V minulosti se běžně stávalo, že k mnoha telefonům z portfolia Huawei existoval velmi podobný protějšek se značkou Honor. Tyto sourozenecké dvojice se lišily v detailech, místy i cenou. Huawei P Smart má podobný model se značkou Honor také, Honor 9 Lite je však tentokrát téměř identickou kopií. Anebo je to naopak? V tomto případě je těžké říci, kdo byl první, a tak oba modely považujeme za „jednovaječná“ dvojčata.
Oba telefony mají stejnou cenovku, stejnou specifikaci, Honor nabídne lepší čelní kamerku (duální). Rozdíly najdete v použitých materiálech, rozměrech a hmotnosti, jinak jsou oba telefony stejné hardwarově i softwarově. Koupí ani jednoho z nich neuděláte chybu, jsou to solidně nakonfigurovaní zástupci střední třídy s adekvátní cenovkou.
|
 | rozměry a hmotnost: 150 × 72 × 7,5 mm, 143 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2,4 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Samotná recenze telefonu Huawei P Smart začíná na následujícím listu.
Pokračování 2 / 8
Design
Design je asi jedinou výraznou oblastí, kde se Huawei P Smart výrazněji odlišuje od svého sourozence Honoru 9 Lite. Koncepčně je to stále ta samá idea – protáhlý displej se zmenšenými rámečky, takže ve výsledku je tu tělo menší než u většiny telefonů s 5,5“ displejem. Díky poměru stran displeje je tento o něco větší než v případě zmíněné kategorie, úhlopříčka narostla na 5,65“.


Kovová unibody konstrukce dobře padne do ruky
Rozměrově se Huawei liší od Honoru maximálně v desetinách milimetru, rozdíly jsou dané spíše zvoleným zpracováním. Zatímco Honor má kovovou konstrukci a přední i zadní stranu kryje sklo, Huawei spoléhá na celokovové unibody řešení. Na matném provedení kovových zad neulpívají otisky prstů, vizuálně ale nevypadá ani zdaleka tak pěkně jako skleněný Honor.



Matné provedení zad není magnetem na otisky prstů
Při pohledu do specifikace by se mohlo zdát, že se telefony odlišují ještě v jednom parametru, a tím je hmotnost. Je tomu skutečně tak, ovšem Huawei neváží 165 gramů, které najdete v řadě srovnání, ale 143 (pro jistotu ověřeno skutečným zvážením). Je to méně než 149 gramů Honoru, rozdíl ale není tak výrazný, aby ovlivnil případné rozhodování mezi sourozenci.



Hybridní šuplíček na karty okupuje s tlačítky boky telefonu
Rozmístění jednotlivých prvků na těle telefonu se nese ve stejném duchu. Tlačítka na pravém boku snadno nahmatáte, při stisku kladou přiměřený odpor a poskytují jasnou zpětnou vazbu. Hybridní šuplíček na karty najdete na protější straně, osadit lze dvojici nanoSIM nebo místo sekundární karty použít paměťovku.



Oba konektory najdete na spodní straně
Konektor sluchátek se přesunul do spodního levého rohu, hlasitý reproduktor je umístěn v rohu pravém a mezi nimi se nachází zastaralé microUSB. Čtečku otisků prstů najdete na zádech, duální fotoaparát je pak umístěn v rohu. Při používání čtečky tak nehrozí, že byste si jej ušpinili odemykajícím prstem. Na rozdíl od Honoru jsou jednotlivé čočky umístěny každá do samostatného vyvýšeného prstence.


Oproti Honoru najdete v balení navíc sluchátka
V krabičce na vás čeká kromě telefonu několik manuálů, USB kabel a nabíječka s výstupem 2 A. Navíc (oproti Honoru) jsou ještě přibalena pecková sluchátka. Jejich přednes je nevýrazný, uspokojí opravdu jen velmi nenáročné posluchače. Rozhodně je neberte jako nějakou výraznou konkurenční výhodu.
Pokračování 3 / 8
Displej
Displej s poměrem stran 18:9 má na úhlopříčce 5,65“ rozlišení FHD+ (2 160 × 1 080). IPS panel nabídne pěkné, syté barvy, dobré pozorovací úhly a i čitelnost na slunci je zcela bezproblémová. Upravit můžete barevné podání, aktivovat filtr modrého světla, případně upravit rozlišení.



Malé rámečky a displej 18:9
Pokud by na vás byl displej příliš velký, můžete sáhnout po dalších možnostech přizpůsobení. Přejetím prstu přes tlačítka ve spodní části displeje zmenšíte zobrazení (zhruba na velikost 4,2“), případně zapnete zobrazování menší klávesnice. Displej lze zapnout poklepáním, oznamovací panel případně zobrazíte i přejetím prstu přes čtečku otisků.



Nastavení barev • Filtr modrého světla • Změna rozlišení
Nad displejem se v úzkém rámečku schovávají reproduktor, senzory a přední kamerka. Ta je na rozdíl od Honoru pouze osmimegapixelová a není duální. Nezapomnělo se na notifikační diodu, bohužel bez možnosti jakékoliv konfigurace. Její svit je dostatečný, zbytečně neoslňuje.



Změna zobrazení • Přizpůsobení klávesnice • Zapnutí poklepáním
Tlačítka pod displejem jsou realizována softwarově. Ve výchozím nastavení ctí Huawei rozložení čistého Andoidu (zleva Zpět, Domů a Poslední spuštěné aplikace), krajní tlačítka lze prohodit a přidat k nim další, kterým zobrazíte oznamovací panel. Celý panel s tlačítky se také může sám automaticky skrývat. Funkci tlačítek pod displejem může suplovat i jedno jediné, plovoucí.



Notifikační dioda • Nastavení tlačítek • Plovoucí tlačítko
Pokračování 4 / 8
Hardware
Osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 659 spolupracuje se 3 GB RAM. V nastavení se zobrazuje volná paměť kolem 1,4 GB, v přehledu posledních spuštěných aplikací je to nezřídka přes 2 GB. Úložiště s papírovými 32 GB nabídne po prvním spuštění volných 22,86 GB. Jakmile provedete aktualizaci všech aplikací a systému (pokud se nějaká přihlásí), zmenší se volný prostor zhruba o 1,5 GB. Odinstalováním aplikací, které to umožňují, můžete ušetřit až 900 MB.



Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Výkonově Huawei zcela s přehledem zvládá běžné denní úkoly, nezastaví se ani před náročnými hrami. Na nutnost snižovat nastavení detailů ve hrách narazíte jen ojediněle. V zátěži se telefon nepřehřívá. LTE můžete provozovat na primární i sekundární kartě, příznivci mobilního placení přivítají NFC, nechybí ani USB OTG. Obejít se bohužel musíte bez podpory 5GHz pásma u Wi-Fi, infraportu a veškerých pokročilých funkcí jako je např. odolnost vůči vodě.



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 88 645
- CPU: 41 963
- GPU: 13 049
- UX: 24 441
- MEM: 9 192
Čtečka otisků prstů je rychlá, přesná, na chybná čtení narazíte jen ojediněle. Telefon si zapamatuje až pět různých otisků, kromě zabezpečení telefonu lze také zamknout přístup k vybraným aplikacím. Čtečka může fungovat i v roli malého touchpadu, kdy různými gesty můžete ovládat vybrané funkce telefonu.




Čtečka otisků prstů
Baterie s kapacitou 3 000 mAh poskytne jen lehce nadprůměrnou výdrž. S běžným nasazením se bude blížit dvěma dnům, spolehnout se na ně ale nelze. S intenzivnější zátěží telefon dva dny nevydrží, celodenní používání bez nutnosti použít nabíječku se ale můžete brát jako jistotu. Větší baterie by telefonu prospěla, stačilo by 300 až 500 mAh navíc, aby telefon zvládl dva dny i s drobnou rezervou. Nabití telefonu zabere s dodávanou nabíječkou zhruba dvě a půl hodiny.
AnTuTu Battery Test:
Pokračování 5 / 8
Software
Android 8.0 s grafickou nadstavbou EMUI 8.0 nijak nevybočuje z toho, na co jsou uživatelé telefonů Huawei/Honor zvyklí. K dispozici máte slušnou nabídku rozšířených nastavení a funkcí, které každodenní soužití s telefonem zpříjemňují, stejně jako široký prostor v naladění systému po nejen po funkční, ale i vizuální stránce dle osobních preferencí.




Informace o systému • Dostupná aktualizace • Nastavení • Plocha
Upravovat můžete počet ploch, volbu výchozí plochy, cyklické procházení, ale i to, zda bude mít prostředí hlavní nabídku se všemi aplikacemi, nebo budou umístěny rovnou na plochách. Přepínače v záhlaví oznamovacího panelu můžete přeskládat a to, které z devatenácti dostupných se budou zobrazovat, si také vybíráte sami.




Úprava ploch • Nastavení plochy • Volba hlavní nabídky • Poslední spuštěné aplikace
Klienty sociálních sítí a několik her můžete s klidem odinstalovat (pokud je nevyužijete) a ušetřit tak místo v úložišti. Potěší přítomnost užitečných aplikací, jako jsou kompas, diktafon,. správce souborů nebo poznámky. Nezapomnělo se na funkce využívající gest s celým telefonem i čtečkou otisků prstů.




Oznamovací panel • Přepínače • Nastavení přepínačů • Hlavní nabídka
Kromě obvyklých úprav chování a vzhledu ploch a oznamovacího panelu můžete pokračovat ve vizuálních úpravách volbou motivu, kde kromě tapet vybíráte zejména vzhled ikon (jednotlivé prvky lze mixovat z různých motivů). Jako u jiných modelů stejné značky je přítomen i správce telefonu, kde lze optimalizovat chod systému nebo odstranit nepotřebná data.




Kompas • Diktafon • Poznámky • Správce souborů
Prostředí telefonu reaguje svižně, bez zaváhání či zasekávání. Subjektivně byl systém odladěn o něco lépe než u Honoru, kde ojediněle docházelo k nepatrné prodlevě. Je však nutné dodat, že celou dobu testování byla na Huawei nainstalovaná novější aktualizace, na kterou se u Honoru během jeho testu nedostalo.




Telefon • Zprávy • Motivy • Správce telefonu
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Při focení máte k dispozici několik voleb hned u okraje záběru, další poté najdete v seznamu nastavení. Ten se mění podle aktuálně zvoleného režimu (focení/natáčení) a aktivní kamery (přední/zadní). Mezi pořizováním fotek a videí je potřeba se přepnout, telefon bohužel nenabídne dvojici spouští.


Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Třináctimegapixelové fotky jsou ostré, mají i slušné detaily, přepaly se jim vyhýbají, šum je ale poměrně častý a výrazný. Potěšující zprávou jsou výrazně živější barvy ve srovnání s Honorem, zde by ale mohl jít telefon ještě o kousek dál, stejně jako v případě detailů a ostrosti.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na následujícím listu
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Video ve full HD by mohlo být ostřejší a ani detaily na tom nejsou ideálně. Barevně je výsledek věrný, prospěla by stabilizace obrazu a lepší ostření. Zatímco u fotek vytvoříte rozmazaný snímek ojediněle, u videí je um natočit záběr, který by se místy alespoň trochu nerozostřil.
Pokračování 7 / 8
Závěr
Huawei P Smart seženete už za cenu lehce převyšující pět tisíc, pokud zvolíte velké známé e-shopy, počítejte stejně jako u Honoru 9 Lite se šesti tisíci. Za svoje peníze dostanete odladěný, slušně vybavený telefon s dostatkem výkonu, pěkným displejem s tenkými rámečky (na danou třídu) a použitelným fotoaparátem.

Z nejbližších konkurentů můžete sáhnout po několikrát zmíněném Honoru 9 Lite. Liší se pouze provedením zad (kov vs. sklo) a duální čelní kamerkou. Huawei má výrazně sytější barevné podání fotek, tento problém ale může u Honoru řešit některá ze softwarových aktualizací. Ve výsledku tak budete volit nejspíš podle vzhledu.
Pokud rozšíříte okruh výběru i na další značky a modely, nabízí se slabší LG Q6, u srovnatelných Xiaomi Redmi 5 Plus nebo Huawei Mate 10 Lite budete postrádat NFC. Ve všech případech se jedná o telefony s protáhlým displejem 18:9.
|
 | rozměry a hmotnost: 150 × 72 × 7,5 mm, 143 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2,4 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 72 × 7,6 mm, 149 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2,4 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 143 × 69 × 8,1 mm, 149 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 439 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 435 (8× Cortex-A53, 1,4 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,0 mm, 180 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2,0 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 7,5 mm, 164 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 409 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2,4 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Huawei P Smart je odladěný telefon střední třídy s dostatečným výčtem funkcí a parametrů pro každodenní práci. Ve srovnatelné konkurenci modelů s displejem 18 : 9 společně s Honorem 9 Lite patří mezi vyvážená zařízení s přiměřenou cenou.
Plusy:
- Rychlá čtečka otisků prstů
- Displej 18:9 s malými rámečky
- NFC
Minusy:
- Pouze průměrná výdrž
- Pomalejší nabíjení
- Hybridní slot
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně