Plusy
- Špičkový software s dlouhou podporou
- 90Hz displej
- Bezdr. nabíjení i s kovovým tělem
- Skvělé noční fotky
- Podpora 5G a eSIM
Minusy
- Průměrná výbava
- Vysoká česká cena
- Přišel o Soli a Active Edge
- Displej nad proximity senzorem bliká
- Sluchátko v displeji má horší kvalitu
V této recenzi se podíváme na zoubek smartphonu Google Pixel 5. Telefonu, který vzbudil od začátku kontroverze svou výbavou. Výrobce totiž tentokrát rezignoval na špičkovou výbavu a použil komponenty vyšší střední třídy. Telefon dokonce přišel i o některé přednosti jeho předchůdců. Zůstal však čistý systém s dlouhou podporou, vynikající optimalizace a skvělý fotoaparát. Bude to však stačit?
Google Pixel 5 se v českých obchodech prodává za 20 000 Kč, za kterou přináší výbavu vyšší střední třídy, 5G konektivitu a poprvé i bezdrátové dobíjení v kovovém těle. Hlavní předností je však čistý systém s pravidelnými aktualizacemi a špičkový fotoaparát.
|
 | rozměry a hmotnost: 145 × 70 × 8,0 mm, 151 g displej: 6,0", kapacitní OLED, 1 080 × 2 340, 430 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 080 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Google Pixel 5 si přečtěte na následujících listech.
Za zapůjčení telefonu Google Pixel 5 děkujeme obchodu CZC.cz
Design
Malý a nevýrazný. Google Pixel nikdy nebyl synonymem prémiového designu, ale šel spíše cestou nenápadnosti. Google Pixel 5 bych na první pohled označil téměř za nudný a rozhodně z něj nemáte pocit drahého telefonu. Tělo je však kokové s plastovou povrchovou úpravou, díky které příjemně padne do ruky.






Pixel 5 má kovové tělo s plastovou povrchovou úpravou zvanou bio-resin, která pohodlně padne do ruky a navíc díky ní telefon podporuje bezdrátové dobíjení.
Hlavní výsadou jsou však za mě hlavně jeho rozměry, které jsou na poměry dnešních Android telefonů opravdu malé. Milovníci kompaktních telefonů tedy mohou jásat. Telefon je navíc se svými 151 gramy poměrně lehký, což oceníte při používání, ale i nošení v kapse.
Čelní strana má sympaticky tenké rámečky, což ale znamená, že se selfie kamerka musela vměstnat do průstřelu v displeji. Čidlo jasu se vešlo do tenkého rámečku, ale sluchátko a proximity senzor už musely být integrovány přímo do displeje a v případě druhého jmenovaného je to někdy velmi otravné. Při telefonním hovoru, nebo použití různých messengerů totiž pixely nad proximity senzorem začnou otravně problikávat a na displeji je patrná výrazná tečka.





Telefon má tenké rámečky a je celkově velmi kompaktní
Co se zad týče, působí plastově, ovšem jak jsem již zmínil, jde jen o povrchvou úpravu. Ve skutečnosti jsou kovová a plast je zde hlavně z důvodu zakrytí otvoru pro bezdrátové dobíjení. Tímto trikem tak záda navenek vypadají celistvá a umožňují telefon bezdrátově dobíjen navzdory kovovému tělu, což není běžné.
Na zádech také najdeme integrovanou čtečku otisků prstů a nepatrně vystouplý modul fotoaparátu se dvěma objektivy. Výstupek je ale mírný, takže se telefon při položený na stůl nijak nekýve. Na pravém boku telefonu pak hledejte zapínací tlačítko spolu s regulací hlasitosti.

Při volání nebo používání messengerů jako Telegram začnou pixely nad integrovaným proximity senzorem otravně blikat. Bohužel nejde o chybu vadného kusu, ale stejný problém hlásí mnoho uživatelů.
Horní strana nabízí akorát mikrofonek, levý bok pak šuplíček na jednu SIM kartu. Druhý slot byste zde bohužel hledali marně, ale to se dá suplovat integrovanou eSIM. Na spodní straně pak najdete mikrofon, repráček a USB-C konektor.
Hardware
Rezignoval na top třídu. Smartphony Pixel nikdy nebyly primárně o špičkovém hardwaru, nicméně Google roky úspěšně držel s konkurencí krok a snažil se své vlajkové modely osazovat nejvýkonnějšími čipy. S Pixelem 5 však toto skončilo a telefon nabízí překvapivě „jen“ s osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 765G vyšší třídy.
Výkon - Antutu 8.5.3
- Celkové skóre: 266 041 bodů
- CPU: 77 378 bodů
- GPU: 73 016 bodů
- MEM: 58 554 bodů
- UX: 57 093 bodů
Uvozovky jsou oprávněné, protože vzhledem k i tak vysokému výkonu a špičkové optimalizaci systému, papírově slabší výkon většinou nepoznáte. Zamrzí však absence Neural Core, který u předchůdce sloužil k výpočtům umělé inteligence.
Telefon si naopak polepšil po stránce operační paměti, které tentokrát dostal rovnou 8 GB. Pro úložiště pak slouží 128GB vnitřní úložiště, které bohužel nijak dále nerozšíříte. Stran rychlosti však patří k lepšímu průměru.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 808,34 MB/s
- Sekvenční zápis: 178,65 MB/s
- Náhodné čtení: 128,39 MB/s (32 868,41 IOPS)
- Náhodný zápis: 118,75 MB/s (30 402,03 IOPS)
Klíčovou konektivitou je zde podpora 5G sítí, které v záloze jistí 4G. Jen počítejte s tím, že telefon má pouze jeden fyzický slot pro nanoSIM a druhou SIM sem dostanete pouze softwarově jako eSIM. Z další konektivity nechybí Wi-Fi 5, Bluetooth 5 či NFC. Sluchátkový jack byste zde ale bohužel hledali marně.
Výdrž (při autom. frekvenci displeje):
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 16 hodin 47 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 14 hodin a 5 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 1 hodina a 18 minut
- Doba nabíjení (15 - 90 %): 58 minut
Co mnohé překvapí je návrat čtečky otisků prstů na záda. Ta je sice v „době rouškové” při venkovním použití praktičtější, nicméně odstranění senzoru Soli zamrzí. Jednak kvůli tomu telefon přišel o biometrické skenování obličeje, ale zmizela i různá gesta na ovládání rukou nebo automatické probouzení telefonu při pohledu na displej.



Ve srovnání s Pixelem 4 ztratila „pětka” horní bradičku se senzorem Soli.
Co se posunulo výrazně je výdrž, díky integrované 4000mAh baterii. Ta s přehledem vystačí na jeden aktivní den a zvládne i dva dny běžného používání. Podporuje navíc 18W rychlé dobíjení, který telefon na plno dobije za necelých 80 minut. Hlavní předností proti levnějšímu modelu 4a 5G je však bezdrátové dobíjení a dokonce i reverzní bezdrátové dobíjení pro poskytnutí energie různému příslušenství.
Google Pixel 5 nabídne duální reproduktory. Hlavní repráček dole a druhý, skrytý pod displej, který používá samotnou obrazovku jako membránu. Kvůli tomu, je ale zvuk poměrně slabý, což kazí výsledný stereo efekt a znát je to trochu i při volání. Telefonu však nelze upřít jeho hudební kvality, jelikož má čistý a živý zvuk, který vás bude bavit při hraní i poslechu muziky. I celková vysoká hlasitost je skvělá. K poslechu přes sluchátka lze využít bluetooth či konektor USB-C.
Software
Ukázkový Android. Software je pro smartphony Pixel alfou a omegou. Najdeme zde tedy předinstalovaný Android 11 s Pixel UI, který se snaží z telefonu vymáčknout maximum. Pochválit musím čisté prostředí, dospělý design a hlavně vynikající optimalizaci, která skvěle zakrývá slabší hardware telefonu.






Android 11 s nadstavbou Pixel UI
Na druhou stranu ale ubývá vychytávek, kterými Pixely byly známé. Na neomezené fotky v plné kvalitě zapomeňte, ale dostanete alespoň neomezené úložiště ve vysoké kvalitě, které dříve byla běžné pro všechny smartphony, nicméně od tohoto roku se z ní stane exkluzivita pro Pixel.






Předinstalované aplikace
Součástí telefonu je také vylepšený Google Assistant, který v decentnějším podání, kdy se zobrazuje jen ve spodní lištičce. Skvělou funkcí Pixelu je živý převod zvuku do psaného textu, který funguje u videí, ale i u hovorů. Tou hlavní předností je ale fantastická podpora s pravidelnými aktualizacemi a dlouhodobou podporou. Lze tedy počítat s tím, že se Pixel 5 dočká i budoucích verzí Androidu.
Fotoaparát
Konečně ultraširokáč. Google Pixel 5 opět nabízí duální fotoaparát. Nicméně tentokrát nahradil teleobjektiv mnohem praktičtějším širokoúhlým snímačem o rozlišení 16 Mpx, ač s úhlem záběru pouze 107°. Mnohem smutnější příběh je však stále stejný, 12,2Mpx hlavní fotoaparát s clonou f/1.7, který jsme už před lety mohli vidět v Pixelu 2. V dnešní době, kdy se výrobci každý rok předhání v použití modernějšího fotoaparátu Google používá více než 3 roky staré fotoaparáty.
Sestavení fotoaparátu Google Pixel 5:
- Hlavní objektiv: 12,2 MPx (Sony IMX363), clona f/1.7, velikost pixelů 1,4 µm, úhel záběru 77°, OIS; video 4K (60 FPS)
- Ultraširoký objektiv: 16 Mpx, clona f/2.2, velikost pixelů 1 µm úhel záběru 107°
- Selfie kamerka: 8 Mpx, clona f/2, velikost pixelů 1,12 µm, úhel záběru 83°
Na obranu Googlu, je ale třeba říci, že to velice schopně dohání softwarem, který z fotografie vytáhne maximum. U Pixelu 3 nikdo nemohl na kvalitu namítat ani slovo, u Pixelu 4 se stále dorovnal špičce, ovšem u Pixelu 5 už telefon lehce naráží na limity hardwaru a konkurence s moderní optikou mu začíná trochu unikat. Svou roli hraje i to, že telefon má slabší procesor a hlavně postrádá čip Neural Core, který mu v těchto výpočtech pomáhal. Znát je to i na době pořízení snímku, která je někdy až nezvykle dlouhá.





Ukázkové snímky
Jinak ale kvalitně fotek nejde moc co vytýkat. Jsou špičkově ostré, detailní, mají přirozené barvy a díky HDR+ si skvěle poradí s velkým dynamickým rozsahem i protisvětlem. Fantastickou práci telefon odvádí i v noci, kdy používá noční režim, se kterým i naprosto temnou scénu dokáže rozzářit a vytáhnout z ní patřičné detaily. Novinkou u Pixelu 5 je, že je noční režim dostupný i ze základního režimu, přepínač pro aktivaci se však objeví pouze při nedostatku světla, podobně jako u iPhonu.
Spokojeni budete také s 8Mpx selfie kamerkou, která má také překvapivě skvělou kvalitu, nabízí detailní snímky a nechybí u ní ani funkce jako HDR+ a noční režim.


Ukázkové selfie
Telefon umí natáčet také video, a to až ve 4K rozlišení při 60 fps, při natáčení navíc lze přepínat mezi objektivy. Pochválit musí jak kvalitu videa, tak vynikající stabilizaci. Ta má hned několik režimů. Nejčastěji využijete standardní, který odfiltruje běžné otřesy. Pak je tu ale režim Uzamčeno, který vám pomůže stabilizovat obraz při natáčení s 2× digitálním zoomem.






Prostředí aplikace fotoaparátu
Aktivní stabilizace je pak připravena stabilizovat i velmi prudké pohyby například při chůzi a běhu. Specialitou je pak stabilizace filmový efekt, která ve skutečnosti všechno zpomalí, vypne zvuk a dokáže pořídit velmi působivé záběry.
Ukázkové video:
Závěr
Google Pixel 5 je částečným odklonem od toho, co značka představovala, minimálně po stránce hardwaru a některých výhod. Dokonce přišel i o spoustu funkcí svého předchůdce včetně radaru Soli. Stále ale nabízí špičkově odladěný software s dlouhou podporou a skvělý fotoaparát. Celé to jen trochu kazí cena v českých e-shopech, která se pohybuje kolem 20 000 Kč, což je dáno dovozem ze zahraničí kvůli absenci oficiální české distribuce.



Za zmíněnou cenu bude telefon spíše volbou pro srdcaře a fanoušky značky a čistého Androidu a paradoxně i pro milovníky kompaktních telefonů. Jedná se totiž o jeden z nejmenších telefonů s Androidem na trhu. Po stránce výbavy, ale i fotoaparátu však už však nejdete lepší telefony. Navíc o výrazných 6 000 Kč levněji seženete Google Pixel 4a 5G s podobnou výbavou, větším displejem, jen bez voděodolnosti a bezdrátového dobíjení.
|
 | rozměry a hmotnost: 145 × 70 × 8,0 mm, 151 g displej: 6,0", kapacitní OLED, 1 080 × 2 340, 430 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 080 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Z pohledu výbavy, fotoaparátu, ale i kompaktnosti je jasným konkurentem Apple iPhone 12 mini. Z těch větších telefonů mu pak bude konkurovat skvěle vybavený Samsung Galaxy S21. Pokud oželíte bezdrátové dobíjení i voděodolnost, zajímavou volbou jsou také Xiaomi Mi 10T Pro a OnePlus 8T.
Konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 132 × 64 × 7,4 mm, 133 g displej: 5,4", kapacitní OLED, 1 080 × 2 340, 477 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 2 227 mAh procesor: Apple A14 Bionic (6× Firestorm, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 14 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 12 849 Kč až 20 861 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 71 × 7,9 mm, 171 g displej: 6,2", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 400, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 2100 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 12 990 Kč až 22 553 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 76 × 9,3 mm, 218 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Google Pixel 5 je kompaktní telefon se skvělým softwarem a dlouhou podporou, který si zamilujete také kvůli fotoaparátu. Škoda jen vyšší ceny.
Plusy:
- Špičkově odladěný software
- 90Hz displej
- Bezdrátové dobíjení i s kovovým tělem
- Kvalita nočních fotek
- Skvělá stabilizace videa
- Konečně dostal širokoúhlý objektiv
- Podpora eSIM
Minusy:
- Průměrná výbava
- Vysoká česká cena
- Horší kvalita sluchátka pod displejem
- Proximity senzor v displeji občas otravně bliká
- Ztratil senzor Soli i aktivní kraje displeje
- Pouze 128GB úložiště bez možnosti rozšíření
Za zapůjčení telefonu Google Pixel 5 děkujeme obchodu CZC.cz
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium