Plusy
- Líbivá konstrukce
- Podpora eSIM
- Čistý systém
- Zvýšená odolnost
- Překvapivě kvalita fotek
Minusy
- Barevná věrnost displeje
- Papírově slabší procesor
- Méně spolehlivá čtečka
- Portrétní režim
- Chybí 3,5mm jack
Podpora eSIM už není výsadou jen drahých telefonů. Bez plastové kartičky se obejdete také u tohoto hezkého obrněnce s velkou baterií. Strongphone G9 je jeden z prvních telefonů, který snáší podporu eSIM z výšin špičkových strojů mezi běžné smrtelníky. A je s podivem, že průkopníkem eSIM v běžných telefonech je zrovna odolný telefon a zrovna od této značky. Na druhou stranu, právě podpora eSIM dělá ze Strongphone G9 mnohem zajímavější telefon, který mezi náloží konkurence nezapadne.
Hodnocení odolných telefonů bývá vždy složitější. Brát u nich do úvahy jen poměr výkonu a ceny je ošemetné, protože z toho vždy vyjdou špatně. Přidaná hodnota v podobě zvýšené odolnosti a vícera použitého materiálu jednoznačně zvedá cenu, což v minulosti někteří výrobci možná až zneužívali. Nicméně také u odolných telefonů je znát výrazná změna v přístupu. Dříve šlo o obrněný tank, který byl navíc i chytrý telefon. V současnosti jde o chytrý telefon, který je navíc i obrněný tank. Přesně to je příklad i StrongPhone G9: hardwarová výbava doplněná o podporu eSIM vypadá vcelku zajímavě, a když k tomu přičtete odolnost navíc, není požadovaných 7 990 Kč až tak velká částka.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 79 × 12,0 mm, 246 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 283 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (390|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio P65 (8× Cortex-A75, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Evolveo Strongphone G9 si přečtěte na následujících listech.
Design
Obrněný, ale vkusný. Vytvořit něco designově hezkého z hromady plastu a gumy není vůbec jednoduché. Tady se to alespoň trochu povedlo. Osobně bych linky na zádech evokující ještě větší odolnost klidně oželel, stejně tak imitaci karbonu, ale toto je individuální záležitost, takže to nechám na vás. Co naopak musím hodně pochválit, jsou plochy po stranách telefonu, které mají hrubou strukturu a díky tomu se telefon velmi dobře drží. Podobně jsou vyvedena i fyzická tlačítka, takže se dají bez problémů najít i poslepu. Na pravé straně je to docela nenápadné vypínací tlačítko, nalevo pak regulace hlasitosti a červeně podbarvené akční tlačítko; jeho úlohu na stisk a dlouhé podržení lze nastavit v menu. Standardně se spouští foťák.



Strongphone G9 se snaží i v té hromadě plastu a gumy mít svůj vlastní designový podpis. Některé prvky bych oželel, ale celkově si netroufnu říct, že by to byl škaredý telefon.
Ještě jedno tlačítko stojí za zmínku – SOS na horní straně telefonu, které je také červené. Po jeho dlouhém stisknutí telefon vytočí předvolené číslo a můžete poslat i SMS zprávu, vše se dá nastavit. Překvapivě výrobce vypustil 3,5mm jack a jediným konektorem tak zůstává USB-C pro nabíjení. Po svém vyřešil výrobce i šuplík na karty, který se nevytahuje klasicky sponkou, ale nehtem zaberete za výřez a jakmile povolí gumové těsnění, je šuplík venku. Jde o hybridní systém, takže si vyberete, jestli upřednostníte druhou nanoSIM, nebo microSD kartu. Ale s ohledem na to, že telefon umí eSIM, nepředstavuje hybridní slot žádný problém.


Nahoře nejdete černě nabarvené tlačítko SOS, na levém boku je opět v červené akční programovatelné tlačítko.
Hlasitý reproduktor je nezvykle na zadní straně, ale líbí se mi, jak nahlas dokáže hrát. Na zádech je nutné zmínit ještě jednu věc a tou je čtečka otisků prstů, která je sice dostatečně rychlá, zato ke spolehlivosti mám mírné výhrady. A jakkoli je to třeba jen jeden z dvaceti nebo třiceti pokusů, který se nepovede, když už si však člověk zvykne, že čtečky konkurence zvládají 99 pokusů ze sta… Zmínit musím ještě samotnou odolnost, která splňuje krytí IP69. Devítka na konci znamená, že je zařízení chráněno i proti tryskající vysokotlaké teplé vodě. Právě to je parametr, který není součástí certifikace IPX8, jelikož ta reflektuje pouze potopení zařízení do určité hloubky po určitou dobu. Zde konkrétně jsou to dva metry po dobu jedné hodiny. A další odolnost je vidět v pogumovaných rozích, displej je lehce zapuštěný, a navíc má v horní a dolní části výstupky, takže se sklo na rovné ploše nedotkne povrchu. Celkově působí telefon robustně, ale ne zbytečně mohutně.


V balení najdete jen nabíječku a kabel. Sluchátka zase tolik nemrzí, ale přechodka z USB-C na 3,5mm jack v balení být mohla.
Balení je v tomto případě trochu chudší, čekat odolný obal je asi hloupost, ale třeba přechodka z USB-C na 3,5mm jack by se mi líbila. Takto se obsah balení smrskne na návod, USB-C kabel a nabíječku s výkonem 15 W, která by klidně mohla být i silnější, protože telefon disponuje baterií s kapacitou 5 000 mAh. To se odráží především na hmotnosti 246 g. Aby byl výčet údajů kompletní, přidám ještě rozměry telefonu: 164 × 79 × 12 mm.
Displej
Nejslabší část telefonu, bohužel. Displeji se naneštěstí nedostalo péče, kterou by si telefon zasloužil. IPS panel s rozlišením HD+ a úhlopříčkou 6,2“ má totiž hodně svérázné podání barev. Sonda ukázala dost velké barevné odchylky, kterých si všimnete i pouhým okem. Chápu, že se jedná o odolný telefon a barevná věrnost displeje není tak důležitá, ale tohle už je moc. Limitující může být i nízký maximální jas, takže se čtení na přímém slunci stává mírně nekomfortní, ale třeba pozorovací úhly jsou naprosto v pořádku.
Naměřené parametry displeje:
- minimální a maximální jas: 10/298 cd/m2
- gamma: 2,00
- průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 9,04/16,98
Barevné odchylky jsou skutečně veliké a svérázné podání barev je vidět i pouhým okem. Výrobce se totiž snaží dohnat vysokým kontrastem nižší maximální jas, což se mu daří. Barevný posun ale není v reálnu nijak limitující, s telefonem se dá normálně pracovat a oko si za chvilku zvykne. Jen u fotek a videí budete bojovat s tím, že ten obraz je nějaký divný.
Samotné nastavení displeje je docela spartánské. Můžete zapnout tmavý režim, ale není možné si jej třeba vyžádat na noc. A pak je tu samozřejmě noční režim, kdy telefon omezí produkci modré světla. Tím je v podstatě řečeno vše. Shrnuto: displej nemá kvality, které bych od telefonu očekával. Nízký jas a svérázné podání barev může být otravné, nicméně používání stroje to prakticky neomezuje.
Hardware
Konec plastových kartiček, ať žije eSIM. Procesor MediaTek Helio P35 není úplný dravec a 4 GB RAM jsou dnes už brány jako rozumné minimum. Pořád je však třeba mít na paměti, že se jedná o odolný telefon, jehož majitelé nebudou hrát 3D hry, ani stříhat videa, ale hodlají provozovat jen běžnou agendu a na to použitý hardware bohatě stačí. Úložiště o velikosti 64 GB se dá případně rozšířit microSD kartou, což možná bude potřeba, protože reálně máte dostupných nějakých 55 GB. Paměťová karta sice zabere místo druhé SIM, ale telefon umí eSIM až s osmi profily. Aktivní však může být vždy jen jeden. Telefon má také jen dvě IMEI, takže můžete mít maximálně Dual SIM a záleží jen na vás, jestli to bude kombinace eSIM + nanoSIM nebo 2× nanoSIM. Tohle bude jeden z největších taháků telefonu.
Výkon - AnTuTu 8.4.3
- Celkové skóre: 101 979 bodů
- CPU: 41 115 bodů
- GPU: 12 191 bodů
- MEM: 30 414 bodů
- UX: 18 259 bodů
Druhým příjemným překvapením je to, že telefon zvládá čtveřici navigačních standardů: GPS, GLONASS, BeiDou i Galileo. Ani Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 a NFC nejsou u odolných telefonů samozřejmostí. Překvapivě zde najdete také FM rádio, avšak balení neobsahuje USB-C sluchátka či redukci z USB-C na 3,5mm jack. Zkoušel jsem několik redukcí a s žádnou se mi nepodařilo rádio rozjet. Stejně jsem pohořel i u USB-C sluchátek, tak snad budete mít víc štěstí.
Výdrž baterie:
- Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 12:51 h
- Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 23:25 h
- Nabíjení z 15 na 90 %: 1:23 h
Ještě musím zmínit baterii s kapacitou 5 000 mAh, která v pohodě vydrží dva dny intenzivního používání, a pokud se budete hlídat, můžete se dostat i na tři dny. Víkend v přírodě bez nabíječky tedy není problém. A pochválit musím i rychlé nabíjení, které sice nedosahuje tak fantastických časů jako špičkové telefony, ale hodina a 23 minut při nabíjení z 15 na 90 % je při takto velké baterii velmi dobrý výsledek.
Software
Čistý systém bez zbytečností. Stran softwaru zvolil výrobce cestu, která je asi nejrozumnější: čistý Android 10 a software od Googlu. Žádné další zbytečnosti. I díky tomu je telefon krásně svižný a výborně maskuje to, že procesor není z nejrychlejších. A ještě jednu věc musím na softwaru pochválit: updaty. Během testování přišel na telefon už třetí update, který opravuje drobné chybičky a dělá telefon použitelnějším. Bohužel nějak výrobce zapomíná na bezpečnostní záplaty přímo od Googlu.




Systém je vlastně skoro čistý Android 10 s několika drobnými úpravami. Za mě velmi dobré řešení.
V aplikacích najdete navíc asi jen utilitu pro správu eSIM, jinak je tu kompletně všechno od Googlu, tak jak to znáte z jiných telefonů. Drobné odlišnosti ale najdete v menu, kde je podrobné nastavení horního SOS tlačítka, možnost vybrat akci po stisku akčního tlačítka a lehce upravit můžete i chování notifikační LED. A tím vlastně celý software končí. Za sebe dodávám, že jsem rád, méně je někdy prostě více a je mi víc po chuti si dovybavit telefon sám. Na druhou stranu pro mnohé se můžete zdát být telefon jen prázdnou nádobou.




Nastavení má v sobě několik nestandardních položek: nastavení SOS tlačítka, co má po stisku dělat akční tlačítko nebo chování notifikační LED
Fotoaparát
Překvapivě dobré, ale portrét nechtějte. U foťáků vsadilo Evolveo na známý 48Mpx čip, který díky přepočítávání rozlišení na 12 Mpx dovoluje 2× přiblížení skoro bez ztráty kvality. Škoda, že telefon v základu fotí na plných 48 Mpx a i 2× přiblížení přepočítává na tuto hodnotu. Fotky jsou překvapivě povedené, občas sice trošku ujedou barvy, ale jinak nemám výhrad. A podařené jsou i noční snímky, u nich však už občas hapruje ostření.
Sestavení fotoaparátu Evolveo Strongphone G9:
- primární fotoaparát: 48 Mpx, F1.8
- selfie kamera: 8 Mpx, F2.0
Vyloženým zklamáním je portrétní režim, který dělá velmi abstraktní díla, ale rozhodně ne portrét. Něco je ostré, něco je rozostřené, ale do obličeje se to trefí málokdy. Navíc jsou snímky v podivném rozlišení 1 920 × 1 080 px a to jak u zadního, tak u předního foťáku.












Ukázkové denní snímky






Ukázkové noční snímky


Portrétní režim nefunguje, ale jestli máte rádi abstraktní díla...
Video zvládá telefon maximálně v rozlišení Full HD a dovolí vám měnit ohnisko i při natáčení. Video je hezky plynulé, ale stabilizace by mohla být lepší. Stejně tak mohla automatika více zkrotit zmatené přeostřování.
Ukázkové video (1 080p, 30 fps):
Závěr
Evolveo StrongPhone G9 je povedený telefon, který může zaujmout právě podporou eSIM. Hardware je dostatečný na denní používání a tím, že výrobce použil prakticky čistý systém, předešel soustě potenciálních problémů. Slabinu představuje displej a portrétní režim u foťáku. S tím se však dá žít. Jestli hledáte parťáka do nepohody a foťák chcete na prosté zaznamenání reality, budete spokojení.
Nedívejte se na telefon optikou poměru ceny a výkonu, který u odolných zařízení nikdy nedává smysl. Strongphone G9 má své chyby, ale i silné stránky, které z něj dělají minimálně zajímavý telefon.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 79 × 12,0 mm, 246 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 283 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (390|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio P65 (8× Cortex-A75, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Konkurence je na poli odolných telefonů trochu více rozdrobená. Přímá konkurence s ohledem na cenu se tedy docela rychle smrskne na jednotky telefonů. Žádný z nich navíc nemá podporu eSIM. Za zmínku stojí třeba Ulefone Armor 6E (6 690 Kč), případně o něco dražší, ale výkonnější iGET Blackview GBV9500 Plus (8 990 Kč).
Verdikt:
Zajímavý odolný telefon s čistým systémem a velkou výdrží. Hlavním benefitem je podpora eSIM, která není běžná v této cenové relaci, natož u odolného telefonu. Evolveo také docela schopně fotí, ale nechtějte po něm portrét. Výraznou slabinou je displej, který by mohl být bez debat lepší.
Plusy:
- Líbivá konstrukce
- Podpora eSIM
- Čistý systém
- Zvýšená odolnost
- Překvapivě kvalita fotek
Minusy:
- Barevná věrnost displeje
- Papírově slabší procesor
- Méně spolehlivá čtečka
- Portrétní režim
- Chybí 3,5mm jack
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium