Výrobce smartphonů Honor se profiluje jako samostatný subjekt, který je ovšem dceřinou společností mnohem většího Huaweie, od něhož přebírá nápady, design, zpracování i jednotlivé komponenty. Dnešní recenze Honoru 10 by se ale také dala doplnit souslovím, že žák pomalu překonává mistra. Výbavou je na tom v některých ohledech o trochu hůře, v některých ale naopak o trochu lépe, než Huawei P20, s nímž je Honor 10 tak často srovnáván a který je mu dáván za předlohu. Přidejte o třetinu nižší cenu a na úspěch je zaděláno.
Honoru 10 se daří zapůsobit hned prvním dojmem. Pokud totiž sáhnete po provedení Phantom Blue, Phantom Green nebo Glacier Grey, budou záda při naklánění a různém druhu osvětlení nabízet barevné přechody do fialové či modré. Černá barva má také svoje kouzlo, ale již bez odlesků. Vzhledem k tomu, že Honor 10 testuji ihned po Huawei P20, připadal jsem si, jak kdybych v ruce držel na chlup stejný telefon. Rozdílů je opravdu minimum, a to je pro Honor 10 vlastně dobře.
|
| rozměry a hmotnost: 150 × 71 × 7,7 mm, 153 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 150 × 71 × 7,7 mm, 153 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Honoru 10 začíná na následujícím listu.
Design
Duhová záda se povedla. I Honor 10 se nese na moderní vlně displejů, které se snaží o minimalizaci rámečku a reproduktor a senzory umisťují do výřezu uprostřed horní části displeje. Oproti Huawei P20 je tu ale rámeček po obvodu značně tlustší a spíše připomíná odlehčený P20 Lite. Honor 10 je unibody smartphone se skleněnými zády a kovovým rámem, který po obvodu dělí čtyři plastové předěly. Do těla lícují zcela bezchybně, jen je jejich modrá barva dost jiná, než zbytek telefonu. Po konstrukční stránce je telefon zcela bez chyb a oproti Huawei P20 mu chybí alespoň základní stupeň odolnosti.
Honor 10 váží 153 gramů a jeho rozměry jsou 150 × 71 × 7,7 mm.
Čelní stranu kryje odolné sklo, které je narušeno pouze ve výřezu displeje mřížkou hovorového reproduktoru. Ve výřezu se usídlila také čelní kamerka, senzory přiblížení a intenzity okolního osvětlení. Barevná notifikační dioda je také přítomna, ale nachází se mimo výřez a je tak titěrná, že je vlastně úplně k ničemu – stejně jako u Huawei P20. Pod displejem se nachází čtečka otisků prstů, která je na rozdíl od Huawei P20 integrována přímo pod sklem a není zde tak žádná prohlubeň, pouze graficky naznačeno místo, kam prst přikládat. Oproti Huawei P20 je také o fous pomalejší a s nepatrně vyšší chybovostí, ale bez srovnání to nepocítíte. Nechybí z výroby aplikovaná fólie, palec nahoru.
Výřez v displeji lze skrýt tak, že bude u horní hrany displeje černý pruh. Tlačítka vespod displeje se zase dají nahradit gesty na čtečce otisků prstů.
Po obvodu telefonu najdeme jednu zvláštnost. Na horní hraně se vedle sekundárního mikrofonu nachází také infraport, který si Honor 10 stále zachovává a Huawei P20 jej nemá. Zároveň nemá ani 3,5 mm sluchátkový jack, který u Honoru 10 najdeme na spodní hraně spolu s USB-C konektorem, hovorovým mikrofonem a hlasitým reproduktorem. Levý bok ukrývá šuplíček na dvojici nanoSIM karet, slot na paměťovou kartu zde není a zakoupit můžete buď 64 GB, nebo 128 GB variantu. Pravý bok je již tradičním umístěním pro dvojkolébku hlasitosti a tlačítko zámku přístroje.
