Recenze laserové klávesnice pro mobily a počítače

Laserová klávesnice je úplně nové zařízení na českém trhu. Jde o malý kvádr, který klávesnici promítá červeným světlem na plochu stolu. Stisknete „nakreslené tlačítko“ a na mobilu nebo PDA se objeví zvolený znak. Jak je to možné? Přečtěte si recenzi tohoto unikátního produktu.
Kapitoly článku
Není to tak dlouho, co se majitelé chytrých telefonů nebo kapesních počítačů rozplývali nad možností připojit ke svým přístrojům přídavnou klávesnici. Nejprve to bylo přes běžný systémový konektor, posléze infračervený port do vzdálenosti několika desítek centimetrů, poté přes Bluetooth do vzdálenosti několika metrů. Nyní přichází další generace klávesnic pro kapesní zařízení. Nesoutěží ve vzdálenosti, na kterou dosáhne její připojení, přináší však technologii jako ze science fiction: je totiž zcela virtuální, takže v podstatě píšete ve vzduchu.

Nakreslená klávesnice

Přístroj i-Tech Bluetooth Virtual Keyboard byste určitě nezařadili do kategorie klávesnic. Černý kvádr s lesklou plochou v přední části budete mít pravděpodobně problém zařadit do jakékoli kategorie, ovšem jen do doby, než na ní stisknete jediné viditelné tlačítko. V tom okamžiku se totiž na stole, ve vzdálenosti necelých osmi centimetrů od klávesnice, objeví virtuální klávesnice. O její projekci se starají laserové paprsky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nelžu, tohle je opravdu klávesnice

Virtuální klávesnici mohou požívat snad všechna elektronická zařízení, která jsou vybavena rozhraním Bluetooth. Právě tato technologie totiž slouží jako spojka s klávesnicí. Výrobce zatím dodává ovladače pro vybrané kapesní přístroje vybavené operačním systémem Palm, Pocket PC, Symbian, ale nechybí ani ovladače pro běžné stolní počítače vybavené operačním systémem Windows. K běžnému počítači virtuální klávesnici zřejmě nebudete chtít připojovat, protože klasická klávesnice je přece jen pohodlnější a spolehlivější, ale u jakýchkoli kapesních počítačů, tabletů nebo smartphonů má šanci se stát užitečnou pomůckou.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle to pak vypadá po rozsvícení

Za všechno mohou dva lasery

Jak vlastně systém funguje? Pokud vše maximálně zjednodušíme, představte si dva laserové paprsky skryté v útrobách přístroje. Jeden – červený – vychází z průhledného červeného okénka v přední části přístroje a promítá na volnou plochu obraz virtuální klávesnice. Druhý, neviditelný paprsek, vychází z lesklé plochy čelní strany, působí jako senzor a zaznamenává informace o klávesách, kterých jste se dotknuli. Laser je spolehlivá technologie, proto jsou oba paprsky velice přesné.

Oba paprsky pracují ve standardu IEC 60825-1 (A2) (v Americe 21 CFR 1040.10), klávesnice spadá tedy do kategorie označované jako Class 1 Laser Product. Tomu rozumějte tak, že záření obou paprsků je zdravotně nezávadné. Projekční laserový paprsek by se ale neměl dostat do přímého kontaktu s očima.

Klepněte pro větší obrázek

Kouzelná skříňka

Na těle přístroje nenajdete téměř žádné prvky, které by nějak výrazně oživovaly vzhled černého přístroje. Ve spodní části po obou bocích jsou umístěny dvě nenápadné gumové krytky stejné barvy jako přístroj samotný. Pod jednou je ukryt konektor pro připojení nabíječky, pod druhou výrobce umístil resetovací tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jediným odlišným prvkem monotónního povrchu je pruh stříbrného plastu, který vede v horní části a zasahuje částečně také do pravého boku. V jeho horní části je umístěna stavová LED dioda, na boku plast volně přechází ve funkční tlačítko. Ve spodní části klávesnice je dotykové čidlo. To má za úkol detekovat, že projekční část stojí na pevném podkladě. Pokud se přístroj převrátí nebo jej zvednete, automaticky se vypne projekce klávesnice i celý přístroj.

Virtuální projekce klávesnice je sice velmi efektní, ale zároveň je také poměrně náročná na prostředí, ve kterém se ji rozhodnete používat. Ke své stoprocentní funkčnosti potřebuje rovný povrch bez jakýchkoli překážek, ideální je samozřejmě deska stolu. Klávesnici lze však použít třeba i na zemi, koberci, dlaždicích – zkrátka na většině rovných povrchů.

Vzhledem k tomu, že o projekci se starají laserové paprsky, pracuje se s klávesnicí nejlépe v tmavším prostředí. Na přímém slunečním světle se už její rysy trochu ztrácejí a přístroj pak nemusí spolehlivě fungovat. Limitující může být i doba výdrže na jedno nabití, která je při plném pracovním zatížení okolo dvou hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na světle jsou obrysy tlačítek málo zřetelné • v šeru je to mnohem lepší


V další kapitole najdete praktické zkušenosti s laserovou klávesnicí

Témata článku: Příslušenství, Klávesnice, Počítače, Motorola MPx220, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 6680, Palm Treo 650, Sony Ericsson P800, T-Mobile MDA Compact, Jednoduchý krok, Skříňka, Las, Laser, Mobil, Počítač, Stejný kód, Běžný postup, MOBI, Laserový paprsek, Pro +, Stolní počítače na Heureka.cz