Plusy
- Krásný OLED displej
- Skvělé fotoaparáty
- Svižný systém
- Elegantní design
- Solidní výkon i výdrž
Minusy
- Rozložení tlačítek
- Mono reproduktor
- Nemá audio konektor
- Vystouplý fotoaparát
- Jediná paměťová varianta
Vlajková loď nemusí být to nejlepší v každém ohledu, ale může to být i dostupnější elegantní telefon. O to se snaží americká značka u modelu Motorola Edge 20 Pro. Možná nemá ten nejvýkonnější čipset na trhu, nechlubí se nejrychlejším nabíjením na světě a nepotřebuje dva hlasité reproduktory, stačí však zkombinovat ostatní parametry tak, aby vznikl jinak velmi povedený telefon.
Téměř osmnáct tisíc korun už je hodně, ale je to dáno dostupností pouze nejvyšší paměťové verze s 12 GB RAM a 256 GB úložiště, což je více než dost. Dostupné barevné varianty jsou velmi elegantní – modrá a tyrkysová. Již z hodnocení je patrné, že se telefon povedl, avšak nikoli bez drobných nedostatků. Jaké jsou?
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 76 × 7,9 mm, 190 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 870 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (7 840 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Motorola Edge 20 Pro si přečtěte na následujících listech.
Design
Břitva spíše pro velké ruce. Telefon je s necelými 8 mm velmi tenký, byť dojem v tomto ohledu kazí vystouplý modul fotoaparátů, jenž způsobuje kolébání telefonu na rovných površích. Motorola si nicméně pohrála s umístěním tlačítek, takže menší nebo i střední ruka bude mít problém na ně dosáhnout.



Telefon je velmi tenký, avšak fotoaparáty jsou vystouplé
Telefon se velmi příjemně drží a je v ruce dobře vyvážený až na jeden problém – při takovémto normálním úchopu moje rozměrově zhruba střední velikost dlaně nedokáže dosáhnout na hlavní tlačítko, které je příliš vysoko. Shodou okolností špička mého palce končí přesně pod tlačítkem. Pokud bych telefon přechytl tak, abych měl palec přesně na prostředku tlačítka, zase nedosáhnu na spodní hranu displeje, což znemožňuje udělání gesta „domů“.
Tím však atypičnosti nekončí. Tlačítko Google asistenta, které většinou kritizujeme, je umístěno nahoře na levé hraně telefonu. Běžně u telefonů překáží, ale zde prakticky nenastane situace, abyste jej zmáčkli omylem. Drobně netypicky je umístěn slot na SIM karty, a to na spodní hranu vedle USB-C a výdechu reproduktoru.



Netradiční umístění tlačítek i slotu na SIM, čtečka otisků prstů se nachází ve vypínacím tlačítku
Telefon má velmi hezký design, pěkným detailem je struktura zad, která má na zaoblených okrajích tečkovanou strukturu zajímavě se lesknoucí v odrazu světla. Záda jsou tedy skleněná, ale druhá verze je má potaženou veganskou kůží. Kovový rámeček působí elegantně a tlačítka jsou precizní s dobrou odezvou.
Hardware
Vlajková loď bez tří osmiček. Může se to jevit jako podivný krok, když i o cca pět tisíc levnější Realme má čipset Snapdragon 888, proč ho nemá vlajková Motorola? Vyloženě problém to není, Snapdragon 870 5G a Adreno 650 jsou dostačující i pro nakrmení 144Hz displeje a menší zaměření na špičkový výkon pomáhá výdrži na baterii.
Antutu V9.1.9
- Celkové skóre: 710 478 bodů
- CPU: 195 245 bodů
- GPU: 237 396 bodů
- MEM: 126 411 bodů
- UX: 151 426 bodů
Výkon je velmi solidní, a dokonce převyšuje některé telefony se Snapdragonem 888, dívám se hlavně na tebe, Xperie 5 III. Sony totiž nezvládlo chlazení, takže kvůli vysokým teplotám musel čipset snižovat výkon. Absence nejvýkonnějšího čipsetu současnosti tak vůbec není překážkou k dobrému skóre.
Rychlost úložiště – AndroBench:
- Sekvenční čtení: 1 701 MB/s
- Sekvenční zápis: 722 MB/s
- Náhodné čtení: 242 MB/s (62 042 IOPS)
- Náhodný zápis: 206 MB/s (52 659 IOPS)
Telefon během používání na zahřívání netrpěl. Jedinou výjimkou bylo nabíjení – při prvním připojení vyskočí hláška, že telefon má 30W TurboPower, takže se může mírně zahřívat. Na tom není principiálně nic špatně, ale shodou okolností jsem měl ve stejnou dobu na testování telefon s 120W nabíjením a zahříval se podobně. A celkem mě pobavilo sledovat relativně pomalé tempo nabíjení na Motorole s optimistickou hláškou o zvýšené teplotě.
Na takto drahý telefon není skoro hodina a půl z nuly na sto úplně hezké číslo, třičtvrtěhodinka z 15 na 90 % je přijatelná, ale nejsou to čísla, s jež by výrobce měl označovat jako TurboPower. Výdrž je příjemným překvapením, při rozumném používání se zde díváme na dvoudenní telefon.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 20 hodin 19 minut
- Doba nabíjení (0 – 100 %): 1 hodina 26 minut
- Doba nabíjení (15 – 90 %): 46 minut
Asi největším zklamáním je zvuk. Ten byste chtěli mít u vlajkové lodi dovedený k dokonalosti, ale zde chybí i stereo. Jediný hlasitý reproduktor se nachází na spodní hraně a není ani super kvalitní, což je enormní škoda kvůli povedenému displeji. Navíc chybí i audio konektor, takže jediná cesta, jak z telefonu dostat kvalitnější zvuk, je bezdrát.
Fotoaparát
Sázka na teleobjektiv. Stále častěji vídáme v telefonu teleobjektivy s přepočteným ohniskem nad 70 mm, což už je velmi solidní číslo. Takovéto fotky jsou již hodně přiblížené, respektive mají malý úhel záběru, což je pro některé fotografické žánry žádoucí. Dá si s tím tedy velmi vyhrát, ale v prvé řadě se takový teleobjektiv musí podařit.
Parametry snímačů Motorola Edge 20 Pro:
- 108 Mpx hlavní snímač, velikost 1/1,52", f/1,9, velikost pixelu 0,7 μm
- 16 Mpx širokoúhlý snímač, 13 mm, úhel záběru 119°, f/2,2, velikost pixelu 1,0 μm
- 8 Mpx teleobjektiv, 126 mm, OIS, f/3,4, velikost pixelu 1,0 μm
- 32 Mpx selfie kamerka, f/2,3, velikost pixelu 0,7 μm
Chcete zhodnocení fotek s výkladem? Podívejte se na komentované video:
Prostředí aplikace je oproti ostatním značkám mírně předělané. Normálně jde na jedno kliknutí přepínat pouze mezi dvěma režimy – video a fotka. Až když z menu vyberete jiný režim, dočasně je možné jej využívat jako třetí možnost, avšak po přepnutí dalšího režimu se tam bude objevovat ten naposledy použitý. Trvalé přidání režimu se provede až jeho přetažením dolů na lištu.



>
Aplikace fotoaparátu se liší od běžných androidů
Všechna důležitá nastavení jsou na spodní hraně, kde lze zapnout blesk a samospoušť, roletka vysouvá tyto a další dvě možnosti nastavení. Kousek výše se nachází přepínače objektivů, přičemž makro je jen výřez z širokoúhlého foťáku. Symboly 0,5×, 1× a 5× již označují jednotlivé objektivy.



I menu se tváří jinak
Rozporuplný je foťák s teleobjektivem. I když si Motorola přichystala lahůdku v podobě 8Mpx, opticky stabilizovaného senzoru s objektivem s vysokým přepočteným ohniskem 126 mm, ne vše se povedlo podle představ. 126 mm je už velmi solidní přiblížení a v telefonech je velmi ojedinělé. Výrazným problémem je však odezva foťáku, obraz se aktualizuje na displeji se znatelným zpožděním oproti pohybu telefonu. Takže například drobné změny kompozice nejsou vhodné pro netrpělivé lidi. Mezi pohnutím telefonu a změnou obrazu na displeji uplyne zlomek vteřiny, někdy není poznat, jestli se už obraz pohnul, nebo je ještě zobrazená scéna půl vteřiny dozadu. Problémem může být jak pomalý software, tak i silná optická stabilizace obrazu.







Ukázkové snímky z teleobjektivu
Když překleneme tento neduh, páni, ono to fotí vážně parádně! Věrné barvy, minimum optických problémů, a dokonce velmi jemné softwarové doostření a dobarvení. Dokonce bych výstup označil za lepší než u Sony Xperie 1 III a jejího periskopického zoomu. Motorola má nejen větší přiblížení, ale i lepší výsledky za horšího osvětlení a méně problémů s odlesky. Toto se povedlo a případná oprava zpoždění zobrazení obrazu by z tohoto udělala perfektní fotografický nástroj.




Přiblížení je na telefon nevídané, na podzimní krajinky ideál
Hlavní objektiv má sice rozlišení 108 Mpx, ale v normálním režimu je fotka složena do 12 Mpx. Během dne je většinou bezproblémový, výjimečně se rozpadne kresba při vysoce kontrastní scéně, jako je sluneční protisvětlo, a nedoporučoval bych využít 108Mpx rozlišení, protože na něm jsou příliš vidět nekvality senzoru. V tomto ohledu je foťák skvělý a jeho primární slabinou jsou odlesky v noci, ty jsou všudypřítomné. To je škoda, protože noční mód je solidní, ale bohužel má tendence tyto nedokonalosti vytahovat.











Snímky z hlavního foťáku
Širokáč je za dne velmi kvalitní, má také problémy v kontrastních scénách zahrnující slunce. Telefon z něj nějakým způsobem vykouzlí makro, které má stejné rozlišení, ale menší (vhodnější) úhel záběru. I když má k dokonalosti daleko, v telefonech jde o jedno z nejlepších maker. Hlavní problém širokáče nastane v noci, nedá se s ním téměř zaostřit, má velké odlesky v protisvětle a je silně nekvalitní. Takže po setmění nefotit.






Širokoúhlý fotoaparát je zároveň i makro
Selfie je celkem kvalitní, byť má tendence slévat detaily dohromady, například vlasy nejsou vidět jednotlivě, což jiné přední kamery dělají. Video je kvalitní, podobně jako u foťáku s teleobjektivem jde zde přítomna silná stabilizace obrazu, jemné záchvěvy drží obraz na místě (je vidět jakési rozbití kresby) a až trhám s telefonem jako o život, jdou vidět otřesy. Pokud se vám klepou ruce, tento telefon nic nerozhází.
Test stabilizace obrazu:
Za povšimnutí stojí dva objevy z používání surových RAWů. Zaprvé jsou v nich fotky z teleobjektivu hodně barevně nevýrazné a je potřeba silně saturovat. Zadruhé, ve dvou editorech (využívající DNG Convertor od Adobe) jsou fotky z širokoúhlého foťáku fialově potečkované, jedná se o pravidelný rošt, problém může být softwarový, ale i hardwarový. Každopádně ani jeden z problémů se netýká běžných uživatelů fotících do JPEGů.


Nemá to dobrou barvu a při přiblížení fotky vpravo si všímejte modro-fialových teček
Celkově si foťáky zaslouží srovnání s dražšími Xperiemi, avšak drobné nedokonalosti jako odlesky hlavního a širokoúhlého foťáku nebo prodleva u foťáku s teleobjektivem mi nedovolí udělit perfektní skóre, i tak byla Motorola velmi blízko.
Ukázkové video natočené mobilem (den, 4K, 30 fps):
Závěr
Téměř dokonalý telefon kazí pár drobných detailů. Někomu může chybět audio konektor, jinému zase stereo reproduktory, lidé s malou rukou budou mít problém dosáhnout na vypínací tlačítko nebo na spodní část obrazovky. Pokud vás tyto zádrhele netrápí, máte před sebou dokonalý přístroj. Skvělý výkon, dobrá výdrž, vysoce nadprůměrné fotoaparáty, brilantní displej a elegantní design.


Motorola Edge 20 Pro přichází pouze ve variantě 12/256 GB za 17 990 Kč, měly by existovat ještě nižší paměťové varianty, avšak ty v době psaní recenze nejsou na českém trhu. Konkurencí je o tisícovku levnější Xiaomi 11T Pro s extrémně rychlým 120W nabíjením; lehce dražší OnePlus 9, 8GB/128GB se Snapdragonem 888 a špičkovými foťáky se senzory od Sony a optikou od Hasselbladu nebo Samsung Galaxy S20 FE.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 76 × 7,9 mm, 190 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 870 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (7 840 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 77 × 8,8 mm, 204 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 9 990 Kč |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 74 × 8,7 mm, 192 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,4 mm, 193 g displej: 6,5", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Samsung Exynos 990 (8× Exynos M4, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Skvělý všestranný telefon s páru drobnými výhradami
Plusy:
- Krásný OLED displej
- Skvělé fotoaparáty
- Svižný systém
- Propracované ovládání gesty
- Elegantní design
- Tenčí tělo
- Solidní výkon
Minusy
- Nemá audio konektor
- Rozložení tlačítek
- Mono reproduktor
- Vystouplý modul fotoaparátu
- Nezvyklé ovládání aplikace fotoaparátu
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium