Plusy
- Dvě zařízení v jednom
- Kvalitní ohebný displej
- Hodně výkonu i paměti
- Velmi dobrý fotoaparát
- Dobrá výdrž na baterii
Minusy
- Vyšší hmotnost
- Zranitelnost displeje
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Chybějící služby Googlu
- Vysoká cena
Huawei Mate Xs je vylepšenou verzí prvního ohebného smartphonu čínské značky Mate X. Změny jsou víceméně kosmetické a zahrnují zejména konstrukční vylepšení a posílení odolnosti v oblasti skládacího pantu. Předchůdce se v Evropě vůbec neprodával, takže novinku můžeme považovat za první globálně dostupný flexibilní model Huawei.
Výrobce vymyslel jiný systém ohýbání než konkurenční Samsung Galaxy Fold. Zařízení se totiž ohýbá s displejem na vnější straně. To je sice šetrnější pro samotné ohýbání, ale zase náročnější na ochránění panelu při běžném nošení a manipulaci s tableto-telefonem. Huawei Mate Xs je hybridní zařízení, které ve složeném stavu představuje trochu tlustší smartphone jinak relativně běžné velikosti, po rozložení získáváme zhruba čtvercový osmipalcový tablet.
Zařízení je špičkově vybavené a po stránce hardwaru nic zásadního nepostrádá – oželet je vzhledem ke konstrukci potřeba pouze bezdrátové dobíjení baterie. Výhodou je opravdu štědrá paměť a vysoký výkon, reprezentovaný čipsetem Kirin 990. Ten zároveň podporuje 5G konektivitu, takže s hybridem si zavoláte prakticky ve všech dostupných mobilních sítích. Tuto výhodu zatím v Česku tak úplně nevyužijeme.
Překážkou pro pořízení mohou být v zásadě dvě věci. Mate Xs patří k nové generaci smartphonů Huawei, které toho času nemají přístup k aplikacím a službám Googlu (GSM). Huawei se je snaží urychleně nahradit jinými alternativami a vlastním balíkem služeb HMS, zatím ale mnoho aplikací chybí. Druhým úskalím je opravdu vysoká cenovka, která v době psaní recenze činí 60 tisíc korun.
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 146 × 11,0 mm, 300 g displej: 8,0", kapacitní OLED, 2 200 × 2 480, 414 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 512 GB, NM Card (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Hisilicon Kirin 990 5G (12× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Huawei Mate Xs si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Ve tvaru psaníčka. Skládačky většinou nebývají adeptem na nejlíbivější zařízení roku, u Mate Xs se ale ohýbání i celkový vzhled podařilo vyřešit poměrně elegantně. Může za to odvážné rozhodnutí výrobce osadit ohebný displej z vnější strany. Díky tomu složené zařízení rozhodně nepřipomíná pouzdro na brýle nebo jinou zavírací krabičku, ale spíš přehnutý list hodně tlustého papíru nebo zapnuté dámské psaníčko. Konstrukce, byť pohyblivá, je poměrně robustní a působí solidním dojmem.





Zařízení dva v jednom – tablet a po složení smartphone – takový je Huawei Mate Xs
V zavřeném stavu je zařízení o poznání tlustší než většina klasických smartphonů, na druhou stranu údaj 11 mm není nijak hrozivý. Při rozložení zůstává po celé délce pravého boku brada, v níž jsou osazeny fotoaparáty, dobíjecí USB-C konektor a také zamykací mechanismus, který představuje jeden zámeček s tlačítkem na jeho otevření. V kloubu umístěná pružina tlačí obě křídla od sebe do zhruba pravého úhlu, při skládání zařízení do velikosti smartphonu tak musíte překonat její odpor. Škoda že mezi složeným a rozloženým stavem nejsou žádné stabilní mezipolohy, díky kterým by se dalo třeba kratší křídlo použít jako podstavec.



Hlavní chloubou je flexibilní displej, který se ohýbá na pantu zhruba ve dvou pětinách šířky rozevřeného zařízení, nikoli tedy přesně v polovině
Zajímavý je pocit z držení telefonu. V zavřeném stavu je jedna boční hrana klasická (obsahuje pohodlnou čtečku otisků kombinovanou s odemykacím tlačítkem), druhou ale tvoří hřbet ohnutého displeje. Zpočátku jsem měl jakoby obavu mobil na této straně pevně sevřít, časem si ale na hladký foliovitý povrch zvyknete. Telefon je poměrně těžký, váží okolo 300 gramů. V rozevřené formě tabletu budete zařízení přirozeně držet v pravé ruce za přečnívající bradu, což je mnohem pohodlnější úchop než u klasických rovných tabletů.






Vedle zavřeného a zcela rozevřeného stavu „drží“ telefon pouze v mezipoloze okolo 120 °, která je ale pro používání k ničemu – leda že byste se chtěli koukat na záda telefonu. Praktičtější by bylo zaaretování v úhlu 60 °, pak by se spodní část displeje dala použít jako stojánek a na vrchní by se mohlo sledovat video. Celkově ale pokládat zařízení displejem dolů vzhledem k jeho měkkosti nedoporučujeme
Samotný proces rozevírání je poměrně příjemný. Je třeba překonat počáteční podvědomý strach z toho, jestli displeji náhodou skládáním a rozevíráním nějak neublížíte. Nebojte, neublížíte. Výrobce údaj o počtu možných složení a rozložení sice nikde neuvádí, zařízení se ale testovalo minimálně na 100 tisíc cyklů, takže i při nadsazeném počtu 100 ohnutí denně mechanismus vydrží zhruba 3 roky.






Ochrana zařízení s netradiční konstrukcí je komplikovaná. V balení dostanete „bumper“, který nalepíte na rám zařízení, displej ale zůstává obnažen
S vně ohýbajícím se displejem souvisí i jedna zásadní nevýhoda proti zařízením, které mají displej uvnitř. Bude poměrně těžké ho chránit. Výrobce sice v balení dodává ochranný gumový rám, tzv. bumper, ten ale kryje pouze hrany zařízení. Nejcitlivější přehyb s displejem je stále odhalen. V nabídce (nikoli přímo v balení) je ještě originální kožené pouzdro připomínající peněženku, z ní ale musíte smartphone pokaždé vytáhnout, což může být při časté manipulaci s tableto-telefonem trochu obtěžující. Takto drahý telefon si ale náležitou ochranu zaslouží.


Huawei prodává jako doprovodné příslušenství kožené pouzdro na Mate Xs. Stojí 2 tisíce
Displej
Fólie se skvělým zobrazením. Ohebný displej je chloubou každého skládacího zařízení, jeho zásadní vlastností je pochopitelně možnost jej ohýbat. K tomuto účelu se dnes používá téměř výhradně OLED technologie, což je i případ Mate Xs. Rozložený panel má úhlopříčku 8 palců a takřka čtvercový poměr stran s rozlišením 2 200 × 2 480 bodů. Po složení na smartphone má primární (přední) panel 6,6 palce a zhruba Full HD+ rozlišení (1 148 × 2 480 bodů), sekundární zadní panel aktivní třeba při fotografování selfie je 6,4palcová „nudle“ s rozlišením 892 × 2 480 bodů.


Při rozevírání displeje je zhruba ve 120° úhlu viditelná menší vlna. Po rozložení ale mizí
Zásadním rozdílem proti klasickým rovným panelům je jiný pocit při dotýkání. Místo skleněného displeje si představte spíš ohebnou fólii. Povrch je měkčí a rozhodně náchylnější na poškození, proto jej dobře chraňte. Prsty po fólii samozřejmě nekloužou tak dobře jako po skle, ale brzy si zvyknete. Velký problém fólie je statická elektřina, která na ploše displeje drží drobný prach a když jej chcete setřít, jenom je shrnete do rohů.

Displej má výborné zobrazovací vlastnosti. Živost barev si můžete sami nastavit
Po stránce zobrazovacích vlastností nemáme k panelu sebemenší výhrady. Displej má krásně syté barvy, temnou černou a vynikající pozorovací úhly. Také úroveň maximálního jasu je na poměry OLED panelů více než dobrá. V nastavení si sytost a také teplotu barev můžete nastavit v manuálním režimu. Ani v místě ohybu není celistvost zobrazení nijak narušena – vlna na kloubu je v rozevřeném stavu opravdu naprosto nepatrná a rozeznáte ji spíš hmatem než pohledem.





Always On displej má nové motivy
Hardware
Obří paměť a dobrá výdrž. Vměstnat do zařízení s ohebným displejem opravdu výkonný hardware je pro každého výrobce velká výzva. Huawei se s ní popral na výbornou a kromě absentujícího bezdrátového dobíjení baterie můžeme říct, že nic zásadního nechybí. Ohebný panel není vhodný na integrování čtečky otisků, proto ji v Mate Xs najdeme pro Huawei ne úplně typicky na pravém boku. Čtečka je společná s odemykacím tlačítkem a upřímně, tohle řešení mám mnohem radši než čtečku v panelu.


Robustní mechanismus kloubu zvaného Falcon Wing • Hybridní slot pro dvě nanoSIM nebo jednu nanoSIM a jednu paměťovou NM Card
Výkon dodává nejnovější čipset Kirin 990 z dílny Huawei a vzhledem k integrovanému 5G modemu nabízí tohle zařízení kompletní konektivitu po straně podpory mobilních operátorských sítí. Zařízení je Dual SIM, 5G funguje pouze na primární nanoSIM kartě. Vložit do hybridního slotu lze i paměťovou NM Card, ale vzhledem k 512GB vnitřnímu úložišti to nebude potřeba. Podle syntetického benchmarku Antutu dosahuje zařízení výkonu 473 tisíc bodů.

3,5mm jacku se Huawei u vlajkových modelů zbavil už několik let zpátky, proto ani zde absence nepřekvapuje. Vestavěný reproduktor hraje dostatečně hlasitě a i při maximálním zesílení čistě. Základem je hlasitý reproduktor na spodní hraně, určitý stereo efekt při přehrávání hudby vytváří pro středy a výšky ještě telefonní sluchátko. Kvalita hovorů je dobrá, citlivost na mobilní signál (zkoušeno na 4G/LTE síti) příkladná.


Čtečka otisků leží na boční straně a je kombinovaná s odemykacím tlačítkem • Po stisku červeného tlačítka se uvolní zámeček a nechá vyskočit menší křídlo ohebného displeje
Baterie má kapacitu 4 500 mAh. Člověk by řekl, že v zařízení, které je velké jako osmipalcový tablet, by to klidně mohlo být víc, ale je třeba pamatovat na to, že tloušťka v rozevřeném stavu je zhruba 5 mm a že přes ohebný kloub žádnou baterii položit nelze, proto ji bylo potřeba rozdělit na dvě poloviny – v každém křídle hybridu je jedna.

Baterie je v zařízení umístěná v obou jeho křídlech – v každém z nich článek s kapacitou 2 250 mAh, dohromady tedy s kapacitou 4 500 mAh
Délka výdrže velmi závisí na způsobu využití zařízení (tablet pro sledování videa, telefon a internet, kombinované použití), ale dá se říct, že celý den i při náročném provozu včetně večerního filmu bez nabíječky určitě zvládne. K zařízení se dodává výkonný nabíjecí adaptér 55 W a s jeho použitím dobijete baterii do plné kapacity za méně než hodinu, na půlku kapacity stačí jen 20 minut.
Software
EMUI s handicapem. Prostředí telefonu/tabletu EMUI 10.0.1 je založeno na Androidu 10, jakékoli viditelné stopy po aplikacích nebo službách Googlu bychom v něm ale hledali marně. Telefon byl totiž uveden v době, kdy už byly v platnosti sankce americké vlády na obchodování amerických firem s Huawei a Google (na rozdíl například od Microsoftu) dosud nezískal výjimku.




Hlavní plocha s widgety a aplikacemi ve smartphonovém a tabletovém režimu
V zařízení jsou tedy instalovány pouze nativní aplikace Huawei a běží zde služby Huawei Mobile Services (např. Huawei ID, Huawei Cloud a další). Oficiální cestou lze doinstalovat aplikace třetích stran dostupné v marketu Huawei AppGallery. Zde ale stále mnoho oblíbených aplikací chybí – nenajdeme zde logicky žádné aplikace Googlu, ale ani Facebook, Instagram, Whatsapp nebo Messenger. Huawei se snaží nabídku aplikací rozšířit, jde ale o postupný proces.





Předinstalované nástroje • lišta s přepínači • informace o telefonu • nabídka nastavení v tabletovém a smartphonovém rozestavění
Částečným řešením může být přenesení aplikací pomocí funkce Phone Clone. Pokud máte starý telefon Huawei (nebo Honor), můžete si pomocí účtu Huawei ID zkopírovat veškerý obsah starého telefonu. Přenesou se všechny aplikace kromě těch od Googlu a většina z nich bude funkční – jen je nebude možné v Mate Xs aktualizovat. Pro tento účel byste je museli vždy aktualizovat ve starém telefonu a poté znovu přenést. Další řešení získání aplikací mimo AppGallery už jsou neoficiální a zahrnují instalaci APK souborů na vlastní riziko každého uživatele. Budeme se jim věnovat v samostatném článku.




Market s aplikacemi Huawei AppGallery • motivy prostředí • e-mailový klient • fotogalerie
Nutno dodat, že až na výjimky se dá většina chybějících aplikací Googlu zastoupit. Přímo v telefonu je předinstalovaný vlastní internetový prohlížeč, e-mailový klient (Gmailový účet do něj lze vložit), prohlížeč fotografií a kalendář. Google mapy nahradí české Mapy.cz, které už jsou v AppGallery. Ze známých komunikačních aplikací je k dispozici Snapchat, TikTok a Telegram. Citelně chybí YouTube (ten si ale lze pustit v méně komfortní webové verzi v prohlížeči) a platební služba Google Pay, kterou Huawei zatím nahradit neumí.





Úložiště • kalendář • správce souborů • tipy • telefon
Samotné prostředí EMUI je v desítkové verzi opět o něco přehlednější a graficky konzistentnější. Huawei se snaží zjednodušit nabídku nastavení, je to ale za cenu podnabídek „Další“, ve kterých přesně nevíte, co máte očekávat. Líbí se nám ovládání prostředí pomocí tahových gest ne nepodobných těm z iOS, díky nim se zbavíte archaických tří androidových tlačítek na displeji. Nový je také Always On displej, který nabízí i decentní obrázky a animace.




Aplikace v tabletovém a smartphonovém rozložení: editor SMS a internetový prohlížeč
Pro tabletové zobrazení jsou uzpůsobené některé nativní aplikace (např. e-mail, editor SMS, internetový prohlížeč), jiné se jen obyčejně roztáhnou do šířky a nevyužívají plně potenciál větší plochy displeje. To je docela škoda. Také práce s více okny není ještě úplně dotažena – tabletová plocha by zasloužila rozdělení alespoň na tři segmenty, nyní jsou na výběr pouze dva a jedno plovoucí okno. Hodí se funkce přenášení obsahu mezi okny – například můžete přenést fotku z galerie do těla e-mailu.




Aplikace v tabletovém a smartphonovém rozložení: multiwindow a plovoucí okno
Celkově není prostředí v Mate Xs vůbec špatné, ale momentálně trpí velkým handicapem, kterým je zákaz používat aplikace a služby Google. Zatím není jasné, zda je embargo trvalé, nicméně pokračující snahy Huawei většinu aplikací nahradit vlastním řešením určitě zaslouží uznání.
Fotoaparát
Výborný univerzál. Mate Xs není zamýšlen primárně jako fotomobil, jde ale o prémiové unikátní zařízení, které nesmí ani jednu část výbavy podcenit. A tak dostal do vínku pokročilý čtyřnásobný fotoaparát Leica, který má obdobné sestavení jako u loňského modelu Huawei P30. Navíc přidává ještě ToF (Time of Flight) kameru pro určování hloubky prostoru. Naproti tomu v telefonu není žádná přední kamera, protože díky skládací konstrukci se i při focení selfie používá hlavní čtyřnásobný fotoaparát.
Sestavení fotoaparátu Huawei Mate Xs:
- 40 Mpx (širokoúhlý objektiv, clona f/1.8)
- 16 Mpx (ultraširokoúhlý objektiv, clona f/2.2)
- 8 Mpx (teleobjektiv, clona f/2.4, OIS)
- ToF (Time of Flight) objektiv

Uvedená sestava umožňuje pořizovat snímky s 0,6×, 1×, 3× a 5× přiblížením. Mezi uvedenými zoomy lze posouvat jezdcem, přiblížení se dopočítá ořezem. Trojnásobný zoom je ještě optický, pětinásobný už je hybridní, ale stále prakticky bezztrátový – využívá velké plochy primárního senzoru. Cokoliv nad 5× zoom už je digitální přiblížení na úkor kvality výsledného snímku.



Prostředí fotoaparátu ve složeném stavu smartphonu
Prostředí fotoaparátu je prověřené časem, nejpoužívanější položky nastavení najdete v horní liště – můžete zde například zapnout umělou inteligenci (AI), která automaticky rozezná některé scény a snímky většinou hodně přebarvuje. Zbytek nastavení je v samostatné nabídce. Na výběr je rozlišení i poměr stran, což je u mnoha modelů jiných značek (ale třeba i u nových Huawei P40) stále větší vzácnost.


Prostředí fotoaparátu v rozloženém stavu tabletu
Fotoaparát obsahuje mnoho režimů, základní jsou ve spodní liště, ostatní jsou skryté v nabídce Další. Mate Xs stále neumí automatické HDR (široký dynamický rozsah) implicitně při běžném fotografování. Funkci musíte vyvolat v samostatném režimu HDR, kde ale už současně nefunguje například AI. Funkčnost profesionálního režimu (PRO) se spoustou vlastních nastavení byla ze statických fotografií rozšířena i na video.
Ukázkové fotografie:





Exteriér


Makro a fotografie hýbajícího se objektu




5×, 3×, 1× a 0,6× zoom




5×, 3×, 1× a 0,6× zoom




5×, 3×, 1× a 0,6× zoom






Noční snímky na automatický (vlevo) a noční (vpravo) režim
Většina snímků má dobrou úroveň detailů, dostatečnou ostrost a líbivou barevnou kresbu. Šum je potlačen na minimum a u denních snímků chválíme i vyvážení bílé barvy. I tento foťák má tendenci snímky trochu přesvěcovat, proto budete často využívat dodatečné upravení expozice pomocí jezdce vedle rámečku místa zaostření snímku. Poznávacím znamením je opět zaostřování hran a „žehlení“ výplňových ploch mezi nimi, což je patrné zejména na fotkách domů (ostré hrany oken a vyhlazená fasáda).



Fotoaparáty jsou umístěné v bočním výčnělku. U focení selfie stačí přetočit telefon a použít menší půlku přehnutého displeje jako hledáček
Velmi silnou disciplínou foťáků Huawei a Leica jsou tradičně noční snímky. Díky použití RYYB senzoru, kde tradiční zelené subpixely nahrazuje výrobce žlutými, mohou mít noční snímky nádech trochu dožluta. Noční režim využívá dlouhou závěrku a snímek si stabilizuje pomocí softwarové stabilizace AIS, takže třeba šestisekundovou závěrku bez problémů udržíte i z ruky. Díky tomu i ve velmi tmavých scénách získáte dobře koukatelné fotografie.
Ukázkové video (1 080p, 60 fps):
Díky silnému procesoru Kirin 990 umožňuje Mate Xs natáčet video ve 4K rozlišení při snímkovací frekvenci 60 fps. Maximální délka jednoho 4K videa je 10 minut. Při natáčení se účinně uplatňuje elektronická stabilizace obrazu. Ostrost i vyvážení bílé je ve většině případů dobré. Mírné trhání obrazu lze zaznamenat při přepínání zoomu. Ten se může pohybovat od 0,6× do 10× a přibližování je postupné pomocí jezdce. Natáčet lze i časosběrná a ultra zpomalená videa do snímkovací frekvence až 960 fps (při rozlišení 720p).
Závěr
Huawei Mate Xs je unikátní zařízení, které přišlo na trh v nezáviděníhodné situaci, kdy je čínský výrobce odstřižen od služeb Googlu. Tento handicap se ale snaží usilovně odstraňovat a dá se očekávat, že se mu to dřív nebo později podaří. V tuto chvíli je nicméně investice 60 tisíc do zařízení s nejistou softwarovou budoucností poněkud diskutabilní.




Krabice a obsah balení • zařízení je v krabici v rozloženém stavu
Na druhou stranu vně ohebný displej je frajeřina, kterou zatím žádný jiný výrobce na trhu nenabízí a za danou cenu získáváte dvě zařízení v jednom – smartphone a tablet. Otázka, kterou si musí každý uživatel zodpovědět sám, zní, zda opravdu potřebujete skládací tablet na cesty, nebo by vám stačil jako samostatné (a výrazně levnější) zařízení doma na nočním stolku.
Mezi kladné stránky tableto-telefonu patří netradiční ohebná konstrukce, precizní zpracování, výborné zobrazovací vlastnosti displeje, dobrá výdrž na baterii a nadprůměrný fotoaparát. Vedle zmiňovaných softwarových omezení zamrzí chybějící bezdrátové dobíjení a omezené možnosti ochrany displeje. I přes unikátní konstrukci a špičkovou výbavu se nám cena 60 tisíc korun zdá vysoká.
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 146 × 11,0 mm, 300 g displej: 8,0", kapacitní OLED, 2 200 × 2 480, 414 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 512 GB, NM Card (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Hisilicon Kirin 990 5G (12× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
Prakticky jediným konkurentem na trhu pro Mate Xs je Samsung Galaxy Fold. Je o 2 tisíce levnější, má nudnější design, ale praktičtější provedení s vnitřně skládaným displejem. Nepodporuje 5G sítě, což na českém trhu žádný velký nedostatek není, ale na druhou stranu má kompletní přístup ke všem aplikacím i službám Googlu. Ve stavu tabletu má menší 7,3palcový displej, ale umí lépe pracovat s více okny. Musí se častěji rozkládat, protože v zavřeném stavu má pouze malý nudlovitý HD displej. Mate Xs lze plnohodnotně používat i ve složeném telefonním tvaru.
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 63 × 17,0 mm, 263 g displej: 7,3", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 536 × 2 152, 362 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 512 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 380 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Hybrid kombinující s pomocí vně ohebného displeje tablet s telefonem. Obě zařízení lze používat plnohodnotně. Špičkovou výbavu a inovace si výrobce nechá řádně zaplatit. Momentálně bez aplikací a služeb Googlu.
Plusy:
- Dvě zařízení v jednom
- Skládací konstrukce
- Ohebný displej
- Hodně výkonu i paměti
- Velmi dobrý fotoaparát
- Dobrá výdrž na baterii
Minusy:
- Vyšší hmotnost
- Zranitelnost displeje
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Chybějící služby Googlu
- Vysoká cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium