Plusy
- Povedený design
- Trojitý foťák nabitý funkcemi
- Velká vnitřní paměť
- Zachovaný 3,5mm jack
- Dvoudenní výdrž baterie
Minusy
- Šetří na materiálech
- Nepodporuje 5GHz Wi-Fi
- Starší micro-USB konektor
- Otřesný zvuk repráčku
- Průměrný výkon
Do redakce nám doputoval Honor 20 Lite, který se na první pohled tváří jako nejdostupnější model nové řady 20. Ve skutečnosti jde však jen o přebarvený a mírně vylepšený model 10 Lite, který přišel na trh teprve v lednu. Ostatně ne nadarmo se novinka na některých trzích prodává pod označením 10i. Telefony jsou totiž až na počet fotoaparátů a velikost paměti naprosto stejné včetně detailů, které si rozebereme blíže v recenzi.
Podobnost s jinými telefony však nekončí. Honor 20 Lite je totiž také velice věrným dvojčetem Huawei P30 Lite, se kterým sdílí vzhled i většinu výbavy. Huawei sice nabídne dvojnásobné rozlišení foťáku, ale Honor to dohání s o 2 000 Kč levnější cenovkou. Bude tento argument stačit a jak si povede proti dalších telefonům?
To záleží na vašich prioritách. Ve výsledku jde za cenu 7 000 Kč o velice příjemný stroj, který sází zejména na trojitý fotoaparát se slušnými výsledky, velkou porci paměti a dobrou výdrž baterie. Designem se snaží odkazovat na vyšší modely, ovšem sráží jej hlavně plastové zpracování, slabší konektivita, přímo strašný hudební projev a strašákem může být i nejistá aktualizace na nový Android.
|
 | rozměry a hmotnost: 155 × 74 × 8,0 mm, 164 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 416 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710f (8× Cortex-A73, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 24MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Honor 20 Lite si přečtěte na následujících listech.
Design
Známý vzhled v levnějším podání. Honor 20 Lite jako by svému předchůdci s číslovkou 10 z oka vypadl. Až na atraktivnější modro-fialový gradient na zádech je totiž naprosto totožný. Má stejný tvar, stejné bezrámečkové provedení s kapkovitým výřezem a naprosto totožné rozměry. I na váze přibral pouhé 2 gramy, což bude vinou jediné inovace v podobě třetí čočky hlavního fotoaparátu.






Designově se telefon velmi povedl, celkový dojem však kazí levnější materiály.
Z mé strany je tak stejná i kritika směrem k plastovému tělu. Plastová jsou totiž znovu záda imitující sklo, tak i rám. Všechno naštěstí dobře lícuje a konstrukce působí vcelku pevně. Ačkoliv na pohled telefon působí překvapivě dobře, na dotyk se lacinější materiály projeví, a to zejména u zad, kde je plast tak tenký, že se dá mírně promáčknout. Trochu mi přijde, jako by se Honor vrátil s kvalitou zpracování o pár let dozadu. Ještě nedávno totiž na materiálech šetřit nepotřeboval.



Telefon má zaoblené okraje a dobře se drží v ruce. Ocení také tenké rámečky kolem displeje. Výřez je zde pouze decentní kolem čelní kamerky.
Pochválit musím alespoň to, že se navzdory trojitému fotoaparátu na zádech telefon nijak nekývá na stole. Kromě foťáku na zádech samozřejmě nechybí ani blesk a čtečka otisků prstů. Čelní strana je pak naprosto totožná jako u předchůdce, tedy velký displej s výřezem pro čelní kamerku a nad ní, v samotné hraně vložené sluchátko. Ostatně kvůli nedostatku prostoru se i zde musely senzory přesunout na spodní bradičku a na notifikační diodu bohužel opět nezbylo místo.



Hlavní inovací je zde trojitý fotoaparát pro oddálené snímky a bokeh. Nechybí ani čtečka otisků prstů.
Pravý bok nabídne tradičně zapínací tlačítko a regulaci hlasitosti, na tom horním se pak znovu vměstnal mikrofonek a hlavně duální hybridní slot. Druhý mikrofon najdeme na straně spodní spolu s repráčkem a 3,5mm sluchátkovým konektorem. Bohužel stále nerozumím, proč se zde Honor zarytě drží starého micro-USB konektoru.



V balení najdete kromě telefonu také napájecí adaptér, micro-USB kabel a špendlíček na vysunutí hybridního slotu.
Displej
Živé barvy a protáhlý poměr stran. Velký, celoplošný a s kapkou v oku. Honor 20 Lite nabízí 6,21” IPS displej s Full HD+ rozlišením 2 340 × 1 080 pixelů (poměr 19,5 : 9), což v praxi znamená dostatečně jemný obraz, bez viditelnosti jednotlivých pixelů. Stejně jako u dalších modelů, ani tady nechybí volitelná funkce chytrého přepínání rozlišení mezi FullHD+ a HD+ za účelem prodloužení výdrže baterie.





Nastavení displeje umožňuje změnu rozlišení, barev nebo skrytí výřezu kamerky.
Panel má ve líbivé podání barev, takže obsah působí více atraktivně. Jejich teplotu a sytost si navíc můžete přizpůsobit nastavení. Nechybí samozřejmě ani filtr modrého světla s možností aktivace dle vlastního harmonogramu. Pozorovací úhly jsou zde také ukázkové a pochvalu zaslouží i minimální a maximální jas, takže telefon můžete pohodlně používat ve dne i za tmy.
Myslelo se dokonce i na estetické funkce jako je skrytí výřezu. Pokud vám kapkový “notch” nesvědčí, můžete si celou horní lištu zabarvit do černé, čímž jej dokonale zamaskujete. Všechny důležité informace jako je název operátora, stav baterie, připojení k Wi-Fi a další zde přitom zůstanou, takže vám narozdíl od konkurenčních řešení nezmenší zobrazovací plochu.
Hardware
Pracant s velkou pamětí. Výpočetní silou Honor 20 Lite je osmijádrový procesor Hisilicon Kirin 710F, který poskytuje plynulý běh systému, rychlé přepínání a spouštění aplikací a má i dostatečný pro hraní náročnějších her. Telefon si však od předchůdce polepšil na 4 GB RAM a obrovskou pochvalu zaslouží za 128GB vnitřní úložiště, které v dané cenové kategorii stále nebývá běžné. Přesto je stále možnost ji dále rozšířit až o dalších 512 GB.
Výkon - AnTuTu 7.2.0
- Celkové skóre: 141 510 bodů
- CPU: 62 761 bodů
- GPU: 28 565 bodů
- UX: 37 647 bodů
- MEM: 12 537 bodů (RAM: 2 882 , ROM: 9 655 bodů)
Co už ovšem není tak slavné, je konektivita. Telefon sice podporuje LTE na všech nutných pásmech a nechybí ani Bluetooth 4.2 či NFC pro bezkontaktní platby. Hlavní zklamání je však Wi-Fi standardu 802.11 b/g/n, která stále postrádá podporu 5 GHz. Tento nešvar jsem vyčítal už jeho předchůdci, který se dokonce lživě chlubil, že jej podporuje. Nyní už výrobce jeho absenci otevřeně přiznává, ovšem to stále není omluva, o to více při mezigeneračním zdražení.
Reliktem minulosti bych označil i stále přetrvávající micro-USB, kterého se Honor z nepochopitelného důvodu drží. Výhodu to má totiž jen pro majitele starších zařízení, kteří stále nepřešli na USB-C. Naopak ve střední třídě chválím zachování 3,5mm jacku na sluchátka.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 293,27 MB/s
- Sekvenční zápis: 219,25 MB/s
- Náhodné čtení: 36,65 MB/s (9 384,12 IOPS)
- Náhodný zápis: 40,23 MB/s (10 301,03 IOPS)
Telefon naopak stejně jako předchůdce oslnil po stránce výdrže, kde zvládne bez problému dva dny běžného používání a při troše úspornosti, nejsou nereálné ani tři dny. Dobře dopadl v simulovaném testu výdrže, kde se držel v jasném nadprůměru. Příjemným bonusem je pak rychlo nabíjení schopné telefon dobít za necelé 2 hodiny.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 8 hodin, 8 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 12 hodin, 14 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 1 hodina, 57 minut
Zvědav jsem byl také na repráček telefonu, který u modelu 10 Lite byl jednou z hlavních slabin. Bohužel se nezměnilo absolutně nic a telefon stále nabídne velmi nevýrazný, plastový projev s patrným šumem při vyšších hlasitostech. Pro poslech hudby tedy rozhodně doporučím využít sluchátek.
Fotoaparát
Trojfoťák pro oddálení či bokeh. Honor 20 Lite se může ve střední třídě chlubit rovnou trojitým fotoaparátem. Zatímco ten hlavní nabídne rozlišení 24Mpx při světelnosti f/1.8. Druhý už je jen 8Mpx a s ultraširokým úhlem záběru 120°, díky čemuž dokáže pojmout více scény. Číselně jej telefon v systému označuje jako oddálení 0,6×. Třetí foťák už si pak musí vystačit jen s 2Mpx rozlišením a slouží výhradně k zachycení hloubky scény.









Telefon za dobrých podmínek fotí vcelku obstojně. Pochválit musím zejména rychlé ostření i pořízení snímku. U fotek se mi také líbí živější barevné podání i když často záleží na sitaucei. Skvělá je také ostrost a dobrou práci předvádí automatika i s dynamickým rozsahem. Zapomenout však nesmím na faktor zvaný AI. Při focení totiž volitelně můžete využít pomoc umělé inteligence, které má nastudovaných až 500 různých scénářů. Daní za použití AI je však snížené rozlišení na 12 Mpx.






Klasický versus ultraširokoúhlý objektiv.
U těch základních jako je fotka krajiny, budov, květiny, jídla a další poslouží na výbornou. U těch specifických už raději doporučím vsadit na vlastní schopnosti nebo ještě lépe, manuální režim. Celkem obstojně telefon fotí i za tmy, jen jsou méně patrné detaily, což jde ovšem dohnat focením v nočním režimu, který udělá více fotek naráz a následně, čímž vyniknou hlavně hrany objektů.






Klasický snímek versus Noční režim
Všechno se ovšem změní v momentě, kdy přepnete na ultraširoký snímač. Třetinové rozlišení se okamžitě projeví horší ostrostí i nedostatkem detailů a překvapivě celá fotografie působí více vybledle. Pokud vás k tomu nenutí okolnosti, raději foťte na primární snímač. To platí dvojnásob hlavně v noci, kdy bych se ultraširokému objektivu vyhnul obloukem. Na fotkách se totiž úplně vytratí kresba i detaily a horší clona dopomůže k velkému množství šumu.




Bokeh efekt s výpomocí třetí hlavní kamerky.
Zapomenout nesmím také na třetí fotoaparát sloužící k zachycení hloubky ostrosti, kterou telefon využívá v případě portrétního režimu. Přesnost rozmazání je vzhledem k ceně vcelku obstojná, ač dražším modelům se rovnat ani zdaleka nemůže. Zmást ji navíc můžete předměty v okolí hlavy, typicky sluchátky v uších. Nevýhodou portrétního režimu je také omezení rozlišení na 8Mpx.
Dále je tu však ještě čtvrtý fotoaparát. Selfie kamerka na čelní straně s rozlišením překvapivých 32 MPx a clonou f/2. Jejím výsledkem jsou tedy opravdu ostré snímky, kterým automatiky ještě dopomáhá vytáhnutým kontrastem. Výtku však mám k automatickému zkrášlování, které vám dost nepřirozeně vyhladí tvář. Naštěstí lze úroveň zkrášlení manuálně snížit.



Ukázkové selfie fotografie čelní kamerkou.
Pozastavit se musím také u samotné aplikace fotoaparátu, kterou majitelé Honoru / Huawei dobře znají. Je přehledná, nabízí při ruce spoustu užitečných přepínačů a najdete zde i spoustu zajímavých režimů jako je manuální režim, AR objektiv, malování světlem a trochu nepochopitelně má vlastní režim i HDR. Daleko příjemnější by bylo HDR jako pouhý přepínač u běžného focení.




Prostředí fotoaparátu
Honor 20 Lite samozřejmě zvládá natáčet video. V případě klasické i širokoúhlé čočky je však překvapivě omezeno jen na Full HD rozlišení, ač u primárního snímače i při 60 snímcích za vteřinu. Vybrat si můžete mezi formátem H.264 či H.265. V každém případě by si video určitě zasloužilo pořádnou stabilizaci, jelikož je poměrně obraz poměrně roztřesený. Po stránce kvality obrazu však patří spíše k těm lepším.
Ukázkové video (FullHD, 30 FPS):
Závěr
Ač se to z recenze nemusí zdát, Honor 20 Lite je velice příjemný stroj, který sází zejména na trojitý fotoaparát se slušnými výsledky, velkou porci paměti a dobrou výdrž baterie. Designem se snaží odkazovat na vyšší modely, ovšem sráží jej plastové zpracování, což někomu může vadit. Největší nevýhodou však bude slabší konektivita, horší hudební projev a strašákem může být i nejistá budoucí aktualizace na nový Android. Cenovka 7 000 Kč mi tak vzhledem k okolnostem přijde hraniční. Na druhou stranu při srovnání s o 2 000 Kč dražším dvojčetem Huawei P30 Lite, jsem rád, že Honor stále zůstal alespoň trochu při zemi.



Jasným konkurentem Honoru je Redmi Note 7 od Xiaomi, který o 1 000 Kč levněji nabídne rovnou 48Mpx duální foťák, silnější baterii, USB-C a podobnou výbavu, ovšem bez NFC. Foťákem i výbavou může argumentovat i Motorola One Vision, která je sice o 200 Kč dražší než Honor, ovšem za ní získáte čistý systém s dlouhou podporou díky Android One. Navíc přidává i ultra protáhlý displej s poměrem stran 21:9. Svou odpověď má také Samsung s modelem Galaxy A50, která se výbavou Honoru velmi podobá, jen jej poráží silnější baterií, ovšem i o 2 000 Kč dražší cenovkou.
Konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,1 mm, 186 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 7,7 mm displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9610 (8× null, 2 GHz) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 25MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 71 × 8,7 mm, 180 g displej: 6,3", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 2 520, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Samsung Exynos 9609 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 153 × 73 × 7,4 mm, 159 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 312, 412 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 24MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Nejdostupnější model řady Honor 20 odkazuje designem na vyšší modely, ovšem šetří na zpracování i výbavě. Uživatelé však potěší funkcemi nabitý trojitý fotoaparát a velká paměť i výdrž baterie. Zkousnout budete muset zastaralou konektivitu nebo jen průměrný výkon.
Plusy:
- Povedený design
- Trojitý foťák nabitý funkcemi
- Velká vnitřní paměť
- Dvoudenní výdrž baterie
- Zachovaný 3,5mm jack
- Kvalitní displej
Minusy:
- Šetří na materiálech
- Nepodporuje 5GHz Wi-Fi
- Starší micro-USB konektor
- Otřesný zvuk repráčku
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium