Trojice smartphonů Huawei z letošní aktuální řady P20 si získala spoustu ohlasů již při samotném představení. Není to ale jen výřez v displeji nebo duhová záda, co na řadě P20 zaujme. Líbí se snad všechno a nedostatků je pomálu. Dnes se v recenzi podíváme na prostřední z trojice – Huawei P20. Oproti vrcholovému modelu Pro nabízí jen málo ústupků, které pro toho, kdo nepotřebuje voděodolnost, třetí snímač a optický zoom nebo velký displej, dokážou příjemně zatraktivnit cenovku.
První dojmy z P20 jsou výborné. Na test jsme obdrželi dle mého nejzajímavější modré provedení, které skvěle doplňují kovové rámečky. Telefon má perfektní zpracování, čtečku otisků na nejlepším možném místě – na bradě pod displejem, nechybí moderní USB-C, dobrý je také hudební přednes a fotoaparát, ten vás se svojí umělou inteligencí prostě musí bavit. Nedostatky se také najdou, ale už dopředu předesílám, že moc jich tady nebude.
|
 | rozměry a hmotnost: 149 × 71 × 7,7 mm, 165 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 244, 429 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 20MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Huawei P20 začíná na následujícím listu.
Design
Tenké rámečky a vyčnívající fotoaparát. Huawei P20 je unibody smartphone se skleněným čelem i zády a naleštěným kovovým rámečkem. Do vínku dostal i odolnost, ale pouze certifikace IP 53 (proti postříkání), což je trochu škoda. Nikde nic nevrže, vše skvěle lícuje a do ruky padne telefon díky zaoblení na obě strany jako ulitý. Kovový rám je po obvodu přerušen 4×, vždy dvojici dokonale zarovnaných černých proužků najdeme na horní i spodní hraně. Zároveň chválím Huawei za to, že sklo nelícoval přímo ke kovovému rámu, ale že použil plastové vymezení pro rozložení sil při případném nárazu.


Rozměry Huawei P20 jsou 149 × 71 × 7,65 mm a váha činí 165 gramů. Více redakčních fotografií Huawei P20 najdete na posledním listu ve Fotogalerii.
Čelní strana je celá kryta odolným sklem, které je ve spodní části narušeno čtečkou otisků prstů. Ta je neskutečně rychlá a přesná a její spolehlivost se blíží 100 %. Dokáže pracovat i s lehce ušpiněným či mokrým prstem. Systémová tlačítka se nacházejí na displeji a zbytečně tak nerozšiřují spodní bradu. Nad displejem je brada minimální a veškeré prvky se ukryly do výřezu v displeji. Hlasitý reproduktor, veškeré čelní snímače, čelní kamera a barevná notifikační dioda. Jedna výtka zde míří právě k diodě, je velmi malá a její svit tak za jasného světla přehlédnutelný. Naopak pochvala je na místě za z výroby umístěnou fólii.


Veškerá zábava se odehrává okolo fotomodulu na zadní straně, na spodní hraně, kde najdeme USB-C konektor, hlasitý reproduktor a hovorový mikrofon a také pod displejem – zde se usídlila bleskurychlá a téměř stoprocentní čtečka otisků.
Boky přístroje jsou tedy kovové s decentním přerušením kvůli signálu, ale umístěno je po obvodu přístroje prvků mnohem více. Pravý bok ukrývá dvojkolébku hlasitosti a tlačítko zámku s červeným proužkem, který („hnidopišsky“) k modrému přístroji nesedí. Na druhém boku najdeme šuplíček na dvojici nanoSIM, slot na microSD kartu vzhledem k obří interní paměti chybí. Horní hrana ukrývá pouze sekundární mikrofon, zatímco na té spodní najdeme pod perforacemi hovorový mikrofon a hlasitý reproduktor, mezi nimi potom USB-C konektor.


Červeně podbarvený zářez na tlačítku zámku úplně nesedí ke zbytku smartphonu. Šuplíček obsahuje dva sloty na nanoSIM, microSD karta zde díky 128 GB úložišti nemá místo.
Zadní sklo už z výroby aplikovanou fólii nemá, těžko říct, zda by neubírala telefonu na kráse a schopnosti házet ony zrcadlové odlesky. Každopádně, zadní strana nese ve smyšlené linii u levého boku logo výrobce, vedle něj mikroskopicky a nerušivě vyvedeny další informace, dále viditelné logo Leica s údaji o snímačích, duální LED blesk, senzory laserového ostření a prediktivního autofocusu a poté dvojici snímačů ve vystouplém modulu. Fyzické rozměry snímačů do tenkého těla už zřejmě více směstnat nešlo, skoro 2 mm vystouplý modul lehce kazí krásu a souměrnost celého přístroje. Pod zády je ještě ukryta NFC anténa, bohužel se nedostalo na bezdrátové dobíjení.


Ze zarovnaného těla vyčnívá pouze fotomodul s oběma snímači. Pozor na to, telefon je při položení na záda vratký.
Displej
Pod taktovkou moderního výřezu. Úhlopříčka zobrazovače je u Huaweie P20 5,8" a na rozdíl od modelu Pro je zde použit IPS panel. Jeho rozlišení je 1080 × 2244 obrazových bodů, což znamená jemnost 428 PPI. Na displej mohu jenom pět chválu, jelikož má skvělé hodnoty minimálního i maximálního jasu, bleskově reaguje na změny intenzity okolního světla, čitelnost z úhlu je naprosto brilantní a čitelnost na slunci má k dokonalosti velmi blízko. Věřím, že kdybych sundal výrobcem aplikovanou fólii, bude čitelnost ještě krapet lepší.




Huawei P20 nabízí široké možnosti nastavení displeje. Oproti dospělému P20 Pro se ale nedostalo na možnost nahradit systémová tlačítka na displeji gesty na čtečce otisků.
V nastavení lze volit mezi automatickou a manuální regulací jasu, nastavovat prodlevu režimu spánku, regulovat škálování prostředí i velikost písma, vynutit zobrazení na celou plochu displeje, měnit tapetu či zapnout automatické přetáčení zobrazení dle natočení přístroje. Navíc Huawei přidává možnost zvolit aplikace v menu, nebo vyskládané na plochách, dále regulovat, zda bude výřez v displeji zarovnán černým podbarvením po obou stranách, nebo bude tapeta dotažena do fyzických krajů displeje.




Skrýt výřez, nebo jej ponechat? Aplikace na plochách, nebo v menu? To je to, oč tu běží. Režim ovládání v rukavicích můžete zapnout v sekci chytrá asistence, zvolit rozlišení displeje (případně nastavit automatiku) potom v sekci baterie.
Nechybí ani možnost potlačit modré světlo, zajímavá je funkce pro dynamickou změnu barevného podání dle okolního osvětlení a samozřejmostí je i možnost nastavení manuálního. Telefonu můžete rovněž stanovit, zda má využívat plné rozlišení displeje, zda má využívat snížené rozlišení pro úsporu energie, nebo zda má mezi oběma přepínat sám dle toho, co s telefonem zrovna děláte. V jiné části nastavení lze potom zapnout ovládání displeje v rukavicích.
Hardware
Umělá inteligence na palubě. Huawei P20 je poháněn novým osmijádrovým chipsetem Huawei Kirin 970 s taktem na jádro 4× 2,36 GHz a 4× 1,8 GHz, k tomu přidává 4 GB operační paměti a 128 GB vnitřního úložiště, které nelze dále rozšířit, což může někdy být na škodu. Z hlediska výkonnostní stránky se jedná o zcela nekompromisní chipset, který možná může trochu ztrácet v syntetickém benchmarku, ale žádný proces ani hra mu nedělají sebemenší problém. Přístup k paměti je bleskový, ukládání a zpracování 4K videa či slowmotion je do dvou vteřin, multitasking je okamžitý a úkoly plní P20 na jedničku. Chipset přichází také s umělou inteligencí pro fotoaparát, více na příslušném listu.
Výsledky benchmarku AnTuTu v7.0.7:
- celkové skóre: 206 406
- CPU: 70 808
- GPU: 76 371
- UX: 45 379
- MEM: 13 848


Výsledky benchmarků. Zejména v AnTuTu Huawei P20 ukazuje, že chipset Huawei Kirin 970 není žádné ořezávátko.
Jak již bylo zmíněno výše, nerozšiřitelná vnitřní paměť má kapacitu 128 GB a po startu dostupných přibližně 110 GB. Zajímavé výsledky dostaneme také z vestavěného akumulátoru s kapacitou 3400 mAh. I při náročnějším provozu se dostaneme na den a půl, pokud zapneme chytré funkce, jako je optimalizace spouštění aplikací, optimalizace rozlišení displeje dle činnosti, brzké vypínání obrazovky atd., dostaneme se k magickým dvěma dnům. Bleskové je také dobíjení, z nuly do plné baterie zabere přibližně hodinu a půl.



Nakládání se systémovými prostředky.
Huawei P20 si až na výjimky nezadá s konkurencí ani po stránce konektivity. Na palubě najdeme Wi-Fi standardů a/b/g/n/ac, Bluetooth bohužel jen ve verzi 4.2, NFC, LTE, GPS, GLONASS i BeiDou, nedostalo se na FM rádio, infraport a bezdrátové dobíjení, které by zde díky skleněným zádům klidně mohlo být a jeho absence je zbytečné mínus. Ze senzorů je dle výrobce přítomen akcelerometr, senzor okolního světla, senzor přiblížení, čtečka otisků prstů, Hallův senzor, gyroskop, kompas a senzor barevné teploty.





V nastavení baterie najdete poměrně detailní přehled toho, která aplikace jak ubírá energii. Zároveň je zde chytrý rádce pro optimalizaci výdrže.
Software
Stále stejný Huawei. Nejedná se o povzdech, spíše o potěšené konstatování, že léty osvědčená kvalita se zbytečně nežene kupředu, prostředí znalý člověk tu bude ihned doma a nováček si velmi rychle zvykne. Poslední verze EMUI postavená na Androidu 8.1 Oreo defacto nepřináší nic nového, kromě specialit týkajících se např. výřezu v displeji a některých dalších funkcí týkajících se speciálně rodiny P20. Za dobu testování jsme obdrželi jednu bezpečnostní a jednu objemnější systémovou aktualizaci, Huawei tedy jde s dobou a dává si záležet na aktuálním, dobře fungujícím a plynulém systému.





Ukázka prostředí nadstavby EMUI postavené na Androidu 8.1 Oreo. Další screenhsoty z celého prostředí najdete na posledním listu ve Fotogalerii.
Z hlediska nastavení systému lze u Huawei P20 volit mezi trojicí matic ikon na domovské obrazovce, volit přechody mezi plochami, zapnout Kanál Google a zvolit, u které aplikace se může zobrazit puntík značící nějakou notifikaci či novinku. Další možnosti pak najdeme v nastavení v sekci chytrá asistence. Oproti Huawei P20 Pro zde ale chybí například možnost skrýt systémová tlačítka a nahradit je gesty na čtečce otisků. Může se však jednat pouze o chybu v našem novinářském demo vzorku.



Systémové informace u Huawei P20. Kromě jedné aktualizace zabezpečení jsme obdrželi také jednu větší aktualizaci systémovou.
První volbou je režim pro jednu ruku, který se aktivuje potažením ze spodního rohu do středu. Lze ho přesouvat, stejně tak jako ke straně přimknout klávesnici. Dále nechybí možnost dvojího přihlášení různými účty do stejné aplikace, zapnutí funkcí chytrého flipového krytu, zapnutí počtu kroků na zamykací obrazovce a v neposlední řadě také celá škála pohybových gest: ztišení (hovoru/budíku) převrácením, probuzení zvednutím ze stolu, přijetí přiložením k uchu, gesto kloubem prstu pro režim dělené obrazovky či napsání písmene kloubem a spuštění k tomu napárované aplikace.





V sekci chytrá asistence najdeme spoustu známých pohybových gest, jako je otočením ztišit, zvednutím probudit či přiložením k uchu přijmout hovor.





Nechybí ale ani gesta potažení nebo psaní po displeji kloubem prstu, která provedou určitou činnost, nebo spustí vámi předvolenou aplikaci.
Předinstalované aplikace Facebook, Instagram, eBay, Netflix a Booking.com lze odinstalovat a po prvním spuštění jsou všechny soustředěny do jedné složky. Navíc už tak zůstává pouze AppGallery, ve které Huawei doporučuje aplikace, za které se jako výrobce zaručil.
Fotoaparát
Stupně vítězů pro Huawei. Fotoaparát je největší předností Huawei P20. Podle benchmarků a srovnávacích webů se jedná o druhý nejlepší fotomobil současnosti, lepší je už jen Huawei P20 Pro. Trochu odlehčená P20 sice postrádá třetí snímač a teleobjektiv, ale i se dvěma čočkami ve spolupráci s umělou inteligencí tento telefon předvádí zajímavá kouzla. Až se člověk občas diví, co se dá smartphonem vyfotit.




Prostředí fotoaplikace na Huawei P20. 19 režimů, které rozpozná umělá inteligence: kočka, jídlo, skupina, přírodní barvy, detail, noční fotka, text, zeleň, portrét, pes, ohňostroj, modré nebe, květiny, pódium, dokument, západ slunce, sníh, vodopád, pláž.
Řečí čísel, první snímač je klasický barevný s rozlišením 12 Mpx a clonovým číslem f/1.8, zatímco druhý snímač je černobílý s rozlišením 20 Mpx a clonovým číslem f/1.6. Výsledkem jsou v závislosti na použitém režimu různě velké fotografie, které díky spolupráci obou snímačů dokáží do výsledného snímku zahrnout více světla a detailů. Samozřejmě nechybí duální LED blesk, HDR, prediktivní autofocus, detekce kontrastu a laserové ostření.






Ukázkové fotografie pořízené smartphonem Huawei P20. Další najdete v galerii.
U fotografování a následném zkoumání výsledků vám prostě spadne brada. Nemyslím, že jsem měl v ruce telefon, který by tak rychle ostřil, dokázal vykreslit takovou míru detailů, takový dynamický rozsah a fotky vypadaly tak dobře pro potěchu oka. Detaily, protisvětlo, noc, makro, pohyb, s tím vším si Huawei P20 poradí a limitací jsou snad pouze fyzikální zákony. Umělá inteligence bleskově volí režimy a díky tomu dokáže z fotografie vytáhnout to podstatné, na druhou stranu nutno říct, že někdy jde barevná věrnost stranou na úkor krásy. Viděli jsme to už dříve i u jiných výrobců, že tráva byla moc zelená, obloha moc modrá atd. Každému se líbí něco jiného, kvalita je zde ale vidět bez debat.

Příklad panoramatického snímku z Huawei P20.
U videa umí Huawei P20 provádět záznam ve 4K rozlišení při 30 fps, 60 fps nabízí při Full HD rozlišení, samozřejmě nechybí časosběr nebo slowmotion, které je v rozlišení 720p při 960 fps. Bohužel nelze nijak regulovat zpomalenou scénu, vybrat si, kterou část videa zpomalit, nebo jich třeba dát několik za sebou. Jediná pořádná výtka míří ke stabilizaci videa, která u 4K rozlišení není vůbec, u Full HD pouze elektronická. Přece jenom s vystupujícím snímačem a zaměřením tohoto smartphonu by neměl být ani rozměrový, ani strategický problém použít optickou stabilizaci obrazu.
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Ukázkové video slowmotion (720p, 960 fps):
Závěr
Výborný, ale ve stínu svého sourozence. Huawei P20 je po všech stránkách povedený telefon. Nemá žádný problém, žádný konstrukční nedostatek, nic, co by výrobce odflákl nebo se mu nepovedlo. Má skvělý fotoaparát, povedený displej, hromadu výkonu a slušnou baterii, spoustu užitečných funkcí, odladěné prostředí, skvělou čtečku otisků, bohatý obsah balení a v neposlední řadě také velmi přívětivou cenovku 17 tisíc korun. Pro toho, komu je toto přesně akorát a nepotřebuje displej s úhlopříčkou přes 6", je toto ideální telefon.


V prodejním balení kromě smartphonu, USB-C kabelu, adaptéru do zásuvky a velmi kvalitních USB-C sluchátek najdeme také redukci na 3,5 mm Jack, silikonový bumper a z výroby na displeji aplikovanou ochrannou folii.
Bohužel se nelze ubránit tomu, že spousta věcí mohla být lepší, že tu něco chybí. Lepší stupeň odolnosti, ještě lepší fotoaparát, lepší baterie, více operační paměti atd. Existenci vylepšeného Huawei P20 Pro nelze skrývat. Ani on nenabídne bezdrátové dobíjení, optickou stabilizaci obrazu a další věci, které bychom u topového smartphonu chtěli vidět, navíc je jeho cenovka o pět tisíc korun vyšší, o trochu horší Huawei P20 ale zákonitě zastíní. Stejně jako u Samsungu nebo u Applu tak budete muset zvážit, zda jsou pro vás ony drobné rozdíly a větší displej důvodem pro takový příplatek. Pokud ne, sáhněte po Huawei P20, mrzet vás to rozhodně nebude.
|
 | rozměry a hmotnost: 149 × 71 × 7,7 mm, 165 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 244, 429 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 20MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
G950, Dream |
 | rozměry a hmotnost: 149 × 68 × 8,0 mm, 155 g displej: 5,8", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 568 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 8895 (8× Exynos M2, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 75 × 7,3 mm, 158 g displej: 6,0", kapacitní AMOLED, 1 440 × 2 880, 537 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 76 × 7,7 mm, 185 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 146 × 70 × 7,8 mm, 143 g displej: 5,0", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 1 920, 441 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (800|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 2 700 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Huawei P20 je výborný telefon z jedním z nejlepších fotoaparátů současnosti. Přidává obrovský výpočetní výkon, bonusy v balení, moderní design a propracované prostředí. Vytýkat mu nemůžeme žádné přešlapy, maximálně nám může být líto, co výrobce nepřidal. Jako třeba bezdrátové dobíjení, vyšší odolnost nebo lepší stabilizaci u videa.
Plusy:
- kvalitní konstrukce a zpracování
- precizní čtečka otisků prstů umístěná vepředu
- displej s perfektními parametry, věrné barvy
- redukce z USB-C na 3,5 mm jack v balení
- dobrá výdrž a rychlé dobíjení
- dostatek surového výkonu, výkon a svižnost v praxi
- skvělé výsledky fotoaparátu i díky umělé inteligenci
- kvalita videa, režim slowmotion při 960 fps
- propracované a léty prověřené prostředí EMUI, Android 8.1
Minusy:
- rozměrově malá notifikační dioda
- nízký stupeň odolnosti (pouze IP53)
- chybějící bezdrátové dobíjení a FM rádio, Bluetooth pouze 4.2
- vyčnívající fotoaparát
- absence 3,5 mm jack konektoru
- absence microSD slotu
- pouze elektronická stabilizace u videa, navíc není k dispozici u 4K
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium