Plusy
- Poutavý design
- Dlouhá výdrž baterie
- Telefon se moc nezahřívá
- Bezproblémový výkon
- Sluchátkový konektor
Minusy
- Méně kvalitní foťáky
- Vedle hlavního fotoaparátu má telefon jen velmi neuniverzální makro
- Jen Full HD 30p video
- Displej má jen 60Hz obnovovací frekvenci
Když telefon zaujme propracovaným vhledem či luxusnějšími materiály a jedná se o model střední či nižší třídy, typicky to značí, že výrobce musel jinde ve výbavě učinit kompromisy. A mobil Oppo Reno7 Lite je excentrický nejen duhovými zády, ale i svíticími obručemi okolo foťáků. Uplatní se to i v praxi a kde musel výrobce ušetřit?
Oppo Reno7 Lite v paměťové variantě 8 + 128 GB se prodává za 9 600 Kč a konkuruje velmi dobře vybaveným mobilům jako Xiaomi 11T (8 + 128 GB) za 10 000 Kč nebo Samsungu Galaxy A52s (6 + 128 GB) opět za stejnou cenu. Levněji se dá najít stále lépe vybavené Poco X4 Pro 5G (8 + 256 GB) s rychlejším nabíjením, větším akumulátorem nebo responzivnějším displejem, stojí 8 500 Kč.
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 73 × 7,6 mm, 173 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G (8× Kryo 660, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Oppo Reno7 Lite si přečtěte na následujících listech.
Design
Duhová designovka. Základní podkladovou barvou námi testované varianty telefonu, tedy jeho zad a rámečků, je velmi světlá tyrkysová barva. Jenže záda přístroje mají ještě velmi specifickou povrchovou úpravu, takže mění barvy podle naklopení telefonu v ruce. Mobily dnes využívají různých efektů jako pomyslné hvězdné oblohy nebo měnění odstínů jedné barvy. Provedení Oppo je zatím jedno z nejkomplexnějších a designově nejčistších. Vedle této duhové verze má Oppo i konzervativní černou.
Telefon mění barvu jako chameleon, zelené se však spíše vyhýbá
To ovšem není vše povedené z konstrukčního hlediska, mobil má po hranách tlačítka s velmi příjemnou hmatovou odezvou. V této cenové kategorii tlačítka bývají volně umístěná a při zmáčknutí působí vágně, zde mají velmi zřetelný klik. Kolébka hlasitosti na levé hraně je navíc rozdělena na dvě samostatná tlačítka, takže u tohoto smartphonu nehrozí, že byste se uklikli nebo si kliknutím nebyli jisti. Je to sice drobnost, ale značně zpříjemní užívání přístroje.
Speciální odstavec si zde zaslouží i modul fotoaparátu. Za prvé má netradiční konstrukci, když foťáky nejsou umístěny ve vystouplém bloku, ale z telefonu vystupují jednotlivě. Konkrétně dva objektivy jsou vystouplé a čočky ještě převyšují boční obruč. LED dioda a třetí čočka foťáku jsou naopak zapuštěny. Zpět k prvním vystouplým fotoaparátům, ty mají místo, kde se obruč okolo optiky zapouští do telefonu, osazené modrým světlem. V některých situacích tedy mohou záda telefonu zářit, což působí velmi efektně.
Kombinovaný slot na duální SIM a paměťovou kartu se nachází nahoře na levé hraně
Co se materiálů týče, záda jsou skleněná se zmíněnou duhovou povrchovou úpravou a nejsou na nich vůbec patrné otisky prstů. Rámeček imituje kov, ale je plastový. Telefon tedy působí dráže, než kolik reálně stojí. