Recenze komunikátoru PalmOne Treo 650: z minulého století

Pro fanoušky společnosti PalmOne je komunikátor Treo 650 něco jako modla. Dlouho před zahájením prodeje byl – zejména v diskusních fórech – opěvován jako bezkonkurenčně nejlepší zařízení své třídy. Jsou však superlativy opravdu na místě?
Recenze komunikátoru PalmOne Treo 650: z minulého století

Přibližně před rokem spatřil světlo světa komunikátor s barevným displejem postavený na bázi páté verze operačního systému PalmOS. Jmenoval se Treo 600 a jeho otcem byla společnost Handspring.

Handspring vznikl na konci devadesátých let, založilo jej několik odpadlíků z řad původních designérů a vývojářů kapesních počítačů Palm. Ti se rozhodli, že budou vyrábět lepší kapesní přístroje řady Palm a vytáhli do boje s levnou a poměrně úspěšnou řadou Visor. Kapesní počítače této řady přinášely ve srovnání s „pravými“ Palmy několik kompromisů (například absenci přepisovatelné paměti Flash), na druhou stranu byla jejich cena vždy o chloupek nižší. A navíc měly Visory ještě jednu zvláštnost: rozšiřující sloty SpringBoard, jejichž prostřednictvím bylo možné kapesní počítač rozšířit třeba o digitální fotoaparát nebo čtečku čárových kódů. Chápu, že z dnešního pohledu se nejedná o nic neobvyklého, ovšem v dobách slávy Visorů jste mohli současné SD karty spatřit pouze jako předváděcí prototypy na výstavách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nové Treo 650 na oficiálních fotografiích

S masovým rozmachem mobilních telefonů všechny překvapil i Handspring, když před prázdninami roku 2000 začal prodávat modul mobilního telefonu Visor Phone určený právě pro vlastní rozšiřující sloty. Nejenže tím umožnil svým uživatelům snadno proměnit běžný kapesní počítač na komunikátor, ale vzdálil se tak konkurenčnímu Palmu o celou koňskou délku.

Rychlé odkazy
 
 • Treo 650 v katalogu komunikátorů

 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Po úspěchu tohoto modulu na sebe nenechaly plnohodnotné komunikátory Handspring dlouho čekat a v polovině roku 2001 spatřil světlo světa první příslušník řady Treo, černobílý model 180. Treo 180 šokovalo tehdejší PalmOS svět ještě jednou zvláštností: komunikátor byl totiž dostupný ve dvou verzích. První obsahovala klasickou Grafitti plošku pro ruční zadávání psaných znaků, druhá nabízela malinkou klávesničku QWERTY. Přes počáteční opovržení se však model s klávesnicí prodával tak dobře, že další modely řady Treo již byly vyráběny pouze v této verzi. Jen jako perličku bych mohl uvést, že v řadě Treo se objevila černá ovce v podobě modelu Treo 90, který byl pouhým nekomunikujícím kapesním počítačem.

Je zajímavé, že přestože Handspring (ale i jiní výrobci, například Kyocera či Samsung) měl v nabídce komunikátory již několik let, samotný mateřský Palm se k nim propracovával jen poměrně těžko. Možná i proto nynější PalmOne odkoupil Handspring a začal prodávat poslední model Trea 600 pod vlastní značkou. Recenzovaná novinka Treo 650 je již prodávána pouze Palmem, při práci s ním narážíte na každém kroku na svérázný rukopis původních tvůrců.

Tip: Přečtěte si megarecenzi komunikátoru Treo 600 doplněnou spoustou fotografií. V dnešní recenzi se na spoustě míst nevyhnu přímému srovnání staršího a novějšího modelu.

Poměrně hřmotně hmotný

Pokud jste komunikátor Treo nikdy nedrželi v ruce a budete jej tedy srovnávat s běžnými mobilními telefony, bude vám nové Treo 650 připadat příliš velké a těžké. Zatímco dříve byla hmotnost 178 gramů skvělým výsledkem, dnes již tak oslnivá není. Rozměry nového modelu jsou až na milimetr shodné s předchůdcem, v tomto směru jsme se nedočkali žádných změn.

Mnoho uživatelů staršího modelu volalo především po menší tloušťce přístroje a klacík externí antény by se již také mohl ztratit. S rozměry 113 × 59 × 23 milimetrů se Treo 650 příliš dobře nedrží a v kapse udělá pořádnou bouli. Kam tedy s ním? Ideálně zavěsit na opasek nebo schovat do tašky či kufříku. Výrobce však pouzdro do krabice nepřibalí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Treo 650 je poměrně velký přístroj ve srovnání s mobilními telefony

Největší část přední strany zabírá barevný displej krytý až příliš lesklým sklíčkem, kvůli kterému není o nežádoucí odlesky nouze. Změn doznala klávesnice a bohužel z praktických zkušeností musím říci, že se ve většině případů jedná o změny k horšímu. Zatímco u staršího modelu rozmístění funkčních tlačítek okolo čtyřsměrového ovládacího tlačítka odpovídalo běžným zvyklostem u kapesních počítačů této třídy a přídavné funkční klávesy byly součástí numerické sekce, u novinky se počet funkčních kláves zvýšil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice slouží pro psaní, stylus k ovládání

Přímo pod displejem tak najdete tlačítka pro návrat do přehledu aplikací (tlačítko s piktogramem domečku) a pro otevření nabídky. Níže vedle kurzorové klávesy vidíme programovatelné tlačítko pro rychlý přístup do kalendáře a do poštovní aplikace. Novinkou jsou z mobilů známé klávesy se stylizovaným červeným a zeleným sluchátkem sloužící především k ovládání vestavěné telefonní aplikace.

Copak se vývojáři zbláznili?

Klávesy s červeným a zeleným sluchátkem však fungují trošku jinak, než jak jste z běžných mobilů zvyklí. Červené tlačítko kdekoli mimo aktivní hovor celý kapesní počítač vypne. Na mobily uvyklý uživatel se ale podvědomě bude snažit používat červenou klávesu pro návrat do hlavní nabídky nebo pro posun o jednu úroveň zpět, což mu přinese pěkně horké chvilky. Kromě toho, že tato nectnost dokáže uživatele pořádně rozzlobit, opakované vypínání přístroje velmi zdržuje od práce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tlačítka jsou až příliš malá

Jako nešťastné vidím také pouhé namapování zelené klávesy. Je totiž převlečenou horkou klávesou pro Memo (poznámkový blok) a klávesa pro vstup do kontaktů zde úplně chybí. Ačkoli se to neznalému uživateli nemusí zdát jako překážka, PalmOne tak znemožnil hraní spousty her. Ty totiž k ovládání používají právě čtyři původní Palm tlačítka, z nichž vám jedno chybí úplně a druhé je napevno spojené s telefonní aplikací. Pokud hra neumí klávesy přemapovat, pak Treo místo výstřelu na nepřátelskou raketu otevře aplikaci pro telefonování a místo úhybného manévru vpravo se úplně vypne. Čtyřsměrovou kurzorovou klávesou se hry ovládat nedají, protože většinou nedokážou korektně mapovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení je více než dostatečné

O kvalitě klávesnice jsem se zběžně zmiňoval již v recenzi konkurenčního komunikátoru BlackBerry 7290, se kterým je ve srovnání minimálně o třídu horší. Oproti staršímu Treu 600 se příliš nezměnila, pouze zdvih jednotlivých kláves je o malý kousek vyšší. Především kvůli úzkému tělu komunikátoru jsou jednotlivé klávesy poměrně malé, jednotlivé rozestupy mezi nimi jsou opravdu minimální. Samotné klávesy jsou vyrobeny z tvrdého plastu, po kterém bříško prstu velmi snadno sklouzne. Bylo by možná vhodnější použít pro jejich výrobu tužší pryž.

Klávesnice se na psaní delších textů téměř vůbec nehodí. I dámy s užšími prstíčky mají při psaní kvůli malým rozestupům poměrně vysoké procento překlepů a v mužských rukou to je ještě horší. V rychlosti psaní tak běžný mobil vybavený slovníkem T9 nad Treem 650 zvítězí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Anténa stále vykukuje z obrysu přístroje


V druhé kapitole budeme pokračovat popisem konstrukce, nahlédneme do útrob přístroje a porovnáme kvalitu displeje. Dále prověříme komunikaci s počítačem

Témata článku: Blackberry 7290, Palm Treo 650, T-Mobile MDA Compact, Vyzváněcí režim, Svižný běh, Ostatní text, Leštěný hliník, Memos, Palm Treo, Velký přístroj, Sto, Století, Vypouklé zrcátko, Komunikátor, Desktopové prostředí, Psion Series, Původní design, Zbývající energie, Min, Dialogové okno, Minulé století, Softwarový nástroj, Moderní displej, Černá ovce


Určitě si přečtěte