Přestože patří Huawei Y7 Prime (2018) do nižší střední třídy, už i zde se objevují prvky, které jsme ještě nedávno našli jen u těch nejvybavenějších. Displej s poměrem stran 18 : 9, 3 GB RAM a 32 GB ROM, duální fotoaparát, to vše vypadá velmi slibně. Ale hodnoty na papíře ještě nemusí znamenat jasnou výhru na pultech.
Y7 Prime míří do velmi ostře konkurenčního segmentu, kde se výrobci snaží jeden druhého trumfnout nejen výbavou, ale také agresivní cenovkou. Novinka od Huawei po této stránce nejde do souboje úplně po hlavě a spíše spoléhá na sílu vlastní značky a dobré renomé. Bude to stačit?
|
ii.jpg) | rozměry a hmotnost: 158 × 77 × 7,8 mm, 155 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 268 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 430 (8× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze telefonu Huawei Y7 Prime začíná na následujícím listu.
Design
Solidní zpracování. Telefon vizuálně nijak nevybočuje z designového stylu výrobce, nezapře v sobě příslušnost ke značce Huawei. Konstrukce telefonu je pevná, nikde nevrže, robustnosti celokovových sourozenců ale nedosahuje. Při silnějším pokusu o ohnutí nebo zkroucení zaznamenáte nepatrný pohyb, nejedná se ale o nic, co by vás při běžném používání omezovalo.



Telefon i přes svou velikost dobře padne do ruky,
tlačítkům by prospělo zřetelnější hmatové odlišení
Výrobce nepoužil unibody konstrukci, plochá, plastová, matná záda černé testované varianty (modrá verze je provedena v lesku) navazuje na lesklý oblý rámeček kolem celého těla ve stejném barevném provedení. Ten pak na přední straně přechází do skla s 2,5D efektem kryjícího displej.


Černá varianta v matném provedení
Telefon nemá žádné ostré hrany ani rohy, i přes svou velikost dobře padne do ruky, nemá tendenci vyklouznout. Tlačítka na pravém boku by mohla být hmatově lépe odlišena a o něco níž, zejména pro uživatele s menšíma rukama budou hůře dostupná. Kladou přiměřený odpor a poskytují zřetelnou zpětnou vazbu.



Lesklé boky skrývají šuplíček, který lze osadit trojicí karet
Na protější straně najdete šuplíček na karty a to provedení, které není zcela běžné. Osadit totiž můžete tři dostupné sloty a to dvěma nanoSIM a jednou paměťovkou. Y7 Prime vás jako jeden z mála nenutí volit mezi paměťovou kartou a funkcí dualSIM, zde můžete využívat obojí.



Všechny konektory najdete na spodní straně,
duální fotoaparát vystupuje nad úroveň zad jen nepatrně
Konektor sluchátek se přestěhoval na spodní stranu, kde dělá společnost hlasitému reproduktoru a obstarožnímu microUSB. Čtečka otisků prstů je umístěna na zádech, segment duálního fotoaparátu najdete v rohu, je tedy dostatečně daleko a nehrozí jeho nechtěné ušpinění při používání čtečky. Nad úroveň zad vystupuje jen nepatrně.


V krabičce najdete jen to nejnutnější
V krabičce nečekejte žádné bonusové příslušenství. Žádné pouzdro, kryt ani sluchátka, najdete v ní jen telefon, několik návodů, USB kabel a nabíječku. Ta posílá na výstup pouze 1 A, nebude tedy od věci nahradit ji něčím výkonnějším. Ochranná fólie je na displeji nalepena už z výroby.
Displej
Velká plocha s dostatkem využitelných nastavení. Šestipalcový displej kryje na okrajích zaoblené sklo s 2,5D efektem. Panel má rozlišení HD+ (720 × 1 440), přičemž v Nastavení lze zapnout jeho automatickou úpravu, která má šetřit energii. Na rozdíl od dražších sourozenců nemá displej zaoblené rohy, čelní strana tak vypadá méně elegantně.



Velký displej s poměrem stran 18:9 poskytuje velmi slušnou plochu na multitasking
Displej má široké pozorovací úhly, při větším natočení lze ale zaznamenat mírné ztmavnutí. Jas je dostatečný, jeho automatická regulace funguje korektně, čitelnost na slunci je použitelná. Nižší rozlišení nijak neubírá na uživatelském zážitku, ve výchozím nastavení má ale displej zřetelný teplý nádech, který ještě více vynikne při přímém srovnání s jinými telefony. Teplotu barev můžete naštěstí upravit, stejně tak lze využít filtr modrého světla.



Nastavení displeje • Teplota barev • Filtr modrého světla
Tlačítka pod displejem jsou řešena softwarově, zvolit lze klasické rozložení (zleva Zpět, Domů, Poslední spuštěné aplikace), pořadí prohodit a obě varianty lze doplnit tlačítkem na zobrazení oznamovacího panelu. Celý panel s tlačítky se může skrývat, jeho funkci můžete doplnit/nahradit plovoucím tlačítkem se stejnými funkcemi.



Možnosti navigace • Natavení tlačítek • Plovoucí tlačítko
Notifikační dioda v rámečku nad displejem bohužel postrádá jakékoliv možnosti konfigurace. Displej lze probouzet poklepáním a kromě odemykání pomocí čtečky otisků prstů (a běžných metod pomocí pinu/gesta/hesla) lze Y7 Prime odemykat rozpoznáním obličeje. Je pomalejší než čtečka, úspěšnost je ale velmi slušná a znatelná prodleva není natolik dlouhá, aby vás zdržovala.




Notifikační dioda • Zapnutí poklepáním • Odemykání obličejem • Změna zobrazení
Ve spojitosti s odemykáním obličejem zamrzí, že telefon nepodporuje gesto zapnutí zvednutím telefonu. Tam, kde sourozence stačí zvednout před obličej (sami zapnou displej), je potřeba u Y7 Prime stisknout hlavní vypínač nebo poklepat na displej. V případě, že velký displej neobsáhnete palcem, můžete zmenšit zobrazení přejetím prstu přes tlačítka pod displejem zhruba na velikost 4,5“.
Hardware
Hry zvládne, více výkonu by ale neuškodilo. Místo běžnějších procesorů Kirin z vlastní stáje vsadil výrobce na čip od Qualcommu, jmenovitě Snapdragon 430. Ze 3 GB paměti RAM je po spuštění dostupných 1,3, 32GB úložiště je obsazené ze čtvrtiny. Jakmile provedete prvotní aktualizaci všech aplikací, zůstane volných přes 22 GB. Pokud navíc odinstalujete všechny předinstalované hry, klienty sociálních sítí a další aplikace, kterých se zbavit lze, budete mít k dispozici 23 GB.



Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Výkonově působí telefon trochu rozporuplně. Při běžném používání občas zaváhá a některé úkony (třeba listování fotkami v galerii) provádí rozvážněji než výkonnější konkurenti. Ve hrách se slabší výkon projevuje překvapivě mnohem méně. Hry se možná déle načítají, vlastní hra (i v případě náročnějších titulů) už ale jede plynule a to mnohdy i bez toho, že byste museli ubírat detailů. Odezva prostředí a svižnost systému by mohla být vyšší, toto se ale může zlepšit v rámci některé z aktualizací. V zátěži se telefon nepřehřívá.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 59 833
- CPU: 27 537
- GPU: 9 036
- UX: 17 220
- MEM: 6 040



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Z hlediska konektivity se žádné překvapení nekoná. LTE, USB OTG a Bluetooth jsou povinný základ, NFC má pouze verze označená LDN-TL10, testovaná (LDN-L21) jej bohužel postrádala. Wi-Fi pracuje pouze ve 2,4GHz pásmu, speciality jako je třeba infraport se také nekonají. Pokud osadíte oba sloty pro SIM kartami, LTE můžete používat na kterékoliv z nich.




Čtečka otisků prstů
Čtečka otisků prstů si zapamatuje až pět otisků, vzhledem k velikosti telefonu by mohla být o něco níž. Kromě zabezpečení ji lze použít pomocí gest i k ovládání telefonu. Subjektivně je nepatrně pomalejší, než je u telefonů Huawei/Honor zvykem, zde to ale bude spíš způsobeno vlažnější reakcí systému než pomalou čtečkou. Na chyby ve čtení narazíte ojediněle, a i když se může zdát pomalejší než u sourozenců, pořád je dostatečně rychlá, aby vás nezdržovala.
AnTuTu Battery Test:
Oslnivých výsledků nedosahuje ani baterie s kapacitou 3 000 mAh. Dvoudenní výdrž znamená už větší ústupky, abyste telefon vyždímali během jediného dne, musíte mu opravdu hodně naložit. Obvykle budete večer končit s dostatečnou rezervou, abyste se po nabíječce začali shánět během dopoledne následujícího dne. Dodávaná nabíječka má na výstupu pouze 1 A, nabíjení tedy není z nejsvižnějších.
Software
Rozvážné Oreo s EMUI. Na Android 8.0.0 s nadstavbou EMUI 8.0.0 narazíte u řady modelů Huawei/Honor, přesto nabývá mnoha podob. Nejzásadnějším rozdílem jsou aplikace, jmenovitě kolik zbytečností v telefonu najdete. Y7 Prime by na tom mohl být lépe, naštěstí se většiny můžete zbavit a po odinstalování několika her a klientů sociálních sítí se může ušetřené místo hned počítat na stovky megabajtů. Výrobce přitom umí poslat na trh zařízení bez tohoto balastu, tady počítejte s pár minutami čištění.




Podpora gest je ve srovnání se sourozenci slabší
Druhou zásadní odlišností je slabší podpora gest a nejrůznějších usnadnění. Vedle zmenšení zobrazení a kompaktního provedení klávesnice telefon podporuje jen ztlumení vyzvánění převrácením, snímek obrazovky třemi prsty a zapínání displeje poklepáním. To je vše. Čtečka otisků prstů nabízí standardní podporu gest, pochvalu zaslouží i odemykání obličejem.




Plocha • Úprava plochy • Nastavení plochy • Poslední spuštěné aplikace
Počet ploch, volbu výchozí i cyklické procházení můžete upravit, zvolit počet ikon ploše a aplikace mít buď v hlavní nabídce, nebo je necháte všechny na plochách. Pořadí přepínačů v oznamovacím panelu lez upravit, využít jich můžete až šestnáct. Nechybí ani motivy, v součtu je to klasika od Huawei, kterou si můžete přizpůsobit v celé řadě oblastí.




Oznamovací panel • Úprava přepínačů • Telefon • Zprávy
Chod systému by zasloužil lepší optimalizaci, jeho reakce jsou místy rozvážné a to u telefonu čerstvě vybaleného z krabice není ideální vizitka. Problém přitom není v nedostatku výkonu (i když více by ho taky neuškodilo), v náročných hrách se telefon netrápil. Nezbývá než doufat, že se vlažnější reakce zlepší s některou z aktualizací.




Správce souborů • Poznámky • Kompas • Motivy
I když v telefonu najdete mnohé zbytečnosti, výrobce dodal i obvyklou sestavu, které dávají smysl, jako jsou poznámky, správce souborů, kompas, zrcadlo, diktafon, zálohování nebo třeba uživatelská příručka. Je to sice jen PDF (v češtině), v systému se ale tváří jako aplikace a začátečníci v ní třeba najdou hodnotné informace.




FM Rádio • Diktafon • Tipy • Zálohování
Fotoaparát
Neurazí, ale ani nenadchne. Stejně jako v případě systému, ani v prostředí fotoaparátu nenajdete výrazné odlišnosti od sourozenců. Na ploše prostředí je k dispozici několik voleb, všechny ostatní pak najdete v seznamu nastavení, jež se mění podle aktuálně zvoleného režimu. Mezi focením a natáčením se musíte přepínat, režimy jsou rychle po ruce po přejetí prstu směrem doprava.


Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Fotografie jsou vcelku ostré a nejsou na tom špatně ani s detaily. Všudypřítomný šum jim ale na kvalitě nepřidá, barvy by mohly být živější a zejména za dobrých světelných podmínek budete neustále bojovat s přepaly. Automatika občas správně nezaostří, což ovšem poznáte až při prohlížení na počítači. Neuškodí tedy scénu vyfotit raději vícekrát.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na následujícím listu
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Video ve full HD (30 fps) berte spíše jako doplněk. Ostrost, detaily i podání barev jsou průměrné, natočit použitelné video z ruky je ale skoro nemožné. Bez stativu nemá smysl se do videa vůbec pouštět, chybějící stabilizace je na výsledku extrémně vidět.
Závěr
Huawei Y7 Prime pořídíte za necelých pět tisíc korun. A budete se možná zamýšlet, proč je investovat zrovna do tohoto modelu. Bez ohledu na cenu je to slušný telefon, který ale může být i pro méně náročné uživatele výkonově na hraně. Ničím výrazně nevyniká a trefuje se tak přesně do neutrální zóny „neurazí – nenadchne“.


Telefonu by hodně pomohla agresivněji nastavená cenovka. Konkurenční Xiaomi Redmi 5 Plus pořídíte levněji a dostanete větší výkon i lepší výdrž. Pokud byste chtěli zůstat ve stejné stáji, Huawei P Smart nebo Honor 9 Lite stojí za tisícový příplatek. Nákup tedy není vyloženě chyba a pokud máte značku Huawei rádi, s klidným svědomím si i tento model můžete pořídit, ale nic zvláštního od něj nečekejte.
|
ii.jpg) | rozměry a hmotnost: 158 × 77 × 7,8 mm, 155 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 268 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 430 (8× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,0 mm, 180 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 150 × 72 × 7,5 mm, 143 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 72 × 7,6 mm, 149 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Model nižší střední třídy, který naláká na dostatek paměti a funkci Dual SIM bez obětování paměťové karty. Bez atraktivnější cenovky to ale na trhu v konkurenci jiných čínských značek nebude mít jednoduché.
Plusy:
- 3 GB RAM, 32 GB ROM
- DualSIM + slot na paměťovku
- Výkonově zvládne i náročnější hry
Minusy:
- Průměrný fotoaparát
- Výdrž neoslní
- Horší optimalizace systému
- MicroUSB
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium