Honor 7X není žádná horká novinka, na světovém trhu byl představen už loni na podzim. U nás dal výrobce Huawei ve své strategii raději přednost modelu Mate 10 Lite, který byl levnějším doplňkem vlajkové série Mate. Ten s Honorem 7X sdílí téměř kompletní výbavu. S několikaměsíčním odstupem však firma přinesla na náš trh i novinku od Honoru. Jak obstojí dvojče již známého Matu 10 v naší recenzi?
|
| rozměry a hmotnost: 157 × 75 × 7,6 mm, 165 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Honor 7X začíná na následujícím listu.
Design
Rámečky stranou. Design Honoru 7X se celý točí kolem bezrámečkového stylu. Výrobce totiž dokázal spodní a horní bradičku zúžit tak, že do těla běžně 5,5” smartphonu dokázala vměstnat displej o úhlopříčce 5,93”. Díky kvalitně zpracovanému hliníkovém unibody tělu navíc telefon působí prémiovým, ale zároveň bytelným dojmem. Celý telefon je pěkně zaoblený včetně rohů i boků, takže pohodlně padne do ruky, ovšem má i velkou tendenci klouzat z rukou.
Telefon láká zejména na svůj bezrámečkový design. Pochvalu zaslouží i kvalitní zpracování. Doporučuji ale sáhnout po jiné barevné variantě, černá působí na fotkách i naživo velmi nevýrazně.
Na čelní straně kromě dominujícího displeje najdete také selfie kamerku, sluchátko, notifikační diodu a nutné senzory. Díky tenké spodní bradičce však telefon musel sáhnout po senzorových tlačítkách. Na zadní straně se vyjímá dvojice fotoaparátů, které jsou poměrně vystouplé nad povrch, takže po položení na stůl se telefon kývá.
Telefon je poměrně tenký, na čočky fotoaparátu tedy už nezbylo místo a vyčuhují nad okolní tělo. Bohužel mají i ostré hrany.
Trochu mi vadilo i to, že mají oba vystouplé objektivy velmi ostré hrany, kterými snadno můžete po položení na stůl i něco poškrábat. Ale to už je zkrátka daň za tenkou konstrukci. Na zádech ještě dále můžeme najít přisvětlovací LED diodu, která slouží také jako blesk a velmi dobře umístěnou čtečku otisků prstů.
Telefon nabídne hybridní slot, takže je na vás zda preferujete Dual SIM nebo druhý slot osadíte raději paměťovou kartou.
Pravý bok posloužil pro vypínací tlačítko a regulaci hlasitosti, ten levý pak pro šuplíček s hybridním slotem na dvojici nano SIM, případně kombinaci jedné nano SIM a paměťové karty. Na spodní straně najdeme repráček, mikrofon, 3,5mm jack na sluchátka a bohužel i starší micro-USB konektor. Na horní straně už místo našel pouze sekundární mikrofon.
Telefon se prodává v typické modré krabičce. Uvnitř najdete kromě telefonu pouze nabíječku a špendlíček pro přístup k nanoSIM kartám.
Displej
Protáhnuté „fullhádéčko”. Honor 7X má 5,93” IPS displej s FullHD+ rozlišením 2 160 × 1 080 pixelů. Jde tedy o jeden z dnes nastupujících protáhlých displejů s poměrem stran 18:9, Honor jej nazývá FullView. Plnou část displeje však nemusíte vždy využít, například při sledování videí, které jsou standardně ve formátu 16:9. Druhým rušivým elementem je lišta se softwarovými tlačítky, některé aplikace si ji sice umí schovat, ale u většiny vám jen bude zabírat místo.
Vlastnosti displeje si lze v nastavení volně přizpůsobit
Podání barev patří spíše k těm sytějším, ale na první pohled se vás bude bavit. V případě potřeby si lze volit mezi studenějším či teplejším projevem, potěší také filtr modrého světla, který lze spustit manuálně či automaticky podle přednastaveného časového plánu. Pochvalu zaslouží také intenzita maximálního a minimálního jasu a příkladné jsou i pozorovací úhly.
Hardware
Solidní výbava a řádná porce paměti. Jako už bylo zmíněno v úvodu Honor 7X nabídne prakticky stejnou výbavu jako již námi testovaný Huawei Mate 10 Lite. O výkon se tedy znovu stará osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 659 vlastní výroby, jehož úspornější jádra běží na taktu 1,7 GHz a výkonnější čtveřice pak na 2,36 GHz. Ve střední třídě znovu vítám použití 4 GB operační paměti, ze kterých i při náročnějším používání zbývá více než 1 GB volných.
Telefon rozhodně není žádný trhač betonu, ale běžnou práci zvládá více než dobře. Přesto při větším multitaskingu musíte počítat s občasným zaváháním. Vnitřní úložiště má zde kapacitu úctyhodných 64 GB, což velmi chválím. Ačkoliv po prvním spuštění máte k dispozici jen necelých 49 GB, stejně si troufnu říci, že většině uživatelů to bude stačit. Pokud ne, tak lze vždy sáhnout po paměťové kartě o kapacitě až 256 GB. Jen počítejte s tím, že si s ní obsadíte druhý nano SIM slot.
Benchmark AnTuTu 7.0.6
Celkové skóre: 82 234 bodů
- CPU: 39 737
- GPU: 12 939
- UX: 21 560
- MEM: 7 998
Velké rezervy má však telefon po stránce konektivity. Podporovány jsou sice všechny LTE frekvence, ovšem u Wi-Fi už se musíte spokojit jen s pásmem 2,4 GHz a staršími standardy 802.11 b/g/n. Podporováno je také starší Bluetooth 4.1. Vzhledem k rozmachu mobilních plateb Google Pay hodně zamrzí i absence NFC. Konzervativní uživatele potěší alespoň přítomnost FM rádia.
Na jedničku ovšem fungují polohové služby GPS/Glonass, které mají rychlou a přesnou fixaci polohy. Pochválit musím i bleskovou čtečku otisků prstů na zádech, která je umístěná tak, aby při držení v ruce přesně odpovídala poloze ukazováku.
Výdrž baterie
Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas):
Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas):
Doba nabíjení (z 0% na 100%):
Antutu Battery Test:
Uvnitř najdeme také 3 340mAh baterii, která Honor udrží naživu zhruba jeden a půl dne běžného provozu. To v mém provozu znamená aktivní využívání sociálních sítí a messengerů, surfování na webu a samozřejmě několik hodin přehrávání hudby skrze Apple Music s bezdrátovými sluchátky. Na telefonu proto byly neustále zapnutá Wi-Fi, mobilní data, Bluetooth a polohové služby. To vše při zapnuté automatické regulaci jasu. Pokud dáváte telefonu více zabrat, jste schopni jej vybít už za den, v opačném případě se ale dá výdrž bezpečně protáhnout i na 2 celé dny. Simulované testy navíc odhalili, že nadprůměrně dlouho vydrží při surfování na webu, ovšem například při přehrávání videa se odporoučí cca po 6,5 hodinách, na což je dobré například při dlouhém cestování pamatovat. Zamrzí i absence rychlého nabíjení, které takto trvá déle než 2 hodiny. Škoda také použití staršího micro-USB konektoru.
O zvukový projev se zde stará jeden repráček umístěný na dolní straně telefonu. Je poměrně hlasitý, ale pro poslech hudby se moc nehodí. Má totiž poměrně plastový projev s nevýraznými basy, navíc při vyšší hlasitosti začíná šumět. K poslechu hudby tedy sáhněte raději po sluchátkách, které lze připojit pomocí 3,5mm jacku.
Software
Čekání na Oreo. Honor 7X jsem měl možnost testovat s předinstalovaným operačním systémem EMUI 5.1 postaveném na Androidu 7.0 Nougat. Kdo telefony od Honor respektive Huawei zná, nebude ničím překvapen. Design prostředí je stejný a systém se stále spoléhá na plochy, na kterých máte všechny nainstalované aplikace. Je zde však možnost přepnout i do režimu s klasickou nabídkou aplikací.
Ukázka prostředí a nabídka nastavení systému
Bohužel se nezměnilo i to, že výrobce do telefonu kromě užitečných aplikací nacpe i spoustu balastu. Nechápu proč uživatel musí s telefonem dostat balík demoverzí her nebo odkazy na různé internetové obchody. Naštěstí je možné je v klidu odinstalovat. Vše naštěstí kompenzuje spousta užitečných aplikací jako je povedený hudební přehrávač, News Republic pro přehled aktuálních zpráv, aplikace Zdraví pro sběr vaší aktivity nebo Správce telefonu se spoustu funkcí ať už jde o čištění paměti či antivirovou kontrolu.
Ukázka předinstalovaných aplikací
Velmi mě potěšila také funkce Zdvojení, která umožní aplikaci naklonovat, abyste ji mohli naráz používat pod různými účty. Jde tak o ideální funkci pro někoho, kdo naráz používá soukromý a pracovní profil. Práci usnadní i další softwarové vychytávky jako je chytré kolečko s rychlými funkcemi, případně volitelné tlačítko pro stažení horní roletky.
Ačkoliv byl telefon dobře odladěn, dolů ho táhlo použití staršího operačního systému. Ovšem krátce po návratce byla pro Honor 7X vypuštěna i beta verze EMUI 8 postavená na Androidu 8.0 Oreo a brzy se dostane i ke všem uživatelům. Ovšem ze zkušeností například z nedávno testovaného Huawei P Smart víme, že hlavní nedostatek v podobě přebytečných aplikací se nezmění. Přibude však pár zajímavých novinek jako jsou třeba rychlé volby po přidržení ikonky aplikace.
Fotoaparát
V noci nezklame, ve dne zakouzlí. Po vzoru ostatních modelů i Honor 7X sáhl po duálním fotoaparátu. Jedná se o kombinaci 16 a 2 Mpx, přičemž slabší kamerka má pomáhat k získání více světla a také portrétnímu režimu s rozostřeným pozadím. Narozdíl od jeho Huawei Mate 10 Lite se kterým sdílí většinu výbavy se však Honor překvapivě vzdal duálního selfie.
Ukázkové fotografie:
Více snímku najdete na posledním listu
Jak se ukázalo při testování, dokáže telefon za dobrého světla pořizovat velmi dobré výsledky. Fotografie jsou pěkně proostřené, plné detailů a narozdíl od mnoha konkurentů mají i velmi přirozené barvy. Telefon navíc velmi rychle ostří a pořízení snímku je pak téměř okamžité. Rozmazání pozadí funguje, ovšem není tak kvalitní, občas telefon zkrátka špatně rozpozná, co je hlavní objekt a co už pozadí, takže rozmazání není úplně přesné.
Příjemně však překvapily makro snímky, foťáček dokáže i z blízka velmi dobře zaostřit, takže snímanému objektu nechybí potřebné detaily. Horší je však focení za šera a či za tmy, kdy snímky začnou ztrácet na kvalitě a dostaví se šum. Ovšem to je v dané cenové kategorii běžné a nemohu říci, že by Honor nějak zaostával.
Ukázková selfie
Jak už jsem zmínil, k pořizování selfie zde slouží pouze jedna kamerka, a to s rozlišením 8 MPx. O portrétní mód však nepřijdete, efekt rozmazání je zde simulován softwarově. Více však zamrzí kvalita foťáčku. Fotky jsou často neostré, někdy až rozmazané. Rovněž má tendenci přepalovat světlé pozadí okolo a jak můžete na některých snímcích spatřit, fotky obsahují viditelný šum i za dobrého světla.
Prostředí fotoaparátu je přehledné, nabídne však spoustu pokročilých režimů jako je profesionální mód, kdy si můžete upravit expozici, hodnotu ISO či vyvážení bílé. Nechybí také malování světlem, noční režim, panorama a další režimy. Velmi chválím, že ty nejpoužívanější funkce jako je změna clony, režim krásy, blesk a další mají svou ikonku přímo na hlavní obrazovce fotoaparátu.
Ukázka aplikace fotoaparátu
Telefon umí samozřejmě natáčet i video, a to až v rozlišení Full HD při 30 snímcích za vteřinu, jak je ale patrné video postrádá jakoukoliv viditelnou stabilizaci a je poměrně roztřesené. Navíc kamerce vadí i rychlé přechody ze světla do tmy, kdy nestihne scénu včas přizpůsobit.
Ukázkové video (Full HD, 30 fps):
Závěr
V celkovém shrnutí vychází Honor 7X jako velmi zajímavý telefon. Za cenu sedm tisíc korun totiž nabídne povedený „bezrámečkový” design s velkým FullView displejem, více než dostačující výkon a nadprůměrnou porci paměti. Zamrzí ovšem zbytečné přešlapy jako je chybějící NFC, horší Wi-Fi a v době testování také starší Android, který má být ale brzy aktualizován.
Na druhou stranu se telefon prodává o tisícovku levněji než jeho hlavní konkurent Huawei Mate 10 Lite, který má až na odlišný design a jednu selfie kamerku navíc totožnou výbavu. Na paty mu však šlape také Xiaomi Redmi Note 5, který má rovněž bezrámečkový design a velmi podobnou výbavu, jen přidává silnější baterii. S nepatrně menším displejem je přímým konkurentem také Asus Zenfone Max Plus (M1).
|
| rozměry a hmotnost: 157 × 75 × 7,6 mm, 165 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 7,5 mm, 164 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,1 mm, 181 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 153 × 73 × 8,8 mm, 160 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 130 mAh procesor: Mediatek MT6750 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Bezrámečkový krasavec, který do střední třídy přináší pořádnou porci pamětí, kvalitní displej, slušný výkon i fotoaparát. Nevýhodou však je pomalé nabíjení či absence NFC.
Plusy:
- Bezrámečkový design
- Nadprůměrná paměť i úložiště
- Až dvoudenní výdrž
Minusy:
- Pouze 2,4GHz Wi-Fi standardu 802.11 b/g/n
- Nemá NFC
- Pomalejší nabíjení
- Zatím starší verze Androidu
- Slabší fotografie za tmy
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium