Plusy
- Silikonový obal a adaptér pro 30W dobíjení v balení
- Dobré konstrukční zpracování a barevné variace
- Kvalitní AMOLED panel a odladěné prostředí
- Dobré fotografie a video z hlavního snímače
Minusy
- Příliš složitá nadstavba se zbytečným doporučováním
- Ostatní snímače mimo hlavní jsou jen do počtu
- Zbytečně sebevědomá cenovka při startu prodeje
- Telefon bez nějakého trumfu, je prostě jen dobrý
Další značkou, která na českém trhu chce využít uvolněného prostoru po postupném vymizení značky Huawei (a potažmo Honor) z důvodu amerických sankcí, je Oppo. Kdysi součást konglomerátní struktury, dnes samostatný výrobce hrající nejvyšší ligu, v níž aktuálně drží bramborové čtvrté místo. Na český trh po další expanzi v Evropě značka oficiálně vstoupila na začátku prázdnin dvojicí modelů střední třídy s 5G konektivitou, přičemž na levnější z tandemu, Oppo Reno5 Z, se dnes podíváme v samostatné recenzi. A i když na rozdíl od dražšího sourozence nemá 5G v názvu, nebojte, i tento kousek je na sítě páté generace připraven.
V této laboratoři vznikají návrhy nových 5G smartphonů Oppo:
Oppo Reno5 Z potěší konstrukčním zpracováním, dobrou odladěností, pohledným displejem a dobrým výkonem hlavního fotoaparátu, zklamání naopak mohou přinést ostatní snímače a prostředí, které má pro méně zkušené uživatele až příliš voleb nastavení a zbytečně často nabízí různá doporučení. Celkově vzato se ale jedná o dobře poskládaný mix absolutní neutrality bez jediného trumfu nebo zajímavosti, za který si Oppo při oficiálním vstupu na český trh řekne hodně odvážných 8 999 korun.
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 73 × 7,8 mm, 173 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 310 mAh procesor: Mediatek Dimensity 800U (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Oppo Reno5 Z si přečtěte na následujících listech.
Design
Duha na zádech. Neumím popsat, proč na mě tak působí, ale Reno5 Z mi na první pohled připadlo jako malý smartphone. Realita je jiná, s rozdílem pár milimetrů v tom či onom směru je stejně velké jako drtivá většina dnešních smartphonů a po přiložení třebas k iPhonu 12 Mini je to znát dvojnásob, ale ten pocit tam prostě byl. A není na něm ani nic zvláštního, konstrukce je standardní, celoplastová, s obvodovým rámečkem po bocích ztenčeným a zakulaceným pro pohodlnější úchop. I když, jedna malá zvláštnost by se našla, ale o té až o pár řádků níže.
Oppo Reno5 Z váží 173 gramů při rozměrech 160 × 73 × 7,8 mm.
Na čelní straně bychom marně hledali něco, co by nás zaujalo, jakkoliv to není žádná chyba. Tenké rámečky na stranách a nad displejem doplňuje výrazný rámeček u spodní strany, který já osobně, ač proti proudu, kvituji pro pohodlnější a jistější úchop a absenci nutnosti zalomit palec a vystřelit telefon z dlaně při pokusu o dotyk na systémová tlačítka u spodní hrany. Mimo průstřel selfie kamerky ničím nerušené krycí sklo displeje, které je vsazeno do šasi skrze vymezovací plastový rámeček, na sobě má z výroby aplikovanou ochrannou fólii, která toho bohužel moc nevydrží, ale alespoň zde je. Hovorový reproduktor je potom umístěn nad displejem a vedle něj si nenápadně hoví potřebné senzory.
Oppo Reno5 Z se prodává v Plynoucí černé a Kosmické modré, která opravdu hraje všemi barvami dle úhlu pohledu. Rozhodně však není obvyklé, aby výrobce do barevného přechodu oděl i obvodový rámeček.
Boční rám ukrývá onu zvláštnost, kterou jsou tlačítka hlasitosti na levém boku, tedy na opačné straně od tlačítka zámku přístroje. A zatímco u spousty ostatních smartphonů si stěžujeme na tlačítka moc vysoko, zde jsou vysoko tak akorát. Nejsou však na levém boku sama, najdeme tu ještě šuplíček na microSD paměťovou kartu a k tomu dvojici nanoSIM karet, což rozhodně chválíme. Pravý bok je potom mimo zmíněného tlačítka pro zapnutí zcela holý. Horní hrana také mnoho překvapení neukrývá, najdeme zde pouze sekundární mikrofon. Vespod se tedy nachází vše potřebné, počínaje USB-C konektorem, přes hovorový mikrofon a hlasitý reproduktor a poněkud překvapivě konče sluchátkovým 3,5mm konektorem.
Fotomodul dost vystupuje nad rovinu zadní strany, ale určitě potěší zachování sluchátkového konektoru.
Zadní strana dává vzpomenout na dávné smartphony značku Huawei, jejichž absence se Oppo snaží využít. Primárně modro fialový gradient, který však hází takové odlesky, že ani nevíte, kde která barva začíná a kde končí, to bývala výsada zmíněné ustupující značky. Chvályhodné však je, že Oppo ve stejném duchu zabarvilo také obvodový rám, který často s barevnou kombinací na zádech absolutně neladí. Jinak je to zavedené klasika, tedy výrazné logo značky, nenápadně vyvedené recyklační informace a výrazně vystouplý fotomodul v levém horním rohu, který je celistvě kryt odolným sklem a po obvodu má lehce vystouplý plastový rámeček, takže se krycí sklo při položení na záda nepoškrábe. Samozřejmě v něm nesmí chybět informace o podpoře 5G, speciálního nočního fotomódu a také přítomnosti AI.
Displej
Tři tmavé režimy. Zobrazovací panel u Oppo Reno5 Z má na úhlopříčce 6,43" standardní HD+ rozlišení, tedy 1080 × 2400 zobrazovacích bodů, což dává výslednou jemnost 409 PPI. Výrobce uvádí, že displej zabírá 90,8 % čelní strany, má hodnotu jasu až 800 nitů a dotyková frekvence displeje je 135, v herním režimu až 180 Hz. Standardní obnovovací frekvence displeje je pouhých 60 Hz bez možnosti změny, což v této cenové relaci konkurence často umí lépe. Použitý panel je technologie AMOLED, takže nejen kvůli ochraně zraku, ale i kvůli šetření baterie se vyplatí zapnout tmavý režim, který je tu hned ve třech variantách. Tmavá může znamenat buď zcela černou (= vypnuté pixely), tmavě nebo světle šedou.
Displej zabírá téměř 91 % plochy čelní strany. Kdekomu bude vadit širší rámeček pod displejem, já ho naopak pro jistotu úchopu chválím.
Příjemným bonusem, kromě automatického zapínání tmavého režimu např. při západu slunce, je funkce (v beta verzi), která zapne tmavý režim i u aplikací třetích stran, kde to vývojář ještě nepodporuje. Při používání jsem byl spokojen s minimálním i maximálním jasem displeje, stejně jako s automatickou regulací. Pozorovací úhly i čitelnost displeje jsou příkladné, dostatečnou možnost volby poskytuje i regulace velikosti prostředí ve třech a velikosti písma v pěti krocích. Zapnout trvale nebo dle harmonogramu lze ochranu zraku odfiltrováním modrého světla, regulovat barevnou teplotu obrazovky v krocích Studenější, Výchozí a Teplejší, odstranit blikání displeje při nízkém jasu, zapnout vizuální efekt OSIE a také skrýt průstřel displeje v černém pruhu a vynutit zobrazení vybraných/všech aplikací na celou obrazovku.
Oppo Reno5 Z má tmavý režim hned ve třech úrovních a samozřejmě always on displej.
A protože je zde osazen AMOLED panel, nezklamalo Oppo ani přítomností always on displeje. V nastavení musíte hledat položku Vždy na displeji a kromě informací o stavu telefonu umí zobrazovat i veškeré notifikace. V displeji najdeme také ukrytou optickou čtečku otisků prstů. Její umístění je na obvyklém a dobře přístupném místě, intenzita prosvícení prstu je dostatečná a spolehlivost rozpoznání se pohybuje nad 90 procenty. Není sice tak rychlá, jako čtečky ultrazvukové, ale její rychlost je naprosto v pořádku.
Hardware
Jak si vede moderní MediaTek? Na výkonovou stránku Oppo Reno5 Z jsem byl hodně zvědavý, protože už jsem si ani nepamatoval, kdy naposledy jsem měl v ruce telefon s chipsetem od MediaTeku. A nutno dodat, že tyto chipsety v minulosti nemívaly dobrou pověst, co se výkonu a následného odladění týče. Takže, na rozdíl od vybavenějšího Reno5 5G se Snapdragonem 765G, dneska testované Reno5 Z používá chipset Dimensity 800U, což znamená osmijádrový procesor (2× Cortex-A76 @2,4 GHz a 6× Cortex-A55 @2 GHz) a grafický akcelerátor Mali-G57 MC3. K tomu přidejme 128 GB vnitřního úložiště (dostupných cca 105 GB, podpora microSD) a 8 GB LPDDR4X paměti (+ až 4 GB virtuální RAM), a jaký dostaneme výsledek?
Výsledky benchmarku AnTuTu v9.1.5:
- Celkové skóre: 370 115 bodů
- CPU: 104 334
- GPU: 100 608
- MEM: 74 107
- UX: 91 066
Benchmark AnTuTu přisoudil telefonu 370 tisíc bodů, což zhruba odpovídá i realitě používání. Telefon je svižný a prostředí bez záseků, i když rozdíl oproti špičce samozřejmě znát je. Jedinou prodlevou bylo zaváhání vteřinu či dvě po odemčení, než na widgetu přeskočil čas na aktuální, a to jen někdy, takže za sebe mohu tvrdit, že špatná pověst z minulosti je ta tam. Akumulátor má kapacitu 4310 mAh a typicky se jedná o smartphone s výdrží jeden a půl dne, na dva dny už se budete muset omezit. Dobíjení je podporováno 30W (adaptér v balení) a z nuly na sto zabere lehce přes hodinu, přičemž za půl hodinky máte minimálně 50 procent.
Použitý chipset Dimensity 800U od MediaTeku si nevedl vůbec špatně, výdrž baterie je potom klasický standard jednoho a půl dne.
Oppo Reno5 Z je vybaveno sluchátkovým konektorem a v balení přiložená sluchátka, i když jen pecková, nehrají úplně špatně. Fajnšmekrům ale stačit nebudou a stejně tak hlasitý reproduktor je čistý průměr. Konektivitu zde v mnohém stanovuje použitý chipset, Wi-Fi umí standardy a/b/g/n/ac, Bluetooth je ve verzi 5.1, 5G zvládají obě SIM karty, nechybí NFC a z geolokačních služeb je podporováno GPS, GLONASS, Galileo a BeiDou. Senzorová výbava čítá akcelerometr, gyroskop, elektronický kompas a senzory přiblížení a okolního osvětlení. Podporováno naopak není FM rádio, fyzickými konektory jsou 3,5mm Jack a USB-C konektor.
Software
Ovládání písmeny. Oppo Reno5 Z běží na operačním systému Android 11 s grafickou nadstavbou ColorOS 11.1. Při testování jsme obdrželi jednu velkou aktualizaci (necelý 1 GB), po které telefon dostal některé nové funkce, spoustu oprav a aktualizace zabezpečení s datem 5. srpna 2021. Po zkušenosti s telefonem hodnotím nadstavbu ColorOS jako neutrální. V některých věcech je strohá a jednoduchá, v některých věcech po vzoru třeba značky Poco nabízí až příliš možností a přizpůsobení, někdy může být systém díky doporučování na různých místech až otravný. Pocit je to samozřejmě čistě subjektivní, na rozdíl od množství předinstalovaných aplikací, kde kromě plejády naprosto všeho od Google (proč?) najdeme ještě navíc Netflix, Facebook, Booking.com, Twitter, LinkedIn a TikTok.
Takto vypadá Android 11 a grafická nadstavba ColorOS 11.1 na Oppo Reno5 Z.
Co se personalizace prostředí týče, tato položka v nastavení nabízí volbu velikosti a stylu ikon, změny tapety, motivu, změny animace otisku prstu, změny barevného schématu prostředí, změnu stylu přepínačů ve stavové roletce či změnu mřížku aplikací na maximálních 5 × 6. Přizpůsobit lze dále způsob zobrazování oznámení, zobrazení procenta baterie, rychlosti a názvu sítě, volit mezi ikonami v menu a na plochách, zapnou zjednodušený režim či režim ovládání jednou rukou. Nechybí ani možnost probudit telefon zvednutím nebo dvojitým poklepáním.
Vzhled prostředí si však můžete hodně upravit. Kromě klasiky, jako je změna velikosti písma nebo tapety, je zde změna grafiky a tvaru ikon, barevných prvků napříč systémem, tvaru rychlých přepínačů apod.
Položka Nástroje pro usnadnění potom umožňuje konfiguraci režimu rozdělená obrazovka, zapnout zobrazení bočního panelu, ve kterém jsou rychle přístupné užitečné funkce a aplikace, dále nastavit způsob pořízení a následného zpracování pro snímek i záznam obrazovky. Volit zde lze i způsob ovládání systému buď tlačítky (a jejich pořadí), gesty ze stran či gesty z různých míst od spodní hrany. Usnadnění a chytrá gesta potom nabízí funkce jako otočením ztišit či zvednout hovor přiložením k uchu, ale také spoustu možnosti pro rychlé spuštění z uzamčené obrazovky nakreslením různých písmen (A,V,W,O a další) a také ovládání přehrávání hudby nakreslením symbolů (<,II,>).
Hromada gest v systému, které vám usnadní používání. Zajímavá jsou především ta, kdy kreslením písmen na displej v uzamčeném stavu spouštíte vybrané aplikace.
Ze seznamu aplikací potom stojí vypíchnout alespoň tří zástupce. Prvním je jednoduchá ikona zámek obrazovky, jejíž stisk může nahradit chybějící gesto uspat dvojitým poklepáním. Potom je tu aplikace O Relax, ve které lze poslouchat různé uklidňující zvuky, hrát minihry na zkrácení dlouhé chvíle nebo se vzdělávat v malých kvízech, a do třetice aplikace Herní prostor, který umožňuje nastavit různé výkonové mapy pro různé aplikace a zároveň pro ně definovat chování telefonu (hlasitost, režim oznámení atd.)
Fotoaparát
Čtyři a půl fotoaparátu. Fotomodul na Oppo Reno5 Z pojímá nejen tři výrazné a jeden skoro neviditelný objektiv, či LED blesk, ale také upozorňuje na podporu 5G sítí, přítomnost AI a dedikované režimy pro noční snímání. A jak bývá u hromady smartphonů pravidlem, i zde jsou dva snímače dedikované pro makro a lepší záběr hloubky ostrosti úplně k ničemu, nejen svým rozlišením, ale i světelností. Čest výjimkám potvrzujícím pravidlo, mezi ně ale Oppo Reno5 Z nepatří.
Parametry snímačů Oppo Reno5 Z:
- 48 Mpx hlavní snímač, FOV 79°, F/1,7
- 8 Mpx širokoúhlý snímač, FOC 119°, F/2,2
- 2 Mpx makro snímač, FOV 89°, F/2,4
- 2 Mpx černobílý snímač, FOV 89°, F/2,4
- 16 Mpx selfie kamerka, FOV 78°, F/2,4
Výsledné fotografie z hlavního snímače, který ve výchozím stavu fotí do rozlišení 12 Mpx (48 Mpx je tu jako samostatný režim), jsou na danou cenovou kategorii poměrně povedené. Hodně věrně zobrazují barvy, což rozhodně nebývá při zapnuté AI pravidlem, ostrost je po celé ploše snímku a detaily se jen minimálně slévají. Trochu mě zklamalo automatické HDR, které se skoro nikdy nezapíná a spousta fotografií tak obsahuje zbytečné přepaly. Rychlé je i ostření a hlavní snímač ani při úbytku světla nevykazuje nijak dramatický šum nebo nějaké artefakty z postprocessingu.
Takto vypadá aplikace Fotoaparát u Oppo Reno5 Z.
Horší už je situace u širokoúhlého snímače, který za jasného světla ještě tak tak stíhá, ale jen se trochu zatáhne obloha a už je jasná degradace kvality, šum a slévání detailů na stejnobarevných plochách. Nižší rozlišení a vyšší světelnost prostě obelstít nelze. Vyzkoušel jsem i makro režim, který používá dedikovaný snímač, a po první fotografii ho vypnul a už se k němu nikdy nevrátil, makro snímač má prostě otřesné parametry. Focení v hodnotách zoomu 2× a 5× využívá výřez z hlavního 48 Mpx snímače, přičemž první hodnota je ještě použitelná, ta druhá snad jen pro přiblížení textu, který na dálku nemůžete přečíst...
Ukázkové fotografie:
Další ukázkové fotografie, včetně porovnání přiblížení 0,6×, 1×, 2×, 5× , najdete na posledním listu Fotogalerie.
U videa je pro Oppo Reno5 Z maximem 4K rozlišení při 30 fps. Telefon se s datovým tokem vypořádává dobře a ve videu tak nejsou vidět skoro žádné doskoky. Všudypřítomný je třes, jelikož zde není žádný typ stabilizace. Video je ale barevně věrné, dosti detailní a plynule reaguje na změnu světelnosti zabírané scény. Výtku mám jen ke zvuku, který zní, jak kdyby bylo video natáčeno v nějakém sudu.
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Absolutní neutralita se sebevědomou cenovkou. Už když jsem Oppo Reno5 Z testoval a stejně tak po dopsání předchozích kapitol jsem až příliš dlouho přemýšlel, jak celou recenzi uzavřít. První slovo, které mě napadlo, bylo nudný, ale to bych telefonu křivdil. Nudný rozhodně není, má vesele barevná záda a navíc to asi ani není slovo, kterým se hodí popsat smartphone. Lepší výraz je neutrální, protože tento kousek naprosto v ničem nevyčnívá, ani v dobrém, ani ve špatném. Snad jen cenovkou, která je při vstupu na český trh hodně sebevědomá na to, že telefon nemá žádnou přednost nebo trumf a taky, že konkurence umí za stejnou cenu víc muziky.
Prodejní balení je poměrně bohaté, nechybí v něm sluchátka, silikonový obal, na displeji je fólie a adaptér v balení umí maximálně podporovaných 30W. Dříve bychom jásali, dnes se u čínských draků vlastně jedná o standard.
Neberte mě špatně, Oppo Reno5 Z je telefon, který všechno, co smartphone umět má, umí a umí to dobře, ale ani o chlup líp. Jeho dva největší problémy jsou to, že má dosti sebevědomou cenu a že je, jakkoliv absurdně to zní, jenom dobrý. Pokud bychom měli vyzdvihnout něco, co je na telefonu trošku lepší, bude to hlavní fotoaparát, konstrukční zpracování, odladěnost prostředí a displej. To, co je trošičku horší, je nabobtnalý systém se spoustou předinstalovaných aplikací či zbytečným doporučováním, taky všechny ostatní snímače. Podtrženo a sečteno, (jen) dobrý telefon, aktuálně za hodně peněz.
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 73 × 7,8 mm, 173 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 310 mAh procesor: Mediatek Dimensity 800U (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 74 × 8,0 mm, 174 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 778G (8× Cortex-A78, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 161 × 76 × 6,8 mm, 159 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 250 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 780G (8× Cortex-A78, 2 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 172 × 79 × 9,0 mm, 220 g displej: 6,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 387 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 8,2 mm, 184 g displej: 6,4", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 115 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Oppo Reno5 Z je smartphone, který je dobře zpracován, má dobrý displej, dobré odladění, dobrý hlavní fotoaparát. Ničím ale nevyčnívá a konkurence umí za stejné peníze více muziky.
Plusy:
- Silikonový obal a adaptér pro 30W dobíjení v balení
- Dobré konstrukční zpracování a barevné variace
- Kvalitní AMOLED panel a odladěné prostředí
- Dobré fotografie a video z hlavního snímače
Minusy:
- Příliš složitá nadstavba se zbytečným doporučováním
- Ostatní snímače mimo hlavní jsou jen do počtu
- Zbytečně sebevědomá cenovka při startu prodeje
- Telefon bez nějakého trumfu, je prostě jen dobrý
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.