Přechod z modré do fialové je pokaždé jiný. Vliv má intenzita i teplota světla, každopádně toto se Honoru vážně povedlo.
Duhově barevná zadní strana je narušena stříbrnými údaji o modelu a recyklaci, což je škoda, Huawei P20 použil méně výraznou barvu a nepozorné oko si ani nevšimlo. V horní části najdeme vystouplou dvojici čoček fotoaparátů, vedle jednodiodový LED blesk a ještě více vpravo potom nápis AI camera odkazující na umělou inteligenci ve fotoaparátu, avšak chybí zde otvory pro laserové ostření a prediktivní autofocus. Modul fotoaparátu vystupuje asi o 2 mm nad rovinu zad přístroje, ale k tíži to Honoru nepřičítáme, má to tak skoro každý. Pod zády má svoje místo NFC anténa, naopak chybí bezdrátové dobíjení.
Modul fotoaparátu vystupuje asi 2 mm nad povrch zad. Je to škoda, telefon se na zádech viklá a kazí to dojem z nádherných duhových odlesků.
Displej
Výřez v displeji vládne všem. Pokud bych si chtěl zjednodušit práci, zkopíroval bych zde celý list z recenze Huawei P20, protože rozdíly v displeji jsou naprosto minimální. Jedná se také o 5,8" IPS panel s výřezem (jemuž Huawei i Honor vtipně říkají Zářez), jehož rozlišení je 1080 × 2280 obrazových bodů, což je o trochu více, než u Huawei P20 a výsledná jemnost 435 PPI je také nepatrně vyšší. Stejně kvalitní je ale rozpětí jasu a jeho automatická regulace, minimální hodnota je ve dne skoro nečitelná a maximální jas zase porazí i sluneční paprsky. Barevná věrnost IPS displeje je příkladná, při náklonu nedochází k deformaci a lehce zastřený výraz má na svědomí z výroby aplikovaná fólie.
Nejzajímavější je nastavení rozlišení displeje, které si telefon může řídit sám díky obsahu, který zrovna zobrazuje. Honor 10 tak dokáže ušetřit cenná procenta baterie.
Položka Obrazovka je v nastavení zcela totožná, jako jediný bonus navíc oproti Huawei P20 je zde možnost zapnout sledování obličeje za účelem vylepšeného automatického otáčení displeje. Očekával jsem například otočení displeje na šířku i při orientaci telefonu na výšku pokud budu třeba ležet a koukat na displej z boku, ale takto to nefunguje a význam funkce je mi utajen. Honor k systémovému nastavení přidává možnost zvolit aplikace v menu nebo na plochách, dále regulovat, zda bude výřez v displeji černě podbarven po obou stranách, nebo bude tapeta dotažena do fyzických krajů displeje.
Regulaci barevného podání, aplikace v menu nebo na plochách a spoustu dalšího si na Honoru 10 nastavíte bez problémů.
V nastavení barevného podání displeje oproti Huawei P20 absentuje možnost dynamické regulace dle okolního osvětlení, zůstávají tak pouze předvolené režimy nebo manuální nastavení. Nechybí možnost potlačení modrého světla, regulace rozlišení displeje manuální neb automatická dle aktuální činnosti se smartphonem. V nastavení Oznámení lze dále nastavit procenta baterie v její ikoně, mimo ni nebo vůbec, zapnout zobrazení aktuální přenosové rychlosti, zobrazovat název operátora a definovat, zda příchozí oznámení má zapnout displej, či nikoliv. Vypnout a zapnout zde lze také notifikační diodu, chybí možnost ovládání displeje v rukavicích.
Hardware
To nejlepší od Huawei má i Honor. Honor 10 je poháněn stejným chipsetem, jako například Huawei P20 nebo P20 Pro. Jedná se o Kirin 970, nejlepší chipset samostatné výroby Huawei, který nabízí osm jader s taktem 4× 2,36 GHz a 4× 1,8 GHz, k tomu přidává 4 GB operační paměti a 64/128 GB vnitřního úložiště (dvě paměťové varianty, dvě cenovky), které nelze dále rozšířit. Není zde nic, co by vás zpomalovalo, kde by se Honor 10 zadýchával a co by mu dělalo problémy. Přítomnost takového chipsetu ve smartphonu za deset tisíc korun je poměrně zásadní plus, které budou potenciální zájemci určitě brát v potaz.
Výsledky benchmarku AnTuTu v7.0.9:
- celkové skóre: 204 579
- CPU: 69 420
- GPU: 76 436
- UX: 44 963
- MEM: 13 760
Nepřítomností slotu na microSD kartu i dalšími parametry se jedná v podstatě o Huawei P20. Stejnou operační paměť a úložiště (v dražší verzi) doplňuje baterie s kapacitou 3400 mAh, která dokáže telefon udržet v činnosti zhruba jeden a půl dne na jedno nabití. Dobíjení z nuly na sto zabere přibližně hodinu a čtyřicet minut, což je o 10 minut déle, než u Huaweie P20. Při zapnutí spořících režimů, případně trvalého snížení rozlišení displeje se výdrž může prodloužit daleko za dva dny na jedno nabití.
Systémových prostředků má Honor 10 více než dost, chipset Kirin 970 ze smartphonů o tisíce dražších zaručuje absolutní plynulost.
Z hlediska konektivity si Honor 10 bohužel nese to, co bylo vytýkáno i Huawei P20. Wi-Fi je přítomna ve standardech a/b/g/n/ac, Bluetooth bohužel jen ve verzi 4.2, na palubě je NFC, LTE, GPS, GLONASS i BeiDou, nedostalo se na FM rádio a bezdrátové dobíjení (i když to bývá výsadou spíše dražších modelů a nemá ho ani Huawei P20). Paradoxně navíc oproti Huawei P20 nabídne Honor 10 infraport a také si zachovává 3,5 mm Jack. Ze senzorů je dle výrobce přítomen akcelerometr, senzor přiblížení a senzor okolního světla, čtečka otisků prstů, gyroskop, kompas a Hallův senzor.
Software
Jako vejce vejci. Podobnost prostředí mezi Huawei P20 a Honorem 10 je až zarážející. Kromě toho, že se některé položky například v nastavení trochu jinak jmenují, nebo jsou jinak seřazeny, se jedná o dva naprosto totožné systémy. Operačním systémem Honoru 10 je Android 8.1.0 Oreo s grafickou nadstavbou EMUI 8.1.0. Při testování jsme obdrželi jednu aktualizaci zabezpečení, jinak se v telefonu neměnilo vůbec nic. Prostředí EMUI od Huaweie je i na Honorech už delší dobu stejné a stejně jako v recenzi Huawei P20 zopakuji, že mi přijde přehledné, logicky uspořádané a graficky nepřeplácané.
Prostředí EMUI 8.1.0 na Androidu Oreo ve verzi 8.1.0. Více screenshotů z celého systému najdete na posledním listu recenze.
V nastavení systému lze u Honoru 10 volit mezi trojicí matic ikon na domovské obrazovce, volit jeden z osmi přechodů mezi plochami, zapnout nekonečnou rotaci domovských obrazovek, zapnout Kanál Google, nechat si zobrazovat návrhy aplikací a zvolit, u které aplikace se může zobrazit puntík značící nějakou notifikaci či novinku. Gesta pro navigaci systémem na čtečce otisků, díky kterým lze schovat tlačítka na displeji, jsou ukryta trochu nelogicky v části Systém. Volit lze mezi klasickou trojicí, gesty na čtečce, plovoucím navigačním tlačítkem a jednotným navigačním tlačítkem u dolního okraje displeje. Další možnosti pak najdeme v nastavení v sekci chytrá asistence.
Usnadnit práci jednou rukou lze zmenšením displeje a přichycením klávesnice ke straně, nebo třeba skrytím systémových tlačítek a jejich nahrazení gesty na čtečce otisků.
První volbou je režim pro jednu ruku, který se aktivuje potažením ze spodního rohu do středu. Lze ho přesouvat, stejně tak jako ke straně přimknout klávesnici. Dále nechybí možnost dvojího přihlášení různými účty do stejné aplikace, zapnutí funkcí chytrého flipového krytu, zapnutí počtu kroků na zamykací obrazovce a v neposlední řadě také celá škála pohybových gest: ztišení (hovoru/budíku) převrácením, probuzení zvednutím ze stolu, přijetí přiložením k uchu, gesto kloubem prstu pro režim dělené obrazovky či napsání písmene kloubem a spuštění k tomu napárované aplikace.
Další gesta lze kreslit kloubem prstu a přiřadit k nim nějakou akci. Honor 10 také umí klasické funkce při přetočení telefonu nebo jeho zdvihnutí a přiložení k uchu.
V porovnání s Huawei P20 si ale u Honoru 10 budu stěžovat na kopu zbytečně předinstalovaných aplikací. Oproti aplikacím Facebook, Instagram, eBay, Netflix a Booking.com a AppGallery, které najdeme u obou zmíněných telefonů, je zde navíc aplikace Tipy s radami pro používání telefonu, zástupce Honor pro přímé načtení oficiálního webu v dané jazykové mutaci, ale také šestice zbytečně předinstalovaných her. Všechny aplikace jsou naštěstí od počátku uklizeny ve složkách, takže nepřekážejí, navíc je lze odstranit, jejich předinstalace je ale zbytečná.
Fotoaparát
Dvě oči s umělou inteligencí. Dvojice snímačů u Honoru 10 je opět rozdělena na jeden 16 Mpx barevný snímač, který má světelnost f/1.8, a druhý černobílý, který má rozlišení 24 Mpx a světelnost f/2.4. Hrátky dvou čoček zde fungují jak pro získání více světla, detailů, případně výraznější bokeh efekt, tak pro dvojnásobný zoom, který ale není optický a vzniká pouze výřezem snímané scény a dopočtem detailů za pomoci chytrých algoritmů. Ztráta detailů už je ale poměrně výrazná, obzvlášť v nižším světle.
Ukázka prostředí fotoaplikace a všech doplňkových režimů fotoaparátu.
Na rozdíl od Huawei P20 jsem zde musel nechat vypnutou umělou inteligenci, která umí rozpoznat víc než dvě desítky režimů a tomu přizpůsobit kresbu, kontrast, vyvážení bílé a další parametry. Vzhledem k celkově nižší kvalitě výsledných snímků je zde zásah AI mnohem více znát a pokud jsem si u Huawei P20 stěžoval jen na to, že je obloha moc modrá a tráva moc zelená, zde je umělá inteligence poměrně agresivní a fotka je často velmi nepřirozená.
Panoramatický snímek pořízený smartphonem Honor 10.
Oproti Huawei P20 je zde pouze jednodiodový blesk a Honor 10 nemá ani laserové ostření, ani prediktivní autofocus. Pořizování snímků je i tak bleskové, výsledky jsou barevně věrné, ostření je takřka okamžité a úroveň detailů je velmi dobrá, i když je z výsledků jasně patrné, že do té nejlepší skupiny fotomobilů má Honor 10 pořád daleko. Obzvláště patrné je to při klesajícím světle, kdy Honor 10 rychle přichází o ostrost, detaily a objevuje se značné množství šumu. Pokud ale odhlédneme od neustálého srovnávání s Huawei P20, fotí Honor 10 jako smartphone s cenovkou okolo deseti tisíc korun výtečně.
Ukázkové fotografie:
Více fotografií najdete na posledním listu recenze.
Potěšující jsou také kvalitní selfies z čelní kamerky s rozlišením 24 Mpx, kde navíc nechybí efekt zkrášlení a také efekt rozmazání pozadí, který funguje překvapivě dobře. K videu, které lze díky výkonnému chipsetu natáčet v rozlišení 4K při 30 fps, lze říci dvě věci. První je ta, že je dobrým tahákem nabízet 4K video v telefonu za tuto cenu, druhá pak, že by mu slušela stabilizace obrazu, ale tu nemá ani mnohem dražší Huawei P20.
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Ostatním vypálil rybník. Máte trochu hlouběji do kapsy a chcete moderní a dobře vybavený smartphone skoro bez kompromisů? Honor 10 je jasná volba, stále se mu daří držet filosofie, že dobře vybavený telefon může stát polovinu toho, co konkurence. Vtipné je, že třeba přítomností infraportu nebo 3,5 mm Jacku překonává i o šest tisíc dražší Huawei P20, se kterým je tak často srovnáván. Nemyslím, že je to srovnání férové. Férové je říci, že to, co Huawei P20 nabídne navíc, rozhodně nestojí oněch šest tisíc. Ani ty čtyři, pokud bychom srovnávali se 128 GB variantou Honoru 10.
V balení najdeme jenom adaptér do zásuvky a datový kabel. Je pravda, že na displeji je nalepena fólie, ale třeba sluchátka bychom viděli v balení rádi.
Ano, Honor 10 má nedostatky. Notifikační dioda je k ničemu, protože skoro není vidět ani v noci. V balení by mohla být sluchátka. Starší Bluetooth a chybějící rádio také nepotěší. Absence slotu na microSD je vyděračská praktika Applu, kterou Huawei ani Honor doufám nezačnou používat. Jenomže Honor 10 má také hromadu pozitiv, která bychom hledali u smartphonů o pět a klidně i deset tisíc dražších. Za tuto cenu prostě Honor 10 nemá konkurenci.
|
| rozměry a hmotnost: 150 × 71 × 7,7 mm, 153 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 150 × 71 × 7,7 mm, 153 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
ZE620KL |
| rozměry a hmotnost: 153 × 76 × 7,9 mm, 155 g displej: 6,2", kapacitní Super IPS+ LCD, 1 080 × 2 246, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 163 × 80 × 9,5 mm, 221 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 367 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 580 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 630 (8× Cortex-A53, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 23MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 76 × 9,6 mm displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 800 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 152 × 76 × 7,7 mm, 185 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 151 × 72 × 7,7 mm, 157 g displej: 5,5", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 560, 534 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (450|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 600 mAh procesor: Samsung Exynos 8890 (8× Exynos M1, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 6 (Marshmallow) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 149 × 72 × 7,9 mm, 163 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 440 × 2 880, 565 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 821 (4× Kryo, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Honor 10 je smartphone, který si převzal to nejlepší od mnohem dražšího Huaweie P20. Nabídne kvalitní fotoaparát, dobrou výdrž, skvělý displej, přehršel výkonu a duhově hrající barevná záda. Zamrzí skoro neviditelná dioda, chybějící odolnost a hromada předinstalovaného smetí (lze odstranit).
Plusy:
- barevná provedení
- skvělý displej s výborným rozlišením a rozpětím jasu
- konstrukce a design
- výpočetní výkon s rezervou
- dobrá výdrž na baterii a rychlé dobíjení
- kvalitní čtečka otisků prstů
- zachování 3,5 mm Jacku a infraportu
- jeden z nejlepších poměrů cena/výkon
- svižné a propracované prostředí, Android 8.1.0
- kvalita fotografií ve dne, podpora pro 4K video
- USB-C konektor
Minusy:
- příliš malá notifikační dioda
- rychlý pokles kvality fotografií při nižším světle
- Bluetooth pouze ve verzi 4.2 a chybějící FM rádio
- absence microSD slotu
- chybějící odolnost proti prachu a vodě
- chudý obsah balení
- množství zbytečně předinstalovaných aplikací (lze odstranit)
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium