Řada MediaPad M patří už roky k tomu nejlepšímu, co Huawei mezi tablety nabízí. Letošní generace s číslem pět v názvu po mezigenerační pauze znovu přichází ve dvou velikostech, a to 8,4” a 10,8”. V této recenzi se zaměříme na větší z dvojice, který má sice prakticky totožnou výbavu, ale lze k němu připojit i klávesnici a používat jej v režimu desktopu.
Nutno dodat, že testovaný model s 10,8" úhlopříčkou jsme testovali ve verzi s LTE, ovšem zatím není jasné, zda a za jakou cenu se dostane na náš trh. Vše ostatní však tablet sdílí s Wi-Fi verzí, která se u nás prodává. Pro zajímavost mohu doplnit, že v zahraničí lze sehnat i MediaPad M5 Pro s podporou stylusu. Ten se u nás bohužel neprodává.
|
 | rozměry a hmotnost: 259 × 172 × 7,3 mm, 498 g displej: 10,8", kapacitní IPS LCD, 2 560 × 1 600, 280 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth null, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 7 500 mAh procesor: Hisilicon Kirin 960 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze tabletu Huawei MediaPad M5 10 začíná na následujícím listu.
Design
V hliníku a s prémiovým designem. Stejně jako u telefonů i u tabletů Huawei ukazuje, že vyrábět kvalitní prémiové produkty zkrátka umí. Tělo tabletu je vyrobeno z jednoho kusu masivního hliníku, který je velmi pevný a zařízení se ani při zatlačení nijak neprohýbá. Tělo je se svou tloušťkou 7,3 mm poměrně tenké a díky zaoblení po celém obvodu se pohodlně drží v ruce. Tomu dopomáhá také lehká váha 498 gramů, díky které je snadno přenosný a ani po delším držení vás nijak nebolí ruka.



Tablet je vzhledem k svém na prnví pohled větší velikosti velmi lehký a tenký. Lépe se tak drží v ruce i přenáší.
Narozdíl od menšího 8,4” modelu je testovaná „deset-osmička” koncipována pro používání na šířku, čemuž odpovídají i potisky a pozice loga Huawei na delší straně. Kvůli tomu jsou i ovládací tlačítka pro zapínání a regulaci hlasitosti umístěna na kratší straně, kde ovšem při používání na výšku docela překáží.



Popisky na čelní straně ukazují, že by se tablet měl primárně používat na šířku, jde to však samozřejmě i na výšku, jen vám pak mohou překážet ovládací tlačítka na boku.
Hned kousek od tlačítek se na čelní straně nachází rychlá čtečka otisků prstů, která zabírá většinu šířky poměrně tenkého rámečku, který s výrobci podařilo zanechat stejně široký po všech stranách kolem displeji, a to dle našeho měření cca 12 mm. Kvůli zaobleným hranám s tzv 2,5D efektem však působí ještě tenčím dojmem. V černých okrajích kolem displeje výrobce schoval také ještě čelní kamerku, čidlo pro adaptivní jas a notifikační diodu.






Z konektivity potěší v našem případě slot pro nanoSIM, USB-C, ale také trojice pinů pro připojení klávesnice.
Zadní strana nabídne poměrně výrazně vystupující fotoaparát, díky kterému se bez ochranného krytu tablet na stole nepříjemně kýve. Po obou delších stranách se také nachází průduchy kvalitních stereo reproduktorů od značky Harman/Kardon a mikrofonek pro telefonní hovory. Na spodní široké straně najdeme také specialitu většího modelu v podobě trojice pinů pro připojení hardwarové klávesnice.



V balení kromě tabletu naleznete také USB-C kabel, nabíjecí adaptér či redukci na 3,5mm jack.
Boky tabletu jsou téměř prázdné pouze na pravém tenčím boku se vedle ovládacích tlačítek našlo místo pro USB-C konektor a v případě námi testované verze ještě navíc šuplíček pro slot na nanoSIM kartu, kterou lze použít jak pro data, tak k volání. Kvůli tenké tloušťce se do děla už bohužel nevešel sluchátkový 3,5mm jack konektor.
Displej
Když 2K displej dává smysl. Huawei MediaPad M5 10 používá už dle svého názvu 10,8” IPS displej s 2K rozlišením 2 560 × 1 600 pixelů a poměrem stran 16:10. Displej je tak velmi jemný, což oceníte jak při práci, tak například při sledování filmů, pokud však vysoké rozlišení nepotřebujete a raději preferujete delší výdrž baterie, lze v nastavení aktivovat chytré rozlišení, které se bude dynamicky měnit podle potřeb zařízení, což sníží nároky na baterii.


V nastavení displeje si můžete přizpůsobit teplotu a živost barev případně aktivovat automatický filtr modrého světla.
Pochvalu si zobrazovač zaslouží za špičkové pozorovací úhly a také za vynikající hodnoty minimálního a maximálního jasu, které zpříjemní používání za tmy i na přímém slunečním světle. Barvy displeje jsou živé, líbivé přesto to zařízení se sytostí nijak nepřehání, navíc si živost barev můžete v nastavení přizpůsobit.
Změnit jde také teplota barev, takže si můžete zvolit zda preferujete teplejší nebo chladnější zabarvení displeje. V noci pak můžete využít režimu komfortního čtení respektive filtru modrého světla, který lze spouštět manuálně či automaticky dle nastaveného času.
Hardware
Nekompromisní výkon s hudebními ambicemi. Tablet se může chlubit prvotřídní výbavou jelikož jeho výkon obstarává osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 960s s taktem 2,1 GHz, což je vlastně jen mírně vylepšená verze procesoru z loňského vlajkového telefonu Huawei P10. Tablet tedy zvládne i ty nejnáročnější operace jako je hraní her či stříhání videa.
Operační paměť o velikosti 4 GB RAM pak zajišťuje bezproblémový multitasking s rychlým spouštěním i přepínáním aplikací. Navíc i při intenzivnějším využití budete mít vždy stále kolem 1 GB RAM volných. Strach nemusíte mít ani po stránce úložiště. Větší model totiž dostal větší 64 GB vnitřní paměť, ovšem stejně počítejte, že cca 13 GB si po prvním spuštění sebere systém. Pokud potřebujete větší paměťový prostor, stále je možnost rozšíření až o 256 GB pomocí paměťové karty.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 282,01 MB/s
- Sekvenční zápis: 186,32 MB/ss
- Náhodné čtení: 42,82 MB/s (10 963,18 IOPS)
- Náhodný zápis: 57,2 MB/s (14 643,99 IOPS)
Stran konektivity tablet nabídne podporu dvoupásmové Wi-Fi standardu 802.11ac, Bluetooth 4.2 a v námi testované LTE verzi také všechny potřebné LTE frekvence. Vzhledem k tomu, že jde o tabletu lze odpustit chybějící NFC. Někoho však zamrzí chybějící FM rádio, které zřejmě souvisí i s chybějící 3,5mm jackem. Jediným drátovým konektorem je zde totiž USB-C.
Stran senzorové výbavy je zde k dispozici rychlá čtečka otisků prstů na pod displejem, polohový senzor s podporou GPS, GLONASS a Beidou s rychlou fixací polohy. Dále pak hallův senzor digitální kompas a v případě LTE verze také gyroskop.
Výkon - Antutu 7.0.7:
- Celkové skóre: 178 217 bodů
- CPU: 58 869 bodů
- GPU: 68 011 bodů
- UX: 40 455 bodů
- MEM: 10 882 bodů (RAM: 2 957 bodů, ROM: 7 925 bodů)
Do těla tabletu se navzdory tenkému tělu podařilo vměstnat baterii se skvělou kapacitou 7 500 mAh. Pokud jej budete používat aktivně jako já, což v mém případě znamenalo zapnutá mobilní data, Wi-Fi a sledování minimálně jednoho filmu denně, několik hodin čtení webu, elektronických knih a pravidelné chatování na sociálních sítích, vydrží vám na jedno nabití bez problému dva dny.
Pokud vám však má sloužit pouze jako nástroj, který si jen občas pustíte kvůli čtení zpráv, knih nebo si pustíte krátké video před spaní, počítejte s několikadenní výdrží. Huawei to shrnuje pod hodnotou 12 hodin aktivního používání, jak ale ukázali naše testy, vydrží v reálu ještě o trochu déle. V případě pouhé Wi-Fi verze se navíc výdrž ještě o něco málo prodlouží. Nabíjení díky 18W adaptéru trvá krátce přes dvě hodiny, což je vzhledem k vysoké kapacitě baterie skvělý výsledek.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 8 hodin a 11 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 13 hodin a 22 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 2 hodiny a 8 minut
- Antutu Battery: 7 122 bodů
Kde tablet vyloženě exceluje je jeho zvukový projev. Po obou delších stranách se totiž nachází stereo reproduktory od Harman/Kardon. Ty mají velice kvalitní zvuk s hudební ambicemi. Mají velmi sytý zvuk s vyrovnanými středy a kvalitními výškami, nechybí dokonce ani výrazné basy. Pochvalu i zaslouží jeho maximální hlasitost, která dokáže ozvučit i větší místnost aniž by byl nějak výrazně patrný šum. K drátovému poslechu pak poslouží USB-C konektor, ale v balení najdete také redukci na 3,5mm jack.
Software
Sušenka Oreo si hraje na desktop. Huawei MediaPad M5 běží na operačním systému EMUI 8.0 postavené na Androidu 8.0 Oreo. Nástavba Huawei se stále v mnohém od čistého Androidu liší, přesto je proti starším verzím více očištěná a dokonce uživateli nabízí, zda si vybere mezi aplikacemi zobrazenými pouze na ploše nebo zda preferuje centralizovanou nabídku aplikací.


Prostředí systému EMUI jak jej dobře známe i z minulosti. Ve složkách na ploše se ovšem stále ukrývají užitečné, ale bohužel i zbytečné aplikace či hry.
Když už jsem ale zmínil aplikace, tak je nutno podotknout, že Huawei si stále nedalo říci a tablet stejně jako telefony plní zbytečným balastem. Nástroje od Huawei, kancelářské balíky, Netflix, Facebook či Instagram dokážu pochopit a mnozí jejich přítomnost jistě ocení, ale sadu předinstalovaných demo her si výrobce přeci jen mohl odpustit. Naštěstí lze všechno z těchto zbytečností odinstalovat.
Přesto ale musím Huawei za systém pochválit za dobře povedený multitasking. Systém totiž umožňuje rozdělit plochu na dvě (ne)stejnoměrné části, takže můžete na jedné části číst web či sledovat video a na druhé polovině můžete tvořit poznámky v poznámkovém bloku, předinstalovaném WPS Office nebo v čemkoliv, co si sami nainstalujete. Škoda jen, že mezi okny nelze obsah přesouvat přetažením jako to umí například Apple iPad.

Prostředí nabízí možnost rozdělení plochy na dvě (ne)stejnoměrné části.
Jak už jsem zmínil v úvodu, MediaPad M5 10 je koncipován tak, aby se používal zejména v režimu na šířku. Pro to je zde i možnost přepnout EMUI do desktopového režimu, které vypadá a také funguje podobně jako to známe u Samsung Dex. Vzhledově lehce připomíná klasické rozvržení Windows z nabídkou aplikací v levé dolním a notifikační lištou a stavovými informacemi v pravém dolní rohu.




EMUI lze přepnout také do desktopového prostředí podobnému tomu, co známe například na počítačích s Windows.
V tomto prostředí je možné spouštět aplikace v oknech a mít jich můžete otevřít hned několik naráz. Je tu ovšem malý háček. Tento režim totiž musí aplikace nativně podporovat, ale ve většině případů fungují. Trochu mě překvapilo, to že kromě aplikací od Huawei tento režim další předinstalovaný software jako Facebooku, Instagram a další výše zmíněné aplikace neumožňuje. Paradoxně je však stačí odinstalovat a nainstalovat znovu z Play Store a zázrakem fungují.




Myslelo se také na děti, pro které je zde připraven speciální režim, který se automaticky pustí, pokud tablet dítě odemkne přednastaveným otiskem prstu.
Je tedy stále ještě co ladit, ale vcelku je software na tabletu velmi dobře použitelný a dá se použít, jak ke konzumaci tak i k tvorbě obsahu, což můžete ještě podpořit přikoupením hardwarové klávesnice, kterou připojíte ke trojici pinů na zádech tabletu.
Fotoaparát
V nouzi vyfotí i natočí. Fotoaparáty u tabletů patří spíše k okrajové funkci, jelikož je nenosíme s sebou stále jako mobilní telefony. K focení tedy slouží spíš výjimečně. Přesto Huawei MediaPad M5 10 nabídne 13 Mpx snímač s automatickým ostřením a clonou f/2.2. Fotky z něj jsou za dobrého světla dostatečně ostré, plné detailů a mají pěkné, živé barvy.






Ukázkové fotografie
Za tmy se však ukáže, že kvalitou by u telefonů odpovídal zhruba nižší střední třídě. Fotografie jsou plné šumu, je patrné slévání hran a rapidně se ztrácí i detaily. Jelikož ale asi nebudete s tabletem často chodit někam ve tmě fotit, tak se to zařízení dá i odpustit.
Přesto Huawei aplikaci fotoaparátu nijak neošidil a najdete zde spoustu filtrů a fotících režimů jako je časosběr, panorama, malování světlem, sken dokumentů, a dokonce i profesionální režim s možností změny expozice, ISO a dalších pokročilých funkcí. Aplikace rovněž umožňuje pořizování fotek ve formátu RAW.


Ukázka aplikace fotoaparátu.
Naopak u tabletu oceníte kvalitní selfie kamerku s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.2, která více než dobře poslouží pro videohovory a s jejími výsledky se nemusíte bát pochlubit ani na sociálních sítích. Dámy potěší zejména režim Krása, kde mohou zkrášlit svůj obličej pomocí rychlé retuše a zjemnění kůže. Podporován je i režim Portrét pro rozmazání pozadí.
Tablet umí rovněž natáčet i videa, a to až ve 4K rozlišení či Full HD při 60 snímcích za vteřinu. Kvalita ovšem není nijak slavná, videa jsou špatně zaostřená a poměrně roztřesená. Navíc při použití nejvyššího rozlišení případně snímkování se automaticky deaktivuje elektronická stabilizace, což výsledu také nepomáhá. K natáčení bych tedy tablet doporučil pouze v opravdové nouzi.
Ukázkové video (1080p, 30 fps):
Závěr
Huawei MediaPad M5 10 je špičkový tablet, který potěší svým vysokým výkonem, povedeným designem, skvělým zvukem a dlouhou výdrží baterie. Námi testovaný kousek nabídl podporu LTE, ovšem stále není jasno, zda vůbec a případně za kolik bude v prodeji na českém trhu. K zakoupení však je verze s Wi-Fi, která se prodává za 11 500 Kč, což je velice zajímavá cenovka. Pokud by vám stačila i menší velikost s 8,4” displejem, seženete jí za 8 500 Kč ve verzi s Wi-Fi respektive za 10 000 Kč s LTE.


Výhodou tabletu je také možnost využití desktopového režimu, osobně si dokážu představit, že méně náročnému uživateli dokáže tablet po připojení klávesnice počítač i nahradit. Huawei tak s tímto povedeným mixem skvělé ceny a výbavy trefně zamířil do méně frekventované cenové kategorie. Výrobci totiž většinou nabízí jen špičkové tablety s cenou šplhající téměř k 20 000 Kč nebo levné tablety s cenou kolem 5 000 Kč. Za srovnatelnou cenu až na pár výjimek tedy najdeme hlavně zlevněné starší modely.


Hlavní konkurencí pro Huawei MediaPad M5 tak bude zejména Apple s jeho iPadem (2018), který za stejnou cenu nabídne srovnatelnou výbavu, jen má 9,7” úhlopříčku, ale dvojnásobnou vnitřní paměť. U Applu však lze sáhnout i po verzi s 32 GB, která startuje už na 9 000 Kč.
|
i.jpg) | rozměry a hmotnost: 240 × 170 × 7,5 mm, 469 g displej: 9,7", kapacitní IPS LCD, 1 536 × 2 048, 264 PPI sítě: přístroj nepodporuje telefonní sítě konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2 paměť: 128 GB, RAM: 2 GB, baterie: 8 827 mAh procesor: Apple A10 Fusion (4× Hurricane, 2 GHz, 16nm) operační systém: Apple iOS 12 fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Výkonný tablet, který potěší milovníky větších úhlopříček skvělým designem, dlouhou výdrží i svým hudební projevem díky stereo reproduktorům. Po připojení klávesnice dokáže v desktopovém režimu nenáročným lidem nahratit i počítač.
Plusy:
- Povedený design
- Stereo reproduktory Harman/Kardon
- Kvalitní displej
- Dlouhá výdrž baterie
- Možnost připojení HW klávesnice
Minusy:
- Chybějící 3,5mm jack
- Neprakticky umístěná tlačítka
- Průměrný fotoaparát
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium