Plusy
- Armádní standard MIL STD-810G
- Ve své třídě elegantní vzhled
- Bezdrátové dobíjení
- Skvělá výdrž baterie
Minusy
- Vysoká cena
- Průměrný fotoaparát
- Slabší procesor
- Průměrný displej,Náladová čtečka otisků prstů
Odolnost stařičké Nokie 3310 je dnes již legendární. Pokud přitom nepočítáme odolné tlačítko telefony, tak bychom v nedávné (moderní) historii značky Nokia (výrobce HMD Global) hledali odolné telefony marně. To nyní mění Nokia XR20. Model, který do značné míry vychází z dříve představené Nokie X20, však vyměnil lepší fotoaparát za tužší kořínek.
Kategorie odolných telefonů je jiná. Tyto modely nejsou zdaleka nejrychlejší, ale vynahrazují to množstvím gumy a tvrdého plastu, který je chrání před poškozením. Nokia XR20 se však mírně vymyká. Má sice armádní certifikaci MIL STD-810G, ale stejně jako Motorola Defy nemá oproti např. modelům CAT tak velké brnění, a díky tomu lépe vypadá.
|
| rozměry a hmotnost: 172 × 82 × 10,6 mm, 248 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 630 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 480 (8× Kryo 460, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 7 020 Kč až 7 327 Kč
|
Celou recenzi Nokia XR20 si přečtěte na následujících listech.
Design
Modelka v maskáčích. Když budete telefon poprvé vyndávat z prodejního balení, můžete si myslet, že má Nokia XR20 zkrátka z výroby nasazení ochranný kryt. Žádné extra gumové výstelky, žádné tvrdé plasty, pouze odolný kryt. To je však samozřejmě pouze zdání a o žádný kryt se nejedná, a proto telefon z dálky prostě naprosto všedně a na svou třídu i elegantně.
Nokia XR20 měří 171,6 × 81,5 × 10,6 mm a váží citelných 248 gramů
Díky ne tak robustnímu krytu se telefon poměrně dobře ovládá i jednou rukou. Více než samotný obal tak uživatele bude limitovat v ovládání velký 6,67palcový displej. Zde však alespoň odpadá ten strach, že vám telefon vypadne z ruky a rozbije se, když se snažíte zmáčknout písmeno A na klávesnici.
Obvodový rámeček vystupuje mírně nad povrch displeje a tím ho chrání proti mechanickému poškození. S ohledem na určení telefonu bychom si však nechali líbit i vyšší rámeček
Nokia XR20 se totiž splňuje armádní standard Kategorie odolných telefonů je jiná. Tyto modely nejsou zdaleka nejrychlejší, ale vynahrazují to množstvím gumy a tvrdého plastu, který je chrání před poškozením. Nokia XR20 se však mírně vymyká. Má sice armádní certifikaci MIL STD-810G, což znamená, že ho žádný pád z metrové výšky (byť na beton) nijak nerozhází, ani nepoškodí. Až na kosmetické oděrky.
Certifikace IP68 předznamenává, že telefonu neuškodí ani krátkodobý pobyt pod vodou
Poměrně zásadním nedostatkem zvolené konstrukce jsou však vnější ovládací prvky. Na pravé boční hraně to je kolébka pro ovládání hlasitosti a poměrně výrazně zapuštěné zamykací tlačítko s čtečkou otisků prstů. Toto zamykací tlačítko je však umístěno a zapuštěno tak nešťastně, že ho velice často budete poměrně dlouze hledat. Společně s poměrně nespolehlivou přesností čtečky otisků prstů se tak odemykání telefonu stává noční můrou.
Stejně jako displej je vystouplým rámečkem chráněn i snímač fotoaparátu
O moc lepší není ani ovládání SOS tlačítka na horní hraně telefonu. Rovněž i tato klávesa je poměrně výrazně zapuštěna do povrchu a ovladatelnost proto není ideální. Toto tlačítko lze programovat, a tak kromě bezpečnostních funkcí jím lze spouštět i předvolené aplikace apod. Nejlépe ovladatelným prvkem tak je klávesa pro Google Assistant na levém boku telefonu. Na rozdíl od ostatních lze jednoduše nahmatat a citelně promáčknout.
Škoda jen, že na rozdíl od SOS klávesy není tlačítko pro Google Assistant programovatelné, a tak se jeho využitelnost výrazně snižuje
Na spodní hraně již žádná klávesa není, avšak nachází se zde USB-C konektor pro dobíjení, hlasitý reproduktor, 3,5mm jack pro připojení sluchátek a dokonce i uchycení pro poutko.
Hardware
Slabší procesor s 5G. U odolných telefonů obvykle platí, že čím více ochrany na těle, tím méně výkonu uvnitř, a to přestože je tato kategorie naceněna vždy poměrně vysoko. I Nokia XR20 nabízí procesor s nejnižší „čtyřkové“ řady, konkrétně využívá osmijádrový Qualcomm Snapdragon 480 5G. Ten disponuje dvěma 2,0GHz jádry Kryo 460 a šesticí 1,8GHz jader Kryo 460. Součástí čipsetu je rovněž grafický akcelerátor Adreno 619.
Výkon – Antutu 9.0.12
- Celkové skóre: 324 775 bodů
- CPU: 95 592 bodů
- GPU: 84 135 bodů
- MEM: 63 365 bodů
- UX: 81 683 bodů
Uvedenou sestavu v tomto případě doplňuje ještě 6GB RAM. Ve výsledku tak telefon pokryje jak základní a fakticky i běžnou denní agendu zcela bez problémů. Zapotí se až v případě více spuštěných aplikací na pozadí nebo u graficky náročnějších aplikací vč. her, které musí běžet v nižší snímkovací frekvenci. Oproti jiným odolným telefonům je však výkon mírně nadprůměrný.
Po spuštění nabídne Nokia XR více než 110 GB prostoru pro vaše fotky a jiné soubory
Na rozdíl od své konkurence pak přináší i 5G konektivitu, kterou doplňuje bezdrátové dvoupásmové Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac/6). Stále populárnější TWS sluchátka a jiné propriety připojíte přes Bluetooth 5.1 s podporou aptX Adaptive. Do přírody je XR20 dostatečně připraven, když podporuje lokalizaci v systémech GPS, GLONASS, BDS, QZSS, NavIC jakož samozřejmě i GALILEO.
S ohledem podporu NFC se telefon neztratí ani v obchodě, kde s ním můžete pohodlně platit. Celá hardwarová výbava není ani tolik náročná na baterii, která má v tomto případě kapacitu 4 620 mAh. Zcela běžně se tak dostanete na dvoudenní výdrž a bez větších problémů lze na jediné nabití přežít i prodloužený víkend. Jakmile bude třeba vyhledat nabíječku, je dobré vědět, že XR20 zvládne až 18W drátové dobíjení a dokonce i 15W bezdrátové dobíjení.
Software
Čistý a jednoduchý. Již tradičně silnou stránkou je u telefonů Nokia jejich software. Vzhledem k tomu, že telefon je součástí projektu Android One, disponuje Nokia XR20 nejnovějším Androidem 11, přičemž si můžete být jistí, že po dobu 3 let bude telefon dostávat systémové aktualizace. Starosti nebudou dělat ani žádné neduhy v systému, je velmi dobře odladěn.
První pohled do prostředí Androidu 11 v Nokii XR20
Kromě početné várky aplikací od společnosti Google tak tento model obsahuje již pouze vlastní aplikaci Fotoaparát, vlastní zpracování FM rádia a několik malých změn v nastavení. Telefon lze ovládat skrze systémová tlačítka ukotvená ve spodní části telefonu, ale i jednoduchými a přehlednými gesty. Aplikace pak mohou být jak pouze na pohotovostních plochách, tak i v přehledném seznamu.
Fotoaparát
Lákadlo s názvem Zeiss. Kromě odolného vzhledu odlišuje Nokii XR20 od Nokie X20 právě snímač fotoaparátu. Změna je přitom k horšímu, a to přesto, že i zde se objevuje optika od věhlasné společnosti Zeiss. Model XR20 má pouze 2 snímače, které doplňuje dvojice LED přisvětlovacích diod.
Sestavení fotoaparátů Nokia XR20:
- 48Mpx hlavní snímač, velikost 1/2,25″, světelnost f/1,8, PDAF, 0,8 μm
- 13Mpx širokoúhlý snímač, úhel záběru 123°, velikost 1/3,0", světelnost f/2,4
- 8Mpx čelní kamerka, velikost 1/4,0", světelnost f/2,0, 1,12 μm
Aplikace Fotoaparátu je však stejná a nabízí přehledně seřazené režimy (Noc, Portrét, Video, Kino, Fotoaparát). V horní části je tradičně několik přepínačů (časovač, poměr stran a ovládání blesku). HDR režim funguje automaticky a nelze ho jednoduše vypnout či zapnout. Ve spodní části dále najdeme rychlý přepínač hlavního (1x, 2x) a širokoúhlého (0,6x) snímače.
Prostředí fotoaparátu
Jak to tak bývá u telefonu nižší střední třídy, kam se Nokia XR20 svou hardwarovou výbavou řadí, telefon dokáže vytvářet poměrně zdařilé fotografie v ideálním světle. Mají přirozené barvy, dostatek detailů a ostrosti, i když bychom uvítali vyšší kontrast a menší množství digitálního šumu při zachycení jednolitých ploch. Fotografie za slabšího osvětlení jsou již o poznání horší, když množství digitálního šumu se zhoršujícím se světlem exponencionálně roste.
Více fotek naleznete v kapitole 8
Lepší výsledky pak neposkytuje ani širokoúhlý objektiv, když jeho výsledky si raději zobrazujte pouze na displeji telefonu. Při bližším pohledu je totiž zřetelné nižší množství detailů a menší dynamický rozsah. Na druhou stranu musíme stále brát v úvahu, že jsme v kategorií odolných telefonů. V rámci tohoto srovnání tak nakonec fotoaparát Nokie XR20 vychází spíše mírně nadprůměrně.
Hlavní snímač • 2násobné přiblížení • širokoúhlý objektiv
Natáčení videa nemá u modelu XR20 příliš možností, když je na výběr pouze mezi FullHD záznamem s 30 a 60 fps. S ohledem na elektronickou stabilizaci obrazu pak rozhodně nelze čekat zázraky. Videozáznam často potřebuje čas na automatické přeostření, ale jinak nabízí poměrně slušný výsledek. Na dokumentaci postupu na stavbě určitě postačí.
Ukázkové video:
Závěr
Za normálních okolností (tj. u běžných telefonů) by výbava a schopnosti Nokie XR20 podléhala spíše mírné kritice. U odolných telefonů je to ale jinak. V této kategorii Nokia XR20 podává až překvapivě vyvážený výkon, který poměrně šikovně balancuje napříč jednotlivými oblastmi.
V balení chybí adaptér pro nabíjení, spokojit se musíte jen s USB-C kabelem a sponkou pro vytažení hybridního slotu
Telefon je dostatečně chráněn před mechanickým poškozením, a to jak použitím odolného tvrzeného skla displeje, tak i subtilním krytem. Na druhou stranu to není žádný tank. K tomu přidává i dostatečný (byť obecně slabší) procesor a ve své třídě mírně nadprůměrný fotoaparát. Navíc potěší i svou výdrží a 5G konektivitou. Mírným zklamáním tak zůstává pouze displej a nespolehlivá čtečka otisků prstů.
|
| rozměry a hmotnost: 172 × 82 × 10,6 mm, 248 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 630 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 480 (8× Kryo 460, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 7 020 Kč až 7 327 Kč
|
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 170 × 78 × 10,9 mm, 232 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 77 × 12,0 mm, 248 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (390|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 11 109 Kč až 16 772 Kč
|
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 77 × 10,0 mm, 218 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 418 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (390|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 050 mAh procesor: Samsung Exynos 9611 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 25MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 3 532 Kč až 8 990 Kč
|
Verdikt:
Jestliže hledáte skutečně odolný telefon, nabízí Nokia XR20 vyvážený mix, i když za trochu vyšší cenu. Odolné vlastnosti doplňuje elegantní vzhled a na svou třídu nabízí slušný výkon, fotoaparát a dobrou výdrž. Šetřilo se ale na displeji.
Plusy:
- Armádní standard MIL STD-810G
- Ve své třídě elegantní vzhled
- Certifikace IP 68
- Bezdrátové dobíjení
- Skvělá výdrž baterie
- 5G konektivita
Minusy:
- Vyšší cena
- Průměrný fotoaparát
- Procesor nižší řady
- Nevýrazný displej
- Náladová čtečka otisků prstů
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium