Plusy
- Špičkový fotoaparát s OIS
- Vysoký výkon
- Bleskové dobíjení
- Stereo reproduktory
- Tříletá podpora
Minusy
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Není voděodolný
- Nemá 3,5mm jack
Značka OnePlus se po letech růstu a zjevného úspěch loni na podzim dostala do menších problémů. Jednak z ní odešel její spoluzakladatel, firma oznámila spojení softwarových oddělení OnePlus a Oppo, což vyústilo ve vlnu nepovedených aktualizací, navíc vlajkové modely jsou nyní ještě dražší. Firmě tak chybělo něco, čím obnoví svůj úspěch v cenové kategorii kolem 10 tisíc korun, kde dřív hrdě zabíjela vlajkové lodě. Tímto krokem má být OnePlus Nord 2.
Nutno říci, že za cenu 10 300 Kč nabízí skoro vše, co si zákazník žádá. Skvělý fotoaparát si vypůjčil z vlajkové řady včetně optické stabilizace, dostal slušnou porci výkonu, rychlé 65W dobíjení a uživatelé se opět mohou těšit na odladěný systém s třemi roky softwarové podpory.
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 73 × 8,3 mm, 189 g displej: 6,4", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Mediatek Dimensity 1200 (8× Cortex-A78, 3 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi OnePlus Nord 2 si přečtěte na následujících listech.
Design
Jako devítka, jen s levnějšími materiály. OnePlus Nord 2 názvem odkazuje na populárního předchůdcem ovšem designově se inspiroval u vlajkové řady OnePlus 9, což je vidět zejména na modulu fotoaparátu. Telefon je sice plastový, ovšem skvěle zpracovaný a uživatelé si mohou vybírat mezi lesklými a matnými variantami.
Přestože je plastový, vzhledem se inspiroval u OnePlus 9.
Přístroj se pohodlně drží v ruce, nikde nic neřeže ani nemá tendenci z ní vyklouzávat. Navzdory plastové konstrukci je tělo pevné, nikde nic nevrže a i na ohýbání zapomeňte. Nord 2 se ani tolik nepronese, s váhou jen 189 gramů jde na dnešní poměry paradoxně o jeden z těch lehčích telefonů.
Narozdíl od modelu CE opět navrací fyzický přepínač tichého režimu.
Na čelní straně dominuje displej s tenkými rámečky a průstřelem na levé horní straně. Nechybí nutné senzory a integrovaná čtečka otisků prstů do displeje. Na zadní straně najdeme vyvýšený modul fotoaparátu se třemi objektivy a bleskem. Při položení na stůl se ale telefon dost kýve.
V balení kromě telefonu a rychlé nabíječky dostanete také ochranný kryt a samolepky.
Na pravém boku telefonu najdeme zapínací tlačítko a pro značku ikonický, trojpolohový přepínač hlasitého/vibračního/tichého režimu. Na levém boku hledejte tlačítka pro regulaci hlasitosti. Spodní strana nabízí USB-C konektor, repráček, mikrofon a také slot pro dvojici nano SIM. Horní strana pak ukrývá pouze druhý mikrofonek.
Displej
Rychlý a líbivý. OnePlus Nord 2 nabízí osvědčený 6,43“ Fluid AMOLED displej s Full HD+ rozlišením a hlavně 90Hz frekvencí . Počítejte tak s jemným a plynulým obrazem, který si rychle zamilujete. Líbily se mi také živé barvy, přičemž v nastavení najdete široké možnosti přizpůsobení včetně volby konkrétních barevných profilů (sRGB, DCI-P3).
Nastavení displeje telefonu
Pochválit je potřeba také špičkové pozorovací úhly a telefon nabízí i režimy pro pohodlné čtení, at už jde o temný režim nebo filtr modrého světla. Co však musím telefonu vytknout je pocitově nižší maximální jas, což bylo znát zejména v aktuálních letních slunečních dnech. K minimálnímu jasu však již nemám výhrady.
Displej s průstřelem
Nechybí samozřejmě ani šikovné funkce displeje, jako je ambientní displej, který zobrazí čas a základní informace na vypnuté obrazovce telefonu. Příjemná je i možnost probuzení dvojitým poklepáním na displej. Telefon sice nemá notifikační diodu, nicméně tu šikovně suplují zářící barevné pruhy na bocích displeje, jejichž barvu si můžete zvolit.
Hardware
Jako blesk. Narozdíl od loňského modelu se u OnePlus Nord 2 stará o výkon osmijádrový procesor od MediaTeku. Konkrétně Dimensity 1200, který by se v benchmarcích vyrovnal ještě nedávným vlajkovým lodím. Telefon je totiž špičkově rychlý, vše je plynulé a síly je zde dost i na hraní i těch nejnáročnějších her. Na výběr je 6, 8 nebo jako v našem případě až 12 GB RAM, které mají pozitivní vliv na multitasking i celkovou rychlost telefonu.
Výkon – Antutu 9.0.3
- Celkové skóre: 599 645 bodů
- CPU: 160 721 bodů
- GPU: 193 413 bodů
- MEM: 121 260 bodů
- UX: 124 251 bodů
Pro data pak poslouží 128 nebo 256GB úložiště, které nás velmi překvapilo špičkovými rychlostmi čtení i zápisu, za které by se nemusely stydět ani vlajkové lodě. Samozřejmostí je moderní konektivita v čele s 5G, ale i Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 a také NFC. K nabíjení pak slouží konektor USB-C. Ze senzorů je třeba zmínit čtečka otisků prstů umístěná v displeji telefonu.
Rychlost úložiště – AndroBench:
- Sekvenční čtení: 1 881,1 MB/s
- Sekvenční zápis: 1 226,99 MB/s
- Náhodné čtení: 223,97 MB/s (57 336,46 IOPS)
- Náhodný zápis: 241,75 MB/s (61 888,72 IOPS)
Telefon obsahuje 4 500 mAh akumulátor, který vydrží u telefonu na 1 až 2 dny běžného používání v závislosti na intenzitě používání a hlavně na nastavené obnovovací frekvenci displeje. K telefonu dostanete přibalenou také 65W nabíječku se kterou telefon dobijete do plného stavu do 40 minut.
Výdrž (při autom. frekvenci displeje):
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 17 hodin 30 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 16 hodin a 46 minut
- Doba nabíjení z 15 na 90%: 25 minut
- Doba nabíjení z 0 na 100%: 54 minut
Stran zvuku je zde stereo reproduktory s živým podáním a který má i trochu hudební ambice. jen se slabšími basy a občas zastřenými výškami. Pro hraní her či sledování filmů je však skvělý. K poslechu hudby doporučím použít také. Využít můžete drátová nebo i bezdrátová skrze Bluetooth. Telefon totiž podporuje kodeky AAC, aptX (HD) i LDAC.
Software
Čistý a s dlouhou podporou. OnePlus Nord 2 nabízí operační systém OxygenOS 11.3 postavený na Androidu 11. Ten je opět skvěle optimalizovaný, jen je v systému pár grafických drobností, které ukazují začínající spolupráci OnePlus a Oppo. Stále platí ukázková softwarová podpora s pravidelnými aktualizacemi a tříletou podporou.
Prostředí systému OxygenOS 11.3
Sympatickým prvkem od verze OxygenOs 11 je nový layout, který horní třetinu obrazovky nechává primárně ke konzumaci obsahu a spodní dvě třetiny k interakci. Poznáte to například v nastavení telefonu, ale i předinstalovaných aplikacích třeba v galerii, kdy jsou interaktivní prvky odsazeny, tak abyste je mohli pohodlně ovládat jednou rukou bez přehmatávání.
Předinstalované aplikace
Předinstalovaných aplikací je ale poskrovnu. Prakticky jde jen o již zmíněnou galerii, herní centrum pro optimalizaci her, rekordér a komunitní aplikaci podpory a pro přenos dat z jiného telefonu. Samozřejmě nechybí služby Googlu včetně Google Assistanta. Praktická je i stahovací roleta s rychlými vychytávkami jako jsou poznámky, krokoměr, počasí nebo hlídač parkovacího místa.
Fotoaparát
Foťák z vyšší cenové. Střední třída většinou znamená velké ústupky u fotoaparátu. Nikoliv však u OnePlus Nord 2. Jeho hlavní 50MPx snímač (Sony IMX766) je totiž stejný jako najdeme i u vlajkové řady OnePlus 9, kde jen sloužil jako ultraširokáč. Zde je v roli hlavního snímače a výsledky jsou patrné na první pohled.
Ukázkové snímky fotoaparátu
Snímky jsou pěkně ostré, plné detailů a s živými barvami. Telefon si překvapivě dobře poradí i s protisvětlem a velkým dynamickým rozsahem. Velké překvapení však přichází v noci, kde díky své velikosti a hlavně optické stabilizaci dokáže pobrat dostatek světla a snímky vypadají vzhledem k ceně telefonu opravdu skvěle. Fotky jde navíc ještě částečně vylepšit aktivací AI režimu.
Srovnání hlavního a ultraširokoúhlého fotoaparátu
Dále zde najdeme 8MPx ultraširokoúhlý snímač se světelností f/2,25, který nabídne oddálení s hodnotou 0,6×. Zde už je kvalita snímků o něco nižší a škoda i mírně rozdílné kalibrace barev. Do třetice je tu pak ještě 2Mpx monochromatický objektiv pro vylepšení snímků.
Na čelní straně je připravena čelní kamerka s vysokým rozlišením 32 MPx, která slibuje ostré snímky i se skvělý barevným podáním, které udělá radost všem selfie maniakům. Telefon samozřejmě natáčí i video, a to až ve 4K rozlišení při 30 FPS. Video musím pochválit za skvělou stabilizaci, obraz je plynulý a nic se netrhá. V rámci videa lze samozřejmě digitálně zoomovat a užitečný je i režim, kdy telefon naráz nahrává čelní i zadní kamerkou.
Ukázkové video:
Závěr
OnePlus Nord 2 se v ČR prodává za cenu 10 300 Kč v základní variantě (8/128 GB) s případným příplatkem 2 400 Kč za verzi 12/256 GB. Za tyto peníze dostanete opravdu skvělý telefon s dostatečným výkonem, fantastickým fotoaparátem s optickou stabilizací i silnou baterii s bleskovým dobíjením. Bonusem je pak odladěné prostředí s dlouhou podporou.
V dané cenové kategorii je jasným konkurentem Apple iPhone SE (2020) s ještě vyšším výkonem a vynikajícím fotoaparátem. Navíc je voděodolný a s bezdrátovým dobíjením, ovšem bez 5G a se slabší baterií. Konkurovat mu bude také Poco F3 nebo Realme GT Master.
Hlavní konkurence:
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 7,8 mm, 196 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 520 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 870 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 74 × 8,0 mm, 174 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 778G (8× Cortex-A78, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 138 × 67 × 7,3 mm, 148 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 750 × 1 334, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 1 821 mAh procesor: Apple A13 Bionic (6× Lightning, 2 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 13 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 6 411 Kč až 12 490 Kč
|
Verdikt: OnePlus Nord 2 je telefon, který přináší skvělý fotoaparát i výbavu za velmi atraktivní cenu. Má také rychlé dobíjení a odladěná software s dlouhou podporou.
Plusy:
- Špičkový fotoaparát s OIS
- Vysoký výkon
- Bleskové dobíjení
- Skvělá optimalizace
- Stereo reproduktory
- Tříletá podpora
- Fyzický přepínač tichého režimu
Minusy:
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Není voděodolný
- Nemá 3,5mm jack
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium