K modelu Pro v balení dostanete zdarma i větráček Aero Active Cooler 5.

K modelu Pro v balení dostanete zdarma i větráček Aero Active Cooler 5.

Asus ROG Phone 5S

Asus ROG Phone 5S

Asus ROG Phone 5S Pro

Asus ROG Phone 5S Pro

68
Fotogalerie

Recenze mobilu Asus ROG Phone 5s Pro. Hráčům to nejlepší a nejvýkonnější

  • Ideální volba pro nejnáročnější hráče mobilních her
  • Výkonu má na rozdávání a herní triggery si při hraní zamilujete
  • Škoda vysoké ceny, která je zde hlavně kvůli druhému displeji
Plusy
Triggery pro pohodlné hraní
Skvělý displej
Extrémní porce výkonu
Větráček i kryt v balení
Silná baterie
Minusy
Nemá bezdrátové dobíjení
Není voděodolný
Průměrný fotoaparát
Vysoká cena
8  /10

Přestože herní řada ROG Phone 5 přišla na trh poměrně nedávno, jen po pár měsících Asus přispěchal s vylepšenou řadou 5S. Ta v případě modelu 5S Pro vylepšuje hlavně sekundární displej na zádech, který je konečně barevný, což nabízí větší možnosti přizpůsobení. Samozřejmostí je pak ještě větší výkon, který potěší nejen všechny hráče.

Asus ROG Phone 5s Pro za cenu 32 000 Kč přináší extrémní výbavu, kterou ocení nejen všichni hráči. Telefon vylepšil displej, výkon ale stále zachovává vynikající herní ovládání díky senzorickým tlačítkům na boku. Těšit se můžete i na fantastický zvuk, dlouhou výdrž baterie a samozřejmě systém přizpůsobený pro nejlepší herní zážitek.

rozměry a hmotnost: 173 × 77 × 9,9 mm, 238 g
displej: 6,8", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 448, 393 PPI
sítě: 2G, 4G, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS
paměť: 512 GB, RAM: 18 GB, baterie: 6 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 888 Plus (8× Cortex-X1, 3,0 GHz, 5nm)
operační systém: Google Android 11
fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
69 %
vybavenost
cena: není v prodeji

Celou recenzi Asus ROG Phone 5s Pro si přečtěte na následujících listech.

Pokračování 2 / 8

Design

Jako pětka a přesto originální. Asus ROG Phone 5S Pro je další z tradičních herních telefonů, což už samo o sobě říká, co stran designu můžeme čekat. Tentokrát jde ale o „eskovou” verzi, která je jen drobnou evolucí, takže se vzhled telefonu proti pětce prakticky nezměnil. Nabízí stejné rozměry, i váhu a uživatelé se stále mohou těšit na futuristický design s ostrými tvary na zádech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Telefon nabízí na první pohled stejný design jako předchůdce

Telefon je kvůli praktickým důvodům, které si řekneme později poměrně velký a tlustý, takže jej v ruce i kapse pocítíte. Má ale kvalitní materiály v čele s hliníkovým rámem a skleněnými zády, navíc s precizním zpracováním.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Záda mají ostré tvary a hlavně druhý displej, který je tentokrát barevný.

Čelní strana je konvenční s velkým displeje s integrovanou čtečků otisků prstů a tenkými okraji při spodní a horní straně, pro pohodlný úchyt nejen při hraní. Do horního rámečku navíc výrobce vměstnal senzory, selfie kamerku i notifikační diodu. Mnohem zajímavější jsou ale záda s lehce vystouplým trojitým fotoaparátem, LED bleskem a také zde nechybí povedené technologické ornamenty a hlavně druhý displej.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Chybět nemůže ani hranatý modelu fotoaparátu

Pravý bok nabídne zapínací tlačítko, které je červené, takže jej rozpoznáte na první dobrou. Nad ním je pak pohodlně umístěná regulace hlasitosti. Po krajích pravého boku samozřejmě nechybí ani nenápadná senzorická tlačítka AirTriggers pro ovládání her. Příjemné je, že mají haptickou odezvu, takže víte, když jste je stiskli.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Telefon je poměrně tlustý díky silné baterii. Na bocích ale najdete senzor AirTriggers a výrazný červený šuplíček pro slot na nanoSIM karty.

Spodní strana nabízí USB-C konektor, malý mikrofonek a překvapivě i 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Na té horní však zůstalo prakticky prázdno až na nenápadný otvor mikrofonku. Levý bok nabízí výrazný rudý šuplíček pro dvojici nano SIM karet, ovšem pod nenápadnou černou krytkou skrývá ještě druhý USB-C konektor a PINy pro připojení aktivního větráčku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Součástí balení telefonu je kromě rychlé nabíječky a telefonu také kryt a aktivní větráček.

Větráček Active Cooler 5 je dokonce součástí balení, takže jej hráči mohou využít při dlouhém hraní pro zchlazení telefonu. Je opatřen i svítím logem Aura, takže okolí o zářící barvičky rozhodně nepřijde. V balení je k telefonu dodáván také základní ochranný kryt, což se určitě hodí.

Pokračování 3 / 8

Displej

Druhý displej do páru. Asus ROG Phone 5S Pro opět sází na stejný 6,78“ AMOLED displej s Full HD+ rozlišením. Obraz je navíc opět skvěle plynulý díky obnovovací frekvenci 144 Hz. Co se však vylepšilo proti pětkové řadě je vzorkovací frekvence, která má nově 360 Hz, což ocení právě hráči.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení displeje

Pochválit opět musím vynikající barevné podání a špičkový rozsah jasu. Ten minimální je pohodlný pro noční používání. Maximální si vychutnáte při používání na slunci, ale i u HDR obsahu. Samozřejmostí jsou vynikající pozorovací úhly.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení druhého displeje

Tím nejzajímavějším je ale tentokrát druhý displej na zádech. Jde o panel typu PM-OLED a jeho hlavní výhodou proti variantě u ROG Phonu 5 jsou barvy. Přednastavené animace a barevná grafika na něm tak vypadá velmi efektně. Není problém si skrze aplikaci nahrát i vlastní texty či grafiku, která se vám na displeji na zádech zobrazí.

Pokračování 4 / 8

Hardware

Žádné kompromisy. Už řada ROG Phone 5 byla špičkou po stránce výkonu, model 5S Pro však zachází ještě dál. Přináší totiž přetaktovaný procesor Qualcomm Snapdragon 888 Plus s frekvencí 3 GHz u hlavního jádra a také velkou porci 18 GB RAM. Výkon však nezávisí jen surovém výkonu, který krátkodobě vyvine, ale hlavně na tom, jak dlouho jej dokáže udržet. K tomu má pomoci například přicvaknout přibalený větráček, který má telefon chladit.

Výkon – Antutu 9.2.2

  • Celkové skóre: 849 378 bodů
    • CPU: 212 874 bodů
    • GPU: 324 746 bodů
    • MEM: 153 601 bodů
    • UX: 158 157 bodů

Hodit se bude také 512GB vnitřní úložiště typu UFS 3.1, které překvapí vysokými přenosovými rychlostmi. V testech sekvenčního čtení jsme se dostali téměř až na rychlost 1,8 GB/s, u zápisu pak na stále skvělých 800 MB/s.

Z konektivity telefon nabídne podporu 5G sítí na obou slotech a překvapí i podpora nejnovějšího standardu Wi-Fi 6E, který kromě tradičních pásem 2,4 a 5 GHz operuje v pásmu i 6 GHz. Nezapomnělo se ani na Bluetooth 5.2. Velkým překvapením je však přítomný 3,5mm jack, který se navrátil po tom, co jej výrobce u předchozího modelu odstranil. Z drátové konektivity nechybí ani USB-C konektor, které jsou zde rovnou dva.

Rychlost úložiště – AndroBench:

  • Sekvenční čtení: 1 789,98 MB/s
  • Sekvenční zápis: 780,8 MB/s
  • Náhodné čtení: 293,82 MB/s (75 220,39 IOPS)
  • Náhodný zápis: 283,5 MB/s (72 578,12 IOPS)

Za zmínku zde stojí i velké množství senzorů. Samozřejmostí je rychlá čtečka otisků prstů v displeji, ale mnohem více uživatelé ocení rozšířené ultrazvukové senzory AirTriggers. Ty jsou samozřejmě na pravém boku telefonu aby byly snadno přístupné při hraní v landscape režimu. Výhodou je, že každý senzor je rozdělený na poloviny, takže je lze namapovat až na 4 funkce. Dvojice dalších triggerů přibyla na zádech telefonu, ty se ale místo stisku tentokrát aktivují swajpováním na levou či pravou stranu (případně obě pokud tak nastavíte).

Doménou ROG Phonu je opět silná baterie. Ta má kapacitu 6 000 mAh a bez problému vystačí na dva náročnější dny. Pokud snížíte obnovovací frekvenci na 60Hz, případně jej budete nenáročně používat v automatickém režimu, počítejte klidně i s třídenní výdrží. Baterie je navíc tentokrát rozdělená na dva akumulátory, každý s kapacitou 3 000 mAh, přičemž každý lze nabíjet paralelně, čímž lze dosáhnout nabíjecího výkonu až 65W. Bohužel jsme jej nemohli změřit, jelikož testerské balení mělo originální taiwanskou koncovku.

Výdrž (při autom. frekvenci displeje):

  • Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 21 hodin 5 minut
  • Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas):​ 18 hodin a 49 minut

Co si ale opravdu zamilujete jsou stereo reproduktory s certifikací Dirac HD Sound. Ty se oba nachází na čelní straně a jsou zamířené přímo na uživatele. Z klidným svědomím mohu říci, že jde o nejlépe hrající reproduktory v jakémkoliv smartphonu, co mi přišel do ruky, včetně všech předchozích ROG Phonů. Telefon má živý, dynamický zvuk s pestrými středy i výškami a překvapivě i výraznou basovou složkou. Skvěle se přitom hodí jak pro hraní her, či sledování filmů, ale skvěle si na něm vychutnáte i hudbu. 

Repráčky mají navíc opravdu vysoký výkon, takže dokáží ozvučit i středně velkou místnost a při hraní se běžně setkáte s udivenými výrazy ostatních lidí, zda ten zvuk co slyší opravdu vychází z telefonu. Kromě repráčků má telefon i kvalitní audio výstup skrze 3,5mm jack, který podporuje High-Res audio s kmitočtem až 384 kHz (32 bitů) a chlubit se může i vysoce kvalitním DAC převodníkem 9280AC Pro od firmy Ess.

Pokračování 5 / 8

Software

Přizpůsobeno hráčům. Operačním systémem telefonu je samozřejmě Android 11 s vždy velmi aktuálními bezpečnostními aktualizacemi. Se softwarem zde máte trošku nevídaně dvě možnosti. Buď zvolíte lehké prostředí velmi srovnatelné s čistým Androidem 11 nebo můžete využít defaultní prostředí ROG UI. V tom se hráči mohou doslova vyřádit jeho možnostmi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí operačního systému

Systém je v tomto případě naprosto prošpikovaný herními funkcemi a aplikacemi, ale grafickými detaily, včetně tapet s tématikou ROG a sadou ikon, které obě v případě aktivace herního režimu X začnou rudě zářit. Herní centrum samozřejmě nabízí změnu preference her, taktování procesoru, můžete v ní nastavit efekty zadního displeje, mapovat herní triggery ke konkrétním hrám a nebo i nastavit rychlost otáček přídavného větráčku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozšíření pro ovládání her.

Nechybí ani spousta herního nastavení, ale i skrytých drobností, které začnete objevovat až časem. Herní vychytávky systému začínají dokonce už u samotného unboxingu telefonu, kdy v prostředí najdete skrytý příběh v AR, který se aktivuje namířením telefonu na vnitřek krabice balení.

Pokračování 6 / 8

Fotoaparát

Bez kapky inovace. Asus ROG Phone 5s Pro nabízí opět trojnásobný fotoaparát s rozlišením 64 Mpx u hlavní kamerky, 13Mpx u ultraširokého objektivu a 5Mpx makro kamerku. Tato sestavička už začíná být trochu okoukaná, jelikož jsme ji mohli vidět u ROG Phonu 5, a dokonce i u staršího ROG Phonu 3. Jakožto u herního telefonu jsou zde však priority jinde, a tak se fotoaparát drží toho, co se v minulosti osvědčilo, což vzhledem k ceně může trochu zamrzet.

Přesto, ale nelze popřít fakt, že kvalita hlavního objektivu je stále velmi dobrá. Snímky jsou za dobrého světla skvěle ostré, mají spoustu detailů a dobře si optika a automatické HDR poradí i s protisvětlem. Zvyknout si však budete muset na hodně mdlé podání s poměrně nevýraznými barvami, ale to není nic, co by nespravilo pár barevných filtrů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie

V noci však rychle zjistíte, že kamerka má své limity a nedokáže zachytit dostatek světla a scéna je většinou hodně zatemněná, navzdory tomu, jak se to alespoň výrobce snaží po softwarové stránce. Pomoci v noci může také noční režim s delší dobou expozice, ale to se projeví nedostatkem detailů a spoustou šumu. 

Ultraširokoúhlý objektiv rovněž dobře fotí za dobrých světelných podmínek, ale ve srovnání s hlavní fotoaparátem je samozřejmě horší kvalita detailů a rozhodně se nehodní na noční snímky, což rychle poznáte na kvalitě. Líbí se mi však, že si výrobce dal tu práci a sladil barevné podání obou fotoaparátů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu

Třetím objektivem je 5 Mpx kamerka jejíž aktivaci si musíte vynutit v tak trochu skrytém makro režimu, který najdete v sekci Další. Navzdory vyššímu rozlišení je ale kvalita snímků i za dobrého slova při nejlepším bídná a na poměry makro objektivů má i velkou vzdálenost na kterou vůbec dokáže objekt zaostřit. Líbit se naopak bude 24Mpx selfie kamerka, rychle ostří, pořizuje ostré snímky a dobře si poradí i s protisvětlem.

Telefon samozřejmě umí natáčet video, a to až v 8K rozlišení při 30 fps. Mnohem více však oceníte možnost natáčet 4K při 60 fps, nebo při nižších 30 fps, kde už nabízí opravdu povedenou elektronickou stabilizaci se kterou je video pěkně plynulé. Líbila se nám také vysoká kvalita detailů, přičemž stejně jako u fotoaparátu platí, že má nevýrazné barevné podání. Výhodou je zde režim Pro videa s manuálním nastavení základních parametrů.

Pokračování 7 / 8

Závěr

Asus ROG Phone 5S Pro je nekompromisní herní telefon, čemuž odpovídá i cena 32 000 Kč. Za tu uživatelé dostanou opravdu ten nejlepší výkon, obrovskou porci operační paměti a mohou mít radost i ze zadního displeje, který si mohou originálně přizpůsobit. Pokud jej ale nepotřebujete a nevyužijete ani přibalený repráček, skvěle vám poslouží i základní verze ROG Phone 5S za 26 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hlavním konkurentem telefonu je Nubia RedMagic 6S Pro, která nabídne stejný výkon i herní triggery. Dokonce má větráček integrovaný přímo v těle, takže jej nemusíte k telefonu připojovat. Navíc se prodává v přepočtu za 18 000 Kč v evropském e-shopu. Po stránce výkonu má ROG Phone konkurenci i v Apple iPhonu 13 Pro Max za srovnatelnou cenu, navíc s konzervativním designem.

rozměry a hmotnost: 173 × 77 × 9,9 mm, 238 g
displej: 6,8", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 448, 393 PPI
sítě: 2G, 4G, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS
paměť: 512 GB, RAM: 18 GB, baterie: 6 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 888 Plus (8× Cortex-X1, 3,0 GHz, 5nm)
operační systém: Google Android 11
fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
69 %
vybavenost
cena: není v prodeji

Hlavní konkurence:

rozměry a hmotnost: 173 × 77 × 9,9 mm, 238 g
displej: 6,8", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 448, 395 PPI
sítě: 2G, 4G, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS
paměť: 512 GB, RAM: 12 GB, baterie: 6 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 888 Plus (8× Cortex-X1, 3,0 GHz, 5nm)
operační systém: Google Android 11
fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
68 %
vybavenost
cena: není v prodeji
rozměry a hmotnost: 170 × 77 × 9,7 mm, 220 g
displej: 6,8", dotykový AMOLED, 1 080 × 2 400, 387 PPI
sítě: 2G, 4G, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5.1, GPS
paměť: 128 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 050 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 2,8 GHz, 5nm)
operační systém: Google Android 11
fotoaparát: 64MPx, video, autofocus, blesk
64 %
vybavenost
cena: není v prodeji
rozměry a hmotnost: 161 × 78 × 7,7 mm, 238 g
displej: 6,7", kapacitní OLED, 1 284 × 2 778, 457 PPI
sítě: 2G, 4G, 5G
konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS
paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 352 mAh
procesor: Apple A15 Bionic (5-core GPU) (6× Avalanche, 3,2 GHz, 5nm)
operační systém: Apple iOS 15
fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
71 %
vybavenost
cena: není v prodeji

Verdikt: Nekompromisní telefon s ještě více nekompromisní cenou, který si ale svým vysokým výkonem a pohodlným, praktickým ovládáním her získá všechny náruživé hráče.

Plusy:

  • Dotykové triggery pro pohodlné hraní
  • Skvělý displej
  • Extrémní porce výkonu
  • Silná baterie
  • 3,5mm jack
  • Větráček i kryt v balení
  • Rychlé dobíjení

Minusy:

  • Nemá bezdrátové dobíjení
  • Není voděodolný
  • Průměrný fotoaparát
  • Vysoká cena

Pokračování 8 / 8

Tiskové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Redakční fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Snímky prostředí:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí operačního systému
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozšíření pro ovládání her.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu

Snímky z fotoaparátu:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Určitě si přečtěte

Články odjinud