Plusy
- Povedený displej
- 100W bezdrátové nabíjení
- Ochrana IP68
- Foťák s teleobjektivem
- Vysoký výkon
Minusy
- Průměrná výdrž baterie
- Nepřirozená kresba foťáků
- Občasné problémy s ostřením ve zhoršených a náročných podmínkách
- Zahřívá se a snižuje výkon
Značka Honor byla v česku velmi populární díky dobrému poměru cena/výkon i zajímavým funkcím. Kvůli americkým sankcím však před třemi lety v segmentu mobilů prakticky vyklidila pole, aby se nyní v plné síle s novým vlajkovým modelem a pod jiným vlastníkem nezatížená embargy se znovu pokusila dobýt (nejen) český trh. Těžší to má v tom, že už nemůže tak okatě používat chytré funkce od Huawei a třeba na foťácích to jde poznat, i když po vzoru dřívější mateřské firmy se na tuto oblast soustředí i Honor.
Vlajková loď Honor Magic4 Pro se v Česku prodává zatím v jediné verzi 256 + 8 GB a ve dvou barvách – černé a světle modré (oficiálně cyan). Cena činí 28 000 Kč, což může být podle úhlu pohledu málo i hodně, značka se na český trh přeci jen vrací a musí si opět vybudovat uživatelskou základnu. Na druhou stranu má telefon zajímavé funkce, bude to však stačit?
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 9,2 mm, 215 g displej: 6,8", kapacitní LTPO OLED, 1 312 × 2 848, 460 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 600 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (8× Cortex-X2, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Honor Magic4 Pro si přečtěte na následujících listech.
Design
Dvojitý průstřel v displeji. Na průstřely v displeji, v nichž se ukrývá selfie foťák, už jsme si zvykli; Honor to ovšem povýšil a umístil na displej dvě čočky kousek od sebe. Mezi nimi se však nachází výrazný černý prostor, který je při zapnutí displeje jako pěst na oko. Mnohým potenciálním uživatelům se to může jevit jako nepovedený designový prvek a odradí je od koupě. Přitom reálný fotoaparát je jen jednou z kamerek, druhou je snímač hloubky ostrosti.
Na mobilu zaujme především "Oko můzy"
Dalším obdobně výrazným prvkem je zadní modul fotoaparátu. Je kruhový, vystouplý a černý, takže na modré barevné variantě vyniká možná až příliš. Nachází se na něm pětice čoček, dvojitá LED dioda nebo mikrofon, ovšem fotí jen tři foťáky, které doplňují senzor hloubky ostrosti a flicker senzor. Ten umí rozpoznat blikající objekt na scéně a díky tomu zvolit vhodnou expozici a nastavení.
Designové je i významné zahnutí displeje na bocích přístroje. Ten tak přechází do velmi tenkého kovového rámečku a záda se z druhé strany svažují velmi podobně, takže se mobil příjemně drží. Honor si dal pozor, aby displej protáhnutý na boky nezaznamenával nechtěné doteky – například když chcete zamknout telefon.
Světle modrá (cyan) barva zad telefonu je velmi nenápadná
Telefon se prodává ve dvou barvách – černé a námi testované světle modré. Ta má skleněná záda, na nichž ulpívají otisky prstů, nicméně jsou viditelné jen pod některými úhly. Díky tenkému rámečku na bocích se tlačítka nachází na pravé hraně a vše ostatní se muselo umístit na horní nebo dolní hranu, na té je USB-C konektor, mikrofon, zdířka na dvě nanoSIM a jeden ze dvou hlasitých reproduktorů. Ten druhý se nachází nahoře spolu s dalším mikrofonem a IR snímačem. I přes tuto konektivitu má telefon ochranu IP68.
Displej
Inovativní LPTO. Vývoj displejů nekončí u zvyšování rozlišení, obnovovací frekvence nebo technologie OLED – i ta se může i nadále zlepšovat, například díky LPTO. Ta nahrazuje low-temperature polycrystalline silicon (LTPS) pomocí low-temperature polycrystalline oxide, tedy nízkoteplotního polykrystalického oxidu používaného například v iPhonech 13. Tato technologie umožní telefonu dynamicky měnit obnovovací frekvenci obrazovky až na úroveň 1 Hz. To v důsledku šetří baterii.
Displej se na bočních hranách svažuje dolů, což zlepšuje úchop, ale jindy znesnadňuje pohled na krajní prvky na displeji
Displej má dále velmi líbivé barvy, dobrý maximální jas i na letním sluníčku a dostatečný minimální jas pro noční brouzdání po internetu či hraní. Dynamicky se nemění jen obnovovací frekvence, ale i rozlišení. Telefon přepíná mezi třemi hodnotami 2848×1312, 2492×1148 a 2136×984 px. Zapnout lze i automatické zvýšení frekvence u videí na celé obrazovce nebo vyloženě saturaci barev při videu.
Aby byly parametry displeje kompletní, maximální obnovovací frekvence je 120 Hz, maximální jas 1000 nitů, obrazovka má HDR10+ a v úhlopříčce jí lze naměřit 6,81“. Poměr stran je trošku zvláštních 19,5:9 (49:18).
Bohaté a podrobné nastavení displeje
I přes vysokou obnovovací frekvenci displej trpí na horší odezvu přechodů pixelů mezi stupni šedé barvy při minimálním jasu. Takže typicky v noci při v tmavém režimu postřehnete modré nebo tmavé závoje při posouvání nabídky menu nebo na sociálních sítích. Nepomáhá ani 120Hz obnovovací frekvence, avšak při vyšším jasu se problém neobjevuje. Toto se však týká většiny OLED displejů u mobilů a zde je jev relativně málo nápadný.
Hardware
Vysoký výkon při hraní i nabíjení. Spojení rychlého a bezdrátového nabíjení v jednom není typické a většinou se uživatel rozhoduje mezi pohodlím bezdrátu a rychlostí drátu. Honor zde implementoval až 100W bezdrátové nabíjení, papírový výkon je přitom shodný s drátovým nabíjením. Obtížnější však bude sehnat vhodnou 100W bezdrátovou nabíječku.
Výsledky v AnTuTu v9.4.0
- Celkové skóre: 854 329 bodů
- CPU: 175 271 bodů
- GPU: 397 040 bodů
- MEM: 137 321 bodů
- UX: 144 697 bodů
Výkon v AnTuTu je omezován vyššími teplotami, telefon se za dobu testu zahřál skoro o deset stupňů Celsia a musel následně podtaktovávat čipset. Stress test zahřál mobil až na 44 °C a při režimu „výkon“ se v AnTuTu testu dostal až k 47 °C a měl nižší výsledek než v běžném režimu kvůli značnému podtaktování. V praxi se na tak vysoké teploty právě díky podtaktování nedostanete, ale znamená to nižší výkon oproti maximu Snapdragonu 8 Gen1.
Rychlost úložiště – AndroBench
- Sekvenční čtení: 1 810 MB/s
- Sekvenční zápis: 1 292 MB/s
- Náhodné čtení: 233 MB/s (59 570 IOPS)
- Náhodný zápis: 293 MB/s (75 034 IOPS)
Co se výdrže na jedno nabití týče, telefon je spíše jednodenní. Až když jej používáte jen minimálně, dokáže vydržet déle než den a noc, ale při kapacitě baterie 4 600 mAh v kombinaci s výkonným čipsetem se nedají čekat zázraky. Rychlé 100W nabíjení jsem zmiňoval již na začátku, hodnota platí pro drátové i bezdrátové nabíjení.
Výdrž:
- Procházení webů (WiFi, 50% jas, světlý režim): 9 hodin 28 minut
- Přehrávání Full HD videa (WiFi, 100% jas, 60 Hz): 17 hodin 05 minut
Telefon jako většina vlajkových lodí postrádá sluchátkový výstup, ale má řádné stereo reproduktory. Ty jsou velmi kvalitní a detailní, i když postrádají basy. Tento nedostatek je ovšem typický a v porovnání hrají lépe než konkurenční přístroje.
Software
Honor má regulérní Android. Ačkoli Honor dlouhou dobu patřil pod Huawei, nyní spadá pod čínské konsorcium, což mimo jiné znamená, že se na něj nevztahují americké sankce a může používat třeba standardní Android. Mobil je tedy postaven na Androidu 12 s uživatelskou nadstavbou Magic UI 6, který je podobný prostředí HarmonyOS od Huawei. Také má nainstalované běžné aplikace Googlu i Obchod Play, takže již nenarazíte na problémy s kompatibilitou jako u Huawei.
Základní uživatelské prostředí připomíná Huawei
Ve výchozím nastavení se k ovládání mobilu používají gesta, na nichž není nic nestandardního. Snad jen rychlé menu se vyvolá tahem z boku jako u „zpět“, ale prst po gestu na moment přidržíte na místě. Můžete si pochopitelně zvolit i ovládání třemi tlačítky. Menu nabídne mnoho dalšího přizpůsobení, takže si můžete upravit uživatelské rozhraní tak, jak jste na něj byli zvyklí třeba u předchozího telefonu.
Systému dominuje jednoduchost a barvičky, takže orientace třeba v menu je velmi snadná. Líbí se mi, že Honor podrobněji vysvětluje různé položky nastavení, takže vždy víte, co zrovna zapínáte nebo vypínáte. Zvláště u výběru mezi automatickými chytrými funkcemi a manuálně pevnými hodnotami (třeba u rozlišení či obnovovací frekvence displeje), má uživatel mnohem větší přehled i kontrolu nad svým zařízením.
Menu a podrobné nastavení mobilu
Po vzoru Huawei je v telefonu nachází několik speciálních funkcí nebo přihlášení k Honor ID (a mobil vybízí k přihlášení stejně urputně jako Huawei u Huawei ID). Vyjmenovat mohu třeba AI soukromý hovor chytře tlumící zvuk z reproduktoru, Honor Beam a Honor Share pro propojení více zařízení. Atypická je i výchozí klávesnice MS SwiftKey. Vytknout pak lze drobnosti jako nutnost provádět některá gesta velmi pečlivě, aby je mobil správně detekoval.
Fotoaparát
Foťák lépe vypadá, než fotí. Zvláště když má telefon výrazný kruhový fotomodul na zádech a v něm spoustu skutečných či zdánlivých objektivů, kde kdo by očekával skvělou kvalitu snímků. Ne že by telefon neměl několik zajímavých funkcí a vychytávek, ale při jeho ceně 28 000 Kč by se Honor mohl vyhnout některým problémům a dotáhnout kvalitu o kousek výše. Hodnocení tedy reflektuje, že existují podobně kvalitní fotomobily s přívětivější cenou nebo kvalitnější modely za podobnou cenu.
Konfigurace fotoaparátů:
- Hlavní foťák 50 Mpx, F1,8, 23 mm, 1/1,56", 1,0 µm, PDAF
- Širokáč 50 Mpx, F2,2, 122˚, 1/2,5", AF
- Foťák s teleobjektivem 64 Mpx, F3,5, 90 mm, 1/2,0", 0,7µm, PDAF, OIS
- Selfie 12 Mpx, F2,4, 100˚, 1,22 µm
Když se na telefon poprvé podíváte, vidíte pět objektivů vzadu a dva vepředu. Jen celkem čtyři z nich ale dokáží snímat obraz, další pomáhají například s ostřením nebo hloubkou ostrosti. Na zadní straně tedy nalezneme hlavní a ultra širokoúhlé foťáky a uprostřed kruhu se nachází stabilizovaný fotoaparát s teleobjektivem. Na makro snímky se využívá služeb širokoúhlého objektivu. Na přední straně jsou viditelné dvě díry v již zmíněném velkém průstřelu, ovšem pro snímání obrazu slouží jen jedna z nich.
Aplikace fotoaparátu je standardní, takže si na ni rychle zvyknete. Osobně jsem bojoval se škálou zoomování, resp. přepínání objektivů. Ta se jednak přesouvá z pravé strany na levou stranu při změně orientaci, takže ji musíte často hledat (u bílé scény je špatně viditelná), a jednak se při zoomování někdy roztáhne a ukazuje i digitální zoom, takže se špatně kliká na méně zřetelná hlavní ohniska. Pochválit musím trošku přepracované a podrobnější menu s nastavením aplikace.
Aplikace fotoaparátu včetně užitečného přehledu
Ještě než se pustím do konkrétního rozebírání každého z foťáků, zmínit problémy s ostřením. To bylo velmi citlivé a nedokázalo sledovat objekt, takže při focení vážky na klasu trávy stačil jemný poryv větru a telefon ji ztratil, následně na ni měl problém znova zaostřit, protože byla relativně malá. Dále měl telefon problémy ostřit při slabém osvětlení, kdy jsem často musel zaostřit ručně v Pro režimu, aby byly fotky vůbec použitelné. Dalším problémem bylo okamžité přeostření po zachycení snímku. Když jsem dělal sérii makro snímků, před každým jsem musel znova zaostřit, neboť si telefon nezapamatoval focený objekt, i přestože jsem chtěl snímky vyfotit hned po sobě.
Hlavní snímač má překvapivě několik méně nápadných problémů, kterých si všimnou především zkušení fotografové. Projevují se v detailní opakující se kresbě například u listí stromů nebo na skalách, telefon tam aplikuje úpravy doostření a zvýšení kontrastu, které ovšem vytvářejí podivné artefakty. Někdy to lze pozorovat i na tvářích – vždy jen po přiblížení snímku – a působí to velmi uměle a nepatřičně. Druhý problém mám s dynamickým rozsahem, který není optimální ani ve dne, ale v noci se projevuje výraznými přepaly.
Ukázkové snímky z hlavního objektivu (včetně digitálního 3,5× zoomu)
V noci se problémy zhoršují, špatná kresba se přenáší do slévání detailů a podivné artefakty se objevují po celé scéně, více ovšem okolo světelných zdrojů a kontrastních hran. Abych i něco pochválil, hlavní foťák ve dne udělá hezké fotky, nemá problémy s protisvětlem nebo dalšími optickými vadami. Telefon má 3,5× zoom, nenechte se zmást, jedná se stále o tento foťák, ale používá jen menší středovou část senzoru (rozlišení fotek je stejné, protože bez zoomu spojuje pixely do 12Mpx fotky – kvalitativně je však spojování pixelů lepší).
Širokáč také nepatří mezi nejlepší. Už jej musíme porovnávat s telefony jako Xiaomi 12 Pro, které mají znatelně lepší kvalitu u tohoto typu foťáku. Samozřejmě foťák kvalitativně odskakuje od levnějších modelů do 15 000 Kč. Trpí na problémy popsané výše či celkový nedostatek detailů, takže v jemnějších strukturách zcela chybí kresba. Tyto problémy se při špatném světle ještě zhorší. Nicméně celkově je foťák dobře použitelný, protože většina z těchto problémů není zjevná při prohlížení fotek v mobilu nebo při ukazování na středně velké televizi – tisk už by problém nejspíše byl.
Ukázkové snímky ze širokoúhlého fotoaparátu (včetně makro snímku)
Teleobjektiv zachraňuje všechny foťáky od horšího hodnocení. Honor jej označuje jako 10× zvětšení, hrubým měřením se přepočtené ohnisko pohybuje okolo 250 mm, což je extrémní hodnota pro telefon. Kvalita fotek není stoprocentní a trpí na podobné problémy, jako jsem popisoval výše, nicméně u takto brutálního zvětšení se to dá mobilu snadno odpustit, protože konkurence sotva nabídne podobné přiblížení. Pokud byste takového přiblížení chtěli dostáhnout s plnohodnotným foťákem, jeho objektiv bude muset být velmi rozměrný a těžký. Já si ho při focení zamiloval a velmi pravděpodobně bude focení s ním bavit i vás.
Ukázkové snímky z teleobjektivu (10× zoom)
Selfie kamerka ukazuje při samotném focení zkreslení, které ovšem po vyfocení zmizí (díky ořezu). Zajímavé je, že tento foťák disponuje třemi přiblíženími (1×, 0,8× a širokoúhlé) a při tom se vždy jedná o jediný foťák. Má teorie zní, že se Honor snaží vyvarovat používání příliš širokoúhlých záběrů, u nichž je zkreslení nejvýraznější – u 1× přiblížení se totiž zkreslení neobjevuje a také se jedná o výchozí možnost. Video je rozumně kvalitní, jen je někdy možné pozorovat následky nízkého dynamického rozsahu, zoomování není plynulé. Telefon nabízí až 4K 60p záznam, a to včetně cinematického poměru stran 21:9.
Ukázkové video:
Mobil a jeho foťáky dokáží hezky zaznamenat události jako třeba dovolenou a následná prezentace na sociálních sítích nebo pro rodinu bude dostatečně dobrá. Hodnocení „dostatečný“ pro telefon za 28 000 Kč nezní až tak přívětivě a zachraňuje jej velmi povedený 10× zoom. Problémy jsou nespolehlivé a nekonzistentní ostření, umělá kresba u jemných struktur a výkon za špatného světla. Nejde tedy jen o kvalitu výsledných snímků, ale i o méně pohodlný průběh focení.
Závěr
První vlajková loď Honoru po oddělení od firmy Huawei se vyvedla, i když stále má drobné nedostatky. Nejvíce lze absenci know-how od bývalé mateřské firmy pozorovat u fotoaparátů, které mají problémy se správným zaostřením v náročných podmínkách, nemluvě o chybějících extrémně povedených chytrých algoritmech úprav fotek. Mobil má i zajímavé vychytávky jako foťák s teleobjektivem s opravdu velkým přiblížením nebo LPTO displej.
Honor Magic4 Pro mohu doporučit, navíc lze očekávat ještě drobná vylepšení v aktualizacích. Za stejně peníze lze sehnat mírně lépe fotící Xiaomi 12 Pro 5G (12 GB + 256 GB) s jinak podobnou výbavou. Nebo také Samsung Galaxy S22+ 5G (8 GB + 256 GB), který se odlišuje čipsetem Samsung Exynos 2200). Případně jen o tisícovku výše se na pultech obchodů nachází Apple iPhone 13 Pro v 128GB variantě. Radost vám udělají všechny vyjmenované mobily, spíše záleží na konkrétních preferencích.
Cena v době testování: 28 000 Kč
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 9,2 mm, 215 g displej: 6,8", kapacitní LTPO OLED, 1 312 × 2 848, 460 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 600 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (8× Cortex-X2, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Konkurence:
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 8,2 mm, 205 g displej: 6,7", kapacitní LTPO AMOLED, 1 440 × 3 200, 521 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1600|1800 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 600 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (8× Cortex-X2, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 157 × 76 × 7,6 mm, 195 g displej: 6,6", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 340, 390 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Samsung Exynos 2200 (8× Cortex-X2, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 147 × 72 × 7,9 mm, 206 g displej: 6,1", kapacitní OLED, 1 179 × 2 556, 461 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 200 mAh procesor: Apple A16 Bionic (6× Everest, 4 GHz, 4nm) operační systém: Apple iOS 16 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Kvalitní mobil s mírně netradičním designem splní požadavky i velmi náročného uživatele, ovšem má pár drobných nedostatků.
Plusy:
- Vysoký výkon
- Hezký a rychlý displej
- Skvělý foťák s teleobjektivem
- Rychlé 100W bezdrátové i drátové nabíjení
- Ochrana proti prachu a vlhkosti
- Mnoho funkcí chytře přizpůsobujících vlastnosti telefonu
Minusy:
- Jednodenní výdrž na baterii
- Nepřirozená kresba foťáků
- Občasné problémy s ostřením
- Selfie trpí na zkreslení, resp. výrazně ořezává fotky
- Někomu se nemusí líbit netradiční design
- Zahřívá se a při tom klesá výkon čipsetu
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium