Honor View 10 se na náš trh dostává s výrazným zpožděním a titul nejlepšího Honoru si užil sotva pár dnů. Jedná se o sourozence mnohem dražšího Huawei Mate 10 Pro, ovšem s výrazně nižší cenovkou.
Hodně zmiňovaným parametrem je v případě tohoto telefonu umělá inteligence. Ta by měla dělat uživatelský zážitek lepším v nejrůznějších směrech. Zda je příjemné používání jejím dílem, nebo by se choval telefon i bez této moderní funkce nelze určit, každopádně ať už se na výsledku podílí nebo ne, výsledek je povedený. Velmi povedený.
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 75 × 7,0 mm, 172 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 750 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2,4 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 20MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Samotná recenze telefonu Honor View 10 začíná na následujícím listu.
Pokračování 2 / 8
Design
Malé rámečky a pro Honor typický design. Honor View 10 sází v designu na usedlejší provedení, nečekejte tedy nablýskaná skleněná záda hrající efektními odlesky. Kovová unibody konstrukce má matnou povrchovou úpravu, výrazně méně na ní ulpívají otisky prstů a na nerovných površích nemá tendenci sklouznout pryč. Jednolitou plochu zad narušují pouze okaté předěly a vystouplé čočky duálního fotoaparátu.


Dnes již lehce okoukaný, přesto ale povedený a pro Honor typický design
Všechny hrany i rohy jsou zaoblené, telefon dobře padne do ruky, nemá tendenci vyklouznout. A to i přesto, že hostí šestipalcový displej a nepatří mezi kompaktní zařízení. Díky displeji s poměrem stran 18:9 a menším rámečkům není Honor nijak výrazně velký – snese srovnání s běžnými telefony s 5,5“ displejem (16:9), možná je o pár milimetrů vyšší.



Rušivé předěly • Vystupující čočky fotoaparátu • Otisky se drží méně než na skle
Tlačítka najdete tradičně na pravém boku. Snadno je nahmatáte, kladou přiměřený odpor a poskytují zřetelnou zpětnou vazbu, a to i s gumovým krytem, který najdete v balení, což nebývá zcela vždy pravidlem. Hybridní šuplíček na dvojici nanoSIM má své místo na levém boku, v případě potřeby lze sekundární SIM vyměnit za paměťovou kartu.


Tlačítka s jasnou zpětnou vazbou


Hybridní šuplíček lze s bohatě dimenzovaným vnitřním úložištěm odpustit
Na spodní straně sídlí hlasitý reproduktor (bohužel bez možnosti zapojení reproduktoru nad displejem do alespoň náznaku sterea), sluchátkový konektor (jehož přítomnost se u telefonů pomalu vytrácí) a USB-C. Tedy vše podstatné a aby toho nebylo málo, přidal výrobce na horní stranu ještě infraport.


USB-C, sluchátkový konektor a bonus v podobě infraportu
V balení nečekejte žádné speciality, kromě telefonu a několika manuálů je tu už jen USB kabel a nabíječka. Sluchátka výrobce nepřibalil, což je možná lepší, než kdybyste zde našli nepoužitelné pecky, najdete tu ale gumový kryt zad, který by měl telefonu poskytnout alespoň základní ochranu. Ochranná fólie je na displeji nalepená už z výroby.


Gumový obal představuje jediné bonusové příslušenství
Pokračování 3 / 8
Displej
Skvělý displej s širokými možnostmi přizpůsobení. Displej má úhlopříčku 6“ a poměr stran 18:9. Honor se nepouštěl do honby za počtem pixelů, což je ve výsledku jenom dobře – FHD+ (2 160 × 1 080) na tomto prostoru zcela postačuje. Zobrazení je jemné, IPS panel má hezké, syté barvy, dostatečný jas a čitelnost na slunci je bezproblémová.


Na velkém kvalitním displeji je radost pracovat
Tento model není úplnou novinkou, nezastihla ho proto módní vlna nejrůznějších výřezů v displeji, k dispozici máte plný obdélník. Tedy téměř. Na rozdíl od levnějších telefonů s protáhlým displejem, kde obvykle narazíte na zcela běžný displej, má zobrazovací jednotka Honoru zakulacené rohy. Hrany displeje volně kopírují vnější tvary telefonu a výsledek vypadá lépe.


Do tenkých rámečků se pod displej vtěsnala rychlá čtečka otisků prstů
Chování displeje můžete hodně ovlivnit. Kromě nastavení teploty barev máte k dispozici filtr modrého světla, můžete zvolit barevný režim a upravit rozlišení (kromě výchozího lze zvolit i úspornější 1 440 × 720). Celé zobrazení lze zmenšit zhruba na velikost 4,5“ zařízení, nechybí ani přizpůsobení klávesnice.




Teplota barev • Filtr modrého světla • Nastavení rozlišení • Barevný režim
V rámečku nad displejem najdete obvyklou sestavu reproduktoru, senzorů, čelní kamerky a notifikační diody. Její svit je dostatečný, neoslňuje, škoda nulových možností nastavení. Pod displejem našla svoje místo úzká čtečka otisků prstů.




Volba navigace • Nastavení tlačítek • Změna velikosti • Přizpůsobení klávesnice
U ovládacích tlačítek si můžete vybrat hned ze tří variant. Klasikou je trojice tlačítek na displeji (standardní rozložení, lze jej ale otočit i přidat tlačítko na zobrazení oznamovacího panelu). Můžete však místo nich používat čtečku (stisknutí, držení a gesta), případně lze podobně používat jediné tlačítko plovoucí na displeji.



Odemykání obličejem
Kromě běžných možností odemykání (včetně použití čtečky) můžete používat i odemknutí obličejem. Nejprve je potřeba zapnout displej, což může telefon udělat za vás automaticky, pokud aktivujete příslušnou volbu ovládání pohybem, a jakmile čelní kamerka zaznamená naučený obličej, telefon odemkne. Odemykání je rychlé zhruba jako pomalejší čtečky otisků prstů u konkurence a chybovost překvapivě nízká.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Brutální výkon. Výkonově se Honor řadí k těm nejlepším. Osmijádrový Kirin 970 zvládne vše myslitelné, co mu předhodíte. Z 6 GB RAM je běžně dostupná více než polovina, nedostatkem paměti rozhodně trpět nebudete. Obdobně velkorysé je i vnitřní úložiště, z papírových 128 GB máte k dispozici 116, po aktualizaci všech aplikací klesne tento údaj ještě o více než 2 GB. Hned je ale třeba dodat, že skoro 1,4 GB můžete ušetřit odinstalováním nepotřebných aplikací, které odinstalaci umožňují.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 210 383
- CPU: 69 561
- GPU: 82 591
- UX: 44 354
- MEM: 13 877
Při používání byste neměli narazit na situaci, kdy Honoru dojde dech. S přehledem zvládá i ty nejnáročnější hry v plných detailech, přehrává video ve 4K, nezpomalí ho ani intenzivní multitasking. Systém reaguje okamžitě a velmi rychle – tam, kde jste zvyklí na určitou rychlost animace (například rolování dlouhého seznamu), Honor provede daný úkon doslova bleskově.



Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Po hardwarové stránce má Honor vše důležité. Nechybí NFC, Wi-Fi si poradí i s 5GHz pásmem, komu by nestačilo vnitřní úložiště, může sáhnout po paměťové kartě nebo využít USB OTG. Jestliže osadíte hybridní slot dvojicí SIM, LTE lze provozovat na obou. Přítomný je i infraport, na voděodolnost se už bohužel nedostalo.




LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG • Telefon jako powerbanka
Čtečka otisků prstů sídlí pod displejem. Zapamatuje si až pět otisků prstů a pokračuje v zaběhlém trendu čteček tohoto výrobce. Je rychlá, počet nerozpoznaných čtení se drží na naprostém minimu. Vzhledem k možnosti odemykat zařízení i obličejem by možná mohla být na zádech, kde by šlo nasadit i další funkce reagující na gesta, jak je tomu u jiných Honorů (zobrazení oznamovacího panelu, listování v galerii), tady můžete zase nahradit čtečkou tlačítka pod displejem.




Čtečka otisků prstů
Pozitivně lze hodnotit i baterii. Má kapacitu 3 750 mAh a při běžném používání s ní telefon zvládne necelé dva dny. Jakmile začnete naplno využívat vysokého výkonu, půjde výdrž dolů, celý den ale Honor přežije i při opravdu intenzivní zátěži. Naopak pokud ho necháte netečně ležet na stole, ukazatel baterie se téměř přestane měnit. Dodávaná nabíječka zvládne na výstup poslat až 4,5 A, baterii nabijete z nuly na polovinu během půl hodiny. Vzhledem ke kovovému provedení zad zřejmě již tušíte, že bezdrátové nabíjení Honor neumí.
AnTuTu Battery Test:
Pokračování 5 / 8
Software
Svižná klasika od Honoru. Android Oreo 8.0.0 doplňuje grafická nadstavba EMUI 8.0.0. Prostředí je odladěné perfektně a nezaváhá ani na vteřinu. Zejména při přímém srovnání se sourozenci ze stáje Huawei/Honor vynikne rychlost odezvy. Ne, že by jiné telefony byly pomalé, sekaly se, nebo měly problém s reakční dobou, View 10 je jen ve všem znatelně rychlejší.




Informace o systému • Grafická nadstavba • Plocha • Nastavení plochy
Chování a vzhled systému můžete poměrně detailně upravovat a nastavovat. Aplikace mohou být v hlavní nabídce, tu lze ale i vypnout a všechny mít přímo na plochách. Ty lze procházet cyklicky, upravovat jejich počet i nastavit výchozí. U přepínačů bezdrátových modulů v oznamovacím panelu můžete měnit nejen pořadí, ale i jejich počet.




Oznamovací panel • Nastavení přepínačů • Hlavní nabídka • Poslední spuštěné aplikace
Telefon by se určitě obešel bez předinstalovaných aplikací v podobě her a klientů sociálních sítí, naštěstí je můžete odinstalovat a ušetřit tak více než gigabajt vnitřního úložiště. V telefonu najdete i několik nástrojů jako jsou kompas, diktafon, poznámky, správce souborů nebo dálkové ovládání využívající infraport.




Telefon • Zprávy • Ovládání pohybem • Inteligentní ovladač
Jak je u telefonů tohoto výrobce již zvykem, Honor vám nabídne hned celou řadu užitečných pomocníků. Vedle odemykání pomocí obličeje jsou to podpora nejrůznějších gest, výběr ze tří možností, jak používat softwarová tlačítka, detailní nastavení chování ploch a samozřejmě možnosti vizuálních úprav jako výběr z grafických motivů. Ani u tohoto Honoru nechybí Správce telefonu s možnostmi optimalizace chodu systému.




Správce souborů • Poznámky • Záznam zvuku • Translator
Výrobce u tohoto zařízení zmiňuje umělou inteligenci, která (soudě dle marketingových materiálů) nemá daleko k tomu, aby jej ovládala místo vás. Optimalizuje chování systému, aby se postupem času nezpomaloval, mění nastavení fotoaparátu pro nejlepší možný výsledek, kontroluje spotřebu, jinými slovy snaží se z telefonu vyždímat maximální uživatelský zážitek. Jedná se o integrální součást Honoru, kterou nevypnete ani neupravíte její chování. Zůstává tedy otázkou, jak moc jsou dobré výsledky v jednotlivých oblastech dílem vysokého výkonu, dobré optimalizace, slušného fotoaparátu, nebo za všechno může zmíněná jednotka neuronových sítí. V obou případech je to ale vlastně jedno, protože uživatele zajímá pozitivní výsledek to, jak se k němu telefon dopracoval uvnitř, je jen technický detail.




Motivy • Tipy • Správce telefonu • Optimalizace systému
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
I bez stabilizace solidní výsledky. V prostředí fotoaparátu máte několik voleb hned po ruce u okraje displeje, další pak najdete v seznamu nastavení. Jeho položky se mění podle aktuálně zvoleného režimu. Mezi focením a natáčením je potřeba se přepnout, dvojice spouští se zde nekoná.


Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Duální fotoaparát kombinuje 16MPx hlavní snímač s 20MPx monochromatickým. I zde se do hry zapojuje umělá inteligence, která přizpůsobí parametry fotoaparátu focené scéně, aby byl výsledek co nejlepší. Bez ohledu na to, do jaké míry jsou finální fotky dílem právě umělé inteligence, fotí Honor velmi dobře.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na následujícím listu
Snímky mají pěkné, syté a věrné barevné podání. Jsou ostré, s prokreslenými detaily, minimem šumu a přepaly se jim také vyhýbají. Podobného výsledku možná dosáhnete i s levnějšími zařízeními, bude to ovšem vyžadovat trochu znalostí. S Honorem zvládne pořídit solidní fotky i naprostý začátečník v automatickém režimu.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (full HD, 60 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Videa jsou na tom podobně. Barvy mají o něco méně saturované, pořád je to ale na míle daleko tomu označit je jako vybledlé. Zapracovat by šlo na ostrosti a detailech, ale i zde se řadí Honor k nadprůměru. Kromě klasiky v podobě full HD ve 30 fps můžete využít i dvojnásobnou snímkovací frekvenci, sáhnout lze případně i po natáčení ve 4K (30 fps). Na videích je nejvíce znát absence stabilizace, s ní by byly výsledky výrazně lepší. I bez ní se ale za to, co natočíte, nebudete muset po kvalitativní stránce muset stydět.
Pokračování 7 / 8
Závěr
Honor View 10 se prodává ve většině obchodů za necelých třináct tisíc korun, najdete i případy, kdy jde prodejce s cenou o několik stokorun níže. Cenovka není vůbec přemrštěná, telefon má velký kvalitní displej, opravdu bohaté zásoby výkonu, velmi velkoryse dimenzovanou paměť i úložiště, dobře fotí a ani výdrže není špatná.


Ve srovnání se špičkami konkurence mu ale přeci jen některé funkce chybí. Neumí bezdrátové nabíjení, odolnost proti vodě a u fotoaparátu i výdrže by se mezery určitě našly. Jenomže cenovka vybavenějších konkurentů se nezřídka blíží i dvojnásobku toho, co dáte za Honor. Z parametrově podobných telefonů se srovnatelnou cenovkou se nabízí Xiaomi Mi Mix 2 a OnePlus 5T.
Honor možná vstupuje na trh v době, kdy už je představen další vrcholový model této značky, nabízí ale velmi lákavý poměr cena/výkon. Pokud vám nižší střední třída nestačí a potřebujete něco výkonnějšího, zároveň ale nechcete za telefon utratit pěticifernou sumu s dvojkou na začátku, Honor View 10 rozhodně stojí za zvážení.
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 75 × 7,0 mm, 172 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 750 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2,4 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 20MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 7,3 mm, 162 g displej: 6,0", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 2,5 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 20MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 76 × 7,7 mm, 185 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 2,5 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Honor View 10 je skvěle vybavený telefon, který svými parametry může soupeřit s leckterým top modelem konkurence, zároveň si ale drží velmi atraktivní cenovku. Vysoký výkon, kvalitní displej, povedený fotoaparát a odladěný systém za cenu vyšší střední třídy.
Plusy:
- Kvalitní zpracování
- Povedený displej
- Vysoký výkon
- Solidní fotoaparát
- Rychlé nabíjení
- USB-C a 3,5mm Jack
- Infraport
Minusy:
- Absence bezdrátového nabíjení
- Chybí odolnost proti vodě
- Bez stabilizace videa
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně