Recenze mobilu Nokia X30 5G. Promyšlená hra na ekologickou notu a návrat ke kořenům

 • Hlavní ideou je ekologie, znovupoužitelnost a recyklované materiály
 • Jako smartphone zaujme fotoaparátem, výdrží či odolností IP67
 • Záporem je horší odladění, nelze natočit 4K video a cena je vysoká

Plusy

 • Poctivé zpracování s kovovým rámem a design
 • Kvalitní displej a přítomnost FM rádia
 • 33W dobíjení a dobrá výdrž, odolnost IP67
 • Příslib pravidelných aktualizací po 3 roky

Minusy

 • Špatně odladěné prostředí, chybějící funkce
 • Nemožnost natáčet 4K video
 • Pomalá a nepřesná čtečka otisků prstů
 • Vysoká cena schovaná za myšlenku ekologie
? 8/10
Hodnocení
redakce

V dnešní recenzi se podíváme na zoubek střední třídě s prémiovým vzhledem, kam výrobce, společnost HMD Global, tak trochu nenápadně staví svůj nový model Nokia X30 5G. A i když si osobně myslím, že v České republice to úplně fungovat nebude, mimo funkce smartphonu má tento kousek také druhý smysl. Kromě výroby telefonu i jeho balení z recyklovaných materiálů klade výrobce důraz na ekologii a přináší poselství recyklace smartphonů mezi majiteli a snížení dopadů na životní prostředí. Zřejmě ale pro naše luhy a háje výrobce sdílí moje přesvědčení, protože recyklační program Circular v Česku nenabízí.

Podíváme-li se na produktový web výrobce, najdeme zde motto smartponu Pro lepší výkon, který vydrží dlouho. Mimo narážky na rám přístroje a modul fotoaparátu, které jsou ze 100 % vyrobeny z recyklovaného hliníku, a zadní stranu, která je z 65 % vyrobena z recyklovaných plastů, zde výrobce jistě naráží i na příslib tří velkých a tří let pravidelných bezpečnostních aktualizací, které udrží telefon stále plně funkční a také plně zabezpečený.

Ze specifikací vyčteme pozitivní parametry, jako je třeba 50 Mpx hlavní snímač s optickou stabilizací, dnes už velmi vzácná podpora pro FM rádio nebo třeba zvýšená odolnost certifikace IP67. Nechybí samozřejmě naprosto čistý operační systém Android ve verzi 12, zarazí ale například použití staršího chipsetu, jehož výsledkem je bohužel skutečnost, že Nokia X30 neumí natáčet video ve 4K rozlišení, což už je při pohledu na cenovku nutno brát jako vcelku velkou konkurenční nevýhodu.

Nokia X30 5G 128GB
rozměry a hmotnost: 159 × 74 × 8,0 mm, 185 g
displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 409 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS
paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 200 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G (8× Kryo 660, 2 GHz, 6nm)
operační systém: Google Android 12
fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
65 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Nokia X30 5G se na tuzemském trhu prodává za částku 12 999 korun v barevných variantách Oblačně modrá a Ledově bílá, přičemž paměťová kombinace je jediná – 8 GB operační a 256 GB vnitřní paměti. Nutno poznamenat, že za podobnou cenovku je čistě parametrově Nokia X30 hůře vybavená, i když některé prvky, jako odolnost IP 67 nebo FM rádio mohou leckoho přesvědčit ke koupi. Až čas ukáže, jestli jsme jako národ ochotni si připlatit za eliminaci uhlíkové stopy, nebo zda je cenovka přehnaně optimistická. Následující řádky recenze každopádně napoví, jaký telefon Nokia X30 vůbec je.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jaké je zpracování telefonu z recyklovaných materiálů.

Zda je opravdu čistý Android taková výhoda.

Zda se Nokii X30 podaří zvednout věhlas značky.

A hlavně, zda se Nokii X30 vůbec vyplatí koupit.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: Mobily už nevyrábí, ale mobilní technologie testuje dál. LG se podařil další přenos dat přes 6G

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Nokia, Android, Střední třída, Smartphony, Recenze, DualSIM, Fotoaparát, HMD Global, GPS, Čtečka otisků prstů, Leica, Duální fotoaparát, Galileo, Kovová konstrukce, Výdrž, Rychlé dobíjení, Netflix, Čtečka otisků v displeji, eSIM, OIS, Spotify, Ekologie, Android 12, Průstřel v displeji, Snímač, Dual sim telefony na Heureka.cz