Plusy
- Velký displej s folií
- Dlouhá výdrž a rychlé nabíjení
- Podpora microSD a plnohodnotný Dual SIM
- Vcelku povedený hlavní snímač
Minusy
- Absence Google služeb
- Zbytečné ostatní fotoaparáty
- Nepřesvědčivé videoschopnosti
- Hůře odladěné prostředí
Dnes testovaný Honor 10X Lite je další ze smartphonů, se kterým se duo Huawei a Honor po odepření přístupu ke Google službám (Google Mobile Services, zkráceně GMS) snaží oslovit trh. Čistě z hlediska parametrů zaujme především velká baterie s kapacitou 5 000 mAh a podpora pro rychlé dobíjení až 22,5W, vše ostatní je ale kolorit nižší třídy. Ohrané je už i duplikování modelů pod značkou Huawei a Honor, často s naprosto minimálními rozdíly. To je i tento případ, kde se dnes testovaný kousek od Huawei P Smart (2021) liší pouze v přítomnosti NFC antény.
K dostání je pouze varianta 4 + 128 GB v černém či zeleném barevném provedení, a to za cenovku 5 490 korun. Zásadním nedostatkem je zde opět aplikační základna, i když v obchodu Huawei App Gallery přibývají aplikace poměrně slušnou rychlostí a i těch stěžejních už není úplně málo. Další výtky míří k uloudanému prostředí či zbytečným makro a bokeh snímačům, pochválit lze naopak za výdrž, rychlé nabíjení a hezký displej.
|
 | rozměry a hmotnost: 166 × 76 × 9,3 mm, 206 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Honor 10X Lite si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Je to macek. Honor 10X Lite je telefon postavený okolo baterie. Alespoň tak na mě působí veškeré propagační materiály, webová prezentace atd. A protože baterie s kapacitou 5 000 mAh není úplně malá a lehká, jedná se o kus telefonu. Do svojí velké ruky ho uchopím bez problémů, ale pro malé ruce nebude. Celoplastová konstrukce je bytelná, dobře slícovaná a bez pazvuků, ale zadní strana se hodně jednoduše škrábe. Na lesklé černé je to obzvláště vidět, zelená varianta s odlesky bude neduhy skrývat lépe. Rámeček je taktéž plastový, ale matný a mnohem méně klouzavý.


Rozměry Honoru 10X Lite jsou 166 × 77 × 9,26 mm při váze 206 gramů.
Displej na čelní straně zabírá 90,3 % plochy čelní strany, rámečky jsou sice trochu širší, ale nic, co by nebylo v nižší třídě standardem. Selfie kamerka je v průstřelu uprostřed, displej je ničím nerušený a s folií aplikovanou z výroby, chválíme! Hovorový reproduktor se nachází nad displejem, potřebné senzory jsou zde přítomny také a jejich umístění napovídá skoro nepovšimnutelný výkus v ochranné folii. Notifikační diodu bychom zde hledali marně.


Na horní hraně najdeme jen mikrofon, na té spodní chválíme zachování konektoru na sluchátka.
Zato zde najdeme plnohodnotný dualSIM, tedy možnost vložit dvě nanoSIM karty a paměťovou kartu k tomu. Šuplíček se nachází na levém boku, kde je jediným narušením obvodového rámečku. Na protilehlé straně najdeme klasicky dvojkolébku hlasitosti a tlačítko zámku s integrovanou čtečkou otisků. Její spolehlivost je mezi 80 a 90 procenty, ale její umístění je na perfektním místě. Horní hrana skrývá pouze sekundární mikrofon, na té spodní najdeme hlasitý reproduktor, hovorový mikrofon, USB-C konektor a zachovaný sluchátkový 3,5 mm Jack, za což chválíme též.


Chválíme za čtečku otisků v bočním tlačítku i za plnohodnotný dualSIM slot.
Zadní straně dominuje v levém horním rohu umístěný obří fotomodul, který vystupuje zhruba jeden milimetr nad rovinu zad. Najdeme v něm čtveřici čoček fotoaparátu, LED diodu a údaj o rozlišení hlavního snímače a přítomnosti AI na palubě. Zhruba uprostřed zad se nachází NFC anténa, kterou kvůli absenci GMS nelze použít k bezkontaktnímu placení, ale alespoň k párování příslušenství, práci s NFC tagy nebo třeba interaktivními výstavami či prohlídkami poslouží. U spodní strany potom najdeme logo výrobce a přímo do zadního krytu vyryté informace o modelu, výrobci a recyklaci, což, nezlobte se na mě, působí, jak kdyby to vyškrábal nějaký učeň jehlou. Tohle se opravdu nepovedlo.
Displej
Obřích 6,67". Extrémní u Honoru 10X Lite není jen baterie, ale také displej. Použitý zobrazovací panel technologie IPS má úhlopříčku 6,67" při Full HD+ rozlišení, což znamená 1080 × 2400 obrazových bodů a výslednou jemnost 395 PPI. Zobrazení displeje je naprosto v pořádku, hodnota minimálního i maximálního jasu taktéž, čitelnost na slunci by mohla být lepší, ale na tom může mít svůj podíl aplikovaná folie. Pozorovací úhly jsou příkladné a barvy jsou hodně realistické. Komu by to i tak přišlo moc, může si v nastavení zapnout „normální“ režim barev, z výroby totiž Honor nastavil hodnotu „živý“. Upravit si lze také nastavení teploty barev zcela dle svého.



Nastavení domovské obrazovky a u Honoru obvyklá volba mezi menu a aplikacemi na plochách.
I když je osazen IPS displej, okamžitě jsem zapnul tmavý režim, tedy černou verzi prostředí. Nevynikne tolik, jako u AMOLED panelu a ani úspora energie není taková, ale oči vám poděkují. Když už jsme u toho, samozřejmostí je regulace modrého světla v několika krocích, s manuálním či plánovaným zapnutím, ale také režim eBook, který celé prostředí změní do stupňů šedi s velmi teplým podáním, až jakoby byl aplikován fotografický filtr sépie. Dále nastavíte klasickou velikost textu i prvků prostředí, režim spánku, zobrazení názvu operátora, rychlost datového přenosu či procent baterie, schováte průstřel selfie kamerky a také lze ručně či automaticky regulovat rozlišení displeje mezi HD+ a Full HD+.






Možnosti uživatelského nastavení displeje a barevného podání.
Hardware
Baterie hraje prim. Jak jsem psal už výše, z celkové komunikace značky, produktového videa či stránek výrobce je patrné, že se Honor 10X Lite má dostat do podvědomí veřejnosti jako telefon s dlouhou výdrží a rychlým dobíjením. V reálu tomu není jinak, dvoudenní výdrž je zde zlatým standardem a nabíjení přiloženým adaptérem zabere z nuly na sto necelou hodinu a půl. Zde je potřeba výrobce znovu pochválit. Nejen, že do nižší třídy přináší velkou baterii a rychlé dobíjení, ale potřebný adaptér je přímo v balení, ne jak u jiných značek, že adaptér pro rychlé dobíjení musíte kupovat zvlášť nebo že v balení není vůbec žádný.






Baterie je opravdu držák a ani s vnitřní pamětí to není zlé.
Hnacím ústrojím Honoru 10X Lite je chipset Kirin 710A vlastní výroby, což je 14nm procesem vyrobené osmijádro v sestavě 4× 1,7 GHz + 4× 2 GHz s grafickým akcelerátorem ARM Mali-G51 MP4. Operační paměť má hodnotu 4 GB a i když se papírově nejedná o nějaký extra výkon, pro chod telefonu by měl být dostatečný. Měl píšu proto, že telefon je hodně uloudaný a často se na různé věci čeká. Ťuknete na ikonu a aplikace se otevře za pět vteřin, z fotoaparátu chcete přejít do galerie a opět to trvá, odemknete telefon otiskem, zobrazí se tapeta a ikony a widgety naskočí až po chvíli atd. Ne vždy, ale děje se to dost často na to, aby vám to začalo vadit.
Výsledky benchmarku AnTuTu v8.5.0:
- celkové skóre: 160 163 bodů
- CPU: 63 061
- GPU: 26 464
- MEM: 36101
- UX: 34 537
Kapacita vnitřního úložiště je 128 GB, z nichž je pro uživatele dostupných lehce přes 110 GB. Pokud by vám to bylo málo, dle informací výrobce si telefon poradí s microSD kartou až do velikosti 512 GB. Z hlediska konektivity je zde zastoupena Wi-Fi standardů b/g/n, Bluetooth ve verzi 5.0, NFC, podpora pro GPS, GLONASS a BeiDou. Nechybí FM rádio, ale budete potřebovat vlastní sluchátka, v balení žádná nejsou. Podle aplikace AnTuTu zde najdeme akcelerometr, gyroskop, senzor přiblížení a okolního osvětlení a elektronický kompas.
Software
Jde to, ale dře to. Mohli bychom to tu znovu omílat do detailů, takže to zmíníme pouze stručně. Honor 10X Lite nemá přístup ke GMS, takže nemáte k dispozici celou plejádu aplikací od společnosti Google, spousta dalších nefunguje korektně, protože služby Googlu pro svůj běh vyžadovaly a spousta jich vůbec z různých aplikačních obchodů (přímo nebo skrze .apk) nejde nainstalovat. Aplikace se sice dají přenést zálohou přes aplikaci Phone Clone, ale už je neaktualizujete a pokud vývojář na pozadí upraví algoritmy fungování, přestanou pracovat.





Android 10 bez GMS a nadstavba Magic UI 3.1.
Ale abychom byli féroví, je nutno říci, že aplikace přibývají. Samozřejmě ty velké, jako jsou banky, samoobsluhy operátorů, aplikace obchodních řetězců, navigace, mapy, některé IM a sociální sítě, takže používat se telefon dá už celkem obstojně. Problémy budou přetrvávat na specifických aplikacích, které nevyužívá tolik lidí, na aplikacích pro bezpečnost, pro firemní použití atd. Pokud máte štěstí, můžete se obsloužit alespoň přes webový prohlížeč. Je to méně pohodlné, ale jde to. Pokud je ale aplikace jediná volba, potom máte smůlu.




Možnosti ovládání telefonu buď skrze standardní tlačítka, gesta nebo jedno multifunkční virtuální tlačítko. Režim pro jednu ruku je pak samozřejmostí.
Co se prostředí týče, jedná se o opensource část operačního systému Android ve verzi 10 (nadstavba Magic UI 3.1) s bezpečnostními aktualizacemi k 1. říjnu 2020. To je na telefon bez GMS vcelku slušné datum, jelikož konkurence s plnohodnotným Androidem má často v otázce bezpečnosti mnohem větší rezervy. Během testování jsme obdrželi jednu aktualizaci o velikosti cca 450 MB, která vylepšila chod zařízení, výsledky fotoaparátu a právě bezpečnostní aktualizace. Vzhled systému lépe než text popíšou přiložené screenshoty, vypíchnu tak snad jen režim dělených oken, přes které lze spustit ještě jednu z vybraných aplikací v okně plovoucím, celkem tedy můžete vidět tři aplikace najednou.





V telefonu samozřejmě nechybí spousta nápomocných gest, ale nejzajímavější je režim dělené obrazovky, kdy přes dvě spuštěné aplikace lze otevřít ještě jednu plovoucí.
Fotoaparát
Hlavní snímač by bohatě stačil. Honor 10X Lite spadá do nižší třídy, takže je potřeby na to brát zřetel, každopádně i tak zůstává faktem, že makro snímač a snímač pro hloubku ostrosti jsou zde zcela zbytečně. Respektive, jsou tu jako prodejní argument na zákazníka, jelikož čtyři foťáky jsou lepší než dva. Makro snímky jsou lepší z hlavního snímače, který sice ostří na trochu větší vzdálenost, ale i výřez je mnohem kvalitnější a méně zašuměný. Umělá inteligence je zde přítomna a, bohužel, spadá do kategorie těch, které udělají více škody, než užitku, výsledkem jsou totiž často zcela nereálné barvy.




Aplikace Fotoaparát a její nastavení na Honor 10X Lite.
Parametry snímačů Honor 10X Lite:
- 48 Mpx hlavní snímač, f/1.8, prediktivní ostření, autofocus, 1/2" snímač
- 8 Mpx širokoúhlý snímač, f/2.4, autofocus, úhel záběru 120°
- 2 Mpx snímač pro hloubku ostrosti, f/2.4
- 2 Mpx makro snímač, f/2.4
- 8 Mpx selfie kamerka, f/2.0
Z hlavního snímače ve výchozím stavu dostanete fotografii o rozlišení 12 Mpx, pokud byste chtěli plných 48 Mpx, musíte zapnout speciální režim. V aplikaci je rychlý přepínač mezi hlavním snímačem a 0,6× širokoúhlým. Ani tento snímač není úplně špatný, dokonce má automatické ostření, ale pokud vyloženě nebude zbytí, vyplatí se poodstoupit, použít hlavní snímač a poté udělat výřez. Hlavní snímač totiž předvádí vcelku povedené výsledky. Barvy odpovídají reálu, slušná je úroveň detailů i dynamický rozsah.
Ukázkové fotografie:






Více ukázkových fotografií najdete na posledním listu Fotogalerie
Video umí Honor 10X Lite natáčet maximálně ve Full HD rozlišení při 60 fps. Video je plynulé, což o to, ale celou dobu natáčení neustále přeostřuje a to často i ve chvíli, kdy se nemění zabíraná scéna. Druhá věc, která mě překvapila, je, že ani při zaostření vlastně zabíraná scéna není úplně ostrá. Bohužel, výsledky z fotoaparátů jsou napříč disciplínami nevalné kvality, čest hlavnímu snímači.
Ukázkové video (Full HD, 60 fps):
Závěr
Snažit se nestačí. Honor potažmo Huawei se nachází v nezáviděníhodné situaci. Není to první výrobce, kterému tak trochu teče do bot, celé je to tak trochu jako přes kopírák s Nokií a mobilními Windows, ale nutno říci, že se opravdu snaží. Mediální masáž, podpora prodejů formou nesčetných dárků a zajisté i finanční podpora pro vývojáře aplikací, aby byl deficit absence Google služeb co nejmenší. Snaha se tedy rozhodně upřít nedá, ale to nestačí. Je potřeba co nejdříve přinést buď vlastní systém, nebo minimálně ucelený ekosystém s cloudem, mobilními platbami a všemi dalšími věcmi, Google totiž nejsou jen služby, ale mnoho dalšího.



V balení chválíme především za 22 W adaptér pro rychlé dobíjení.
Bylo by škoda, aby z trhu zmizela další značka, která umí dělat dobré telefony. Jde tedy o to, zda je telefon tak dobrý nebo má takové vlastnosti, které vám za to nepohodlí stojí. A to se bohužel, na rozdíl od jiných modelů značky, o Honoru 10X Lite říci nedá, protože jeho jedinou zbraní je rychlé dobíjení a velká baterie. Ano, za cenu pět a půl tisíce korun je rychlé dobíjení poměrně raritní věc, ale velkou baterii mají i mnozí ostatní a upřímně, vyměnit rychlé dobíjení za absenci GMS nedává smysl.
|
 | rozměry a hmotnost: 166 × 76 × 9,3 mm, 206 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 166 × 77 × 8,8 mm, 209 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 720G (8× Cortex-A76, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 9,4 mm, 197 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G95 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 170 × 78 × 9,7 mm, 223 g displej: 6,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 387 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 730G (8× Cortex-A76, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 8,9 mm displej: 6,5", kapacitní TFT LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 850 (8× Cortex-A55, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Honor 10X Lite je telefon s velkým displejem a velkou baterií, který navíc podporuje rychlé dobíjení. Zamrzí nepřesvědčivý fotoaparát a především absence Google služeb.
Plusy:
- Velký a povedený displej
- Podpora microSD a plnohodnotný Dual SIM
- Dlouhá výdrž baterie a rychlé nabíjení
- Folie na displeji z výroby
- Adaptér pro rychlé nabíjení v balení
- Vcelku povedený hlavní snímač
Minusy:
- Absence Google služeb
- Zbytečné ostatní fotoapráty
- Nepřesvědčivé video schopnosti
- Špatně odladěné prostředí
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium