Recenze kapesního počítače iPAQ h5550: z postu nejvyššího

iPAQ h5550 představuje současnou špičku mezi kapesními počítači. Chlubí se velkou pamětí, rychlým procesorem, bezdrátovými přenosy Bluetooth a WiFi. I když jde o nástupce iPAQ h5450, změny k lepšímu jsou výrazné.
Recenze kapesního počítače iPAQ h5550: z postu nejvyššího
Kapitoly článku

iPaq h5550 nahrazuje na dnešní poměry již zastaralý model h5450. Vzhled se však změn nedočkal, inženýři zapracovali hlavně uvnitř: nový procesor, větší paměť a nový operační systém. Nuže, pojďme se na tohoto krasavce podívat podrobněji.

Jako vejce vejci

Postavme vedle sebe iPaq h5450 a iPaq h5550. Že nevíte, který je který? Nezoufejte, nepoznají to ani znalci. Tato dvě PDA jsou totiž, co se vzhledu týče, takřka identická. Nerad se opakuji, a tak si vás dovolím odkázat na popisné pasáže v recenzi iPaqu h5450. Malé shrnutí však neuškodí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPaq h5550: od staršího brášky k nerozeznání

Modelová řada h5x50, to nejsou mrňousové jako iPaqy devatenáctistovkové řady. Novinka téměř věrně kopíruje rozměry starších modelových řad 36x0 – 39x0. Jedním z důvodů je zachování kompatibility s rozšiřujícími kabátky – tzv. jackets. A co víc, určitě se najdou uživatelé, kterým větší rozměry vyhovují.

Klepněte pro větší obrázek
Dlouhán, nemyslíte?

Boční kolébkové dvojtlačítko se znaky "plus a minus" slouží k redukci hlasitosti kapesního počítače. Funkci tlačítek nelze přeprogramovat, což zamrzí zejména čtenáře eknih a internetu. Nevím, jak ostatní uživatelé, ale já častěji listuji než upravuji hlasitost. Je však pravděpodobné, že nějaký šikula dříve či později napíše utilitku pro přeprogramování. Stisknutím kolébkového tlačítka přesně uprostřed dojde ke spuštění diktafonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPaq h5550 ze dvou stran, anténa je spíše nenápadná

iPaq je již tradičně vyroben z plastů s výbornou povrchovou úpravou navozující dojem kovové slitiny. Dílenské zpracování je tradičně na výborné úrovni, všechny části k sobě dobře lícují a zavrzání se nedočkáte ani při silnějším stisku.

Displej jen dobrý

Menším zklamáním je displej. Je zřejmé, že HP přešlo u modelů h1940 i h5550 na nové typy displejů. Displej iPaqu h5550 je samozřejmě o třídu lepší nežli u modelu h1940, k dokonalosti mu však ještě krůček chybí. Z přímého pohledu má bílá jemný nádech žluté, tato barva se však na rozdíl od h1940 nemění ani při větší změně zorného úhlu. Nebudete-li však mít možnost přímého srovnání, přijde vám displej perfektní.

Klepněte pro větší obrázek
Vyfotit displej kapesního počítače bez moire je kumšt

Snad už jen ze zvyku notoricky známé informace: rozlišení 320 × 240 bodů, barevná hloubka 65 536 barev. Samozřejmostí je automatická korekce intenzity podsvícení v závislosti na intenzitě okolního světla.

Změny pod kapotou

Hlavní změny provedli mechanici pod kapotou. Starší procesor XScale PXA250 byl nahrazen modelem PXA255 s dvounásobnou rychlostí sběrnice. Nutno podotknout, že se tato změna výrazným způsobem podepisuje na výkonu kapesního počítače. A to nejen v syntetických testech, ale i v praxi. Podívejme se na výsledky testů:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Celkový výsledek SPB Benchmarku. Test platformy

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V testu procesoru obsadil iPaq druhé místo. Za test grafiky bych ruku do ohně nedal

iPaq nevychází z testů na první pohled nejlépe. Podívejme se však podrobněji: v testu procesoru je jen o pár bodů slabší než vedoucí Asus MyPal A620. V testu platformy obsadil čtvrté místo. Test grafiky dopadl nejhůře, podle testů jsou obecně iPaq a další PDA asi čtyřikrát pomalejší než Asus MyPal A620 a Looxy. Červík pochybností o důvěryhodnosti vrtá právě proto, že v testu grafiky překonává nová PDA i starý Loox 600 s pomalejším procesorem. Dokonce překonává i Toshiby, které disponují lepším zobrazovacím adaptérem. Při hraní i těch nejnáročnějších her jsem si mezi Looxem a iPaqem nevšiml žádného rozdílu, a proto bych při rozhodování kladl na syntetické testy jen malý důraz.

Paměti dostatek

Operační paměť byla oproti modelu h5450 zdvojnásobena na 128 megabajtů. Stejnou kapacitou operační paměti se mohou v dnešní době pochlubit vedle iPaqu jen dva kapesní počítače: Loox 610 a nové MDA II. 128 megabajtů je dostatek prostoru pro elektronické dokumenty a další data. Paměť ROM má kapacitu 48 MB. Zhruba 32 MB si ukusuje operační systém, zbylých 16 megabajtů je uživatelsky přístupných jako iPaq File Store. Paměť ROM uchovává svá data i v případě úplného vybití akumulátoru. iPaq File Store je primárně určen pro zálohy dat z PIM aplikací či důležité dokumenty. Se zálohou pomůže iPaq Backup, propracovaný program pro zálohování a obnovu dat.

Klepněte pro větší obrázek
O takové kapacitě paměti RAM jistě sní nejeden uživatel PDA

Současný kapesní počítač se neobejde bez paměťového slotu. iPaqy jsou věrné typu Secure Digital/Multi Media Card. Je-li pro vás toto označení matoucí, vězte, že tento slot přijme jak vývojově starší MMC karty, tak i novější SD. Máte-li však zařízení jen s MMC slotem, nezkoušejte do něj vložit kartu SD. Slot je aktivní (SDIO), to znamená, že do něj můžete vsunout nejrůznější rozšiřující zařízení. Mezi ty nejzajímavější doplňky řadím navigační GPS SD kartu, která váš kapesní počítač promění v plnohodnotný navigátor.

Klepněte pro větší obrázek
Anténa bezdrátové síťové karty a rozšiřující slot Secure Digital

iPaq má jednu neopomenutelnou výhodu. Svými rozměry dodržuje koncepci nastolenou iPaqem h3630, a tak je kompatibilita s takzvanými kabátky (jackets) zajištěna. Tato vlastnost bude zřejmě při upgradu rozhodující pro uživatele, kteří takový kabátek vlastní.

Bluetooth: co je špatně?

U iPaqů jsem se nikdy nesetkal s problémy, co se bezdrátové technologie Bluetooth týče. Vytáčené připojení přes Ericsson T39m prostřednictvím Bluetooth bylo vždy bez problémů, stejně jako komunikace s PC či druhým PDA. U iPaqu h5550 jsem se však setkal s problémy. Pokud při aktivním spojení k internetu prostřednictvím mobilu vypnu PDA, po dalším zapnutí se kapesní počítač odmítne připojit. Naváže se komunikace s mobilem, ale nedojde k vytočení čísla. Pomůže teprve soft reset.

Pokud se před vypnutím PDA korektně odpojím, po dalším zapnutí lze opět bez problému vytáčet. Zkoušel jsem PDA vrátit do továrního nastavení i aplikovat poslední patch, ale bezvýsledně. Předchozí testované iPaqy (h5450, h2210 i h1940) byly naprosto bez problémů. Nicméně vzhledem k tomu, že se o tomto problému na internetu nepíše ani nedebatuje, přisuzuji tuto chybu na vrub konkrétního testovaného kusu.

Klepněte pro větší obrázek
Bluetooth Manager od Widcommu je k uživateli velmi přívětivý

Do sítě z PDA

iPaq h5550 disponuje bezdrátovou síťovou kartou. Specializovaný software, se kterým jsme měli tu čest v iPaqu h5450, již není třeba, správce je součástí operačního systému Windows Mobile. Aby se vám však menu zpřístupnilo, musíte bezdrátovou kartu aktivovat. iPaq prošťourá okolí, zjistí dostupné sítě a zkusí se do nich připojit. Pokud je síť otevřená (veřejné hot-spoty), PDA dostane přidělenu IP adresu a můžete surfovat či stahovat poštu.

Častěji se však setkáte s uzavřenou sítí, která vyžaduje vstupní údaje: MAC adresu (hledejte v Asset Vieweru) a přístupový klíč. Připojení do Wi-Fi sítě není nic těžkého, určitě jde o snazší proceduru než nastavení komunikace prostřednictvím Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek
iPaq automaticky vyhledal dostupné sítě


Článek ještě nekončí, v následující kapitole si řekneme něco o příslušenství, ochraně a výdrži

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, Počítače, Ericsson T39m, Kapesní počítač, Červík, Automatická korekce, Specializovaný software, Počítač, Post, Přeprogramování, PC USB, Silné zabezpečení


Určitě si přečtěte