Plusy
- Čistý systém
- Povedená konstrukce
- Neklouzavý povrch
- Velká baterie
- Zbytečný makro foťák
Minusy
- Kvalita foťáků
- Nevýkonný procesor
- Horší displej
- Jen 4 GB RAM
- Pro někoho hmotnost
Defy zajímavým způsobem kombinuje zvýšenou odolnost, kterou dokládá armádním testem, s klasickým chytrým telefonem, který se v případě Motoroly vyznačuje zejména čistým systémem. Stran odolnosti všechno vypadá jak má, ale co se týče komfortu používání chytrého telefonu, mám jisté výtky, které budou pro některé těžko stravitelné.
Motorola se v tomto případě spojila se společností Bullitt Group, která má za sebou dlouhé roky zkušeností s výrobou odolných telefonů; jistě si vybavíte značku CAT či telefony Land Rover. U modelu Defy si tedy nejde nevšimnout podobnosti s některými odolnými telefony právě tohoto výrobce. Konkrétně mám na mysli třeba programovatelné tlačítko, které má v nastavení úplně stejnou ikonu jako u CATu.
|
| rozměry a hmotnost: 170 × 78 × 10,9 mm, 232 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Motorola Defy si přečtete na následujících listech.
Design
To je nějaký kryt? Přesně tato otázka mi přišla na mysl, když jsem telefon poprvé vybalovat z krabice. Působí totiž jako obyčejný mobil, který je jen navlečený do nějakého odolného pouzdra. Skutečnost je však taková, že ona silná vrstva gumy s výrazným vzorkem je už samotné šasi telefonu. Telefon díky tomu vypadá docela originálně, a hlavně se díky použité povrchové úpravě velmi dobře drží a neklouže.
Trochu to vypadá jako obyčejný telefon v nějakém odolném pouzdře, jde ale skutečně o šasi telefonu.
Při chycení do ruky rychle získáte dojem, že tohle je skutečně odolný přístroj, na druhou stranu nemáte dojem cihly, který obvykle podobné telefony doprovází. Rozměry 170 × 78 × 10,9 mm a hmotnost 232 g jsou nezanedbatelné, ale znovu je třeba říci, že na poměry odolných telefonů jsou to výborné hodnoty. Na zádech si nejde nevšimnout trojice foťáků (čtvrtá „čočka“ je LED blesk) a také čtečky otisků prstů, která reaguje svižně a hlavně spolehlivě.
Čtveřice čoček na zádech vám může mást, ale skutečně jsou tu jen tři foťáky. Ve čtvrtém kruhovém otvoru je chytře schovaný LED blesk.
Za povšimnutí stojí levý dolní roh telefonu, který není zakulacený jako zbývající tři, ale najdete zde něco, co jsem u mobilu neviděl už roky – ouško na připnutí poutka. A to frajerské poutko je pochopitelně součástí balení. Spodní část pak obsahuje klasický USB-C port a hlasitý reproduktor, který je sám. Hraje sice dostatečně nahlas, ale bohužel má trochu plastový zvuk.
Defy ja zajímavý telefon, to se mu musí nechat, bohužel docela zajímavý vzhled narazí na slabší hardware.
Na pravé straně jsou tlačítka: regulace hlasitosti, zapínání, a nakonec jedno programovatelné tlačítko. Druhá strana nabízí jen šuplík na karty, své místo zde má primární nanoSIM a do druhé pozice dáte buď microSD kartu, nebo sekundární nanoSIM. A nahoře nesmím zapomenout na 3,5mm jack.
Součástí balení je poutko, které můžete připevnit do očka v levém dolním rohu.
Aby odolnost nezůstala jen u slov, zajistil výrobce certifikaci s krytím IP68 a také armádní test MIL-STD 810H. Telefon tedy zvládá extrémní akceleraci, vyšší tlaky, vyšší vlhkosti, náhlé přechody z horka do zimy atd.
Displej
HD+ panel se špatnými barvami. Dostávám se k displeji, což je bohužel jedno z mnoha slabých míst telefonu. Panel typu IPS nabízí na úhlopříčce 6,5“ rozlišení jen 1 600 × 720 px, což je bohužel vidět pouhým okem. A stejně snadno lze poznat, že se jedná o levný panel, který má své limity. Třeba pozorovací úhly nejsou tak široké, jak bych si představoval, a už relativně brzy dochází k viditelné změně barev.
Naměřené parametry displeje:
- minimální a maximální jas: 4/392 cd/m2
- gamma: 2,36
- průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 5,43/10,47
Barevné odchylky jsou vysoké i na poměry odolných telefonů. A co hůř, podivné barevné ladění je vidět i pouhým pohledem na displej.
Čitelnost na slunci je také slabší, nicméně není katastrofální. Už od pohledu vidíte, že barvy nejsou úplně v pořádku a že si telefon hodně vymýšlí, což ostatně potvrdilo měření optickou sondou. Nastavení displeje je prakticky žádné, jsou zde sice tři barevné profily, ale žádný barevné odchylky moc nevylepší. Samozřejmostí je noční režim. Displej je celkově slabé místo telefonu a je to velká škoda.
Hardware
Tady vás Defy nenadchne. Použitý procesor Snapdragon 662 je už trochu starší a sil nemá na rozdávání. Na běžnou práci to asi bude stačit, ale co se hraní týče, vybírejte si skutečně jen ty nejjednodušší hříčky, žádnou 3D akci. Nechápu, proč v Motorole sáhli po takto výběhovém modelu, který jsem musel testovat bechmarkem AnTuTu verze 8, protože aktuální verze 9 s ním už nepočítá.
Výkon - AnTuTu 8.5.6
- Celkové skóre: 144 520 bodů
- CPU: 59 941 bodů
- GPU: 14 349 bodů
- MEM: 36 157 bodů
- UX: 34 073 bodů
Vzhledem k tomu, že výrobce chce za telefon necelých 8 000 Kč, mohl sem dát alespoň Snapdragon 480. Čipu pomáhají 4 GB RAM a svá data uložíte na 64GB úložiště, na 5G v tomto případě zapomeňte, Defy umí maximálně LTE (což aktuálně zase tak nevadí), ale rozumí si snad se všemi bezdrátovými standardy, které jsou potřeba. Telefon umí Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, FM rádio a pochopitelně i navigaci v podobě GPS, GLONASS a Galileo.
Výdrž baterie:
- Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 22:06 h
- Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 10:27 h
- Nabíjení z 15 na 90 %: 1:26 h
Velkou radost budete mít z baterie s kapacitou 5 000 mAh, díky níž je telefon k neutahání. Bez problémů vydrží dva a půl až tři dny provozu. Potěší i přibalená 20W nabíječka, takže nahánění procent baterie netrvá zbytečně dlouho. Upřímně je baterie asi jediná opravdu pozitivní věc na celém hardwaru.
Software
Čistý systém a aplikace Moto. Podobně jako u většiny telefonů od tohoto výrobce i tady najdete čistý Android, který si výrobce záplatuje sám. Trochu překvapivě v telefonu najdete starší verzi Android 10, nicméně upgrade na verzi 11 je přislíben, ale není jasné, kdy přesně dorazí. Čistý systém má velkou výhodu v tom, že je jednoduchý a snad no ovladatelný, což se bohužel o některých systémech s nadstavbou říct nedá.
Motorola použila jako u většiny svých telefonů čistý Android, zde konkrétně jde o verzi 10.
Naprostá většina softwaru pochází od Googlu, ale najdete zde i software od Motoroly; tím nejvýraznějším zástupcem je utilita Moto, která je znalcům značky také známá. Tato aplikace umí aktivovat různá gesta, ztlumí vyzvánění, když chytnete telefon do ruky, nechá rozsvícený displej, když se na něj díváte, nebo třeba ukáže notifikace, klepnete-li na vypnutý displej. A pokud by vás snad chytlo nějaké hraní, tato aplikace dokáže ztlumit všechny notifikace.
Výrobce si aktualizace systému řeší sám a přistupuje k nim docela poctivě. V nastavení prozradí spojení s firmou CAT (Bullitt Group) položka Programovatelné tlačítko, které najdete na většině těchto telefonů.
Čistý systém velmi dobře maskuje, že běží na slabším procesoru. Značnou část času všechno funguje jako po drátkách a bez zaseknutí. Jenže stačí trochu více aplikací a rychle mezi nimi začít přepínat a narazíte na limit telefonu. I přesto pak dojde jen ke zpomalení a software zůstává nadále stabilní. Bohužel skvělý software prostě občas nestačí.
Aplikaci Moto najdete na všech telefonech Motorola, jde o užitečného pomocníka, který vám dovolí snáze ovládat telefon pomocí gest, ztlumit vyzvánění otočením displej dolů atd.
Fotoaparát
Focení nehraje prim. U fototechniky je jasně vidět, že získávání hezkých snímků nebylo prioritou. Hlavní 48Mpx čip bojuje obstojně a snaží se i v noci, ale software dělá psí kusy. Fotky jsou přetažené šedým filtrem, barvy jsou nevýrazné. U tohoto čipu se standardně používá i 2× přiblížení, ale tedy jej výrobce raději vypnul.
Sestavení fotoaparátů Motorola Defy:
- primární fotoaparát: 12 Mpx, F1.8, standardní, PDAF
- makro: 2Mpx, F2.4
- měření hloubky scény: 2Mpx, F2.4
- selfie kamera: 8 Mpx, F2.2, standardní
Další dva foťáky jsou pak už téměř klasické, tedy zbytečné 2Mpx makro a 2Mpx senzor měření hloubky scény. Zcela chybí ultraširoký foťák, což je nakonec možná dobře, protože tuším, že bych z fotek neměl radost.
Ukázkové snímky
Svéráznost foťáku je bohužel znát i u videa, které bojuje jak s barvami, tak s ostřením. Defy zvládá maximálně Full HD rozlišení při 30 fps.
Ukázkové video – den (1080p, 30 fps):
Ukázkové video – noc (1080p, 30 fps):
Závěr
Obal je super, obsah už tolik nenadchne. Motorola Defy je zajímavý telefon, který se snaží do světa odolných telefonů vnést trochu kultivovanosti běžných smartphonů. Jestli pro vás není prioritou focení, ale chcete jen odolný telefon, který se ovládá jako smartphone, tohle je jedna z cest. Každopádně v tomto segmentu je konkurence velmi silná, tím hůře pro Motorolu, že často nejde o velké značky, ale neznámé firmy, které umí za několik tisíc dostat do telefonu neskutečnou výbavu.
|
| rozměry a hmotnost: 170 × 78 × 10,9 mm, 232 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 147 × 72 × 9,2 mm displej: 5,3", kapacitní TFT LCD, 720 × 1 600, 331 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 850 (8× Cortex-A55, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 77 × 12,0 mm, 248 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (390|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Motorola Defy zajímavým způsobem snoubí odolný zevnějšek a klasický Moto vnitřek. Bohužel celek není zrovna přesvědčivý, telefon sráží hlavně slabší displej, procesor nemá tolik síly a foťák by mohl být také lepší.
Plusy:
- Čistý systém
- Povedená konstrukce
- Neklouzavý povrch
- Velká baterie
- Zbytečný makro foťák
Minusy:
- Kvalita foťáků
- Nevýkonný procesor
- Horší displej
- Jen 4 GB RAM
- Pro někoho hmotnost
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium