Plusy
- Lehčí a pohodlnější do ruky
- USB-C konektor s DisplayPortem
- Vylepšený teleobjektiv
- Obří výkon, podpora HW raytracingu
- Skvělá výdrž baterie
Minusy
- Akční tlačítko jen pro jednu funkci
- Na externí disk lze nahrávat jen v ProRes
- Pomalejší dobíjení proti konkurenci
- Vyšší cena
Apple iPhone 15 Pro Max je nejlépe vybavený model z portfolia letošních iPhonů. Podobně jako naposled předloni se částečně liší (mimo fyzické velikosti) od svého sourozence, který nemá v názvu „Max“ – konkrétně má větší zoom ve fotoaparátu. Přestože telefon vypadá na první pohled podobně jako loni, změnilo se toho překvapivě hodně, a to včetně drobných, ale přitom na používání zásadních detailů.
Důležitý je dojem z držení v ruce, který se meziročně hodně změnil. Telefon je výrazně lehčí, má zaoblenější hrany a mnohem lépe tak padne do ruky. To platí navzdory větším rozměrům, které si Max uchovává, ale rozhodně ho nelze označit jako přerostlý. Navíc na pískovaném povrchu titanu tolik nezůstávají otisky prstů jako loni na oceli, ačkoli i zde občas budete muset sáhnout po hadříku. Vše na sebe krásně lícuje a titan bezchybně navazuje na matné sklo zad, které už známe z minulosti.
Na přední straně se nám líbí ztenčení rámečků kolem displeje, samotný panel však Apple letos nevylepšoval. To však ale neznamená, že stále nepatří ke špičce. Jeho barvy i vysoký jas si zamilujete. Stejně tak Dynamic Island, je to sice drobnost, ale hodně stylová. Zvykat si letos budete muset na nové akční tlačítko, které nahrazuje fyzický přepínač tichého režimu. Škoda, že zatím může mít přiřazenu zatím pouze jedinou funkci a nerozlišuje krátký a dlouhý stisk.
Největší skok letos telefon udělal v grafickém výkonu – dovolí rozjet na telefonu portované hry z konzolí a poprvé funguje i hardwarově akcelerovaný raytracing, což napovídá cestu iPhonů do budoucna. Výdrž se prakticky nezměnila, způsob nabíjení ano. Poprvé tu totiž máme USB-C konektor, který s sebou přináší jen samé výhody – od většího množství příslušenství až po podporu DisplayPortu či možnosti reverzního dobíjení. I když byl Lightning dobrý konektor a svá léta si odsloužil, po přechodu na USB-C „po něm ani pes neštěkne“.
Dokonce skrze USB-C můžete připojit externí disk pro nahrávání videí v ProRes formátu. I to má ale určitá úskalí, která se dočtete v recenzi na dalších listech. Fotoaparát prodělal změny, jako je zdvojnásobení rozlišení výstupních snímků nebo možnost volby více různých ohnisek. Premiéru si zde odbyl také teleobjektiv s 5× optickým zoomem, což se bude hodit nejen pro focení portrétů. Celkově nás foťák potěšil mnohem lepšími detaily zejména v nočních snímcích. Znát je i lepší kvalita, pokud přepnete do plného 48Mpx rozlišení.
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 77 × 8,3 mm, 221 g displej: 6,7", kapacitní LTPO OLED, 1 290 × 2 796, 460 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 422 mAh procesor: Apple A17 Pro (6× A17 Performance, 4 GHz, 3nm) operační systém: Apple iOS 17 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 31 490 Kč |
Telefon startuje na cenovce 36 000 Kč v základní variantě se 256 GB paměti. Samozřejmě je i možný příplatek za 512 a 1TB verzi. Rozdíl 6000 Kč proti menšímu modelu iPhonu 15 Pro tak není úplně malý, ale je zde pár zajímavých argumentů jako nový teleobjektiv, kterým si příplatek mnozí obhájí.
V pokračování pro předplatitele také najdete
Co pro iPhone znamená USB-C konektor?
Jak si Apple poradil s nahráváním na externí úložiště?
Dojmy z focení různými ohnisky i teleobjektivem.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně