Plusy
- Vydařený design a barvy
- Výborný OLED se čtečkou
- Až dvoudenní výdrž na baterii
- Rychlé dobíjení
- Skvělý foťák, zejm. noční snímky
Minusy
- Pouze mono reproduktor
- Sluchátko by mohlo být hlasitější
- Chybí notifikační dioda
- Nemá 3,5mm jack
- Drahá paměťová NM karta
Po půl roce přichází na trh nový vlajkový model největšího čínského výrobce. Huawei P30 Pro přináší pozvolnou designovou i funkční evoluci s největším důrazem na fotoaparát. Tím se asi nejvíc odlišuje od předešlého top modelu Mate 20 Pro, z nějž si jinak bere většinu výbavy i technologií. Meziročně výrobce zvýšil cenu (proti P20 Pro) přitom jen nepatrně o pětistovku – P30 Pro v nižší paměťové verzi 6 + 128 GB je v prodeji za 22 490 Kč.
Huawei P30 Pro je aktuální vlajkový model čínské značky
V rámci ročního cyklu si Huawei stanovil strategii, že na jaře vždy připraví společně s Leicou zcela novou verzi fotoaparátu, na podzim se bude inovovat na straně procesoru, výkonu a dalších komponent. Třetí samostatnou linii potom představuje model s ohebným displejem Huawei Mate X, jenž je superprémiovou ozdobou portfolia a zatím se s ním nepočítá jako s masově prodávaným zařízením.
Testovaný Huawei P30 Pro je po všech stránkách vydařený vlajkový smartphone, jenž klade důraz na čtyřnásobný zadní fotoaparát s pětinásobným periskopovým optickým zoomem. Produkuje vynikající fotografie za denních podmínek, v noci nemá mezi smartphony konkurenci. Také ostatní vlastnosti, jako dvoudenní výdrž na baterii, rychlé bezdrátové dobíjení nebo svižná a přesná čtečka otisků zpříjemňují každodenní používání.
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 8,4 mm, 192 g displej: 6,5", kapacitní OLED, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, NM Card (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Hisilicon Kirin 980 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Huawei P30 Pro si přečtěte na následujících listech.
Displej
Skvělý Full HD+ OLED. Huawei osazuje do svých smartphonů OLED panely spíše sporadicky – šetří si je pouze na nejvyšší modely. P30 Pro se tedy dočkal a displej má vynikající. Postačit musí sice Full HD+ rozlišení – jemnější 2K panel zůstává vyhrazen sérii Mate, na 6,5palcovou úhlopříčku dané rozlišení ale bohatě stačí.
Displej má jen minimální okraje a kapkovitý výřez
Panel je širokoúhlý (poměr stran 19,5 : 9) s malým kapkovitým výřezem pro 32Mpx přední kameru. Vyniká výborným podáním barev, dokonalou černou, širokými pozorovacími úhly i velmi dobrou hodnotou maximálního jasu. Vyvážení bílé barvy je podle nás zvoleno optimálně zejména u živého režimu, případně se dá teplota barev doladit v nastavení.
Nastavit lze barevné podání nebo skrýt výřez černou lištou
Čím menší výřez, tím lépe pro systémové notifikace, jejichž piktogramů se do lišty vejde více, na druhou stranu zase musel ustoupit hloubkový 3D sken obličeje (opět výsada Mate 20 Pro). Tím se může stát odemykání obličejem trochu méně přesné, zejména ve tmě. Naštěstí je tu i další biometrické zabezpečení v podobě čtečky otisků integrované pod sklo displeje. Ta je na rozdíl od Matu 20 Pro rychlejší a přesnější. Její čidlo se přestěhovalo ke spodnímu okraji displeje, poloha blíž k těžišti by byla praktičtější.
Telefonní sluchátko se stejně jako čtečka otisků schovalo pod displej
V rámci co největší možné čistoty designu a eliminace okrajů okolo displeje výrobce dokonce poprvé u svých zařízení přistoupil ke zrušení mřížky telefonního sluchátka a jeho ukrytí pod sklo displeje. Trochu jsme se obávali, zda tím neutrpí kvalita zvuku při hovoru, to se ale naštěstí nepotvrdilo – vyšší maximální hlasitost piezoelektrického sluchátka bychom ale ocenili. Telefon ale přišel o stereofonní efekt při přehrávání hudby do reproduktoru – sluchátko pod displejem není u této činnosti aktivní. A také se už nenašlo místo na notifikační diodu.
Sklo displeje je k okrajům zakřivené
Hardware
To nejlepší z Matu 20 Pro. Po stránce technické výbavy není P30 Pro žádným velkým překvapením – výrobce použil většinu prvků, kterými před půl rokem osadil model Mate 20 Pro, včetně tehdy nově představených technologií. P30 Pro tak obsahuje procesor Kirin 980 s podporou umělé inteligence, 6 + 128 nebo 8 + 256 GB paměti, baterii s kapacitou 4 200 mAh a technologii rychlého kabelového i bezdrátového dobíjení. V syntetickém benchmarku Antutu dosahuje telefon výsledku přes 300 tisíc bodů, což jej řadí (v době psaní recenze) mezi desítku nejvýkonnějších Androidů.
Nejobsazenější prvky je spodní hrana, na té vrchní nalezeme pouze mikrofon a infraport
Telefon se prodává jako Dual SIM s hybridním sdíleným slotem. Do něj můžete dát buď dvojici nanoSIM karet, nebo druhou nahradit poněkud kontroverzním formátem paměťových karet NM Card. Na něm není nic špatného, má vlastnosti microSD a menší rozměry, ale bohužel tento typ karet kromě Huawei zatím nikdo jiný nevyrábí a při ceně okolo dvou tisíc za kapacitu 128 GB se jedná o poměrně drahý špás.
Výsledek z benchmarku Antutu
Zvukové podání, ať už při přehrávání do sluchátek nebo hlasitého mono reproduktoru na spodní hraně, je spíše průměrné, uvítali bychom zejména vyšší maximální hlasitost. Telefon podporuje kodeky AAC, aptX HD i LDAC pro bezdrátový přenos audia. Pochválit musíme výbornou citlivost telefonu na signál mobilních sítí, ať už u hlasových hovorů nebo datových přenosů. Plná LTE konektivita včetně VoLTE, duální Wi-Fi, GPS i Galileo a infraport pro ovládání spotřebičů je pro vlajkové modely Huawei příjemnou samozřejmostí.
Oboustranný šuplíček pro dvě NanoSIM, nebo jednu NanoSIM a jednu NM Card
Baterie má stejně jako u modelu Mate 20 Pro kapacitu 4 200 mAh. To zaručuje i těm nejnáročnějším uživatelům minimálně jeden celý den na jedno nabití, většina uživatelů ale bude dobíjet obden. Rychlé kabelové dobíjení SuperCharge 40 W znamená pouze 75 minut na nabíječce pro doplnění celé kapacity, rychlé bezdrátové dobíjení (např. s podložkou Huawei CP60) je zase vhodné pro průběžné „dokrmování“ energie během dne. Jako bonus je zde ještě reverzní bezdrátové dobíjení, pro doplnění energie jiných zařízení.
Software
Nadstavba ladí detaily. Telefon obsahuje známou nadstavbu EMUI, kterou Huawei dovedlo nad Androidem 9 už do verze 9.1. Je svižná a i pro prvouživatele dostatečně přehledná. Z Androidu 9 využívá některé jeho funkce (např. Digitální zůstatek, způsob ovládání gesty), ale jejím základem zůstává evoluce předchozích verzí EMUI.
Zamykací plocha s ikonou čtečky otisků • základní motiv pohotovostní plochy • přepínače v notifikační roletě • zamykací obrazovka s rychlým panelem • multitasking • témata
Možnosti nastavení a přizpůsobení prostředí jsou opět široké. Základ, mezi kterým se budete rozhodovat podle svých zvyklostí, je výběr zobrazení aplikací (buď všechny na plochách, nebo systém „šuplík“ – všechny aplikace v samostatné nabídce a na ploše pouze zástupci vybraných aplikací) a způsob pohybu v prostředí. Na výběr jsou klasická tři androidová virtuální tlačítka, nebo ovládání gesty, které je poměrně návykové. „Pilulkové“ tlačítko jako v čistém Androidu 9 zde nenajdeme, ale podobné funkce supluje plovoucí Navigační tlačítko.
Zvolit můžete všechny aplikace na plochách, nebo v „šuplíku“ • nabídka Nastavení se snaží o zjednodušení, ale stále je hodně košatá • v nabídce Baterie můžete zvolit úspornější tmavý režim, který prostoupí celým prostředím • položka Always On displeje se přestěhovala
Huawei se snaží o zjednodušení a zpřehlednění nabídky nastavení. Sice se stále ještě objevují vnořené úrovně typu „Další nastavení“, ale většinou se zde obvykle skrývají méně důležité položky. Nejlepší zkratkou je obvykle políčko fulltextového vyhledávání, ale zase musíte znát přesné znění položky. Grafika se trochu změnila, prim hraje nadále známý technicistní font, ikony vlastních aplikací Huawei trochu přizpůsobil těm od Googlu, takže vedle sebe už nepůsobí tolik rozháraně.
Základní tři způsoby ovládání prostředí prsty • k ovládání se dají použít i nejrůznější pohybová gesta
Že Huawei poslouchá i zpětnou vazbu od uživatelů, dokazuje např. přemístění nastavení režimu Always On (Vždy na displeji) do logičtější podnabídky Domovská obrazovka nebo implementace oblíbeného gesta dvojího poklepání pro probuzení displeje.
Nová funkce Androidu 9 digitální zůstatek ukazuje, jak moc času trávíte na smartphonu • telefon používá klávesnici SwiftKey • pomocí infraportu můžete ovládat nejrůznější spotřebiče • Huawei přidává po čase znovu vlastní prohlížeč
Výrobce opět používá některé aplikace od tvůrce Androidu (např. editor SMS zpráv), k většině má své alternativy (galerie, hudební přehrávač, e-mailový klient, kalendář, vlastní market AppGallery). Zajímavostí je ve verzi EMUI 9.1 návrat vlastního internetového prohlížeče Huawei, Chrome od Googlu ale samozřejmě také nechybí. Ani Huawei se zcela nevyhnulo předinstalovaným aplikacím třetích stran, jako je Booking nebo Amazon – naštěstí se dají zcela odinstalovat. Jako primární virtuální klávesnici používá SwiftKey, ale můžete doinstalovat jinou.
Přenos souborů z telefonu do notebooku Huawei pomocí funkce OneHop
Jako novinku s P30 Pro představil výrobce funkci OneHop pro rychlý přenos obsahu smartphonu do PC nebo naopak. Tato funkce je dostupná s vybranými notebooky Huawei Matebook, k nimž stačí P30 Pro přiblížit a pomocí NFC funkci aktivovat. Podobným způsobem se dají mezi notebookem a telefon vkládat nebo kopírovat texty a také pořídit minutový screencast obrazovky počítače.
Fotoaparát
Bezkonkurenční noční snímky. Čtyřnásobný fotoaparát Leica je hlavní chloubou celého zařízení. V nezávislém uznávaném fototestu DxOMark získal 112 bodů, což jej aktuálně (v době psaní recenze) řadí na první místo spolu se Samsungem Galaxy S10 5G. Čočky a senzory jsou poskládány tak, aby telefon vyhověl všestrannému fotografickému použití od klasických snímků, přes portréty, makra, širokoúhlé záběry, přiblížené objekty i náročné noční fotografie.
Fotoaparát vyvinulo Huawei společně s německou firmou Leica
Zásadní inovací je nový použitý hlavní 40Mpx senzor Superspectrum, jenž kromě vysokého rozlišení nabídne i novou matici bodů RYB (místo tradiční RGB), kde zelený bod nahrazuje žlutým. To má znamenat živější snímky, více světla i zvýraznění detailů. Novinka v manuálním režimu umožňuje fotit s citlivostí ISO až 409 600, což zatím žádný jiný smartphone neumí.
Sestavení fotoaparátů v Huawei P30 Pro:
- 40Mpx senzor Superspectrum, 27 mm, f1.6, OIS
- 20Mpx senzor, širokoúhlý objektiv 16 mm, f2.2
- 8Mpx senzor, 5× optický zoom 125 mm, f3.4, OIS
- Time of Flight (ToF) kamera pro mapování hloubky záběru
- 32Mpx přední selfie kamera f2.0
Třetí objektiv (v „semaforu z čoček“ nejníže položený při držení zařízení na výšku) je jiný už na pohled. Je zde patrný čtvercový průhled místo obvyklého kruhu. Pod sklem totiž leží optický hranol, který láme světlo o 90° na stranu do těla smartphonu, kde už jsou za sebou seřazeny čočky. Tento objektiv má na svědomí 5× optické přiblížení. Pokud by nebylo použito periskopické lámání světla, byl by nejspíš telefon o poznání tlustší.
Schéma umístění čoček v těle P30 Pro
Všechny čočky v rámci fotoaparátu samozřejmě spolupracují, a tak je možné docílit díky velké ploše hlavního senzoru a periskopovému objektivu dohromady dokonce 10násobného bezztrátového přiblížení (hybridní zoom). Vedle toho lze použít i širokoúhlý obraz, takže v rámci snímku lze přepínat na 0,6×, 1×, 5× a 10× přiblížení. Nutno dodat, že skok mezi 1× a 5× zoomem je zbytečně velký a na mnoho scén by se ještě hodil mezikrok v podobě 3× zoomu.
Základní automatický režim fotoaparátu • nastavení fotoaparátu • další režimy
Novinkou je dlouhá expozice, která lze nastavit nejen v nočním režimu, ale i v hlavním režimu fotoaparátu. Objevuje se nový efekt „sametová hladina vody“ a vylepšen byl i portrétní režim, který je zásluhou ToF kamery opravdu vynikající. Bokeh efekt lze nastavit v několika úrovních a po vytvoření snímku dodatečně měnit rozostření. ToF ale poslouží i pro přesnější měření prostoru v rámci aplikací pro rozšířenou realitu (AR) a vylepšeny jsou také hýbající se emotikony, kterým Huawei nově říká 3D Life Objects.
Výrazně se vylepšil dynamický rozsah fotoaparátu, výrobce jej označuje jako AI HDR+. Pro HDR je ale nutné nadále aktivovat samostatný režim a není možné funkci aplikovat například v hlavním automatickém režimu. Vylepšení snímků umělou inteligencí už není přednastavenou volbou, pro aktivaci AI je přístupná ikona na hlavní liště a nemusíte pro ni do nastavení.
Ukázky z fotoaparátu Huawei P30 Pro:
Exteriér 0,6×, 1×, 5× a 10× zoom
Interiér
Širokoúhlý objektiv
Makro na širokoúhlý objektiv
HDR vypnuto, HDR zapnuto
Minimální (f0,95) a maximální (f16) clona
Exteriér noc
Fotografie patří bez debat k tomu nejlepšímu, co lze z dnešních smartphonů dostat. P30 Pro nadále sází na výrazné hranové doostřování a maximální možnou eliminaci šumu v hranami vymezených plochách, což vede k velmi líbivým snímkům. Naštěstí přikrášlení není tak silné jako například u loňské verze P20 Pro, takže snímky vypadají věrně. Míra detailů v každém snímku je úctyhodná. Při používání zoomu se kvalita trochu ztrácí, ale stále jde o dobrý nadstandard. Širokoúhlé záběry i krásné makrosnímky vás budou bavit.
Naprosto samostatná disciplína, ve které Huawei momentálně nemá konkurenci, jsou noční snímky. Závěrky, které lze udržet z ruky bez nutnosti stativu, nemají u mobilů obdoby. Leckdy ani není nutné aktivovat noční režim, HDR a stabilizace podpořená umělou inteligencí, udělají vše za vás. Níže si můžete prohlédnout srovnání fotoaparátu v Huawei P30 Pro s půl roku starým modelem Mate 20 Pro při focení v téměř naprosté tmě. Zde je dobře vidět, že i v rámci vlastních modelů dokáže Huawei noční fotografování dále zdokonalovat.
P30 Pro:
Mate 20 Pro:
Důležitou součástí fotoaparátu je také video. Kamera zvládne 4K (UHD), nám se ale nejvíce osvědčilo Full HD video 60 fps. U videa si pomáhá jak optickou (OIS), tak i softwarovou stabilizací obrazu, kde se uplatňuje umělá inteligence (AIS). Nový režim Low Light Video umožňuje natáčení ve zhoršených světelných podmínkách. Dual View Mode využívá dvou kamer zároveň – jedna natáčí širší scénu, druhá přiblížený obraz. Tyto módy jsme zatím nemohli vyzkoušet, protože budou součástí softwarové aktualizace, která na telefon dorazí až v následujících týdnech.
Ukázkové video denní (Full HD, 60 fps):
Ukázkové video noční (Full HD, 30 fps):
Huawei P30 Pro udělal u videa viditelný pokrok, jeho nejsilnější stránkou je právě stabilizace. Velmi dobrá je také expozice, věrné barevné podání a autofokus. Proti nejlepší konkurenci video trochu zaostává v proostřenosti kresby záběru, ale stále jde o nadprůměr. V rámci videa se dá skokově přibližovat stejně jako u statických snímků (0,6×, 1×, 5×, 10×), ale na větší přiblížení už kvalita viditelně klesá.
Závěr
Vyspělý univerzál s důrazem na fotografování. Huawei P30 Pro je poctivý vlajkový model, který nezanedbává žádnou část výbavy. Je z něj patrné, že výrobce musel hodně usilovně přemýšlet, aby ještě vylepšil už tak dost povedený loňský model Mate 20 Pro, a tak vsadil většinu inovací na fotoaparát. Ten má věrnější denní snímky a do nočních dokáže dostat ještě více světla.
Zařízení patří mezi větší a těžší
K výbavě nelze mít prakticky žádné výhrady, snad jen s výjimkou monofonního a jen průměrně hrajícího reproduktoru nebo chybějící notifikační diody. Výkonu má telefon na rozdávání a na jedno nabití vydrží klidně dva dny. Přitom díky velmi rychlému dobíjení vlastně skoro nikdy nebudete řešit zbývající kapacitu baterie – stačí pár minut na nabíječce a procenta narůstají před očima.
Prodejní krabička a obsah balení (pozn. novinářské balení se může lišit)
Potěšila nás taky pokračující práce na vylepšování prostředí EMUI, což je patrné hlavně v detailech, jako je Always On režim nebo probuzení poklepáním na displej. V případě, že budete potřebovat rozšířit vnitřní paměť, připravte se na nákup drahé paměťové NM karty. Ani cena samotného Huawei P30 Pro není zrovna lidová a začíná se blížit Samsungu – největšímu konkurentu značky. Za nižší paměťovou verzi (6 + 128 GB) zaplatíte 22 490 Kč, vyšší varianta (8 + 256 GB) přijde na 24 990 Kč.
Hlavní konkurence:
Beyond2 |
| rozměry a hmotnost: 158 × 74 × 7,8 mm, 175 g displej: 6,4", kapacitní Dynamic AMOLED, 3 040 × 1 440, 526 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 100 mAh procesor: Samsung Exynos 9820 (8× Exynos M4, 3 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 77 × 7,7 mm, 208 g displej: 6,5", kapacitní OLED, 1 242 × 2 688, 456 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 174 mAh procesor: Apple A12 Bionic (6× Vortex, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 12 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 167 × 72 × 8,2 mm displej: 6,5", kapacitní OLED, 5 040 × 2 160, 844 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 330 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Po všech stránkách vydařený vlajkový smartphone, jenž klade důraz na fotografování. Produkuje vynikající fotografie za denních podmínek, v noci nemá mezi smartphony konkurenci. Také ostatní vlastnosti, jako vysoký výkon, nebo dvoudenní výdrž na baterii, zpříjemňují každodenní používání.
Plusy:
- Vydařený design, pěkné barevné varianty
- Výborný OLED displej s vestavěnou čtečkou
- Až dvoudenní výdrž na baterii
- Rychlé kabelové i bezdrátové dobíjení
- Vynikající citlivost na signál a kompletní konektivita
- Skvělý fotoaparát s bezkonkurenčními nočními snímky
- Příjemné prostředí EMUI s drobnými vylepšeními
Minusy:
- Pouze průměrně hrající mono reproduktor
- Telefonní sluchátko pod displejem by mohlo být hlasitější
- Chybí notifikační dioda
- Nemá 3,5mm jack
- Paměťová NM Card je zatím příliš drahá
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium