Recenze hry pro N-Gage: FIFA Soccer 2004

Přečtěte si návod, jak se stát členem svého oblíbeného fotbalového týmu. Ve hře FIFA Soccer 2004 to můžete být právě vy, kdo pomůže hvězdnému týmu k vítězství. Máte na výběr 22 národních lig, mezinárodní turnaje nebo Ligu mistrů.
Recenze hry pro N-Gage: FIFA Soccer 2004

I když nejste fotbalista

Zkratka FIFA označuje mezinárodní fotbalovou asociaci, soccer je americký výraz pro běžný fotbal. Přestože nejsem zrovna sportovní maniak, nenechal jsem si ujít možnost vyzkoušet tuto hru na Nokii N-Gage a musím říci, že mě mile překvapila. S chutí jsem si zahrál napínavé fotbalové zápasy za svůj oblíbený tým v národních i mezinárodních ligách.

 
Úvodní obrazovky FIFA 2004

V menu máte možnost zvolit několik způsobů hraní.


Základní menu hry

Jako první je zde Přátelský zápas (Friendly), kde si stačí vybrat, za koho a proti komu budete hrát, a jde se rovnou na věc. Druhou možností v menu je Hra více hráčů (Multiplayer mode), kde si to můžete rozdat proti kamarádovi pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. Třetí, poslední typ hry je Liga (Competitions).

Cesta k titulu

Liga je asi nejzajímavější mód, proto se u něj chvíli pozastavím. Máte na výběr dvaadvacet různých lig, česká liga se mezi ně bohužel nedostala. Vyjma lig národních (anglická, německá, italská apod.) je zde například i Liga mistrů – kde můžete hrát i za AC Sparta Praha – Mezinárodní turnaj a spousta dalších.

 
Lze mít rozehrané dvě ligy zároveň • v mezinárodních turnajích
se můžete ujmout i našeho národního týmu

Po zvolení vámi vybraného celku se zobrazí okno s informací, s kým budete hrát příští zápas.


Tak kdopak to bude dneska?

Pokud zde nahlédnete do “More options”, můžete prostudovat tabulku, jak si váš tým vede, výsledky posledního kola, rozpis příštích zápasů nebo hodnocení hráčů. Nyní se již vrhneme do příprav na zápas. Po vybrání dresů se vám otevře okno se soupiskou a taktikou.


Zde si volíte sestavu hráčů a také taktiku zápasu

U každého hráče máte jeho kvalitu vyjádřenou v procentech, můžete ho posadit na lavičku a místo něj nasadit jiného. Taktiku lze vybírat z pěti druhů (zvýšená obrana, obrana, průměr, útok, zvýšený útok) a dále je na výběr, kolik hráčů má být na jakém postu. Teď už vám nic nebrání “proklikat” se až do hry.

Do útoku!

Cílem hry je samozřejmě vstřelit do soupeřovy brány více gólů, než vstřelí on vám. Hraje se na dva poločasy, jejichž délku si můžete sami nastavit – od dvouminutových „rychlovek“ až po dvacetiminutová utkání. Po nástupu hráčů na trávník a po rozehrání je již hra zcela ve vašich rukou. Nehrajete pochopitelně pouze za jednoho hráče, ale přepínáte se mezi všemi hráči svého týmu pomocí klávesy 7. To vám umožní také přepnout se na některého z vašich obránců v případě protiútoku, který na vás chystá soupeř. Pokud máte míč, nabízí se několik funkcí: přihrávání (7) a střílení (5), máte možnost sprintu (4) a centrování (8). Pokud však o míč přijdete, funkce některých kláves se změní: změna hráčů (7), sebrání míče (5), skluz (8), sprint zůstává stejný (4).

   
Výkop od brány --- Toto je velmi slibná šance na gól --- Po obdržení gólu

Se skluzy však opatrně, jelikož takový zákrok je velmi často považován za faul, za který můžete dostat žlutou, či červenou kartu.

 
Faulovat se nevyplácí --- Tak to vypadá, když střílíte přímý volný kop

Soupeř poté kope přímý volný kop, nebo dokonce penaltu, pokud ho skolíte „ve vápně“. Když někdo zfauluje vás, budete samozřejmě kopat přímý volný kop vy. V tuto chvíli se přepne kamera za kopajícího hráče a zobrazí se šipka udávající směr a sílu kopu. Při penaltě se kamera znovu přepne a vy si zvolíte, do jaké části brány chcete kopat.

 
Zde kope penaltu protihráč a vy musíte zvolit, kam má brankář skočit 
Na druhém obrázku naopak kopete vy a volíte, kam kopnout míč

Pokud potřebujete vědět, kde se zrovna nachází vaši spoluhráči, máte možnost zapnout radar, který vám ukazuje jejich pozice, ale většinou není čas to sledovat. Samozřejmě můžete kromě klasického střílení (přihrávání) udělat i nějaké triky jako hlavičkování před bránou, či klasické “nůžky”. Tyto triky hru příjemně oživí, a pokud se povedou, je radost z gólu dvojnásobná.

 
Snímek zachycuje hráče těsně po „odhlavičkování“ míče do brány
a hráčův let vzduchem • další gól

Tolik ke hře samotné. Nyní se ještě podívejme na menu, které vyvoláte pravým funkčním tlačítkem. Zde můžete provést střídání hráčů, přehrát si poslední sekundy hry, zobrazit statistiky, nebo si pohrát s nastavením hry (viz dále).


Menu ve hře

Ovlivnění zápasu

Na vývoj zápasu má vliv také správné nastavení (Options), které je čtvrtou položkou v základním menu. Nejdůležitější částí je základní nastavení hry – Game options. Nastavit můžete úroveň profesionality hráče, délku poločasu nebo sílu větru, který dokáže významně vychýlit vaše přihrávky a střely.


Menu Game options

Další položkou v Options jsou Display options, kde nastavujete, co se má zobrazovat a co ne. V Sound options se nastavuje hlasitost zvuků a hudby, v Control jsou na výběr dvě přednastavené volby ovládání. Posledními položkami jsou Language (jazyk) a Credits (vývojáři).

Jak to vypadá a zní

Grafické zpracování hry je podle mě velmi dobré. Kvalita grafiky je přesně taková, jakou od mobilní herní konzole očekáváme. Také zvuky zaslouží pochvalu, při hře je slyšet pouze řev diváků, občas nějaký ten chorál a při střele na bránu to v publiku vždy jak se patří zašumí. Hlasitost lze libovolně nastavit podle vašich potřeb.

Taktizujte a vyhrajte

Většinu her pro N-Gage si zahrajete jednou či dvakrát a už se k nim nevrátíte. To však u této hry neplatí, fotbal budete hrát znovu a znovu, protože každý zápas je v podstatě úplně jiný a vy můžete volit nové a promyšlené taktiky, které vám pomohou k vítězství. Na serveru Game Rankings dostala hra pouze 68 %, ale podle mého názoru je mnohem lepší, já bych ji ohodnotil tak na 79 %.

Plusy a mínusy

+ hratelnost
+ grafika
+ dvaadvacet lig, které lze hrát

– cena okolo 30 dolarů (jako vždy u her pro N-Gage)
– absence české ligy
– absence tzv. Rychlé hry. Pokud chcete hrát, musíte se vždy proklikat několika obrazovkami

Odkazy na web

Diskuze (8) Další článek: Konkurz na Oskarovy Technoidy je ukončen

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Hry, Symbian, Nokia N-Gage, Poslední typ, Oblíbený tým, Liga mistrů, FIFA, SOC


Určitě si přečtěte