Nekompromisní výkon
Plynulý 120Hz displej
Rychlé 80W dobíjení
3 roky systémových aktualizací
Skvělé audio
Ztratil voděodolnost
Přišel o makro režim
O něco horší optimalizace systému
Stejný fotoaparát jako loni
Úvod
OnePlus 10 Pro je už od svého uvedení tak trochu zvláštním modelem značky. Jednak vůbec poprvé byl nejdříve představen jen pro Čínu a až po několika měsících dorazil i do zbytku světa, navíc je ale podivným pokračovatelem loňského top modelu. Na jednu stranu jde podobnou cestou, kterou loni spoluprací s Hasselblad definoval, na druhou stranu se v mnohém dost změnil, a dokonce zde najdeme i pár kroků zpět.
OnePlus 10 Pro se prodává za cenu do 23 500 Kč. Za tu se můžete těšit na špičkový výkon, skvělou výdrž baterie. Navzdory spolupráce s Hasseblad však chybí nějaké novinky a dokonce přišel i o jednu zásadní fotografickou funkci. Pro některé dlouholeté fanoušky značky může jít o mírné zklamání, nicméně jde stále o skvělý telefon s rozumně nastavenou cenou.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 74 × 8,6 mm, 201 g displej: 6,7", kapacitní LTPO AMOLED, 1 440 × 3 216, 526 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (8× Cortex-X2, 3,0 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Celou recenzi OnePlus 10 Pro si přečtěte na následujících listech.
Pokračování 2 / 8
Design
Příjemné osvěžení. OnePlus 10 Pro přináší zase po pár letech vítaný redesign. Důraz byl tentokrát více kladen na fotoaparát, jehož modul je nyní mnohem výraznější a do výstupku přechází plynule už z boku telefonu. Modul fotoaparátu je tak velmi široký, ale narozdíl od jiných telefonů nevystupuje tak výrazně, takže se na stole prakticky nijak nekýve.


Matné sklo nejenže dobře vypadá, ale také je velmi příjemné na dotyk.
Celkové zpracování je ale kvalitní a telefon už na první pohled působí prémiovým dojmem. Opět se zde sází na zaoblené hrany a kulaté rohy, takže se příjemně drží v rukou, čemuž pomáhá i matné sklo s příjemným povrchem na dotyk. Tělo je samozřejmě kovové, takže je přístroj i robustní, pevný a nijak se neohýbá. Co je potřeba zmínit, je i to, že telefon kupodivu proti předchozímu modelu přišel o voděodolnost.






Telefon se dočkal redesignu zejména u fotoaparátu, který má být hlavním tahákem telefonu. Zblízka lze spatřit i nápis Hasselblad.
Čelní strana telefonu je tradiční s výrazným displejem dotaženým hodně do krajů. V horní části v průstřelu displeje našla svoje místo selfie kamerka a výrobce do úzkého horního rámečku dokázal vměstnat repráček a nutné senzory. Notifikační dioda zde chybí, nicméně ji krásně suplují zaoblené kraje displeje, které při přijetí zprávy mírně svítí, pokud to uživatel povolí.



Chybět nesmí ikonická rudá krabička i napájecí kabel. K dobíjení je tu nový adaptér s výkonem 80 Wattů
Na pravém boku telefonu najdete zapínací tlačítko doplněné o pro OnePlus typický trojpolohový přepínač hlasitého/tichého/vibračního režimu. Levý bok nabízí regulaci hlasitosti. Šuplíček na dvojici nano SIM karet hledejte ve spodní části, hned vedle repráčku, mikrofonu a USB-C konektoru. Horní strana telefonu zůstala prázdná.
Pokračování 3 / 8
Displej
Rychlý a plynulý. OnePlus 10 Pro se s displejem od loňské devítky prakticky neposunul. Opět nabízí 6,7“ Fluid AMOLED displej s QHD+ rozlišením 3 216 × 1 440 pixelů, takže jeho obraz je krásně jemný i při pohledu hodně zblízka. Pokud však preferujete úsporu energie, lze rozlišení nastavit na automatiku, kdy v případě, že tak vysoké rozlišení nebude nutné, sám přepne do úspornějšího FullHD+ rozlišení.





Nastavení displeje telefonu
Díky technologii LTPO však přináší i dynamickou obnovovací frekvenci, která je schopna se měnit od 1 do 120 Hz dle potřeby. Takže při scrollování bude obraz skvěle plynulý, u statického obrazu vám díky podtaktování pošetří baterii. Displej má skvělé pozorovací úhly a líbit se bude také lehce živější podání barev, nicméně v nastavení vám dovolí si s barvami pěkně pohrát, od změny barevného profilu (podporuje i DCI-P3) až po změnu teploty.
Telefon také dovolí zapnout automatickou změnu barvy světla displeje na základě vašeho okolí. Pochválit zde musím také vysoký jas i kontrast, což se bude hodit zejména u sledování HDR obsahu. Vysoká svítivost pak dopomáhá i k pohodlnému používání za tmy. Zde určitě také přijde vhod temný režim nebo filtr modrého světla. Zapomenout nesmím ani na ochranu displeje, kterou zajišťuje krycí sklíčko Gorilla Glass Victus.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Když chcete to nejlepší. Vylepšení přišlo ale stran výbavy. OnePlus 10 Pro pohání nejnovější procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, takže můžete počítat s nekompromisním výkonem. Po ruce mu v případě námi testovaný varianty bude také 12 GB operační paměti, která se navíc zvládne dynamicky rozšířit až o další 3 GB, které si vypůjčí z úložiště. To je zde 256GB a chlubit se může skvělými rychlostmi.
Výkon – Antutu 9.3.6
- Celkové skóre: 916 573 bodů
- CPU: 192 151 bodů
- GPU: 439 327 bodů
- MEM: 149 190 bodů
- UX: 135 905 bodů
Z konektivity je zde podporováno 5G, gigabitové LTE, Wi-Fi 6 nebo Bluetooth 5.2. Samozřejmě nemůže chybět ani NFC pro bezkontaktní platby Google Pay. Z drátové konektivity si musíte vystačit s USB-C. Ze senzorů musím vyzdvihnout opravdu bleskovou čtečku otisků prstů v displeji. Je sice optická, ale přesto si velmi dobře dokáže poradit například s mokrými prsty.
O výdrž se zde stará silná 5000mAh baterie, která je ve skutečnosti složená ze dvou článků s kapacitou 2 500 mAh. Telefon tak bez problému zvládne dva dny běžného používání s automatickým rozlišením displeje i obnovovací frekvencí. I při větší zátěži však v klidu zvládne celý den.
Výdrž (při autom. frekvenci displeje):
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 12 hodin 27 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 13 hodin a 31 minut
- Nabíjení z 0 na 100%: 31 minut
- Nabíjení z 15 na 90%: 23 minut
Chválím zde také vylepšené dobíjení SuperVOOC, které tentokrát zvládá výkon až 80 Wattů. Konkurence sice dnes umí i výrazně více, ale i přesto dokážete telefon dobít do plného stavu za sympatickou půlhodinku. Telefon jde samozřejmě dobíjet i bezdrátově výkonem 50 Wattů.
Telefon má dvojici repráčků, které se mohou chlubit velmi příjemným zvukem, který vás bude bavit poslouchat. Má vyrovnané středy i výšky a dobré basy, takže vás zvukem uspokojí při sledování filmů, hraní her, ale překvapivě i poslechu hudby. Tomu jistě dopomáhá i certifikace Dolby Atmos. Pochválit musím i maximální hlasitost.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Spolupráce s legendou. OnePlus 10 Pro má opět trojitý fotoaparát, který pro mne byl tak trochu zklamáním. Od loňského modelu, kdy byla oznámena úzká spolupráce s firmou Hasselblad se toho totiž moc nezměnilo. Stále zde najdeme totožný 48Mpx snímač Sony IMX789 s clonou f/1.8 a optickou stabilizací. Stejný zůstal dokonce i 8Mpx teleobjektiv s 3,3× optickým přiblížením.









V obou případech se ve dne můžete těšit a vynikající ostré snímky s přirozenými barvami díky kalibraci od Hasselblad. Pochválit musím i skvělou práci HDR a dobré výkony v protisvětle. S nedostatkem světla už ale kvalita klesá a přestože i s nočním režimem dokážete vyfotit skvělé noční fotky, nelze si nevšimnout většího množství bílého šumu, které je sice decentní, ale u jiných fotomobilů je situace přeci jen o něco lepší.
Hlavní změnou je zde nový 50Mpx ultraširokoúhlý objektiv. OnePlus totiž tentokrát vyměnil osvědčený snímač od Sony za nový Samsung Isocell JN1. S ním se podařilo nabídnout rekordní 150° úhel záběru. To ale v běžném režimu nepoznáte. Úhel už je tak široký, že u něj dochází k velmi výraznému efektu rybího oka, takže je ve výchozím stavu omezený, aby nedocházelo ke zkreslení obrazu. V případě potřeby si jej můžete zapnout v samostatném režimu. I zmíněné rybí oko zde ale nechybí, pokud s ním někdo chce zaujmout na sociálních sítích.





Prostředí aplikace fotoaparátu
Ultraširokoúhlý kamerka má ale další nevýhodu o které OnePlus raději mlčí. Postrádá totiž automatické ostření a tím pádem nepodporuje makro režim, který OnePlus používal u svých telefonů roky a dokonce byl jedním z prvních, kdo jej u této kamerky nabídl. Zde máte bohužel smůlu. Pro ultraširokoúhlé focení zde slouží i režim Xpan vzdávající hold stejnojmennému fotoaparátu od Hasselblad. V něm můžete fotit panoramatické snímky v poměru stran 64:24.


Ultraširokoúhlý objektiv s korekcí obrazu v defaultním režimu a se 150° úhlem záběru (vpravo)
Kromě toho se ještě Hasselblad podílel na korekci barev a nechybí zde imitace jeho legendárního zvuku závěrky či oranžová spoušť fotoaparátu. Nic víc ale nečekejte. Pochválit ale musím alespoň čelní 32MPx kamerku, u které můžete čekat skvělé detaily i ostrost.
Stran videa se můžete těšit na natočení ve vysokém rozlišení až 8K při 24 fps, přičemž samozřejmě nechybí ani 4K při 60 fps. Zde musím telefon pochválit za velmi dobrou stabilizaci a dobře si pohrálo i s plynulostí přepínání objektivů při oddalování a přibližování během natáčení. Jediné, co vytknu jsou u videa až nereálně syté barvy.
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Pokračování 7 / 8
Závěr
OnePlus 10 Pro je model na který jsme si v Evropě museli chvíli počkat a o to větším je možná zklamáním. Telefon má sice skvělou výbavu a prodává se za cenu od 23 500 Kč v případě základní verze (8+128 GB), pravdou ale bohužel je, že se proti minulému modelu nikam moc neposunul. Naopak pokud pomineme o něco málo vyšší výkon a jiný design, tak je v mnohém totožný nebo dokonce horší než jeho předchůdce.



Pokud tedy oželíte jeden uplynulý rok ze slíbené softwarové podpory, bude právě OnePlus 9 Pro hlavním konkurentem. Ústupků vzhledem k o několik tisíc nižší ceně totiž není mnoho a navíc získáte zpátky voděodolnost i makro režim. Z dalších konkurentů je určitě jasnou volbou Apple iPhone 13, Google Pixel 6 Pro nebo Samsung Galaxy S22+.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 74 × 8,6 mm, 201 g displej: 6,7", kapacitní LTPO AMOLED, 1 440 × 3 216, 526 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (8× Cortex-X2, 3,0 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,9 mm, 210 g displej: 6,7", kapacitní LTPO OLED, 1 440 × 3 120, 513 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 003 mAh procesor: Google Tensor (8× Cortex-X1, 2,8 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 147 × 72 × 7,4 mm, 162 g displej: 6,1", kapacitní OLED, 1 170 × 2 532, 457 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 227 mAh procesor: Apple A15 Bionic (4-core GPU) (6× Avalanche, 3,2 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 15 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 12 050 Kč až 15 793 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 76 × 7,6 mm, 195 g displej: 6,6", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 340, 390 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Samsung Exynos 2200 (8× Cortex-X2, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: OnePlus 10 Pro je velice zajímavý telefon po stránce výbavy i ceny. Vzhledem k větším změnám a některým ústupkům proti předchůdcům ale nemusí potěšit dlouholeté fanoušky značky.
Plusy:
- Plynulý 120Hz displej
- Vynikající výbava
- Dlouhá výdrž
- 150° ultraširokoúhlý fotoaparát
- Rychlé 80W dobíjení
- Dlouhá softwarová podpora
Minusy:
- Přišel o makro režim
- Ztratil voděodolnost
- Optimalizace systému už není to, co bývala
- Fotoaparát stejný jako loni
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně