Recenze hry pro N-Gage: šílený ježek SonicN

Zloduch chce ovládnout svět a vy mu v tom musíte za vydatné pomoci čtyř ježků zabránit. Klasická konzolová hra se dostala na Nokii N-Gage. Máme pro vás podrobný článek včetně obrázkové galerie.
Recenze hry pro N-Gage: šílený ježek SonicN
Kapitoly článku


Ježek Sonic je velmi známá postavička producenta konzolových her Sega. Zrodil se už na počátku devadesátých let, objevil se na rozličných herních systémech a nyní je ve hře SonicN k dispozici i pro Nokii N-Gage.

Tip: Zajímá vás historie ježka Sonica? Přečtěte si podrobný článek na anglickém herním serveru Gamespot.

Klepněte pro větší obrázek

Zápletka hry je naprosto klasická: zloduch chce ovládnout svět a hrdinové hry mu v tom musí zabránit. Nepřítelem Sonica a jeho přátel je Dr. Vaječňák, jehož cílem je přeměnit všechny živé tvory v roboty. Abyste tomu zabránili, musíte projít, prolézt, proskákat a prodrat se řadou méně i více složitých úrovní plných záludností a nástrah.

Klepněte pro větší obrázek Zloduchem je šílený vědec

Čtyři ježci

Pro svoji cestu si můžete kromě ježka Sonika vybrat i některého z jeho kamarádů. Musíte ale tak udělat na začátku, v průběhu hry už svoji postavu nemůže změnit - resp. můžete, ale začnete s ní hrát zase od první úrovně. Pozice, kterou jste dosáhli se svým původním ježkem, je ale uložena a můžete v ní potom pokračovat. Kdo je na výběr?

  • Sonic: nejrychlejší ježek na světě. Dokáže se stočit do klubíčka a když se naštve, měli by se mu protivníci klidit z cesta.
  • Knuckles: australská ježura, která dokáže plachtit vzduchem a lézt po kolmých stěnách.
  • Miles: hnědá lištička, která s pomocí svého ocasu dokáže létat jako vrtulník.
  • Amy Rose: růžová Sonicova přítelkyně vypadá nevinně, ale jen do té doby, než začne používat své obrovské kladivo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání

Základní pohyb ježků je jednoduchý: k určení směru se používá čtyřsměrné tlačítko N-Gage, pro skákání vystouplá klávesa 5. Čím déle držíte šipku ve směru pohybu, tím je ježek rychlejší. S těmito prvky si ale dlouho nevystačíte a musíte se naučit ovládat speciální vlastnosti jednotlivých postaviček. Aktivují se tlačítkem 7, velmi často jsou nutné i různé kombinace tlačítek.

Zpočátku jsem si dlouho nemohl zvyknout na silnou setrvačnost ježků. Trvá věčnost, než se dostanou do použitelné rychlosti, v kopečku jsou bez šancí a musíte se často vrátit a nabrat rychlost, zpomalit se také nedá úplně na fleku. Po nějaké době jsem si na pohybové vlastnosti ježků zvykl, ale když jsem k SonicN přešel z velmi rychlého Raymana 3, byla to opravdu nepříjemná změna.

Grafika hry je velmi atraktivní, ježci se prohánějí v barevném a silně animovaném světě. Můžete si vybrat, jestli chcete detailní zobrazení přes celý displej, ve kterém však nevidíte příliš dopředu, nebo širokoúhlý pohled, v němž se zase ztrácejí detaily. Zato zvuk hry je podprůměrný: hezké melodie zní falešně a ve sluchátkách navíc s velmi silným šumem.

 
Dva způsoby zobrazení: přes celý displej a širokoúhlý

Hrajeme si s ježky

V hlavní hře musíte projít a vyčistit všech sedm úrovní, z nichž každá se skládá ze dvou samostatných dílů. Každá úroveň má jinou grafiku, jsou v ní jiní nepřátelé, v závěru si Dr. Vaječňák pokaždé přichystá nový mechanismus, s nímž musíte bojovat. Aby to nebylo tak fádní, v průběhu hry můžete sbírat kroužky, za které můžete získat nový život. Když však narazíte na nějakou nebezpečnou potvůrku, napíchnete se na ostny nebo potkáte něco jiného zlého, o všechny nasbírané kroužky přijdete a můžete se sbíráním začít znovu. Hra může být omezena časem, kdy je na každou úroveň k dispozici pouhých deset minut - k této možnosti ale asi sáhnete, až se z vás stanou větrem ošlehaní a zkušení ježci.

    
   
Ukázky několika úrovní - další obrázky najdete v závěru článku

Každou úroveň můžete projít mnoha různými způsoby, neexistuje jediná správná cesta. Když chcete být co nejrychlejší, najděte nejkratší a nejméně záludnou trasu, hrajete-li na body, vymeťte každé zákoutí. Ve skutečnosti to ale stejně často dopadne tak, že budete rádi, když vůbec najdete cíl. Občas můžete potkat bránu do speciální úrovně, kde je úkolem sebrat co nejvíc kroužků. Cestou narážíte na několik druhů nádob, které vašemu ježkovi přidají zajímavé vlastnosti: vyšší rychlost, neviditelnost, bude s nimi snadněji sbírat kroužky, bude odolnější, získá život navíc.

SonicN ale nabízí ještě další hru. Probíhá ve stejném prostředí, cílem je však projít jednotlivé úrovně co nejrychleji. Ten, kdo je nejrychlejší, se zapíše do síně slávy.

SonicN je hra pouze pro jednoho hráče, nepodporuje režim multiplayer, nelze hrát online a výsledky nelze přímo porovnávat s ostatními.

Jaký je SonicN?

Sonic je příjemná oddechová procházečka, která není nijak zvlášť těžká, ale v některých fázích se možná zaseknete a nebudete vědět, jak dál. Zdatný hráč projde všech sedm úrovní poměrně rychle, ale běžným uživatelům, kteří si denně chvilku zahrají, vydrží SonicN i pár týdnů.

SonicN mezi hrami, které jsou dnes pro N-Gage k dispozici, patří k nadprůměru, nejde však o naprostou špičku. Například podobnou hru Rayman 3, která má téměř stejnou zápletku, hodnotím rozhodně lépe. O ní ale napíšu zase někdy příště.

Server GameRankings.com počítá podle výsledků testů světových herních časopisů průměrné hodnocení her - SonicN získal známku 59 %. Osobně bych ale ježkům ještě tak deset procent přidal, SonicN vzhledem k dalším hrám, které jsou pro N-Gage k dispozici, hodnotím na 70 %.

zdroj: Nokia
cena: 1 600 až 1 800 Kč

Plusy a mínusy

+ klasická konzolová hra
+ skvělá grafika
+ čtyři postavy s různými speciálními vlastnostmi

– málo kvalitní zvuk
– jen sedm úrovní
– chybí multiplayer
– na malém displeji není vidět "dopředu"
– vysoká cena 

Internetové odkazy


V další kapitole naleznete galerii obrázků ze hry

Kapitoly článku

Témata článku: Smartphony, Hry, Symbian, Software pro mobily, Nokia N-Gage, Son, Rayman, Síň slávy, Samostatný díl, Síl, Známá postavička, Konzolová hra, Herní server


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

** Realme 6 je nejlevnější telefonem na trhu s 90Hz displejem ** S 30W adaptérem dokáže telefon dobít z nuly na sto do 60 minut ** Čtyři fotosnímače sice neumí zázraky, ale ostudu neudělají

Milan Měchura | 12

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40