U Honoru často najdete telefon velmi podobný některému z modelů mateřské značky Huawei se stejnou specifikací zabalený do jiného kabátku a s nižší cenovkou. Obě značky nemají zrovna úzké portfolio a s odlišným značením jednotlivých telefonů pro různé trhy občas není nejsnadnější rozklíčovat, jaký telefon vlastně držíte v ruce.
Honor 9 Lite má svoje dvojče v modelu Huawei P Smart. Oba jsou stejně velké, obsahují stejný procesor, paměť, baterii i hlavní fotoaparát. Rozdíl je v přední selfie kameře a nejnápadnější odlišností je jiný použitý materiál – Honor dává přednost sklu, Huawei sází na kov. Každý má něco do sebe a rozhodovat se budete hlavně pocitově. Platí ale, že ani jedna z novinek se mezi telefony s protáhlým displejem neztratí.
|
| rozměry a hmotnost: 151 × 72 × 7,6 mm, 149 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Honor 9 Lite začíná na následujícím listu.
Design
Honor 9 Lite se snaží moderní trendy dostat i do střední třídy. Na zadní straně tak najdete duální fotoaparát a vepředu protáhlý displej s relativně malými okraji. Telefon má pevnou konstrukci, nikde nevrže, díky zaobleným hranám a rohům a také menším rozměrům perfektně padne do ruky, aniž by někde tlačil nebo řezal.
Elegantní, kompaktní, i přes větší displej
Honor má sice o něco větší displej než je poměrně rozšířená úhlopříčka 5,5“, ten je ale protáhlý, rámečky nad a pod displejem jsou poloviční, než tomu bývalo dříve a telefon je tak o něco užší a celkově působí kompaktnějším dojmem. Zadní strana je krytá sklem, musíte si tedy dávat pozor, kam Honor pokládáte – z ploch, které nejsou zcela vodorovné, může snadno sklouznout a v případě pádu hrozí rozbití nejen skla kryjícího displej, ale i zad telefonu.
Sluchátkový konektor se přestěhoval na spodní stranu
Duální fotoaparát vystupuje nad úroveň zad jen minimálně, díky umístění v rohu nehrozí, že byste jej ušpinili při používání čtečky otisků prstů, kterou najdete uprostřed zhruba v horní čtvrtině. Skleněná záda vypadají pěkně, jsou ale magnetem na otisky. Když k tomu přičtete i tendenci telefonu sklouznout z nerovných ploch, případný nalepovací skin nebo tenký kryt možná zničí elegantní designový prvek, z praktického hlediska ale bude dávat smysl.
Boky telefonu a hybridní šuplíček na dvojici karet
Tlačítka na pravé straně snadno nahmatáte, mají přiměřený odpor a poskytují odpovídající zpětnou vazbu. Šuplíček na karty na opačné straně je bohužel hybridní, vedle primární nanoSIM pojme další nanoSIM nebo paměťovou kartu. Horní strana zůstala prázdná, protože sluchátkový konektor se přesunul do levého spodního rohu.
Duální fotoaparát a rychlá čtečka otisků prstů
Na spodní straně najdete mřížku hlasitého reproduktoru a mezi ní a konektorem sluchátek zastaralé microUSB. Novější USB-C by telefonu slušelo mnohem více, v tomto směru je Honor tak trochu zpátečníkem. V krabičce najdete jen to nejdůležitější – několik manuálů, USB kabel a nabíječku. Žádný kryt, sluchátka, ani fólie na displej se nekonají.
Krabička obsahuje opravdu jen to nejnutnější
Displej
Displej má úhlopříčku 5,65“, poměr stran 18:9 (tedy 2:1) a rozlišení FHD+ (2 160 × 1 080). IPS panel má široké pozorovací úhly, pěkné syté barvy a ani čitelnost na slunci není špatná. Můžete upravovat podání barev, k dispozici je filtr modrého světla a podobně jako u jiných telefonů lze měnit i rozlišení. Kromě nativního FHD+ lze telefon přepnout na HD+ (1 440 × 720), nebo můžete volbu rozlišení svěřit automatice.
Nastavení barev • Filtr modrého světla • Změna rozlišení
Díky protáhlému displeji máte k dispozici o něco více místa ve svislém směru, i s větší úhlopříčkou je ale telefon užší než 5,5" modely. Na užší klávesnici si budete chvíli zvykat, kompaktnější rozměry celého telefonu toto dočasné negativum zdatně kompenzují.
Tenké rámečky a protáhlý displej s poměrem stran 18:9
Nad displejem najdete obvyklý reproduktor, duální čelní kamerku, senzory a notifikační diodu. U ní lze pouze aktivovat/deaktivovat činnost, nastavení barev nebo detailnější volba akcí, na které bude upozorňovat, bohužel nejsou k dispozici.
Notifikační dioda • Nastavení tlačítek • Plovoucí tlačítko
Tlačítka pod displejem jsou řešena softwarově, kromě standardního rozložení (Zpět, Domů, Poslední spuštěné aplikace) lze prohodit krajní tlačítka, případně přidat další ke stažení oznamovacího panelu. Jejich funkčnost lze nahradit plovoucím tlačítkem, lištu pod displejem skrýt a ušetřit tak na displeji místo.
Změna zobrazení • Zmenšení klávesnice
Pokud by velikost displeje představovala překážku v ovládání jednou rukou, můžete zmenšit zobrazení přejetím prstu přes tlačítka pod displejem. Klávesnice a číselník telefonu mohou mít zmenšenou verzi u jednoho z okrajů.
Hardware
Osmijádrovému procesoru HiSilicon Kirin 659 sekundují 3 GB RAM. Ukazatel volné paměti v přehledu naposledy spuštěných aplikací běžně ukazuje kolem 2 GB volných, v Nastavení se volná paměť pohybuje níže. Z 32GB úložiště je po prvním spuštění dostupných 22,86, po prvotní aktualizaci všech aplikací (a případně systému) se dostanete těsně pod 21 GB. Odinstalováním všech aplikací, které odinstalovat lze, ušetříte až 1,2 GB.
Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Honor si poradí s každodenní prací s přehledem, zvládne i náročné hry a to většinou bez nutnosti snižovat detaily. V zátěži je horní část zad teplá, telefon se ale nepřehřívá. Z hlediska konektivity můžete LTE používat na primární i sekundární kartě, nechybí NFC, využít lze i USB OTG. Telefon postrádá infraport, neumí 5GHz pásmo u Wi-Fi, nedisponuje zvýšenou odolností proti vodě ani rychlým nabíjením.
LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 88 547
- 3D: 42 376
- UX: 13 087
- CPU: 23 879
- RAM: 9 205
Čtečka otisků prstů pracuje tak, jak je u telefonů Huawei/Honor zvykem. Zapamatuje si až pět otisků, je rychlá, přesná, s naprosto minimálním počtem chybných čtení. Navíc ji lze použít k dalšímu ovládání telefonu pomocí gest.
Čtečka otisků prstů
Výdrž na baterii s kapacitou 3 000 mAh bohužel nijak zásadně neoslní. S běžným použitím se lze přiblížit ke dvěma dnům, náročnější uživatelé sáhnou po nabíječce už během druhého dne. Celodenní výdrž je ale jistota i při velmi intenzivním používání. Abyste se dostali výrazně za dvoudenní hranici, musíte se značně v používání uskromnit. Ani rychlost nabíjení nepatří mezi parametry, kterými by se mohl telefon chlubit – s dodávanou nabíječkou (s 2A výstupem) Honor nabijete zhruba za dvě a půl hodiny
AnTuTu Battery Test:
Software
Nad Androidem 8.0 běží nadstavba EMUI také ve verzi 8.0. Majitelé starších zařízení značek Huawei/Honor budou v prostředí jako doma, jedinou výraznější změnou ve srovnání s předchozími verzemi je přeskládaná nabídka Nastavení.
Informace o systému • Nastavení • Systémová aktualizace • Plocha
Prostředí systému by mohlo být odladěno lépe. Reaguje svižně, místy ale narazíte na drobné zaváhání. Děje se tomu sice zřídka, pořád je to ale nepříjemnost, která se starším sourozencům vyhýbala. Honor se snaží na systému pracovat (během testování dorazila drobná aktualizace) a dá se předpokládat, že se situace v tomto směru bude jen zlepšovat.
Nastavení plochy • Úprava plochy • Zobrazení aplikací • Poslední spuštěné aplikace
Ploch můžete mít až osmnáct (mohou být i prázdné), lze jimi procházet cyklicky a výchozí může být kterákoliv. Jednotlivé aplikace mohou být umístěny hromadně v hlavní nabídce, tu lze případně vypnout a poskládat je přímo na plochy. Oznamovací panel zobrazí v záhlaví pět přepínačů bezdrátových modulů, další se objeví po opětovném stažení panelu. Přepínače vybíráte z devatenácti dostupných, můžete volit jejich pořadí i počet.
Oznamovací panel • Přepínače • Nastavení přepínačů • Hlavní nabídka
V telefonu najdete předinstalovaných několik her, klientů sociálních sítí nebo služeb jako eBay či Booking.com. Naštěstí je můžete odinstalovat a ušetřit tak nějaké místo ve vnitřním úložišti. Jako u mnoha jiných telefonů stejné značky i Honor 9 Lite nabídne celou řadu drobných šikovných funkcí. Telefon lze ovládat gesty, pomocí čtečky otisků prstů, vizuálně můžete upravit podobu systému motivy.
Telefon • Zprávy • Kompas • FM Rádio
Z hlediska softwaru nečekejte od telefonu nic objevného. Kromě upravené nabídky Nastavení jsou změny spíše drobné, kosmetické. Vizuálně i funkčně lze systém slušně nastavit, obdobné možnosti ale nabízely telefony Huawei/Honor už před dvěma lety. Pokud se smíříte s tím, že Oreo s EMUI 8 je spíše lehkou evolucí, nebudete nedostatkem zásadních novinek zklamáni.
Gesta • Správce souborů • Poznámky • Správce telefonu
Fotoaparát
V prostředí fotoaparátu máte u okraje záběru k dispozici několik voleb, další pak najdete v seznamu nastavení. Ten snadno zobrazíte vodorovným přejetím prstu z pravé strany, opačným gestem zpřístupníte nabídku režimů. Podle toho aktuálně zvoleného se mění jednotlivé položky nastavení.
Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Mezi focením a natáčením je potřeba se přepínat, Honor zobrazí vždy jen jedinou spoušť. Duální fotoaparát s 13MPx a 2MPx snímači vytváří slušně ostré snímky s dostatkem detailů, hodně je ale trápí vybledlé barvy. S nevýrazným barevným podáním budete bohužel bojovat i při relativním dostatku světla. Na přepaly narazíte jen ojediněle, šum už je častější.
Ukázkové fotografie:
Další fotografie pořízené telefonem najdete na následujícím listu
Videa jsou na tom s barvami o něco lépe, rezervy jsou ale v detailech. Při natáčení telefon často přeostřuje a pomalejší ostření je znát i při focení. Produkce fotoaparátu zůstává za očekáváním – se sytějšími barvami by se jednalo o slušného reprezentanta střední třídy, stávající výsledky Honor ve srovnání s konkurencí spíše brzdí.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Závěr
Honor 9 Lite pořídíte od pěti a půl tisíce korun, v případě velkých známých e-shopů počítejte ještě s pětistovkou navíc. Výkonově nestrádá, nabídne relativně velký displej v rozumně velkém těle, rychlou čtečku otisků prstů a ve srovnání s řadou konkurentů ze střední třídy zvládá NFC, které stále nelze považovat za automaticky přítomnou vlastnost, jakou je třeba Bluetooth.
Mohl by mít větší baterii, USB-C a měl by přidat u fotoaparátu. Tyto oblasti ale nemusí pálit každého. Bude zajímavou volbou pro všechny, které láká displej 18 : 9, ale nepotřebují hned zařízení se šestipalcovou úhlopříčkou, fotí spíše střídmě a využívají Google Pay.
Protáhlé displeje se ve střední třídě teprve zabydlují, přesto se najde dostatek alternativ. S LG Q6 ušetříte, ovšem za cenu nižšího výkonu. Honor 7X, Xiaomi Redmi 5 Plus i Huawei Mate 10 Lite jsou výkonově srovnatelné (s lépe dimenzovanou pamětí a/nebo úložištěm), mají větší displej, baterii, ale také hmotnost a postrádají již zmíněné NFC.
|
| rozměry a hmotnost: 151 × 72 × 7,6 mm, 149 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 143 × 69 × 8,1 mm, 149 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 439 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 435 (8× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 157 × 75 × 7,6 mm, 165 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,0 mm, 180 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 7,5 mm, 164 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Honor 9 Lite je povedeným zástupcem střední třídy s displejem 18 : 9, který si dokázal zachovat rozumnou úhlopříčku a tím pádem i kompaktnější rozměry. Pouze průměrné fotografie mu kazí jinak vyvážený mix parametrů s adekvátně nastavenou cenovkou.
Plusy:
- Kompaktní tělo
- Rychlá čtečka otisků prstů
- Displej 18:9 s malými rámečky
- NFC
Minusy:
- Pouze průměrná výdrž
- Pomalejší nabíjení
- Vybledlé fotky
- Hybridní slot
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium