Plusy
- Nekompromisní výkon
- 165Hz displej
- Extrémně silná baterie
- Excelentní stereo reproduktory
- Šikovný větráček v balení
Minusy
- Vysoká cena
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Průměrný fotoaparát
- Druhý displej hlavně jen na parádu
Za poslední roky se na trhu smartphonů vyprofilovala speciální skupinka zaměřená na hry. Asus a jeho řada ROG patří mezi ty nejznámější. Na recenzi se k nám dostal Asus ROG Phone 6 Pro, který je špičkou celého herního portfolia, což dává vědět už samotným designem, ale hlavně výbavou. Jak se novinka posunula proti předchůdcům?
Asus ROG Phone 6 Pro je nekompromisním telefonem zaměřeným na hráče, kteří kromě extrémního výkonu ocení i nadstandardně silnou baterii, rychlou konektivitu a skvělý displej. Bonusem navíc je pak sekundární displej na zádech a aktivní větráček v balení. Dokáže přesto všechno obhájit vysokou cenu?
|
| rozměry a hmotnost: 173 × 77 × 10,3 mm, 239 g displej: 6,8", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 448, 395 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 512 GB, RAM: 18 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (8× Cortex-X2, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Asus ROG Phone 6 Pro si přečtěte na následujících listech.
Design
Ještě bláznivější. Herní smartphony od Asusu byly vždy známé svým svérázným futuristickým designem a ROG Phone 6 Pro v tomto duchu navazuje. Telefon už na první pohled působí bytelně což je dáno kovovým rámem, ale i citelnější hmotností 239 gramů. Vůbec poprvé u řady ROG Phone můžeme vidět zvýšenou odolnost, ač jde jen o nižší certifikaci IPX4, kdy telefon odolá stříkající vodě.
Asus ROG Phone 6 Pro je dostupný v líbivé bílé barvě.
Novinkou je u řady Pro bílá barva doplněná o barevné linie na zádech. Větší je tentokrát i modul fotoaparátu, který si ovšem zanechal svůj ostrý tvar. Mimo to také poměrně vystupuje na povrch a při položení na stůl se může bez obalu snadno poškrábat.
Na bocích opět ukrývá senzorická tlačítka AirTriggers. Nechybí ani dvojice USB-C portů nebo 3,5mm jack.
Nový je na zádech také nápis Dare to Play, který má dokonce RGB podsvícení, takže u něj můžete měnit barvy. Na zádech samozřejmě nechybí ani druhý displej, který však už tentokrát není zkosený napříč zádami, ale je vertikálně zarovaný, takže když budete hrát hry, ostatní jej budou vidět pěkně naležato. Co chválím je použití mléčného skla s matným provedením, takže na telefonu nezůstávají otisky prstů.
Sekundární displej tentokrát změnil svou polohu a je umístěný vertikálně.
Čelní strana zůstala stejná s drobnými rámečky kolem displeje. Do něj výrobce umístil selfie kamerku, nutné senzory a také dvojice stereo reproduktů na ve spodní a horní části čelní strany. Zajímavé je to však tradičně na bocích. Zejména na tom pravém, kde najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti a modré zapínací tlačítko, které tak bezpečně odlišíte na první pohled. Na krajích jsou pak nenápadné senzorická tlačítka AirTriggers pro ovládání her.
Součástí balení telefonu je aktivní větráček s podsvícením, který lze použít i jako stojánek.
Spodní strana nabízí USB-C konektor a potěší i 3,5mm sluchátkový konektor. Na levém boku se nachází sekundární USB-C konektor pro připojení chladícího větráčku, který výrobce dodává v balení s telefonem. Výrazný je zde také modrý šuplíček pro nanoSIM kartu. Horní strana si musí vystačit jen s mikrofonkem.
Hardware
Když chcete to nejlepší. Jako u správného herního telefonu nesmí ani zde chybět špičková výbava. Tu zde zajišťuje špičkový procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 s přetaktovaným primárním jádrem na 3,2 GHz. Ten doplní štědrých 18 GB operační paměti a 512GB úložiště pro data. Telefon je tak připraven i pro ty nejnáročnější úkoly včetně hraní her na plné detaily.
Kdo by se bál přehřívání, nemusí mít strach. V balení Asus zdarma přidává větráček, který přicvaknete na tělo telefonu, aby správně odváděl teplo. Větráček má poměrně vysoký výkon a je trochu slyšet, ale to vám při hraní her vadit nebude. Pochválit musím zjednodušený mechanismus připojení, který už sází čistě na USB-C a narozdíl od předchozích verzí se úplně zbavil různých pinů, díky kterým bylo komplikovanější větráček správně nasadit.
Výkon – Antutu 9.4
- Celkové skóre: 1 108 566 bodů
- CPU: 263 784 bodů
- GPU: 464 680 bodů
- MEM: 194 341 bodů
- UX: 185 761 bodů
Kromě toho, že svítí má i herní tlačítka, na která se dají namapovat další funkce z her. Mimo hraní budete rádi i za možnost využití větráčku jako stojánku. Bonusem je i to, že vám zachovávám připojení USB-C na boku, čímž si můžete vybrat, který z dvojice využijete. Kromě toho na telefonu nechybí ani 3,5mm jack na připojení sluchátek. Z té bezdrátové konektivity oceníte především 5G a Wi-Fi 6E.
Výdrž baterie má telefon naprosto famózní, a to díky silnému akumulátoru s kapacitou 6 000 mAh. Díky tomu můžete své oblíbené hry hrát dlouhé hodiny na cestách. Při běžném používání pak počítejte se 2 dny náročnějšího a až 3 dny běžného používání. Hodit se v tomto případě bude i silné 65W dobíjení, se kterým by mělo jít telefon do plného stavu dobít za pouhých 42 minut.
Součástí novinářského balení na recenzi nebyla evropská nabíječka, takže jsme hodnotu bohužel nemohli ověřit. V prodávaném balení však se správným 65W adaptérem můžete počítat. Co vám však pravděpodobně bude chybět stejně jako nám je bezdrátové nabíjení, jehož absence je daní za sekundární displej na zádech.
Výdrž (při autom. frekvenci displeje):
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 21 hodin 37 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 19 hodin a 11 minut
Co se herní výbavy týče, spolehnout se opět můžete na senzorická tlačítka Air Triggers na pravém boku telefonu, které v landscape režimu krásně vylepšují herní zážitek, jelikož si na ně lze namapovat různé funkce z her. Tlačítka lze dokonce systémově rozdělit na dvě poloviny, takže každý z AirTriggerů lze využít na dvě funkce. Podporováno je i swajpování, díky kterému pak snímače můžete využít opravdu na maximum.
V čem už smartphony ROG Phone excelují od své první generace je také zvuk a model 6 Pro není výjimkou. Přichystána je zde dvojice stereo reproduktorů s naprosto excelentním zvukem. Repráčky jsou hodně silné, že mohou skoro konkurovat i tabletům či menším notebookům a mají plný zvuk s čistými středy a výraznými basy, které vás budou bavit jak u hraní, tak při filmů. Výhodou je zde i možnost připojení sluchátek přes 3,5 mm jack.
Software
Vyladěno pro hráče. Předinstalovaným operačním systémem je ROG UI, nadstavba Androidu 12, kterou Asus u svých herních telefonů používá už několik let. Ve svém výchozím stavu je vyvedena v tmavém režimu s oranžovo červenou grafikou a efektními tapetami, které mají dokreslit pocit, že se jedná o výkonný herní stroj. Zařízení ale lze přepnout i do prostředí s grafikou prakticky čistého Androidu, za což výrobce zaslouží pochvalu.
Prostředí ROG UI.
Na to, že jde o herní telefon se vám bude líbit i to, že zde Asus telefon nepřeplácal spoustu zbytečností, ale víceméně vychází z čistého systému, kam přidal některé své aplikace pro nastavení výkonu ve hrách, převod dat či změnu grafiky a vlastní aplikaci fotoaparátu. Jinak se ale víceméně spoléhá na software od Googlu.
Co se naopak bude líbit hráčům je herní lišta X-MODE, kterou je možné zobrazit ve hrách pokaždé swajpnutím levého horního rohu. V ní hráči najdou stavové informace jako je obnovovací frekvence displej využití CPU a GPU, možnost ztišení notifikací a hovorů, případně nastavení již zmíněných AirTriggerů.
Fotoaparát
Priority jsou jinde. Přestože fotoaparát nebývá silnou stránkou herních telefonů, Asus ROG Phone 6 Pro nabízí rovnou tři. Ten hlavní je populární 50Mpx snímač Sony IMX766, který nabízí i vlajkový Zenfone 9 nebo Nothing Phone. Tomuto fotoaparátu sekunduje 13Mpx ultraširokáč a makro kamerka.
Ukázky fotoaparátu
Pořízené snímky kvalitou odpovídají dnešní střední/vyšší třídě. Jsou na první pohled docela ostré, ale po přiblížení lze spatřit méně detailů a teplejší barevné podání. Při focení mi vadilo také delší doba pořízení snímku. Optika je tak poměrně náhlá na pohyblivé objekty, které dokáže rozmáznout i za běžného dne. V noci pak kvalita ještě poklesne a nastoupí šum.
V případě ultraširokoúhlého objektivu své nároky na kvalitu ještě o něco snižte, ač za dobrého světla dokáže pořídit obstojné snímky. Jen trochu zamrzí mírně posunuté barevné podání. Samozřejmostí je zde fixní ostření. Makro kamerka zde má rozlišení 5 Mpx, což je sice více, než kolik často nabízí kokurence, ale nedokáže zaostřit až z tak velké blízkosti jako některé telefony a výsledky stále nepředčí zazoomovaný snímek z hlavní kamerky.
Ukázkové selfie.
V aplikaci je ale třeba pochválit také spoustu fotících režimů včetně efektu malování světlem nebo manuálního režimu, kde si uživatel může nastavit libovolnou hodnotu expozice či ISO. Nechybí zde ani režim selfie. Čelní 12Mpx kamerka pořizuje obstojné snímky, přičemž dokáže osobu tak trochu vytáhnout od pozadí, což působí velmi efektně.
Telefon samozřejmě umí natáčet i video, a to až v 8K rozlišení při 24 FPS. V praxi ale spíše využijete 4K při 30/60 fps nebo i nižší. Pochválit telefon musím za překvapivě velmi povedenou stabilizaci obrazu, který je i při prudším pohybu pěkně plynulý. Obraz je ostrý, s dostatkem detailů. Co však video hodně kazí je barevné podání, které je hodně přesycené a video tak nepůsobí příliš dobře.
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Jak už samotný název telefonu napovídá, Asus ROG Phone 6 Pro je herní mobil pro ty nejnáročnější uživatele, kteří minimálně po stránce výkonu nechtějí dělat žádné kompromisy. Tomu tak odpovídá i cena 34 tisíc korun za kterou se nemusí stydět ani nejpopulárnější vlajkové telefony. Na druhou stranu, pokud si odmyslíte průměrný fotoaparát a chybějící bezdrátové dobíjení, tento telefon s nimi může skvěle soupeřit, navíc v ceně dostanete zdarma větráček, který lze použít i jako stojánek.
Pro mnohé však bude spíše rozumnější volbou některý se základních modelů ROG Phone 6. Pokud se spokojíte „jen” se 12 GB RAM a 256GB úložištěm a nepotřebujete větráček ani druhý displej na zádech, základním modelem ušetříte 8 tisíc korun a to bez dalších kompromisů.
Naprosto jasným konkurentem je herní telefon RedMagic 7S Pro, který má obdobnou výbavu jako Asus, větráček má zabudovaný přímo v těle a stojí 20 tisíc korun. Z „neherních” telefonů se pak přímo nabízí Apple iPhone 13 Pro Max, který má obdobný výkon, výrazně lepší fotoaparát, bezdrátové nabíjení a je i vodotěsný, přitom je levnější. Ještě levnější, výkonnou variantou je pak OnePlus 10 Pro.
|
| rozměry a hmotnost: 173 × 77 × 10,3 mm, 239 g displej: 6,8", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 448, 395 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 512 GB, RAM: 18 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (8× Cortex-X2, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
|
| rozměry a hmotnost: 166 × 77 × 10,0 mm, 235 g displej: 6,8", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 387 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 12 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (8× Cortex-X2, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 161 × 78 × 7,7 mm, 238 g displej: 6,7", kapacitní OLED, 1 284 × 2 778, 457 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 352 mAh procesor: Apple A15 Bionic (5-core GPU) (6× Avalanche, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 15 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 163 × 74 × 8,6 mm, 201 g displej: 6,7", kapacitní LTPO AMOLED, 1 440 × 3 216, 526 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (8× Cortex-X2, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Asus ROG Phone 6 Pro je špičkový smartphone pro všechny náročné hráče, kteří chtějí to nejlepší a nechtějí se při hraní omezovat. V ostatních směrech už ale trochu pokulhává.
Plusy:
- Nekompromisní výkon
- Vynikající 165Hz displej
- Silná baterie
- Excelentní stereo reproduktory
- Šikovný větráček v balení
- Alespoň základní voděodolnost IPx4
Minusy:
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Průměrný fotoaparát
- Druhý displej hlavně jen na parádu
- Vysoká cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium