Povedený design
Bleskové dobíjení
90Hz displej
Optimalizovaný systém
Zachovaný 3,5mm jack
Vyšší cena
Průměrný fotoaparát
Tragické makro
Ztratil fyzický přepínač zvuků
Slabší repráček
Společnost OnePlus se potýká s mnoha interními změnami v rámci spojování vývojového oddělení s firmou Oppo. Výsledkem toho je i novinka OnePlus Nord CE 2 5G, která je prakticky jen přebrandovaným modelem Oppo Reno 7. Telefon je sice rychlý a má i slušnou výbavu, ale přesto u telefonu objevíte některé nedostatky.
OnePlus Nord CE 2 5G za cenu 9 300 Kč na papíru zaujme celkem obstojným poměrem ceny a výbavy, navíc s čistým a rychlým systémem. Zklamáním je ale tak trochu fotoaparát, který je spíše z nižší cenové. Přesto to vzhledem k drahé konkurenci nebude mít vůbec jednoduché.
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 73 × 7,8 mm, 173 g displej: 6,4", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Mediatek Dimensity 900 (8× Cortex-A78, 2,4 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Celou recenzi OnePlus Nord CE 2 5G si přečtěte na následujících listech.
Pokračování 2 / 8
Design
Jako zrcátko. OnePlus Nord CE 2 má design odkazující na dražší modely, ovšem s mírnými ústupky v materiálech. Telefon je totiž kompletně plastový. To ale nijak nevadí, zařízení je pevné, nijak se neohýbá a se sympatickými 173 gramy patří dnes spíše k těm lehčím telefonům. Navíc se díky příjemnému plastu pohodlně drží v rukou.



Telefon má záda lesklá jako zrcadlo. Připravte si tedy hadřík na utírání otisků prstů.
Záda telefonu jsou lesklá, a to tak, že zejména v námi testované stříbrné plně nahradí zrcátko. Počítejte tedy ale i s tím, že na nich silně uplývají otisky prstů, takže budete často leštit, pokud tedy nebudete využívat přibalený silikonový kryt. Plast na zádech navíc hodně připomíná sklo, což je vidět hlavně na modulu fotoaparátu, přes který plynule přechází.



Materiál na zádech plynule přechází v modul fotoaparátu, podobně jako u dražších modelů.
Na čelní straně má telefon poměrně širší spodní bradičku, ale jinak jsou okraje kolem displeje poměrně tenké. V horní části pak najdete selfie kamerku v průstřelu displeje a také sluchátko u horní hrany. Skryté je zde i čidlo automatického jasu a proximity senzor.



Na boku telefonu bohužel zmizel přepínač tichého a hlasitého režimu, kterým byl OnePlus roky pověstný.
Na pravém boku telefonu najdete pohodlně umístěné zapínací tlačítko. Horní strana ukrývá pouze nenápadný mikrofon. Bohatší je pak levý bok, kde se nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti a také slot pro dvojici nano SIM karet. Trochu škoda je, že se tak OnePlus u tohoto modelu vzdal ikonického přepínače hlasitého/tichého režimu. Na spodní straně samozřejmě nechybí repráček, mikrofonek, USB-C konektor a příjemným překvapením je i zachovaný 3,5mm sluchátkový konektor.



V balení s telefonem dostanete rovnou i silikonový kryt, abyste záda nemuseli stále čistit. Nechybí ani rychlý adaptér s rudým kabelem.
Pokračování 3 / 8
Displej
Věrný a plynulý. Telefon nabízí 6,43“ Fluid AMOLED displej s Full HD+ rozlišením a hlavně 90Hz obnovovací frekvencí. Obraz je tedy rychlý i plynulý. Bavit vás bude věrné podání barev displeje, přičemž si jej lze v omezené míře přizpůsobit. Možnosti jsou zde ale omezenější a na vás je tak volba mezi sRGB nebo DCI-P3. Zajímavá funkce je i automatické vylepšování barev u videa pro lepší zážitek ze sledování filmů.




Nastavení displeje je tentokrát jednodušší, ale přesto zde nastavíte, co je potřeba.
Displej má samozřejmě špičkové pozorovací úhly a líbit se bude i jas displeje.
S tím maximálním nebude mít na slunci problém s čitelností a z toho minimálního vás naopak v noci nebudou bolet oči. Tomu dopomůže i filtr modrého světla, případně tmavý režim.
Telefon sice nemá notifikační diodu, ovšem na upozornění zpráv si můžete nechat zobrazit barevné pruhy na krajích displeje. Díky AMOLED panelu se můžete těšit také na funkci Always-On. Proti pádům pak chrání krycí sklíčko Corning Gorilla Glass 5.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Rychlý chod a bleskové dobíjení. OnePlus Nord CE 2 vsadil na procesor MediaTek Dimensity 900 doplněný o 8 GB RAM. To znamená dostatek výkonu pro většinu běžných činností i hraní náročných her. Vše je díky skvělé optimalizaci navíc pěkně plynulé. Pro data pak slouží vnitřní úložiště o kapacitě 128 GB typu UFS 2.2, takže je poměrně rychlé.
Výkon – Antutu 9.3.1
- Celkové skóre: 432 798 bodů
- CPU: 118 919 bodů
- GPU: 123 989 bodů
- MEM: 85 169 bodů
- UX: 104 721 bodů
Stran konektivity je hlavním tahákem podpora 5G sítí, přičemž telefon si poradí s jak NSA (Non-Stand Alone) řešením postaveném na infrastruktuře s LTE nebo samostatném SA (Stand Alone) řešení. Nechybí samozřejmě ani moderní Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 a samozřejmě také NFC pro bezkontaktní platby. Z drátové konektivity je hlavní výhodou telefonu zachovaný 3,5mm jack.
Telefon se chlubí také silnou baterií o kapacitě 4 500 mAh. Ve skutečnosti se však jedno o dvojici článků s kapacitou 2 250 mAh. Rozdělené jsou z důvodu ještě rychlejšího dobíjení. K tomu zde slouží 65W nabíječka, která telefon do plného stavu trvá dobít lehce přes půl hodiny. Skvělá je však výdrž, kdy telefon bez problému zvládne i jeden celý náročný den, případně dva méně náročné dny. Nabíjet však musíte pouze kabelem, bezdrátové dobíjení podporováno není.
Výdrž (při autom. frekvenci displeje):
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 10 hodin 18 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 11 hodin a 49 minut
- Nabíjení z 0 na 100%: 34 minut
Kvalita zvuku pro mne ale u OnePlus Nord CE 2 byla docela zklamáním. Telefon má pouze jeden repráček, navíc s nepříliš líbivým zvukem. Projev je velmi plastový, má zastřené středy i výšky a při vyšších hlasitostech docela výrazně šumí. Překvapivě ani maximální hlasitost není tak vysoká. Pro poslech hudby tak raději sáhněte po sluchátkách, například přes sluchátkový konektor.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Slabší průměr. OnePlus Nord CE 2 5G nabízí trojitý fotoaparát. Hlavní je zde 64Mpx fotoaparát s clonou f/1.79 doplněný 8Mpx ultraširokáčem a 2 Mpx makro objektivem. Celkově ale nečekejte žádá zázraky. Snímky z primárního fotoaparátu dokáží za dobrého světla překvapit a líbit se bude zejména jejich živější barevné podání. Nicméně už po drobném přiblížení poznáte, že fotkám trochu chybí detaily.






Ukázkové snímky fotoaparátu
Telefon také nemá úplně rád protisvětlo a fotky občas trpí na přepaly ač se tomu dá trochu pomoci vynucením HDR. Horší je to však v noci, kde už telefon trpí na chybějící optickou stabilizaci. Detaily tak ještě ubydou a naopak přibude šum, takže je telefon nucen spoustu informací dopočítávat, což poznáte na lehce rozmazaných prvcích fotografie.
A to mluvím pouze o hlavním snímači. V případě ultraširokoúhlého objektivu ej to s kvalitou ještě o něco horší, což je dáno i nižším rozlišením. Potěší ale širokým úhlem záběru 119°. Použitý makro objektiv je zde ale vyloženě jen na okrasu. Jednak narozdíl proti konkurenci dokáže zaostřit až z větší dálky než je běžné, ale snímky jsou vyložená katastrofa. Naprosto jim detaily, detaily mají slité hrany a celé to tak trochu vypadá jako omalovánky. Daleko lepší je raději fotit hlavním objektive a obrázek dodatečně přiblížit.


Test makro objektivu ukazuje velké rezervy v kvalitě
Na čelní straně najdete také selfie kamerku o rozlišení 16 MPx. Netuším zda je to vinou špatného postprocesingu, ale i zde jakoby úplně chyběly detaily. Telefon sice na osobu zkusí zaostřit, ale detaily uplně zmizí. Dobře je to vidět například na fotografiích s neúplnými vousy nebo rozmazanými pruhy na bundě, kde se pruhy slévají s okolní barvou a skoro nejsou vidět. V případě okolí, na které fotoaparát defaultně neostří pak místo stromů vidíte jen jakési čmouhy.



Ukázková selfie
O chlup lepší je alespoň video. To sice telefon zvládá natáčet až ve 4K při 30 snímcích za vteřinu nebo ve 4K při 60 FPS. Kvalita detailů je sice průměrná ale líbit se bude poměrně povedená stabilizace a přirozené barvy. Výhodou je, že telefon rovnou nabízí základní video editor pro rychlý střih, vložení hudby či barevných filtrů.
Ukázkové video (1080p):
Pokračování 7 / 8
Závěr
OnePlus Nord CE 2 5G se u nás prodává za cenu 9 300 Kč. Za tu nabízí solidní výbavu, rychlé reakce a čistý systém s dobrou optimalizací. Potěšit může i dlouhou výdrží a bleskovým dobíjením. Dolů ho však překvapivě táhne průměrný fotoaparát. Přesto, ale z telefonu mám jednoznačný pocit, že jsem čekal daleko víc.



Největším konkurentem si je OnePlus paradoxně sám sobě. Úplně za stejné peníze totiž u nás prodává i model Nord 2, který má vyšší výkon a daleko lepší fotoaparát. Navíc u něj OnePlus zachoval fyzický přepínač hlasitého/tichého režimu. Zajímavější volbou je i levnější Realme GT Neo 2 s lepší výbavou. Prakticky ve všech ohledech telefon překonává i stejně drahé Xiaomi Redmi Note 11 Pro.
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 73 × 7,8 mm, 173 g displej: 6,4", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Mediatek Dimensity 900 (8× Cortex-A78, 2,4 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 76 × 8,6 mm, 200 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 398 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 870 (8× Kryo 585, 3,2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 74 × 8,1 mm, 179 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 409 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 680 (8× Kryo 265, 2,4 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: OnePlus Nord CE 2 5G nabízí slušnou výbavou a povedený design. Přesto vzhledem ke své ceně úplně nezazáří. Bleskově se vám však dobije.
Plusy:
- Povedený design
- Bleskové 65W dobíjení
- 90Hz displej
- Rychlé prostředí
- Zachovaný 3,5mm jack
Minusy:
- Průměrný fotoaparát
- Přišel o fyzický přepínač hlasitého režimu
- Horší zvuk
- Tragické makro
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně