní hrana telefonu nabídne pouze sluchátkový konektor jack, spodní hrana se pak dva reproduktory, mezi nimiž nechybí napájecí konektor microUSB. Oproti běžným zvyklostem je otočen naopak, takže při připojení konektoru musíte dávat pozor. Dodávaný kabel navíc nezastrčíte „až nadoraz“, část prodlouženého konektoru bude z telefonu vyčnívat i po zapojení.



Takto vypadá Cubot X18 Plus při držení v dlani
Systémové ovladače jsou součástí spodní lišty displeje, nad zobrazovacím panelem je umístěn reproduktor, 13MPx selfie kamerka s fixním ostřením a „neviditelná“ LED dioda. Její blikání si můžete blíže upravit přímo v systémovém nastavení. Při nabíjení v základu svítí červeně, a pokud červeně bliká, máte nějakou zmeškanou událost. Zelená pak značí plné nabití baterie.



Toto obyčejné poloprůhledné silikonové pouzdro dostanete hned v základním balení. Po nasazení ochrání rohy telefonu a má drobný přesah i na čelní stranu
V základním balení spolu s telefonem naleznete síťový adaptér 5V/2A (dle regionu objednání, v našem případě evropský), microUSB kabel, špendlík pro vytažení slotu pro nanoSIM a microSD, Quick Start Guide pro začátečníky a také obyčejný průhledný silikonový kryt.
2. Displej
Cubot X18 Plus používá 5,99" IPS LCD displej s rozlišením Full HD+ (2 160 × 1 080 pix). Jedná se o širokoúhlý panel s poměrem stran 18:9, který má kontrast 1 300:1, zobrazuje 16 milion barev, které pokrývají 90 % barevného prostoru NTSC. Maximální jas displeje je 450 nitů, takže jsme jej i na přímém slunci velmi dobře přečetli. Počítat musíte jen s tím, že pokud si ve venkovních podmínkách nastavíte adaptivní jas, barvy na venkovním ostrém světle budou působit vybledle.

Takto vypadá barevný prostor NTSC, který má barevný gamut o dost širší, než sRGB. Tento barevný prostor se u moderních displejů již nepoužívá, výrobce Cubot jej však na svém webu stále zmiňuje
Jezdce pro úpravu hlasitosti najdete přímo v horní liště, k aktivaci automatického jasu se však dostanete až v nastavení. Automatika na přímém slunci vždy přepisuje ruční nastavení jezdce, a to i tehdy, máte-li jej na minimu. V noci však i při minimálním jasu displej stále dost září, na noční ničím nerušenou práci tedy zapomeňte. Výrobce bohužel nikde nezmiňuje, že by byl displej kryt odolným sklem (moc bychom na to nevsázeli), takže doporučujeme povrch displeje chránit alespoň univerzální fólií na displej.


Cubot X18 Plus používá šestipalcový displej s úzkými krajními rámečky, který je v rozích nepatrně zakulacen
Odezva displeje, která je kolikrát největším kamenem úrazu levných smartphonů z Číny, je tentokrát bezproblémová. Panel reaguje rychle na dotyky, posunutí prstů i na swipe gesta. V jednu chvíli zvládne displej registrovat až deset dotyků prstů, pokud je tedy na displej vměstnáte. Celkový dojem displeje však trochu kazí jeho vysoká odrazivost, což je poznat zejména při používání telefonu v interiéru. Zapomenout nemůžeme ani ne neustálou „upatlanost“ displeje, kterou často nevyřeší ani čistící hadřík.




Nastavení zobrazení, velikosti uživatelského rozhraní a ovladačů ve spodní liště
Hlavní ovládací prvky Androidu najdete ve spodní liště. Pokud jste zvyklí na zpětnou šipku vlevo, můžete si ji přes nastavení jednoduše přesunout doprava. Displej telefonu má jemnost 403 PPI, ovšem systém na něm vypadá až zbytečně roztahaný. Naštěstí si můžete nastavit tři velikosti prvků uživatelského rozhraní, nám nejvíce vyhovovalo zmenšené prostředí, v němž se na displeji vešlo daleko více řádků textu, resp. položek v podnabídkách.
3. Hardware
Telefon je postaven na osmijádrovém MediaTeku MT6750T, i když jedna z benchmarkovacích aplikací mu přisuzuje novější čipset MT6755. Výrobce a dvě další aplikace však na konci označení vidí padesátku, takže tomu budeme důvěřovat.
Výsledky benchmarku Antutu 7.0.7:
- CPU: 24 172
- GPU: 11 766
- UX: 14 914
- MEM: 4 810
- Celkem: 55 662
Telefon má 4GB operační paměť, při běžném půldenním používání telefonu je v RAM volných zhruba 1 GB. Přes tlačítko posledních spuštěných aplikací můžete úplně dole jednotlivé aplikace rychle ukončit, tedy pokud je nechcete manuálně zavřít posunutím do stran. Tlačítkem vlevo pak můžete upravit whitelist, tedy vybrat aplikace, které i při hromadném ukončení zůstanou na pozadí stále běžet. Systém je poměrně hospodárný a RAM alokuje bez výraznějších problémů.
Výsledky benchmarku AndroBench:
- Sekvenční čtení: 269,26 MB/s
- Sekvenční zápis 94,98 MB/s
- Náhodné čtení: 27,5 MB/s (7 041 IOPS)
- Náhodný zápis: 13,16 MB/s (3 369 IOPS)
Telefon si poradil i s graficky náročnými hrami, zejména u závodních titulů se hned ukáže, pokud grafika nebo čipset „nestíhá“. Real Racing 3 nebo Asphalt 8 telefonu problémy nedělaly, ale při dlouhodobějším hraní, mimo rychlého vybíjení baterie, pozorujeme nepatrnou dýchavičnost telefonu svázanou se zahříváním zadního krytu. Telefonu déle trvají přechody mezi nabídkami, ovšem s pohledem na koncovou cenu mu to náruživí mobilní hráči jistě odpustí. Pokud však telefon budete mít na volání a základní obsluhu, žádných zpomalených reakcí si nevšimnete.



CPU-Z a výsledky benchmarku Antutu, správce interní paměti
Telefon nabídne 64GB interní úložiště, z něhož je adresovatelných 53,64 GB. Protože předinstalovaného obsahu není mnoho, máte k dispozici přes 48 GB volného místa. Interní paměť je však trochu pomalejší, než u vybavenějších modelů zavedených značek. Ty však často stojí hned několikrát více, než testovaný model. Počítat můžete i s podporou microSD karet, a to jako externí úložiště nebo můžete kartu přidružit k vnitřní paměti v režimu Adoptable Storage. V tom případě ale přijdete o všechna data na kartě, a karta nebude v PC samostatně viditelná.
Telefon je nabízen jako hybridní Dual SIM, k jedné nanoSIM tak můžete přidat druhou (a oželet vloženou microSD). Ve správci karet si můžete napevno nastavit, která SIM má sloužit pro přístup k mobilním datům, pro volání čísel nebo pro posílání zpráv. Pokud si pevně nenavolíte SIM kartu, můžete si při provádění všech výše zmíněných akcí vždy vybrat, kterou SIM pro ni použijete. K mobilnímu internetu jsme se připojili i na českých frekvencích LTE, ovšem pouze v případě SIM1.





Před použitím microSD karty musíte nastavit její roli, svého správce mají i vložené SIM karty. Jednu ze SIM karet můžete nastavit jako preferovanou pro volání, zprávy a pro mobilní data
V nabídce konektivity dále nechybí Bluetooth ani Wi-Fi včetně tvorby hotspotu. V obou případech jsme si však všimli poměrně velkého dopadu na pokles baterie. U Wi-Fi připojení jsme navíc jednou narazili na problém při současném připojení nabíječky. Při stahování datových souborů her byla záď při dobíjení dost horká a Wi-Fi zčistajasna přestala fungovat. Ikona v horní liště signalizovala připojení s maximálním signálem, ovšem data několik minut netekla. Telefon následně u Wi-Fi zahlásil, že internet není k dispozici. Nakonec pomohl až restart telefonu.


Dokumentace „přehřátí“ Wi-Fi při současném nabíjení telefonu
Telefon má poměrně hubený výčet snímačů. Mimo senzoru okolního osvětlení je k dispozici snímač přiblížení k displeji i akcelerometr. Gyroskop, který je u některých aplikací a her používán např. ke ztmavení displeje, v hardwarovém výčtu chybí.



'
Přidávání otisku prstu a gesta, kterými disponuje zadní čtečka otisků. Ukončování aplikací z nabídky posledních spuštěných aplikací včetně nastavení whitelistu, tedy aplikací, které se při hromadném ukončení zavírat nebudou
Pro přístup k telefonu můžete použít čtečku otisků prstů na zadní straně, která vyhodnocuje otisky prstů velmi rychle. Snímač však potřebuje, abyste na něj přiložili celou část prstu, jinak vás bude červeně upozorňovat, že mu kus prstu chybí. Stejné je to i tehdy, pokud je snímač otisků vlhký nebo zašpiněný. Otisků můžete přidat až pět. U snímače můžete navíc aktivovat i systémová gesta na dotyk a na podržení jakéhokoliv prstu. Můžete tak rychle otevřít hudební přehrávač, simulovat funkci zpětné šipky nebo návratu na domovskou obrazovku.
Antutu battery test:
- Celkové skóre: 8 499
(Spíše průměrné skóre naráží na ne tolik úsporný čipset. Pokud máte nastavený větší jas displeje a sledujete filmy nebo hrajete hry, baterie jde rychle dolů.)
V telefonu je napevno integrovaná 4 000mAh Li-Ion baterie, která telefon zvládne napájet po jeden náročný pracovní den. V případě dlouhodobého mobilního hraní se však telefon večera v zapnutém stavu nedočká. Nejrychlejší vybití telefonu trvalo necelých sedm hodin, a to s displejem na maximální jas, přehráváním hudby do sluchátek a několikahodinovým hraní her. Velkým žroutem je poměrně překvapivě Bluetooth 4.0, které se na vybíjení podepisuje i šedesáti a více procenty! Možná by to chtělo Bluetooth trochu optimalizovat...



Detaily a statistiky baterie. Bluetooth se ukázalo jako neobyčejně velký žrout energie. Určitě by neškodila alespoň drobná optimalizace...
I přes vyšší kapacitu baterie můžete počítat se zrychleným dobíjením, které baterku s dodávaným adaptérem (5V/2A) dobije z nuly na sto za hodinu a půl. Jakmile však baterie poklesne ke třem procentům, telefon se začíná sám bez ptaní vypínat, takže na to je třeba dát si pozor. Líbil se nám i spořič baterie, který vypne animace, omezí vibrace, výkon čipsetu a využívání mobilních dat na pozadí.


Hudební výstup vám dovede přikrášlit vestavěný ekvalizér, který je součástí hudebního přehrávače
O hudební výstup se starají stereoreproduktory na spodní hraně. A, přesně jak jsme očekávali, jejich výstup není dvakrát kvalitní. Reproduktor stačí na zvuky oznámení a vyzvánění (jejich základní výběr je slušně řečeno „nic moc“), ale u reprodukce hudby výrazně ztrácí na všech frontách. A situaci nezachrání ani ekvalizér, který je součástí hudebního přehrávače. Daleko lépe je na tom přehrávání hudby do drátových a bezdrátových sluchátek. Zvýraznění basů je příjemné, a cílové skupině by mohlo zlepšit dojem z přehrávané hudby. Sluchátka jsou také potřeba jako anténa pro vestavěné FM rádio.


Nastavení automatického vypnutí a zapnutí telefonu včetně pravidel blokovacího režimu Nerušit
Při volání jsme byli s kvalitou zvuku i maximální hlasitostí spokojeni. Pokud si při vytáčení čísla dáte telefon dál od ucha, vibrace vás upozorní na to, že volaný telefon přijal. V režimu Nerušit si můžete přidat několik pravidel pro blokování hovorů, zpráv, budíků a notifikací. V základu máte na výběr pravidla pro víkend, pracovní den a pro událost. Pravidla si můžete přidat i svá vlastní či upravit ta stávající.
4. Software
Na telefonu je paradoxně nejpomalejší samotný náběh systému, který trvá hodně dlouho. Jakmile si však počkáte, naběhne svižné prostředí čistého Androidu 8.0.0. Zavedení mobilní výrobci by se mohli přiučit, stačí odstranit nesmyslný „bloatware“ a telefon běží jako hodinky. V systému je navíc únorová aktualizace zabezpečení, která je stále poměrně aktuální, byť Cubot zatím neurčil, kdy (a zda vůbec) vydá další update zabezpečení.



Systémové aktualizace a updaty zabezpečení - v průběhu testování byl software telefonu aktuální. Varování o necertifikovaném zařízení má zřejmě spojitost s chybějícím sériovým číslem testovacího smartphonu, služby Googlu nám omezeny nebyly
Čistý Android = žádné zbytečné aplikace navíc. V základu tak najdeme telefonní aplikaci, zprávy, hudební přehrávač, fotoaparát, kalendář, dva správce souborů a několik povinných položek od Googlu. V základu je připravena i aplikace Google Duo pro videovolání, vše se tak snaží co nejvíce přibližovat Pixelům.
Za zmínku stojí i to, že Cubot je mezi certifikovanými výrobci Androidu, i přesto se nám jednou zobrazilo varování o necertifikovaném Androidu. Připisujeme ji však spíše chybějícímu sériovému číslu testovacího modelu (aby dostalo ID 0123456789ABCDEF, to by musela být opravdu velká náhoda...), protože služby Googlu celý měsíc bez problémů fungovaly.





Domovská obrazovka, lockscreen, poslední spuštěné aplikace a Chytré karty Google
První pohled do Nastavení přinese velké zklamání, budete jednoznačně ztraceni a nabudete dojmu, že telefon snad ani nic neumí. Oproti nadstavbám výrobců, kteří nabízejí rozsáhlé nabídky nastavení doslova prošpikované funkcemi, vám Cubot X18 Plus nabídne pouze holou „bídu“. Položky jsou řazeny nelogicky, takže nejčastěji budete přímo vyhledávat přes pravý horní roh. Často se stane, že polovina nastavení jedné funkce je jinde, než ta druhá.



Horní výsuvná lišta, ikony rychlého spuštění a hlavní nabídka
Notifikační lišta nabídne zástupce rychlého spuštění, jejichž pozici si můžete upravit podle svého. Delším podržením ikonky se dostanete do odpovídající nabídky nastavení. Notifikace v horní liště můžete „odmítat“ potažením do stran, pokud má nějaká aplikace trvající notifikaci, byť aktuálně není vidět, budete mít u ní v hlavním menuzobrazenou modrou tečku. Prostředí nabídne pouze pět neanimovaných tapet na pozadí, podpora schémat chybí.






Webový prohlížeč, správce souborů, kalendář, galerie, hudební přehrávač a FM rádio, které zahraje jen s připojenými sluchátky
Prostředí doslova čeká na to, co si do telefonu sami stáhnete na Google Play. Zástupci aplikací se vám řadí na plochu, seznam všech aplikací vysouváte potažením od spodní hrany displeje. Delším podržením domovského tlačítka se spouštějí Chytré karty od Googlu, které zobrazují události podle vámi preferovaných témat nebo předpověď počasí. Prostě očekávané chování smartphonu s čistým Androidem.
5. Fotoaparát
Cubot do telefonu integroval duální fotoaparát. Jako hlavní byl použit 20MPx snímač s pětiprvkovou optikou (f/2.0). Výrobce bohužel přesný typ snímače neuvádí, a sdílné nebyly ani mobilní aplikace skenující hardware telefonu. Sekundární fotoaparát má rozlišení jen 2 MPx, a slouží pouze pro rozmazávání. Telefon však nerozlišuje pozadí a popředí, takže rozmazání okrajů od zmenšujícího se zaostřeného kruhového středu si musíte nastavit ručně.

Rozhraní fotoaplikace
Na sluníčku má snímač problém s detaily u okrajů snímku, na ostrém slunci se odstíny některých barev slévají dohromady. Režim HDR, který by měl snímky podstatně vylepšit, ne vždy se mu to ale daří. Rozdíly mezi základním a HDR snímkem bychom leckdy museli hledat pod lupou. Daleko horší je to však při focení v interiérech, kde světla není dostatek. Snímky jsou výrazně zrnité, v praxi téměř nepoužitelné. A přiznejme si, při každodenním focení momentek je i celá polovina z nich pořízena při ne úplně ideálních světelných podmínkách.


Nastavení fotoaparátu a možnosti režimu PRO
I když je telefon v ostatních sekcích hodnocen spíše nadprůměrně, u fotoaparátu sklouzává ke „všední šedi“, která je pro levé smartphony tolik typická. Samotná fotoaplikace je navíc dost těžkopádná, přepnutí režimu potažením prstu trvá dlouho, stejně tak se načekáte i při ukládání snímku. Obraz se na pár vteřin zasekne a až poté vám v pravém spodním rohu „vyběhne“ nová fotografie. Při focení doporučujeme snížit rozlišení, 20MPx snímky totiž mají i 8 MB a více, což navíc ani neodpovídá vizuální kvalitě.

Devět fotoefektů si můžete rychle vysunout z boku displeje
Dvojnásobné přiblížení, které vám fotoaparát nabízí, je pouze digitální. V rámci fotoefektů je na výběr zlepšení tváře nebo rozmazání pozadí, nečekejte však žádnou umělou inteligenci ale ruční posouvání jezdce pro volbu intenzity efektu. Dále můžete fotit v černobílé, panorámata nebo v režimu Pro, v němž si upravíte vyvážení bílé, ISO a upravíte expozici (+/-). 1A přisvětlovací dioda v noci osvětlí pouze ty nejbližší objekty. 13MPx kamerka pro selfie trpí stejnou (ne)kvalitou fotek, navíc ani nezvládá automaticky zaostřovat.
Ukázkové fotografie:








Fotografie pořízené za slunečného počasí






Fotografie pořízené v interiéru



Fotografie pořízené za horšího osvětlení


Vyvážení bílé u dvou snímků pořízených krátce po sobě, automatika má od ideálů daleko




Základní fotografie a snímek v HDR






Hrátky s rozostřením různé intenzity


Základní selfie a selfíčko s „vylepšením“ obličeje
Stejnou bídu můžete očekávat i při natáčení videí. Jejich maximální rozlišení je 1920 × 1080, samostatně můžete vypnout/zapnout nahrávání zvuků nebo elektronickou stabilizaci obrazu. Snímač však velmi často přeostřuje a detaily se ztrácejí doslova před očima. Výsledné soubory navíc nejsou ve formátu MP4 ale v méně kvalitním 3GP...
Ukázková videa:
Závěr
Na GearBestu se Cubot X18 Plus prodává za 160 dolarů (3 300 Kč). Telefon však jde ze skladů v Hong Kongu, takže je k ceně nutné připočíst české 21% DPH a poplatek za zpracování poštou. Celkem se tedy dostáváme na čtyři tisíce plus několik stokorun k tomu. Pokud vás telefon zaujal a nechcete jej kupovat na dálku s rizikovou „zárukou“, doporučíme ještě pár týdnů počkat. V ČR již dnes seženete EU distribuci základního Cubotu X18 (od 3 tisíc), takže je jasné, že Plus verze bude brzy následovat.
Telefon nám v redakci spadá do škatulky „lepší Čína“, ovšem při pohledu na cenu máme jasno v tom, že nabídne velmi zajímavý poměr výkonu a ceny. Telefon sice nebude trhat rekordy v kráse a zadní plastový kryt si zřejmě velmi rychle poškrábete, na druhou stranu, použitý čipset od MediaTeku si umí s telefonem docela dobře poradit. Operační paměť je dostatečná, hybridní Dual SIM je spolu s dobře čitelným Full HD+ displejem už jen třešničkou na dortu.
Kvalita zvukového výstupu je nic moc, stejně je na tom i fotoaparát, kterému viditelně chybí kvalitnější postprocessing, a možná také rovnou kvalitnější fotočip. Při pohledu na konkurenci podle koncové ceny je ale jasné, že v této cenové relaci moc výrazně lepších telefonů nenajdete...
Hlavní konkurenti:
ZC520KL |
iiiiii.jpg) | rozměry a hmotnost: 151 × 73 × 8,7 mm, 156 g displej: 5,2", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 282 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 100 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 425 (4× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 73 × 7,7 mm, 157 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 282 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 450 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
J330 |
i.jpg) | rozměry a hmotnost: 143 × 70 × 8,2 mm, 142 g displej: 5,0", kapacitní TFT LCD, 720 × 1 280, 294 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 400 mAh procesor: Samsung Exynos 7570 (?× Cortex-A53, 1 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
M250n |
 | rozměry a hmotnost: 149 × 75 × 7,9 mm, 144 g displej: 5,3", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 277 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 800 mAh procesor: Mediatek MT6750 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt:
Skvělý smartphone pro nenáročné uživatele s kvalitním displejem a za málo peněz. Pokud je pro vás důležitá vysoká kvalita hudebního výstupu a fotografií, poohlédněte se raději jinde.
Plusy:
- Velmi zajímavý poměr výkon/cena
- Displej s Full HD+ rozlišením je slušně čitelný i na přímém slunci
- osmijádrový čipset od MediaTeku, 4GB operační paměť
- Čistý Android 8.0.0 Oreo
- hybridní Dual SIM
- podpora „českých“ pásem LTE (1, 3, 7, 8 a 20)
- baterii s kapacitou 4 000mAh dobijete doplna za hodinu a půl
Minusy:
- Viditelné otisky prstů na zadním krytu budou na denním pořádku
- Třetina zadního krytu jde odcvaknout (což by asi jít nemělo), navíc je z obyčejného plastu, na kterém již po pár dnech vidíte mikroškrábance
- část prostředí není lokalizovaná, něco se zobrazuje v angličtině
- občasné „přehřání“ Wi-Fi při stahování a současném nabíjení
- Bluetooth má obrovskou spotřebu
- fotoaparát je při foceních v interiérech takřka nepoužitelný
- horší kvalita zvukového výstupu z reproduktorů
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium