55
Fotogalerie

RECENZE: Honor 7S — když je kompromisů až příliš

  • Honor 7S je nejslabším, ale i nejlevnějším modelem značky
  • Laká na Android 8.1 Oreo, dobrý displej a dlouhou výdrž
  • Zejména kvůli výkonu ale zůstává daleko za očekáváním
Plusy
na poměry třídy dobrý displej
kvalitní zpracování
slušná výdrž na baterii
Android 8.1 Oreo
nízká cena
Minusy
nedostatek výkonu
horší optimalizace systému
podprůměrný fotoaparát
chybí čtečka otisků prstů
4  /10

Jestliže uživatelé hledají dobrý telefon za rozumnou cenu, obrátí v dnešní době svou pozornost nejčastěji na telefony značek, jakými jsou Honor nebo Xiaomi. Téměř každý nový telefon těchto značek je totiž receptem na úspěch. V tomto trendu chce samozřejmě pokračovat i Honor 7S, který byl představen v polovině letošního roku. Vsází zejména na moderní vzhled a novější Android 8.1 Oreo.

Dle názvu by mohli mnozí dovozovat podobnost či dokonce nástupnictví veleúspěšného modelu Honor 7. Obě zařízení však spolu mají jen pramálo společného. Nový Honor 7S má totiž moderní vzhled s minimálními rámečky, procesor od výrobce MediaTek a jeho vnější konstrukce je z plastu. Rozdílné je také zaměření obou telefonů, když letošní novinka patří do segmentu nejlevnějších chytrých telefonů na trhu.

rozměry a hmotnost: 147 × 71 × 8,3 mm, 142 g
displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 293 PPI
sítě: 2G, 4G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS
paměť: 16 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 2 GB, baterie: 3 020 mAh
procesor: Mediatek MT6739 (4× Cortex-A53, 1,5 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 8.1 (Oreo)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
34 %
vybavenost
cena: není v prodeji

Samotná recenze telefonu Honor 7S začíná na následujícím listu.

Pokračování 2 / 8

Design

S ohledem na své zaměření nelze očekávat, že se Honor 7S zařadí mezi designové skvosty současnosti. Jeho místo je však jinde a sám to dobře ví. Navíc je na svoji práci připraven. Svým zpracováním míří zejména na praktičnost. Jeho zadní obal je z jednoho kusu plastu, díky čemuž vydrží i neopatrnější zacházení. Tlačítka na boku mají zcela patrný zdvih, což zajišťuje jednoduché ovládání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Menší rámečky umožnily vměstnat do kompaktního těla větší 5,45palcovou úhlopříčku

Telefon má sice menší rámečky než loňské modely, avšak současné telefony jsou na tom často lépe. Zvláště s vědomím, že na spodní bradě nejsou usazena žádná tlačítka ani čtečka otisků prstů. Ta ostatně není ani nikde jinde na telefonu, a tak se budou uživatelé muset spokojit se zabezpečením telefonu pomocí gest nebo hesel. Další možností je využití ne zcela funkčního odemykání obličejem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozměry Honor 7s jsou 146,5 × 70,9 × 8,3 mm a hmotnost činí 142 gramů.

Jemné linky po obvodu telefonu by mohly naznačovat, že zadní kryt telefonu je odnímatelný. To však není pravda, když se jedná pouze o designový prvek. Jak jsem totiž již uvedl výše, zadní kryt je vyroben z jednoho kusu plastu, a tudíž přístup k baterii není uživatelsky možný. Z tohoto důvodu je také na levém boku telefonu zasouvací šuplík pro 2 nanoSIM karty a paměťovou microSD kartu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Honor 7s nahrazuje čtečku otisků prstů odemykáním obličejem

Zatímco přítomnost 3,5mm jacku na horní hraně telefonu kvitujeme s povděkem, tak použití nabíjecího konektoru typu microUSB je spíše pozdravem z minulosti. Celkově v nás však design a zpracování telefonu Honor 7S zanechal pozitivní dojmy, a to proto, že si tento model na nic nehraje, ale svou práci zvládá výborně.

Pokračování 3 / 8

Displej

Spatřit v současnosti na trhu telefon, který by neměl displej s alespoň 5,5palcovou úhlopříčkou, je téměř zázrak. Honor 7S je ale právě takový telefon, i když jeho IPS displej s poměrem stran 18:9 je jen o chloupek menší. Jeho úhlopříčka totiž měří 5,45 palce. HD+ rozlišení (720 × 1 440 pixelů) je v této třídě lepší než průměr, což je jemnost displeje dosahující 295 ppi. I další vlastnosti displeje nás poměrně příjemně překvapily, a to vč. čitelnosti na přímém slunci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Honor 7s je v obchodech dostupný v modré, černé a zlaté variantě

Pokud by vám defaultní nastavení nevyhovovalo, můžete si v nastavení upravit teplotu barev. Na žádné jiné speciální vlastnosti a funkce se ale nedostalo. Rozhodně zde nelze očekávat např. always-on displej. K upozornění na zmeškané notifikace tady slouží notifikační LED dioda v pravém rohu nad displejem.

Pokračování 4 / 8

Hardware

Kéž by, podobně jako jeho displej, byl nadprůměrný také výpočetní výkon Honor 7S. Ten reprezentuje čtyřjádrový procesor MediaTek MT6739 s taktem 1,5 GHz, grafický čip PowerVR GE8100 a 2 GB RAM. Pro představu mohu uvést, že stejný procesor využívá také Alcatel 3V, který prošel naším redakčním testem v květnu letošního roku. A bohužel stejně jako Alcatel 3V, tak i Honor 7S má velké problémy s výkonem. Každá, byť i sebejednodušší akce, znamená vteřiny čekání.

Z tohoto pohledu je proto nepodstatné, že vnitřní úložiště má kapacitu 16 GB. Graficky (a paměťově) náročné hry si na tomto telefonu nezahrajete, a tak ani úložiště se nebude zdaleka tak rychle plnit. Pokud byste přesto byli třeba hudební nadšenci, můžete si uvedenou paměť rozšířit až o dalších 256 GB prostřednictvím microSD karty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Šuplík pojme až dvě nanoSIM a (nikoliv nebo) paměťovou kartu

Jinak Honor 7S zvládá vysokorychlostní přenos dat LTE, přičemž pokud nechcete plýtvat svá data z FUP limitu, můžete se připojit i přes Wi-Fi adaptér (802.11 b/g/n). Z další běžné výbavy pak mohu jmenovat Bluetooth 4.2, A-GPS čip s podporou GLONASS nebo FM tuner. NFC by bylo samozřejmě příjemným benefitem, avšak někde se šetřit muselo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotoaparát telefonu vystupuje mírně nad povrch zad, a je proto náchylnější k poškození

Omezené funkčnost telefonu se ale zcela logicky pozitivně podepisuje na výdrži telefonu. Akumulátor s kapacitou 3 020 mAh tak úplně bez problémů dokáže telefonu dodávat energie po dobu 2-3 dní. Pokud vás čeká rušnější den, stejně bude mít Honor 7S večer spoustu zbytkové energie. Mírným negativem v tomto ohledu je pouze rychlost dobíjení. Čipset od MediaTeku totiž nepodporuje žádnou z technologií rychlého dobíjení. Telefon se pak z 0 na 100 dostane zhruba 2 hodiny.

Pokračování 5 / 8

Software

Jedním z lákadel tohoto modelu byl v době uvedení nejnovější Android 8.1 Oreo. Nyní se už sice v některých telefonech zabydluje devítková verze systému Pie, ale pro cílové uživatele bude instalovaná verze systému zcela postačující. Pokud jste někdy používali telefony s logem Huawei nebo Honor, budete po spuštění Honoru 7S jako doma, a to díky grafické nadstavbě EMUI ve verzi 8.0.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá Honor 7S po prvním spuštění

V nastavení systému si můžete již tradičně vybrat ze dvou možností vzhledu systému. Tím prvním je klasické uspořádání s hlavní nabídkou aplikací, a druhou možností je „applovské“ uspořádání všech aplikací na pohotovostních plochách. Na jednu plochu se vejde až 24 ikon (mřížka 4 × 6). Z přehledu předinstalovaných aplikací se dá odvozovat, na koho primárně výrobce s tímto modelem míří.

Je v něm totiž předinstalována hned šestice her. Kromě nich v telefonu po prvním spuštění najdete také aplikace Booking.com, Ebay a Netlix. Další aplikace jsou již běžnou součástí EMUI 8. Za zmínku jistě stojí Správce zařízení. To je aplikace, z níž můžete čistit úložiště, kontrolovat a upravovat nastavení baterie, skenovat telefon kvůli virům nebo blokovat některé kontakty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Za antivirem pro Honor 7S stojí český Avast

Z celkového pohledu na mne ale prostředí začíná působit trochu staromódně, neprogresivně. Telefon nenabízí žádné speciální funkce, vzhled prostředí se neměnil již léta. Zkrátka je na něm poznat, že se v tomto případě jedná o výběhový model.

Pokračování 6 / 8

Fotoaparát

V čem jsou telefony Honor tradičně trochu slabší, to je fotoaparát. V tomto případě je však situace mírně odlišná, jelikož od telefonu za cenu pod 3 tisíce Kč nikdo nečeká zázraky. Honor 7S je vybaven 13Mpx snímačem s hybridním PFAD ostřením. V horších světelných podmínkách se bude snažit pomoci přisvětlovací LED dioda.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Modul s fotoaparátem může  z dálky vyvolávat dojem, že má telefon dva snímače

Čelní kamerka má 5Mpx rozlišení. Aplikace fotoaparátu je jednoduchá a uživatelsky přívětivá pro ovládání. K dispozici je dokonce režim HDR, avšak vzhledem k celkovým schopnostem fotoaparátu nebude zřejmě tolik využíváný.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Honor 7S totiž dokáže pořídit obstojné snímky pouze za zcela ideálních světelných podmínek. Jakmile se venku trochu zatáhne, nebo fotíte-li v interiéru, okamžitě si všimnete digitálního šumu. Dalším nedostatkem pak je ostření, když dostupná technika je schopna ostřit jen na střed. V noci je pak focení spíše utrpením.

Telefon je schopný natáčet také video. Kamera dokáže pořídit video nejvýše ve FullHD rozlišení, kvalitnějšího záznamu se ale dočkáte v HD režimu. U videa však platí téměř to stejné co u fotoaparátu. To znamená, že přijatelné výsledky lze získat jen v ideálních podmínkách.

Pokračování 7 / 8

Závěr

Jestliže jsem na začátku psal o tom, že pokud hledáte telefon s dobrým poměrem cena/výkon, nejčastěji se obrátíte na výrobce Honor nebo Xiaomi. V případě Honor 7S však tato rovnice přestává platit. Tento model má sice na poměry své třídy povedený design i displej. Jeho výkon ale vše pozitivní zabíjí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hlavní konkurence:

rozměry a hmotnost: 162 × 76 × 8,1 mm, 155 g
displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI
sítě: 2G, 4G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS
paměť: 16 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 2 GB, baterie: 3 000 mAh
procesor: Mediatek MT8735 (4× Cortex-A53, 1,5 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 8 (Oreo)
fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
37 %
vybavenost
cena: není v prodeji
rozměry a hmotnost: 146 × 69 × 8,7 mm, 138 g
displej: 5,2", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 310 PPI
sítě: 2G, 4G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS
paměť: 16 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 990 mAh
procesor: Mediatek MT6750 (8× Cortex-A53, 1,5 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 8 (Oreo)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
38 %
vybavenost
cena: není v prodeji
rozměry a hmotnost: 147 × 69 × 8,7 mm, 145 g
displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 293 PPI
sítě: 2G, 4G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 900 mAh
procesor: Mediatek MT6739 (4× Cortex-A53, 1,3 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 8.1 (Oreo)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
32 %
vybavenost
cena: není v prodeji
rozměry a hmotnost: 148 × 72 × 8,3 mm, 146 g
displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 293 PPI
sítě: 2G, 4G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS
paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh
procesor: Mediatek MT6762 (Helio P22) (8× Cortex-A53, 2,0 GHz, 12nm)
operační systém: Google Android 8.1 (Oreo)
fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
37 %
vybavenost
cena: není v prodeji

Verdikt:

Honor 7S tvoří úplný základ ve světě chytrých telefonů. V některých ohledech však Honor zašel až příliš daleko, aby snížil cenu, a výsledkem je jen málo použitelný telefon, kterému se radíme spíše vyhnout.

Plusy:

  • na poměry své třídy dobrý displej
  • kvalitní zpracování
  • dobrá výdrž
  • Android 8.1 Oreo
  • nízká cena

Minusy:

  • trpí velkým nedostatkem výkonu
  • horší optimalizace systému
  • podprůměrný fotoaparát
  • chybí čtečka otisků prstů

Pokračování 8 / 8

Tiskové snímky:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Fotografie zařízení:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Obrázky z prostředí:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Snímky z fotoaparáu:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Určitě si přečtěte

Články odjinud