Plusy
- Skládací konstrukce
- Velmi dobré fotoaparáty
- Druhý displej na zádech
- Vychytané uživatelské prostředí
Minusy
- Telefon se přehřívá
- Špatná vydrž na baterii
- Značně snížený výkon
- Zapuštěný displej s pomalejší odezvou pixelů
Všemožné vychytávky budí mnoho pozornosti, mnohem důležitější je, zdali jsou i užitečné a přínosné. Můžeme si položit otázku, jaký je hlavní přínos skládacích displejů – mohou ušetřit místo při přenosu, například v malé dámské kabelce či malé kapse; i když telefon by měl být ve výchozí pozici rozevřený. Přínosem může být i samotné přitáhnutí pozornosti; pokud takovýto telefon vytáhnete u piva v hospodě, zajisté budete středem pozornosti. Převáží to nevýhody spojené s netradiční konstrukcí? Na to se podíváme v následujícím textu.
Telefon jsme diskutovali v Týdnu Živě:
Mobil se prodává za 35 000 Kč ve variantě s 256GB úložištěm. Pokud se díváme na skládací telefony, konkurencí je v podstatě jen Samsung s modely Samsung Galaxy Z Flip3 5G se stejným způsobem skládání telefonu za 29 000 Kč, nebo modely Samsung Galaxy Z Fold3 5G, které se překládají vertikálně a stojí 47 000 Kč za stejnou paměťovou variantu. Pokud se vám líbí ekosystém Huawei, model P50 Pro vyjde na méně než 30 000 Kč.
|
 | rozměry a hmotnost: 170 × 87 × 7,2 mm, 190 g displej: 6,9", kapacitní OLED, 2 790 × 1 188, 439 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, NM Card (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 20 502 Kč až 34 299 Kč
|
Celou recenzi Huawei P50 Pocket si přečtěte na následujících listech.
Design
Netradiční řešení má i nevýhody. Když má telefon novou převratnou vlastnost, je vhodné se podívat, co přináší a jestli za to stojí nevýhody takového designu. Z konstrukčního hlediska je navrhnout skládací telefon velmi složité – mobil se navrhuje jako dvě propojené půlky, je potřeba speciální povrchová úprava, je problém umístit čtečku otisků prstů do displeje a musí jít do zamykacího tlačítka. To všechno můžeme nazvat jako vlastnosti, s nimiž se dá smířit.



Telefon především zaujme svou konstrukcí
Skládací design ale má i vážnější nedostatky. Asi tím nejvýznamnějším je vystupující rámeček oko displeje. Už jsme si zvykli, že displeje telefonů se po stranách zaoblují dolů a tah prstu z displeje mimo něj je snadný, hodí se to pro některá gesta. Huawei má však vystupující rámeček, o nějž pokaždé při gestu zavadíte prstem. To je obzvláště problém, když je telefon pro gesta optimalizovaný a jedná se o výchozí způsob ovládání. Není to zásadní problém, ale gesta nejsou tak příjemná jako u jiných telefonů. Bohužel v místě skládání telefonu tento rámeček není jen pouhý hrb, ale má ostré hrany, které jsou velmi nepříjemné, pokud po nich přejedete prstem.
Záda telefonu jsou neméně zajímavá. Zlom je lemován kovem, ale je slušně zapuštěný, takže nepředstavuje problém. Zajímavý je kruhový modul fotoaparátů, jenž je mírně vystouplý, a pod ním se nachází zapuštěný kruhový dotykový displej pouze pro případy, kdy je telefon složený. Se zády telefonu mám i jednu kuriózní zkušenost, a to že telefon neustále sjíždí z hladkých povrchů. Měl jsem jej několikrát položený na knize nebo na krabičce – pokaždé ve zcela vodorovné poloze – a telefon vždy sjel dolů. Zřejmě se jedná o kombinaci vystouplého fotoaparátu a kluzkých zad (v ruce přitom mají solidní grip), každopádně u jiných telefonů i s více vystouplými fotomoduly se mi nic takového nestávalo.



Véčko má displej i na zádech
Rámeček telefonu je kovový a netradičně je kov přerušen plastem, což připomíná propusti na anténní signál. To bylo dříve potřeba u celokovových telefonů, ale vhledem k plastovým zádům to nedává zcela smysl. Možná to je potřeba kvůli konstrukci nebo to má zcela jiný účel.

Z hlediska ovládacích prvků má telefon na pravé hraně zapuštěné zapínací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů, nad ním je kolébka hlasitosti. Na levé hraně se nachází jen zdířka na SIM, konkrétně je nahoře. Naspod je USB-C konektor obklopený dvěma průduchy.
Displej
Umí sklapovačky, ale tmavý režim nezvládá. Displej je další součástkou, kde muselo dojít k mnoha kompromisům, což se nejspíše podílelo i na vzniku problémů, jež bychom u takto drahého telefonu nečekali. Displej nezvládá přechod z černé barvy na odstíny šedé při nízkém jasu. Abych to uvedl do kontextu, tímto problémem v takových rozměrech jako zde trpí OLED displeje v nejlevnějších telefonech okolo sedmi osmi tisíc. Problém je viditelný zejména v noci či večer.



Skládají konstrukce displeje
Při 60Hz obnovovací frekvenci nejsou ani další barevné přechody zcela bez trailingu a pro plynulé pohybování v menu nebo na webu je vyšší obnovovací frekvence velkým pomocníkem. Pokud by displej nebyl skládací, asi bychom na takto drahý telefon nešetřili kritikou. Takto nad tím můžeme pokrčit rameny a přejít to, ale mnohem levnější telefony mají kvalitnější displeje, než je zde.
V ostatních ohledech je displej velmi dobrý, můžeme se bavit o skvělém kontrastu, nízkém minimálním a vysokém maximálním jasu a mimo tmavý režim s nízkým jasem s ním nebudete mít žádné velké problémy.





Nastavení displeje
Ještě se zastavím u pozorovacích úhlů, protože tento telefon umožňuje vidět různé části displeje pod jinými úhly v jednom okamžiku. Díky tomu je hezky patrné, jak se mění jas podle pozorovacího úhlu – napřímo je displej jasný, z úhlu jas upadá. Pozorovací úhly, co se přesnosti barev týče, jsou velmi dobré.
Hardware
Přehřívá se i při běžných činnostech. Je běžné, že se výkonné telefony přehřívají, třeba u nabíjení, hraní her nebo při vysokých okolních teplotách. Mně se ale běžně stávalo, že se telefon výrazně zahříval při brouzdání po internetu, čtení článků a obecně velmi nenáročných úkonech. Navíc při takovém nočním brouzdání při tmavém režimu a nejnižším jasu dost rychle mizela procenta baterie. Během hodiny se spotřeba blížila k deseti procentům.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 15 hodin 38 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas, 60 Hz, světlý režim): 5 hodin 39 minut
Spotřeba není optimální ani jindy. Baterie klidně ztratí okolo 6 % za noc, kdy se na telefonu nic nedělá a není v něm přítomná ani SIM karta. To není dobrá zpráva pro ty, kdo telefon až tak moc nepoužívají a spoléhají na delší výdrž. U Huawei se budete muset smířit s každodenním nabíjením.
Tuto praktickou zkušenost podporují i čísla ze standardizovaného testování. Pouhých 5 hodin a 39 minut při prohlížení webů je tristní skóre. Prohlížení videa dopadlo rozumně. Pro tentokrát vzhledem k jinému systému a nutnosti přizpůsobit mu metodiku nelze přímo srovnávat s našimi dalšími standardizovanými výsledky u dalších telefonů, ale i tak čísla něco vypovídají o reálném používání.
Antutu V9.3.1
- Celkové skóre: 582 398 bodů
- CPU: 149 249 bodů
- GPU: 197 823 bodů
- MEM: 118 528 bodů
- UX: 116 798 bodů
Výkon jsme měřili opět pomocí AnTuTu a i přes přítomnost Snapdragonu 888 jsme naměřili jen 582 398 bodů, důvodem je nevýkonný výchozí režim. Pokud přepnete do výkonného režimu v nastavení baterie, v němž se telefon přehřívá ještě více a doslova požírá baterii, dostanete se na 748 068 bodů. Pro kontext – Androidy s tímto procesorem mívají okolo 800 000 bodů.
Co se audia týče, sluchátkový konektor opět chybí jako u velké části nejvyšší třídy mobilů. Dobrou zprávou je stereo výstup, který využívá hovorového reproduktoru. Celkově má velmi solidní kvalitu, což se dá od takto drahého telefonu očekávat.
Software
Kde je Pokémon GO? Jak asi tušíte, v telefonu není plnokrevný Android (konkrétně se jedná o Android AOSP bez Google aplikací), ale oper source prostředí s nadstavbou EMUI od Huawei, přesněji jsme měli verzi 12.0.1. To je rychlé, stabilní i intuitivní prostředí, ale i tak bych rád před přechodem z Androidu se službami Googlu upozornil na jednu podstatnou věc. Ne každá aplikace z Obchodu Play je přítomná i zde. Pokud tedy máte oblíbenou hru, potřebujete specifickou aplikaci, nejprve si zjistěte, zdali ji bude možné provozovat i na tomto telefonu. A pro milovníky pokémonů mám bohužel špatnou zprávu.




Základní uživatelské prostředí
S tímto systémem se pojí i další drobné zádrhele, musíte si vytvořit nový účet od Huawei. Pokud jste měli vše propojené skrze Google, asi zažijete krušné chvíle. Dále pár položek v menu je jinak pojmenovaných a některé funkce se od běžného Androidu mírně liší, ale celkově se Huawei androidními nadstavbami velmi inspiroval, takže se zvykáním nebudete mít zásadní problém.




Menu
Ovládání je ve výchozím režimu řešeno pomocí gest a je podobné běžným androidním telefonům, které se uchylují k tomuto způsobu ovládání. Tahem zespodu se lze vrátit na domovskou obrazovku nebo zobrazit aplikace na pozadí, tahem z boků se vrací zpět nebo při podržení se zobrazí lišta s aplikacemi, které lze zapnout v plovoucím módu.





Vychytávky uživatelského prostředí
Horní roletka je rozdělena na dvě části, potáhnutí zprava dolů vysune nastavení, potáhnutí zleva dolů notifikace. Vše je hezky přehledné. Nechybí Huawei Asistant pro interakci využívající umělou inteligenci. Při potažení doprava na domovské obrazovce se zleva vysune informační servis, který lze uživatelsky přizpůsobit.
Fotoaparát
Software za jedničku s hvězdičkou. Když v běžném režimu vyfotíte fotku a přepnete se do galerie, asi po vteřině uvidíte, že se právě vyfocená fotka změnila. To není žádná chyba, jen Huawei zajistil, aby veškeré softwarové úpravy fotky byly kvalitní, což vyžaduje výkon a čas. Jaký je výsledek? Excelentní. Díky této úpravě mají fotky výbornou kvalitu, podrobněji níže.
Parametry fotoaparátů
Širokoúhlý 40 Mpx, f/1.8, PDAF, laserový AF
Širokoúhlý 32 Mpx, f/1.8, (wide), senzor 1/3,14", 0,7µm, AF
Velmi širokoúhlý 13 Mpx, f/2.2, 120 ˚, AF
Přední 10,7 Mpx, f/2.2, širokoúhlý
Prostředí aplikace je velmi podobné většině androidních zařízení a liší se jen v detailech. Trošku jinak je uzpůsobené menu a Huawei přidává některé své vychytávky, líbí se mi třeba plovoucí tlačítko spouště (byť se pohybuje jen po ploše snímku a nelze přetáhnou na část s ovládáním).





>


Prostředí aplikace fotoaparátu
Jak jsme si řekli výše, telefon výrazně softwarově zpracovává fotky, a to jen ve výchozím režimu fotoaparátu. Pokud přepnete do profesionálního režimu nebo budete fotit do RAWu, dostanete se k surovému výstupu z fotoaparátu. Ten není až tak dobrý, dokonce bych řekl, že jsou na trhu mnohem lepší fototelefony, co se týče surového výstupu. U tohoto telefonu důrazně doporučuji použít výchozí režim fotoaparátu, a dokonce bych ani profíkům automaticky nedoporučil fotit do RAWu, protože Huawei toho nejspíše z fotky vytáhne mnohem více než fotograf za pět minut u grafického monitoru z RAWu.



Širokoúhlý foťák, hlavní foťák, digitální zoom
Hlavní fotoaparát je díky softwarovým úpravám opravdu geniální. V noci fotky vypadají jako za dne a ve dne jsou bez chyb. Hned při prvním zkoušení mi to nedalo a musel jsem Huawei porovnat se svou full frame zrcadlovkou Nikon D750 a při focení tmavé scény z ruky se telefon kvalitou až strašidelně přiblížil zrcadlovce. Ta je samozřejmě lepší v jiných ohledech, hlavně v postprodukci, ale i tak to je skvělá známka pro Huawei. Bohužel to není úplně bez chyby, hlavně v noci objektiv zachycuje odlesky, obdobně přes den ve slunečním protisvětle, kdy navíc automatika někdy obraz trochu přeostří. Ani digitální zoom se moc nepovedl, nedoporučoval bych jej používat.







Ukázkové snímky z hlavního foťáku
Širokoúhlý foťák není až tak kvalitní jako ten hlavní, zejména v noci, ale i tak je hlavně při porovnání s dalšími širokáči velmi dobrý. Také těží ze softwarové pomoci, ale jeho menší senzor není dostatečně velký, aby zachytil potřebné množství informací, které by potom mohlo být využito při zlepšení kvality snímku. Opět trpí na odlesky, zejména v noci, problémy nejsou tak zásadní jako například u levných telefonů, ale je to malá kaňka na jinak bezchybném výkonu.





Ukázkové snímky ze širokoúhlého foťáku
Selfie foťák je opět velmi dobrý, dokonce i za horšího světla. Při první pořízené fotce se aplikace zeptá, zdali chce uživatel mít fotku zrcadlově obrácenou, což ocení všichni, kdo vypadají špatně při zrcadlovém obrácení. Navíc můžete při selfie zavřít telefon a používat hlavní fotoaparát a malý displej jako náhled. Video má velmi hezké detaily, ale trpí na drobné záseky a hrany předmětů se někdy rozdvojují.
Ukázkové video:
Fotoaparáty se povedly a telefon v tomto ohledu patří na špičku. Stoprocentně asi nebude vyhovovat profesionálům, kteří by nejraději fotky vyvolávali z RAWu, ale u tohoto mobilu zaznamenají nižší kvalitu než u JPEGů přímo z telefonu. Je paradoxní, že ve většině recenzí telefon velmi dobře obstojí ve všech ostatních kategoriích a ve focení selže, dnes tomu je zcela naopak.
Závěr
Huawei P50 Pocket je velmi zajímavý a pokročilý kus techniky prošpikovaný moderními vychytávkami. Disponuje inovátorskou skládací konstrukcí, což ale neznamená, že si nutně zaslouží naše doporučení, dokonce bych jej nedoporučil, pokud vyloženě nechcete skládací telefon.
Kvůli této konstrukci telefon musel přistoupit na spoustu kompromisů, které zhoršují uživatelskou zkušenost. Asi největším problémem je rychlé vybíjení a zahřívaní a nejsvětlejším bodem jsou fotoaparáty. Pokud však chcete skládací telefon a přijmete tyto slabiny, mobil si pořiďte.
Pro ostatní bych doporučil některé konkurenční přístroje. V této cenové kategorii již naleznete téměř dokonalé telefony bez větších nedostatků. Například Huawei P50 Pro bude velmi solidním řešením. Pokud stále stojíte o skládací konstrukci, Samsung Galaxy Z Flip3 je mírně lepším zařízením, i když i tento telefon má své mouchy, například malou baterii. Pokud byste chtěli spíše „skládací tablet“, Samsung Galaxy Z Fold3 bude zařízení pro vás.
Cena telefonu v době testování: 35 000 Kč.
|
 | rozměry a hmotnost: 170 × 87 × 7,2 mm, 190 g displej: 6,9", kapacitní OLED, 2 790 × 1 188, 439 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, NM Card (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 20 502 Kč až 34 299 Kč
|
Konkurenční telefony:
|
 | rozměry a hmotnost: 166 × 72 × 6,9 mm, 183 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 640, 426 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 15 550 Kč až 30 193 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 128 × 158 × 6,4 mm, 271 g displej: 7,6", kapacitní AMOLED, 1 768 × 2 208, 372 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 400 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 22 999 Kč až 46 990 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 73 × 8,5 mm, 195 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 228 × 2 700, 449 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, NM Card (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 360 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 21 990 Kč |
Verdikt: Zajímavý telefon, který upřednostnil zajímavou skládací konstrukci před řešením problémů běžného uživatele. Kvůli mnoha kompromisům lze telefon těžko doporučit univerzálně všem.
Plusy:
- Skládací konstrukce
- Výborné fotoaparáty
- Skvělé softwarové úpravy fotek
- Odladěné uživatelské prostředí
- Sekundární displej
Minusy:
- Významné přehřívání
- Samovolné vybíjení
- Nízká výdrž na baterii
- Vystupující rámeček okolo displeje
- Méně kvalitní displej
- Snížený výkon
- Čtečka otisků prstů umístěná na hraně telefonu
- Vystupující modul fotoaparátu a klouzající záda
- Zvláštní kombinace materiálu na zádech a v rámečku
- Chybí některé aplikace z Androidu
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium