Plusy
- Obrovský výkon
- 5G konektivita
- Kompaktní rozměry
- Ukázková softwarová podpora
- Poměr cena/výkon
Minusy
- Zastaralý design s širokými rámečky
- Malý displej (s 60Hz frekvencí)
- Jednodenní výdrž
- Kvalita fotek za horšího světla
- Chybějící adaptér v balení
Apple na jaře 2022 představil v pořadí již 3. generaci iPhonu SE. Kdo pamatuje, na úplně první generaci ví, že zkratka SE znamenala „Special Edition”, což ale evidentně nový model tak nějak zapomněl. Je totiž až na změnu výbavy úplně totožný jako předchůdce a design už si nese naprosto totožný od iPhonu 8. Bude tentokrát skvělý poměr ceny a výbavy stačit?
Apple iPhone SE (2022) za cenu 12 490 Kč přináší špičkovou výbavu z iPhonu 13, podporu 5G a roky osvědčený design, který potěší milovníky starších modelů. Spokojit se ale musíte s jednodenní výdrží baterie, malým displejem a vším co trápilo i starší telefony od Applu. Celkově jde ale o ideální iPhone pro nenáročné uživatele nebo například pro děti.
|
| rozměry a hmotnost: 138 × 67 × 7,3 mm, 144 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 750 × 1 334, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 2 018 mAh procesor: Apple A15 Bionic (4-core GPU) (6× Avalanche, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 15 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 8 790 Kč |
Celou recenzi Apple iPhone SE (2022) si přečtěte na následujících listech.
Za zápůjčku smartphonu Apple iPhone SE (2022) děkujeme obchodu iWant.
Design
Návrat do minulosti. Vzhled je jednoznačně tou nejkontroverznější stránkou nového Apple iPhonu SE (2022). Je totiž naprosto totožný jako u předchůdce a dokonce i jako u 5 let starého iPhonu 8. Telefon je tedy sice příjemně maličký, ale při pohledu na obří rámečky kolem displeje máte pocit, jako kdybyste se vrátili v čase.
Apple iPhone SE (3. generace) se vzhledově od svého předchůdce nijak nezměnil. Hlavní výhodou designu jsou kompaktní rozměry.
Telefon je ale jinak pěkně lehký, kompaktní, vejde se do kapsy a naprosto pohodlně jej můžete ovládat jednou rukou. To vše z něj dělá například ideální mobil pro děti. Odepřít Applu nemůžeme ani jinak kvalitní dílenské zpracování. Telefon má pevnou hliníkovou konstrukci, takže se nic neohýbá ani nevrže. Navíc se telefon může chlubit odolností vůči vodě a prachu v rámci certifikace IP67.
Rozměry ale rozhodně nijak neomlouvají velikost rámečků kolem displeje.
Zadní strana telefonu je sice skleněná, ovšem také něco vydrží. Apple se zde chlubí využitím toho nejpevnějšího skla, co se používá ve smartphonech. Jeho skutečnou odolnost jsme ověřit nemohli, na druhou stranu ale máme zkušenosti s tím, jak moc na něm zůstávají otisky prstů. Na zádech také najdete malý výstupek fotoaparátu, mikrofon a blesk.
Na bocích telefonu nechybí tradiční přepínač tichého režimu
Na čelní straně využil Apple zmíněné rámečky kolem displeje pro umístění čtečky otisků prstů Touch ID, selfie kamerky, nutných senzorů a také sluchátka, které zároveň slouží jako sekundární reproduktor. Na pravém boku telefonu musím opět pochválit skvěle umístěné zapínací tlačítko. Pod ním se pak nachází slot pro nano SIM kartu.
V balení iPhonu ani tentokrát nenajdete napájecí adaptér.
Levý bok telefonu je vyhrazen pro tlačítka regulace hlasitosti a také pro Apple typický přepínač tichého a hlasitého režimu. Na spodní straně nechybí mikrofon, hlavní repráček a samozřejmě Lightning port pro připojení nabíječky či sluchátek. Horní strana zůstala prázdná.
Displej
Malý, pomalý a s rámečky okolo. Displej iPhonu SE je tak trochu prehistorie. Stále využívá malý 4,7“ IPS panel s rozlišením 1 334 × 750 pixelů. Přesto je vzhledem k menší úhlopříčce obraz dostatečně jemný. Obnovovací frekvence však zůstala na 60 Hz, což dnes bez problému předčí i o polovinu levnější telefony jiných značek. Nehledě na obrovské rámečky kolem displeje.
Malý 4,7" displej je na dnešní poměry působí trochu úsměvně, nemluvě o výrazných rámečcích okolo něj
Pochválit musím věrné barevné podání, jelikož splňuje gamut DCI-P3. Podporována je i funkce True Tone, který přizpůsobí barvy dle okolí. Co se jasu týče, hodnoty minimálního jasu jsou spíše lepší průměr, ale maximální jas až kolem 600 nitů zajistí pohodlnou čitelnost na přímém slunci.
Nastavení displeje
Telefon nepostrádá ani funkce jako filtr modrého světla nebo tmavý režim, jehož přepínání lze zautomatizovat dle západu a východu slunce. Displej nabízí také Haptic Touch, tedy akce, které se aktivují dlouhým přidržením.
Hardware
Extrémní výkon, který nevyužijete. Po stránce hardwaru je iPhone SE (3. generace) prvotřídně vybavený. Pohání jej totiž špičkový procesor Apple A15 Bionic, který můžete znát z iPhonů 13 a 13 Pro. Rozdílem je jen nižší porce 4 GB operační paměti, což ale i tak znamená třetinový nárůst proti předchozímu SEčku. Vše je bleskově rychlé, telefon si v mžiku poradí i s těmi nejnáročnějšími hrami i úkoly. Pro data je pak připraveno úložiště o velikosti 64, 128 nebo 256 GB.
Výkon – Antutu 9.0.9
- Celkové skóre: 714 624 bodů
- CPU: 200 684 bodů
- GPU: 290 619 bodů
- MEM: 95 596 bodů
- UX: 127 725 bodů
Vzhledem k rozdílné metodice měření nejsou výsledky srovnatelné s výsledky na platformě Android, ale pouze mezi jinými telefony s iOS.
Celkově ale po stránce výbavy budete mít z telefonu trochu divný pocit. Je to, jako kdybyste vzali výkonný motor z luxusního sporťáku a dali jej do starého Trabantu. Síly má na trhání rekordů, ale tělo mu je nedovolí plně využít.
Hlavním přínosem nového čipu je u „SEčka” 5G konektivita, které lze využít u nano SIM či integrované eSIM. Nechybí ani podpora Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 či NFC pro bezkontaktní platby. Za zmínku ale stojí to, že telefon neumí UWB, což znemožňuje přesnou detekci v prostoru, kterou jindy můžete využít například spolu s AirTagem.
Pozitivem je u nového iPhonu posílená baterie s kapacitou 2018 mAh. Výrazně vyšší kapacitu však v kombinaci s 5G konektivitou reálně nepoznáte. Apple oficiálně mluví o 1 hodinu delší výdrži proti předchůdci, což ale v praxi stejně znamená, že bude nabíjet telefon každý den. Telefon se pak dobíjí skrze tradiční Lightning konektor, jen pozor na to, že adaptér vám výrobce nepřibalí. Apple slibuje podporu až 20W dobíjení, které iPhone dobije za půl hodiny na 50 %. Díky podpoře Qi lze telefon dobíjet také bezdrátově.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 7 hodin 2 minuty
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 8 hodin a 48 minut
Vzhledem k velikosti telefonu iPhone SE překvapí povedenými stereo repráčky s vysokou hlasitostí a poměrně čistými zvukem. Telefon má poměrně čisté středy, solidní výšky, jen basy občas trochu chybí. Celkově ale zvuk obstojí jak při poslechu hudby, sledování videí i gamingu. Dokoupit k telefonu vždy můžete i sluchátka, a to jak bezdrátová či drátová s lightningem.
Software
To co od Applu očekáváte. Po stránce softwaru vás nebude čekat žádné překvapení. Systém iOS 15 je stejný jako na jiných iPhonech, jen s přizpůsobením pro menší displej a Touch ID. Ovládací centrum se tak narozdíl od iPhonů s Face ID vysouvá ze spodní strany.
Předinstalované aplikace
Nabídka aplikací je zde rovně totožná jako u jiných modelů a nutno dodat, že za poslední roky se velmi rozrostla. Uživatel zde tak už od vybalení z krabičky najde potřebné nástroj pro běžnou práci, včetně multimediálních aplikací Apple Music, Apple TV či kancelářského balíku aplikací od Applu. Trochu zbytečné mi však na malém telefonu přijde předinstalované iMovie pro editaci videa. Cokoliv se vám ale nebude hodit můžete naštěstí v klidu odinstalovat.
Předinstalované aplikace
K vyzdvihnutí na iOS 15 stojí také povedené widgety ve sjednoceném designu, který dnes využívá spousta aplikací. Nechybí ani režimy soustředění, které vám dovolí lépe oddělit pracovní a osobní život, nebo zablokovat otravné aplikace či lidi, když chcete mít klid. Díky SharePlay pak na iPhonu můžete s přáteli společně synchronizovaně sledovat filmy či poslouchat hudbu.
Apple v iOS 15 zřejmě s takto malým displejem už nepočítal. Podobných oken, které se nevešly na displej jsem během testování viděl až dost.
U nového „SEčka” mě zarazila softwarová chyba, kdy některá vyskakovací okna nebyla již přizpůsobena na takto malou obrazovku displeje a zobrazila se jen z půlky. Bohužel jsem na to narazil poměrně častokrát. Sám přitom vlastním iPhone 13 Pro a u něj jsem se s podobnou chybou nikdy nesetkal. Apple tak zřejmě při vývoji tak nějak zapomněl na malou úhlopříčku nového iPhonu, je ale pravděpodobné, že chybu Apple časem opraví v některé z aktualizací.
Fotoaparát
Jedna čočka pro denní parádu. Apple iPhone SE (2022) opět nabízí pouze jeden fotoaparát, a to s rozlišením 12 Mpx a clonou f/1.8. Pravděpodobně tedy jde o stejný foťák jako u předchůdce, jen s novými softwarovými vylepšeními. Podporováno je totiž nejnovější Smart HDR 4 pro lepší fotky nejen v protisvětle a přibyly také fotografické styly, které stejně jako u iPhonu 13 dovolí ještě před vyfocením změnit teplotu barvy fotek. Pro lepší detaily získal telefon díky čipu A15 Bionic také Deep Fusion.
Specifikace fotoaparátu
- Hlavní objektiv: 12 Mpx, clona f/1.8, ohnisko 26 mm, optická stabilizace
- Funkce: Deep Fusion, barevné filtry, Smart HDR 4, 4K video (až 60 fps)
V praxi si fotoaparát telefonu vede opravdu skvěle ve dne. V našem fotografické srovnání s iPhonem 13 Pro jste mohli i vidět, že ve dne se mu kvalitou skoro vyrovná. Fotky jsou ostré, živé, mají skvělé detaily a telefon umí dobře pracovat s protisvětlem i scénami s velkým dynamickým rozsahem.
Ukázkové denní snímky
Na lámání chleba ale dojde s ubývajícím světlem, kde už se projeví menší snímač. Na fotkách tedy začne výrazně přibývat barevný šum, ztrácí se detaily a stačit přestanou i zmíněné softwarové vychytávky. Výhodou je sice optická stabilizace obrazu, ovšem i tak večer zažijete situaci, kdy telefon vyfotí rozmazaný snímek kvůli zvolené delší expozici. Velká škoda je také absence nočního režimu.
Ukázkové noční snímky
Pro selfiečka poslouží rovněž stará, známá 7Mpx kamerka, kterou Apple u čelních fotoaparátů používá už nějaký ten pátek. Nabízí clonu f/2.2 a dokáže poměrně zachytit poměrně ostré a detailní snímky. Jen je velmi citlivá na protisvětlo, takže se dočkáte poměrně častých přepalů.
Ukázkové selfie
Pochválit ovšem musím video. I zde platí, že velmi záleží na světelných podmínkách, ovšem za dobrého světla vše funguje na jedničku. Video je kvalitní, detailní a hlavně plynulé díky povedené optické stabilizaci. Obraz se netřese a natáčet můžete klidně i ve 4K při 60 fps.
Ukázkové video (4k, 30 fps):
Závěr
Zatímco ještě před dvěma lety jsme příchod iPhonu SE chválili, jako zajímavou levnější alternativu, od té doby se doba a trh smartphonů posunul. Nový iPhone SE (2022) stojí opět skvělých 12 490 Kč za které přináší bezkonkurenční výkon, 5G konektivitu a celkově jde aktuálně o nejlevnější nový telefon od Applu, což bude silný argument pro mnoho lidí.
Nutné ale dodat, že telefon už na pohled působí proti většině dnešním telefonům velmi zastarale, což ale pro fanoušky starého designu trápit nebude. Výhodou však pro mnohé budou velmi kompaktní rozměry. Telefon tak jednoznačně cílí na nenáročné uživatele a určitě půjde o vhodný telefon například pro děti.
|
| rozměry a hmotnost: 138 × 67 × 7,3 mm, 144 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 750 × 1 334, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 2 018 mAh procesor: Apple A15 Bionic (4-core GPU) (6× Avalanche, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 15 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 8 790 Kč |
Když se podívám na jiné telefony na trhu, začal bych u samotného Applu. Ti kteří chtějí cenově dostupnější kompaktní iPhone s 5G, skvělou volbou bude například Apple iPhone 12 mini, který nabídne větší displej v menším těle. Ze světa Androidu pak bude zajímavou volbou Vivo V23 5G s originálním designem a dostatečným výkonem. Sáhnout můžete také po výrazně levnějším Samsung Galaxy A53 5G s povedeným fotoaparátem. Pro ty, co chtějí špičkovou výbavu za skvělou cenu pak bude alternativou Xiaomi 11T.
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 77 × 8,8 mm, 203 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 1200 (8× Cortex-A78, 3 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 157 × 72 × 7,6 mm, 181 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Mediatek Dimensity 920 (8× Cortex-A78, 3 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,1 mm, 189 g displej: 6,5", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 1280 (8× Cortex-A78, 2 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 7 490 Kč |
Verdikt: Apple iPhone SE (2022) je cenově nejdostupnější iPhone se starým designem, ovšem nekompromisní výbavou a 5G konektivitou.
Plusy:
- Obrovský výkon
- 5G konektivita
- Nejlevnější nový iPhone
- Kompaktní rozměry
- Ukázková softwarová podpora
- Skvělá kvalita videa
Minusy:
- Zastaralý design s širokými rámečky
- Malý displej
- Jednodenní výdrž
- Kvalita fotek za horšího světla
- Chybějící adaptér v balení
Za zápůjčku smartphonu Apple iPhone SE (2022) děkujeme obchodu iWant.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium