K oficiálnímu představení modelu Honor Play v Evropě došlo až na nedávno skončeném veletrhu IFA. V naší redakci i v obchodech se však tento model obejvil již v polovině srpna. Premiéra Honor Play tak již příliš lidí nezajímala, samotné zařízení ale zaujme mnohé. Jedná se přitom o téměř totožný telefon jako je nabitý Huawei Nova 3. Přesto míří na jiné uživatele.
Několik odlišností bychom u obou telefonů přesto našli. Na první pohled je rozeznatelné, že Honor Play má kovová záda (Huawei Nova 3 má skleněná). Další odlišnosti skýtá fotoaparát (hlavní i přední) nebo technologie, která rozeznává obličej uživatele pro odemknutí zařízení (IR u Nova 3). Honor Play má naopak pokročilé možnosti vibrací (4D Gaming Experience) a hlavně má jasnou cenovou výhodu.
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 74 × 7,5 mm, 176 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 750 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze telefonu Honor Play začíná na následujícím listu.
1. Design
Notch, zase. Po stránce vzhledu jsou si oba telefony opravdu velmi podobné. Upřímně, vlastně jsou podobné i mnoha jiným telefonům ze současnosti. Mají totiž velmi úzké rámečky a notch v horní části displeje, v něž se nachází čelní fotoaparát, sluchátko a nezbytné senzory, a malou bradu ve spodní části displeje.


Honor Play se prodává v černé, modré a fialové barvě
Zadní strana je kovová, což je vítanou změnou v záplavě telefonů se skleněnými zády. To však ale současně znamená, že ani nemusíte uvažovat nad tím, že by Honor Play podporoval bezdrátové dobíjení. Přes kovová záda se jednoduše energie, která by byla schopna dobíjet telefon, nedostane.


Duální fotoaparát vystupuje nad povrch zad a je tak náchylnější k mechanickému poškození
Vzhledem ke kovové konstrukci bylo u modelu Play také nezbytné vyřešit propustnost obalu k anténám ukrytým pod viditelnou částí. Proto jsou na horní i spodní hraně plastové proužky. Mladší generaci pak jistě potěší, že Honor Play má 3,5mm jack pro připojení sluchátek a samostatný USB-C konektor, do kterého lze připojit napájecí kabel od powerbanky, aniž by bylo potřeba používat všemožné redukce.


Telefon má pouze jediný hlasitý reproduktor. Jeho výstup je velmi dobrý, byť by mohl být v maximu hlasitější
V horní části zad je dále kromě duálního fotoaparátu s umělou inteligencí také čtečka otisků prstů. Ta funguje opravdu velmi spolehlivě a rychle a není tak třeba přikládat prst k čtečce opakovaně nebo na delší dobu. To je konec konců pro telefony značky Huawei/Honor standard.


Tlačítka na pravé straně jsou usazeny v horní polovině telefonu, což může být pro mnohé až příliš vysoko
Oproti Huawei Nova 3 je Honor Play trochu větší, vzhledem k celkovým rozměrům zařízení však tento rozdíl patrně vůbec nepoznáte. Zatímco Huawei Nova 3 měří 157 × 73,7 × 7,3 mm, tak Honor Play má na výšku, šířku a tloušťku 157,9 × 74,3 × 7,5 mm. Hmotnost modelu prodávaného pod značkou Honor je 176 gramů.


Fialová varianta se bude vyjímat zejména v dámských kabelkách
Po stránce konstrukce nemáme výhrady, jelikož tato působí na první pohled bytelně a veškeré její součásti k sobě přiléhají bez sebemenších mezer. V prodejním balením výrobce navíc přikládá průhledný silikonový obal, který může razantně prodloužit životnost telefonu v rukou náruživých hráčů.
2. Displej
Větší, než jsme doufali. Éra minimálních rámečků s sebou přinesla i pro mnohé negativní trend výrazného zvětšování displeje. Obrazovky s úhlopříčkou 6 palců tak již dnes rozhodně nejsou výjimkou. Honor Play však jde ještě dále, jeho IPS displej totiž měří 6,3 palce, což z něj dělá jeden z největších na současném trhu.


Malá notifikační LED dioda je ukryta v rohu sluchátka
Samotný displej zabírá 83 % čelní plochy a disponuje rozlišením 1 080 × 2 340 pixelů. Pokud dáme dohromady výše uvedené parametry, vyjde nám, že jemnost displeje činí 409 ppi. Tak aby telefon zůstal stále ovladatelný, nemůže být příliš široký. To se odráží i na netradičně zvoleném poměru stran displeje 19,5:9.


Honor Play bohužel neumí ani základní always-on displej, což mi chybělo
K samotným kvalitám použitého displeje nemám větších poznámek. Nabízí totiž věrné podání barev, dobré pozorovací úhly i uspokojující čitelnost na slunci. Barevné podání si můžete navíc přizpůsobit v nastavení, když máte na výběr mezi třemi různými profily. Všechny profily navíc mají ještě možnost zobrazení jako Normální nebo Živý, přičemž v druhém případě nabídne displej vždy staturovanější barvy.


V nastavení si můžete vybrat styl domovské obrazovky (s nabídkou aplikace nebo bez ní)
3. Hardware
Mezi nejlepšími z vlastní stáje. Ačkoliv se jedná o telefon vyšší střední třídy, nabízí Honor Play stejný procesor jako jiné momentálně nejvýkonnější modely značky Honor/Huawei. Konkrétně využívá osmijádrový Kirin 970 s podporou umělé inteligence. Podporuje ho ještě grafický akcelerátor Mali-G72 a telefon může využít až 4 GB RAM. Na globálních trzích bude k dispozici i 6GB varianta, do ČR se tato verze zatím bohužel nechystá. Telefon navíc nabízí i tzv. GPU Turbo režim.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 206 323
- CPU: 70 896
- GPU: 76 453
- UX: 45 830
- MEM:13 144
Jedná se o softwarovou utilitku, která dokáže navýšit výkon grafiky až o 60 %, zatímco energetická spotřeba se v tomto režimu zvedne pouze o 30 %. K tomu, aby Honor Play dokázal GPU Turbo využít, je nezbytné, aby pro tuto možnost optimalizovali své aplikace i vývojáři. Tímto režimem tedy Honor míří zcela jistě na hráče, a tedy graficky náročné hry.


Nyní dokážou režimu GPU Turbo využít pouze hry PUBG a Mobile Legends: Bang Bang
K hraní her se váže i další podporovaná technologie 4D Gaming Experience. Ta telefonu poskytuje dynamické vibrace schopné ve hře rozeznat herní situace a inteligentně jim přiřadit haptickou odezvu, tak jak to dělají konzolové ovladače.
Jinak je telefon Honor Play zcela připraven do současného světa. To znamená, že podporuje všechny důležitá LTE pásma (vč. funkce VoLTE), má dvoupásmový Wi-Fi adaptér (802.11 a/b/g/n/ac) a nechybí ani NFC čip pro bezkontaktní placení. V přírodě se může hodit A-GPS čip s podporou GLONASS. Mírným ústupkem je snad jen Bluetooh ve starší 4.2 verzi. Na druhou stranu ale podporuje i technologii aptX.



Honor Play má velice dobré audio, s kvalitními sluchátky si tak audiofilové přijdou na své
Honor Play míří zejména na herní nadšence, a k tomu je nezbytná větší výdrž. Tu se telefonu snaží zajistit baterie s kapacitou 3 750 mAh. Ve spojení s rozumným rozlišením a procesorem vlastní výroby jsou vytrvalostní výsledky tohoto modelu vynikající. Telefon bez větších problémů vydrží 2 rušné pracovní dny v provozu, a ani v případě hraní her nemizí procenta baterie před očima.
Mírným zklamáním je podpor technologie QuickCharge, namísto rychlejšího SuperCharge. Telefon se proto nedobíjí tak rychle, jak by mohl. Z 0 na 100 % to zvládne za více než 2 hodiny, přičemž za 30 minut zvládne baterie telefonu zvýšit svoji úroveň o max. 35 %. Bezdrátové dobíjení je pak zapovězeno z důvodu kovové konstrukce.
4. Software
Je čas na změnu. Honor Play v současné době využívá Android ve verzi 8.1 Oreo, který je ovšem k nepoznání upraven grafickou nadstavbou EMUI 8.2. V této souvislosti je také nutné zmínit, že Honor se vydal opačnou cestou, než mnoho jiných výrobců, kteří své modely vybaví Androidem s minimem změn.



Výřez displeje lze v nastavení skrýt. Při spuštění jakékoliv aplikace se notch skryje automaticky sám
Nadstavba EMUI totiž při prvním spuštění obsahuje mnoho doinstalovaných aplikací, které u většiny uživatelů půjdou okamžitě pryč. Ať už jsou to hry jako Dragon Mania, Puzzle Pets, Asphalt Nitro nebo jiné aplikace typu eBay či Netflix. V nastavení si pak můžete zvolit, zda chcete všechny aplikace vyskládat na plochu, nebo zda chcete používat systém s hlavní nabídkou aplikací.



Samotné nastavení je trochu nepřehledné, když minimálně ze začátku může být obtížné se orientovat, kde jsou které možnosti obsaženy
Svého času patřila nadstavba EMUI k tomu nejlepšímu, co výrobci v tomto ohledu nabízeli. Trochu se mi však zdá, že Honor/Huawei usnul na vavřínech, protože nyní již nadstavba na nejlepší ztrácí, a to ne jen po stránce zastaralého designu, ale rovněž i funkcí, které přidává k základnímu Androidu.
5. Fotoaparát
Duální jen na zádech. V této části nacházíme asi největší rozdíly mezi modely Huawei Nova 3 a Honor Play. Druhý jmenovaný totiž využívá spíše fotoaparát podobný tomu, který se nachází v Honoru 7X. Duální fotoaparát se zde skládá z primárního 16Mpx snímače se světelností f/2,2 a fázovým ostřením (PDAF) a druhého hloubkového snímače s rozlišením 2 Mpx a světelností f/2,4. Optická a zatím i elektronická stabilizace obrazu bohužel chybí. Sekundární kamerka má v tomto případě pouze jeden 16Mpx snímač se světelnosti f/2,0.
Softwarové prostředí aplikace Fotoaparát je ale stejné. Nabízí 6 základních režimů (Clona, dObjektiv AR, Portrét, Fotografie, Video, Další), přičemž každý z nich pak nabízí další možnosti. V rámci obrazovky Další pak můžete volit mezi mnoha dalšími režimy jako Pro, Noc, HDR nebo 3D panorama. O přehlednosti aplikace se kvůli roztříštěnosti různých možností příliš mluvit nedá.
K dispozici je rovněž i umělá inteligence, která dokáže automatický rozpoznat focenou scénu a uzpůsobit parametry expozice apod. AI pozná až 22 různých scenérií, přičemž musím podotknout, že rozpoznávání funguje velmi spolehlivě. Využití umělé inteligence pak obvykle znamená zejména zachycení mnohem sytějších barev (často až přepálených), což ocení zejména milovníci HDR.
Ukázky z fotoaparátu:










Více fotografií nalezenete na následujícím listu č. 7
S kvalitou fotografií jsem byl spokojen. Nedokáže se sice vyrovnat nejlepším, avšak v cenové hranici předčí většinu konkurentů. Na rozdíl od jiných zachytí mnoho detailů a i bez stabilizace jsou fotky ostré. Fotoaparát si dokáže poradit i s širokým dynamickým rozsahem. Trochu horší jsou fotografie focené v horších světelných podmínkách a v noci, kde se ztrácí zejména ostrost a přibývá digitální šum.
Honor Play zvládne natáčet video v maximálně 4K rozlišení při 30 fps. Mezi další možnosti patří natáčení záznamu ve FullHD se snímkovací frekvencí 60 i 30 fps. Pořizené videozáznamy ve 4K a FullHD (30 fps) kvalitě jsou pěkné. Mají věrné barvy, obstojný kontrast a funguje i automatické ostření. Úplně spokojeni jsme pak nebyli se záznamem ve FullHD při 60 fps.
Ukázka videa (4K, 30 fps):
Ukázka videa (FullHD, 60 fps):
Ukázka videa (FullHD, 30 fps):
Závěr
V dnešní době je těžké zaujmout uživatele natolik, aby si ve spleti mnoha (často velmi podobných) modelů vybrali ten správný. Honor Play vsadil zejména na hráčskou komunitu, když nabízí nekompromisní výkon a pokročilé hráčské funkce jako dynamické vibrace nebo 3D zvuk. Ani další výbava přitom nijak výrazně nezaostává.


Celý balík uvedeného se nyní prodává za necelých 9 tisíc Kč, což je rozhodně velmi kompetitivní cena. V této cenové relaci je přitom konkurence skutečně velká, přesto si dovolím tvrdit, že Honor Play bude úspěšný. Jeho kvalitám za srovnatelnou cenu se totiž může rovnat snad pouze Pocophone F1.
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 74 × 7,5 mm, 176 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 750 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 74 × 7,3 mm, 166 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 750 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 24MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 8,8 mm, 182 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 246, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
ZE620KL |
iii.jpg) | rozměry a hmotnost: 153 × 76 × 7,9 mm, 155 g displej: 6,2", kapacitní Super IPS+ LCD, 1 080 × 2 246, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Honor Play nabízí v cenové relaci pod 10 tisíc Kč téměř nevídaný výkon. Doplňuje to pokročilými technologiemi jako GPU Turbo nebo 4D Gaming Experience, a představuje tak velmi zajímavou nabídku i pro náročnější uživatele.
Plusy:
- 6,3palcový IPS displej s rozlišením 1 080 × 2 340 pixelů
- kvalitní kovová konstrukce
- technologie 4D Gaming Experience a GPU Turbo
- nejvýkonnější procesor Kirin 970 na současném trhu
- velmi dobrá výdrž
- USB-C, NFC, 3,5 mm jack
- kvalitní audio výstup
Mínusy:
- pomalejší dobíjení
- slabší výkon fotoaparátu v noci
- chybí funkce always-on
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium