Vysoký výkon
Rychlý displej
Poměr cena/výkon
Solidní hlavní foťák
Pokročilé ovládání
Nižší výdrž na baterii
Plastový design
Horší širokáč
Nemá stereo reproduktory
Chybí audio konektor
Dát vysoký výkon, jako například čipset Snapdragon 888+, do levnějšího těla se pokoušelo už více výrobců, ale výsledek vždy odpovídal ceně a telefon měl v některé oblasti výrazné nedodělky. Teď stejný postup zkouší Motorola u Moto G200 – nejvýkonnější čipset v plastovém těle, s IPS displejem, jen dvojitým fotoaparátem a dalšími ústupky, to vše za cenu 11 490 Kč v jediné paměťové variantě 8 GB / 128 GB.
Představení telefonu:
V této cenové kategorii se nachází třeba Realme GT Neo 2 se Snapdragonem 870, OLED displejem a rychlejším nabíjením. Stejně stojí Samsung Galaxy A52s 6 GB / 128 GB, tentokrát se Snapdragonem 778G, SAMOLED displejem a celkově horším poměrem cena/výkon. Xiaomi 11T stojí také podobně v závislosti na paměťové variantě, má pro změnu MediaTek Dimensity 1200 Ultra či rychlé 67W nabíjení.
|
 | rozměry a hmotnost: 168 × 76 × 8,9 mm, 202 g displej: 6,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 460, 395 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 Plus (8× Cortex-X1, 3,0 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Celou recenzi Motoroly Moto G200 si přečtěte na následujících listech.
Pokračování 2 / 8
Design
Jako levný plasťák. Motorola se vzhledem vůbec nejeví jako dražší telefon, spíše působí jako mobil za osm tisíc, a i za tu cenu lze najít krásné designovky. Zkrátka jde vidět, že Motorola šetřila, kde se jen dalo, aby mohla telefon vybavit drahými a kvalitními vnitřnosti, a vzhled padl za oběť.



Telefon působí na první pohled levně
Na designu telefonu není nic převratného ani neokoukaného, nic, co by zaujalo. Plastová záda mají aspoň dobrou přilnavost, ale jsou na nich vidět otisky prstů. Dále zaujmou snad jen podivným výstupkem v oblasti fotoaparátů. Mimo něj vystupují i čočky foťáků a telefon se houpe na stole.
S fotoaparáty je spojen ještě jeden problém, a to že klamou vzhledem. Na pohled by se dalo očekávat, že člověk nalezne tři objektivy, respektive v aplikaci fotoaparátu si bude moci hrát se třemi ohnisky. To se ale nestane, protože jeden z fotoaparátů je jen snímač hloubky ostrosti, ač působí jako regulérní fotoaparát.



V balení je typické příslušenství
Motorola přejímá oblíbené umístění slotu na SIM (nikoli rozšiřující paměť) na spodní hraně, vedle je i USB-C konektor a výstup hlasitého reproduktoru. Na pravé hraně je umístěno vypínací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů (oproti Edge 20 Pro je již tlačítko v příhodné výšce) a nad ním kolébka hlasitosti.
Horní hrana je pustá a levá disponuje pouze tlačítkem Google asistenta. To je poměrně zbytečné a Motorola jej umístila poměrně vysoko, takže se nebude stávat, že jej zmáčknete omylem. Pro úplnost, plastový je i rámeček telefonu.
Pokračování 3 / 8
Displej
Parádně rychlé IPS. Běžně u telefonu za jedenáct tisíc korun můžeme očekávat OLED displej, je to standard i u telefonů od osmi tisíc výše. O to větší je překvapení, že Motorola vsadila na IPS panel. Marketingově to může znít jako problém a ústupek oproti dražším OLEDům, ale pojďme se před vynesením soudu podívat, jak vypadá displej v praxi.



Displej se opravdu povedl
Když jsem na telefonu spustil Pokémon GO, tak jsem si nejdříve nebyl jistý, jestli nemám jinou hru. Všechny animace byly rázem plynulejší, odezva okamžitá. Dokonce se mi ve hře kvůli nezvyku nejprve nedařilo, ale vyloženě jsem si užíval tu pastvu pro oči. Motorola totiž nechala frekvenci displeje na automatice a ta hned hru poznala. 144Hz se mohl projevit naplno a i oproti OLEDům působí rychlejší, plynulejší a s lepší odezvou. Displej je tedy zcela ideální pro hráče.
Co se týče maximální a minimálního jasu, oba jsou dobré, i když letní slunce by je prověřilo lépe. I barvy se zdají v pořádku, nejsou tak přesaturované jako na některých OLEDech. Z pohledu rozlišení se zde díváme na Full HD+ (1080 x 2460 px) displej s 6,8“ úhlopříčkou a zmíněnými 144 Hz.




Nastavení displeje
Protože se nejedná o OLED, telefon nemá čtečku otisků zabudovanou v displeji, ale na pravé hraně. Dále mu tmavý režim nepomůže se spotřebou a funkce Always-on displej není přítomna, ale telefon má chytrý náhled interaktivních prvků a oznámení při vypnuté obrazovce.
Pokračování 4 / 8
Hardware
To nejlepší na trhu. Přestože ani špičková Motorola Edge 20 Pro nemá takovýto výkon a stojí více, Moto 200G získala Snapdragon 888+, což je současná špička mezi čipsety. V telefonu se to projevu bleskurychlou odezvou, žádnými záseky při hraní nebo používání a celkově to podtrhává určení pro hráče, kteří mají omezenější rozpočet.
Antutu V9.2.6
- Celkové skóre: 791 994 bodů
- CPU: 197 064 bodů
- GPU: 300 768 bodů
- MEM: 132 804 bodů
- UX: 161 358 bodů
Výkon čipsetu je špičkový, ale i některé telefony se Snapdragonem 888 se dostaly přes 800 000 celkových bodů (samozřejmě jiné se pohybovaly okolo 700 000 bodů), takže celkový výkon může být klidně podobný jako SD 888 ve verzi bez pluska.
Výdrž telefonu není nijak extrémní, čísla pro naše syntetické testy jsou nízká, v praxi telefon vydrží něco přes den podle způsobů používání. Nicméně jak se dá s ohledem na čipset čekat, jedná se spíše o jednodenní mobil. Rychlost nabíjení je solidní a běžná pro tuto třídu.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 7 hodin 31 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas, 60 Hz, světlý režim): 12 hodin 30 minut
- Doba nabíjení (0 – 100 %): 1 hodina 14 minut
- Doba nabíjení (15 – 90 %): 51 minut
Na zvuku se bohužel šetřilo. Telefon nenabídne sluchátkový konektor a reproduktor je pouze jeden, takže při sledování videí nabídne pouze mono. Nevyužívá ani hovorového reproduktoru k emulaci stereového efektu. Telefony v této třídě spíše už hlasité stereo mají, i když to není pravidlem.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Solidní střední třída. Telefony okolo deseti tisíc korun a níže často bojují s nekvalitním zpracováním fotek, softwarové úpravy bývají přehnané a ztrácí se kvalita obrazu. Na první pohled vypadá fotka normálně, ale po přiblížení nebo zobrazení na velké televizi se ukáží velké problémy. Motorola si na to však dala pozor a fotky jsou velmi dobře použitelné.
Parametry snímačů:
- 108 Mpx hlavní fotoaparát, f/1,9, 1/1,52", 0,7µm, PDAF
- 8 Mpx širokáč, f/2,2, 119˚, 1,12µm, AF
- 16 Mpx selfie, f/2,2, 1,0µm
Prostředí aplikace fotoaparátu je jiné než u většiny androidů, Motorola má vlastní a je potřeba si zvyknout na několik změn. Například jako výchozí jsou k výběru jen režimy fotografie a videa a další se musí přetáhnout do rychlých voleb z nabídky Více. I menu je jinak koncipované, ale v zásadě se neliší od běžných telefonů.





Prostředí aplikace fotoaparátu
Hlavní foťák má přes den velmi dobrou kvalitu, ztrácejí se jen velmi jemné detaily například na tmavém pozadí a jedinou neřestí čipu je špatné vykreslování jemných struktur jako jsou větvičky stromů v zimě. Focení v noci je uspokojivé, aspoň při troše světla jsou fotky použitelné, jen se objevují odlesky okolo světelných zdrojů a nevyplatí se použít noční režim, protože ten má tendence vytahovat šum z nepodstatných částí scény. Při focení do RAWu má hlavní foťák překvapivě dobré výsledky, takže v tomto ohledu není špatnou volbou, i když na dražší telefony nemá.










Ukázkové snímky z hlavního foťáku
Širokáč už bohužel zaostává, což je ale v této cenové kategorii běžné. Ani ve dne neočekávejte detailní kresbu; šum, respektive odšumování, je patrné téměř na celém snímku. K tomu připočtěte ještě drobné zkreslení a viditelnou chromatickou vadu. V noci širokáč raději vůbec nepoužívejte, fotky jsou tristní.







Ukázkové snímky ze širokáče
Třetí použitelný zadní foťák telefon skutečně nemá, není to sice atrapa, ale jen senzor hloubky ostrosti. V této cenové třídě není chybějící makro nebo telefoťák problém, protože by stejně nebyl kvalitní a doporučili bychom jej nepoužívat.
Selfie foťák má rozumnou kvalitu, i když u podobně drahých telefonů jsme již viděli kvalitnější. Nejjemnější detaily jako jednotlivé vlasy, vousy nebo řasy postrádají detaily a dynamický rozsah senzoru není nejlepší. Video je i v náročné noční scéně rozumně kvalitní a není s ním žádný výrazný problém, upozornit mohu jen na nedostatek plynulosti způsobený lehce roztřepanými hranami objektů při švenkování.
Ukázkové video v noci ve 4K:
Celkově Motorola překvapila hlavně tím, že se nejedná o naprostý propadák, jak bývá v této cenové kategorii typické. Fotky jsou velmi slušné a kvalitativně se vyrovnají stejně drahému kompaktu s palcovým čipem, či jej klidně i předčí. To je podle mě velmi dobrá vizitka pro telefon, kde se šetřilo na všem kromě čipsetu. Mobil je vhodný i pro nadšence fotící do RAWu.
Pokračování 7 / 8
Závěr
Motorola není nadarmo úspěšným prodejcem telefonů. Potvrzuje se to i u tohoto modelu, který má sice mnoho kompromisů, ale také jasnou cílovou skupinu hráčů, u nichž pozitiva jasně převládnou nad negativy. Čipset Snapdragon 888+ má na tuto cenovou kategorii skvělý výkon a v kombinaci s velmi responzivním 144Hz displejem hráč nenalezne lepší telefon bez velkého příplatku. Pokud mobil chcete vyloženě na hraní, právě jste si vybrali svůj nový telefon.
Pokud však spíše oceníte luxusnější design, chyběly by vám vychytávky spojené s OLED displejem jako čtečka otisků prstů v displeji nebo Always-on displej, případně další prvky, jiné telefony mohou být alternativou. Avšak nenabídnou takovýto výkon. Motorola Moto 200G však nemá vyloženou slabinu, takže telefon můžeme doporučit i univerzálně pro všechny.
|
 | rozměry a hmotnost: 168 × 76 × 8,9 mm, 202 g displej: 6,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 460, 395 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 Plus (8× Cortex-X1, 3,0 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Hlavní konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 76 × 8,6 mm, 200 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 398 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 870 (8× Kryo 585, 3,2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,4 mm, 187 g displej: 6,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 778G (8× Cortex-A78, 2,4 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 77 × 8,8 mm, 203 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 1200 (8× Cortex-A78, 3,0 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Telefon se skvělým výkon ve své cenové třídě, který je i díky rychlému displeji ideální pro hráče a nemá žádné výrazné slabiny.
Plusy:
- Skvělý výkon
- Extrémně rychlý a responzivní displej
- Solidní hlavní foťák
- Výstup hlavního foťáku do RAWu
- Prostředí plné vychytávek
Minusy:
- Plastová konstrukce
- Chybí sluchátkový konektor a stereo reproduktory
- Klamavý třetí foťák
- Chybí Always-on displej
- Jednodenní výdrž
- Horší širokoúhlý foťák
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně