Firma Doro si dala nelehký úkol: vyrobit chytrý telefon pro dříve narozené. Může to znít jako oxymóron, ale Švédi to skutečně dokázali a funguje to skvěle. Doro 8040 je ve své podstatě klasický androidový telefon a umí vlastně vše, co očekáváte od smartphonu. Někdo si dal obrovskou práci, aby přepracoval ovládání a do jisté míry i filosofii systému tak, aby bylo vše pochopitelné a jednoduché pro seniory. Obrovský kus práce, ze který má firma můj obdiv.
Byť jde o chytrý telefon s Androidem a technicky by měl být hodnocen jako každý jiný, tak to v tomto případě naprosto postrádá smysl. Je to jako měřit zrychlení u kombajnu jen proto, že má čtyři kola a volant. Doro 8040 má jasnou cílovku, která má specifické potřeby a ty tento telefon respektuje a ani v nejmenším nemá ambice konkurovat stejně drahým konvenčním telefonům.
|
 | rozměry a hmotnost: 149 × 70 × 9,5 mm, 165 g displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 920 mAh procesor: Mediatek MT6738 (4× Cortex-A53, 2 GHz) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Doro 8040 začíná na následujícím listu.
Design
Tady se na milimetry nehraje, takže do 1 cm tloušťky telefonu moc nechybí. Má to ale smysl, telefon se velmi dobře drží, což jsem vyzkoušel u své babičky. Odnímatelná záda mají příjemně hrubý povrch, který neklouže, ale zároveň se dost mastí. Po sejmutí plastových zad se dostanete ke slotům na nanoSIM a microSD kartu, ale baterie je v telefonu napevno.


Telefon má dobře podsvícená mechanická tlačítka s jasným stiskem
Líbí se mi, jak nahlas umí hrát reproduktor, a dokonce má i muzikální ambice. Foťák je společně s SOS tlačítkem ve vyvýšené části zad, která sice nevypadá moc vzhledně, ale je to znovu čište praktické: telefon se lépe zvedá ze stolu a SOS tlačítko se na velkém hrbu dá snadno najít i poslepu. Navíc je pak i lépe slyšet reproduktor.


MicroUSB na boku vlastně nevadí, tohle bude na navigaci v autě používat málokdo.
Zapínací tlačítko najdete na horní straně společně s 3,5mm jackem a regulaci hlasitosti nahmatáte na levém boku. Pravý bok okupuje nabíjecí Micro-USB konektor a trojice odhalených kontaktérů pro nabíjecí kolébku, do které se telefon vloží na šířku, a ještě je tu spoušť foťáku, byt jen jednopolohová.

Díky hrbu na zádech se telefon dobře zvedá ze stolu
Všechna mechanická tlačítka mají krásně jasný a jistý stisk, což senioři určitě ocení. Také tlačítka pod displejem cvakají dostatečně nahlas, a navíc jsou výborně podsvícená. Líbí se mi, že Doro doprovází vibracemi každý dotyk na displeji, což může být pro někoho otravné, pro cílovou skupinu je haptická odezva velmi důležitá.

Součástí balení je i dokovací kolébka
Telefon mě překvapil svým zpracováním a hlavně pevností. Silné plasty očividně počítají s tím, že telefon může spadnout, a vypadá, že něco vydrží. Hlavní ale je, že je vše uděláno prakticky a s nějakým účelem. Cenu za design by telefon asi nevyhrál, ale to vůbec nevadí. Tím, jak je telefon praktický, je vlastně i docela hezký.
Displej
Doro sází na 5“ IPS panel s HD rozlišením a musím pochválit jeho skvělou čitelnost na slunci i pozorovací úhly. Barevné ladění je podle sondy hodně mimo, ale v tomto případě je to naprosto nepodstatné. Přímo v nastavení můžete barevné ladění ovlivnit, nejde ovšem o klasické posuvníky, ale přímo o kompenzaci optických vad jako je: barvoslepost, deuteranomálii atd.


Displej umí kompenzovat některé optické vady, což se určitě hodí. Automatická regulace jasu funguje záměrně pomaleji a spíše přidává, ale můžete ji pochopitelně i vypnout
Automatická regulace jasu je chytře nastavená tak, aby svítila vždy o něco více, než je potřeba. Nemá to asi pozitivní vliv na baterku, ale důležité je, aby byl displej vidět. Jinak automatika reaguje spíše pomaleji, mírného ztmavení se tak dočkáte až s prodlevou, což znovu s ohledem na cílovou skupinu nevadí. Pochopitelně je možné automatickou regulaci vypnout a nastavit hodnotu jasu natvrdo.
Naměřené hodnoty displeje Doro 8040:
- minimální a maximální jas: 10/300 cd/m2
- gamma: 2,32
- průměrná a maximální barevná odchylka (Δe): 6,25/10,28
Hardware
Ono to může znít divně, ale výbava telefonu je vlastně úplně nepodstatná. Nicméně pro úplnost: telefon pohání osmijádrový procesor MediaTek MT6755 s taktem 1,5 GHz, který má k dispozici 2 GB RAM. Pro svá data máte 16GB úložiště, ze kterého máte přístupných asi 9,84 GB. Zbytek můžete vyřešit paměťovou kartou, kterou se dá naformátovat jako primární úložiště.


Ze 16GB úložiště máte k dispozici necelých 10 GB, což by snad mohlo stačit. Paměť se dá rozšířit microSD kartou, kterou naformátujete i jako primární úložiště
Telefon si pochopitelně rozumí s LTE, Wi-Fi podporuje i 5GHz pásmo, pro určení polohy je tu GPS a GLONASS a pokud bude potřeba, můžete připojit třeba sluchátka přes Bluetooth 4.0. Výbava tak v zásadě odpovídá telefonu nižší střední třídy, ale důležité je to, že systém běží svižně, data do telefonu přes SIM nebo Wi-Fi dostanete, a to vlastně stačí. Výkonnější procesor by byl k ničemu, stejně tak větší RAM. Majitelé to neocení a zbytečně by to zvyšovalo cenu zařízení.
Výsledky benchmarku AnTuTu v7:
- celkové skóre: 45 683
- CPU: 20 458
- GPU: 6194
- UX: 14 860
- MEM: 4171
Údaj, který už je relevantní, je kapacita baterie: ta činí 2 920 mAh a znamená to, že telefon v pohodě vydrží dva aktivního používání mobilních dat, pokud bude sloužit jen na telefonování, není problém dostáhnout na týdenní výdrž. Za zmínku stojí i podpora HAC, tedy že je telefon kompatibilní s naslouchátky.
Výsledky měření výdrže:
- Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 5:41 h
- Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 7:49 h
- Nabíjení z 15 na 90 %: 1:53 h
Software
Telefon běží na Androidu 7.0 a máte přístup k aplikacím přes Google Play Store, takže můžete nainstalovat, co chcete, a používat telefon téměř jako každý jiný. Ale už od prvního spuštění vám bude jasné, že tady je něco jinak. Jedna z prvních otázek, kterou při startování a nastavování dostanete je: „Je tohle váš první dotykový telefon?“ Podle odpovědi pak projdete buď podrobným tutoriálem, který vám ukáže naprosté základy: jak rolovat v seznamu, přecházení mezi položkami, jak fungují tlačítka atd. Nebo kratší verzí, která nastaví mobilní internet, a můžete si vybrat, jestli chcete zjednodušenou plochu, čí pokročilejší zobrazení, které je o něco podobnější klasickému Androidu. Ani v jednom kroku vás telefon nenutí přidávat Google účet, což beru jako pozitivum. V nastaveném systému pak pochopitelně účet přidáte.




Zjednodušený režim se ovládá jen pohybem nahoru a dolů. Na domovské obrazovce máte k dispozici čtyři volitelné ikony a pak jsou tu velké ikony zkratek. Tahem nahoru se posunete na další zkratky, které vás navedou třeba k lékárně. Další tahem zobrazíte nainstalované aplikace. Kompletně přepracované je i nastavení, aby bylo co nejjednodušší na orientaci.
V nadstavbě je přepracováno prakticky vše. Velké ikony, velký text, kontextová nabídka Chci, kterou pak doplňují jednotlivé položky. Chci – poslat obrázek, Chci – smazat obrázek atd. Všechno je doslovně a jednoduše vysvětleno. V podobném duchu je vyvedené i nastavení, kde nezůstal proti běžným telefonům kámen na kameni. Pro zkušeného uživatele bude orientace možná trochu matoucí, protože je zvyklý určité věci dělat nějak, a tady jdete naprosto logickou cestou podle jasných pokynů. V tomto nemůže „zakufrovat“ snad nikdo.




Pokročilý režim se více podobá klasickému Androidu: plochy si můžete zaskládat ikonkami a widgety a pohyb nahoru zobrazíte nainstalované aplikace. Geniální kontextová nabídka Chci zůstává
Vyloženou specialitou je pak vzdálený přístup, kde přes webové rozhraní můžete na telefonu zesílit zvuky, přidat obrázky, změnit nastavení jasu, přidat kontakty atd. Těch možností je strašně moc, takže můžete babičce nebo dědovi pomoci na dálku. Pochopitelně je nutné, aby byl telefon připojený na internet.

Webové rozhraní My Doro Manager, které vám dovolí pracovat s telefonem na dálku. Můžete přidávat obrázky, události do kalendáře, přidávat nebo upravovat kontakty, zesílit vyzvánění atd. Všechno je jednoduché a přehledné
S nadstavbou si někdo musel dát obrovskou práci, aby modifikoval systém do této podoby, ale výsledek je dech beroucí. Třeba když potřebujete najít lékárnu, tak stačí v telefonu klepnout na ikonu Prozkoumávání – pak logicky pokračujete položkou Okolo mne – a tady si vyberete Lékárny. Tím se otevře aplikace a vidíte napíchané špendlíky v Google mapách. Doro má i skvělou černobílou klávesnici, na které se pohodlně píše a při zadávání textu se vám zeptá, jestli chcete psát, nebo diktovat, což může být pohodlnější a rychle se na to zvyká. Ještě musím zmínit nabíjecí kolébku, kde telefon neustále ukazuje hodiny a přes jednoduchou matici ikon můžete uskutečnit hlasitý hovor, nastavit budík, nebo si pustit hudbu.




Stahovací lišta je bez úprav, což je škoda. Zkratky v telefonu, které usnadní posílání mailu nebo hledání bodů zájmu v okolí jsou super a líbí se mi možnost diktování textu, pokud nechcete použít klávesnici
Je škoda, že výrobce nepřepracoval stahovací lištu, který má drobná písmenka a očividně zůstala původní. Otázkou je, kolik uživatelů ji vůbec bude potřebovat. Naopak pozitivně hodnotím to, že se můžete dostat i do klasické androidího nastavení, které bude pro většinu pokročilých uživatelů přehlednější.
Fotoaparát
8Mpx čip s LED bleskem na zádech mě docela mile překvapil. Čekal jsem spíš hrůzu, ale telefon docela rychle ostří a s jednoduchou scénu za světla si celkem poradí. Na zaznamenání reality to stačí, ale nečekejte zázraky. Přesto musím pochválit to, že jsou snímky ostré, barvy jsou neutrální, a i s protisvětlem bojuje telefon statečně.
Ukázkové fotografie:









Více ukázkových snímků z fotoaparátu naleznete na posledním listu recenze
To stejné platí o Full HD videu, které ale potřebuje hodně světla. Přední 2Mpx kamera je skutečně jen na video hovor a navíc neriskujete, že babička propadle selfiemánii. Netroufám si odhadnout, jak velké nároky na kvalitu fotek mohou mít senioři, ale mám dojem, že takovýto výsledek, je určitě neurazí.
Ukázkové video:
Závěr
Doro 8040 je jako zjevení, z pohledu smartphonu je to vlastně jen průměrně vybavený telefon, ale s ohledem na to, na jakou míří cílovku, je téměř dokonalý a já musím smeknout, kolik práce udělali vývojáři na softwaru. V tomto případě vás nabádám, ignorujte číselné hodnocení, kvalita tohoto přístroje je někde jinde než v Mpx a GHz.


Verdikt:
Výborný telefon pro seniory, který má dlouhou výdrž, nabíjecí kolébku v balení a geniálně upravený software pro snadné ovládání. Díky vzdálenému přístupu navíc můžete udělat spoustu věcí od počítače, což se někdy může hodit.
Plusy:
- Skvělý software
- Vzdálený přístup
- Rychlost telefonu
- Pevná konstrukce
- Nabíjecí kolébka
Minusy:
- Pro někoho cena
- Foťák mohl být lepší
- 16GB úložiště nemusí stačit
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium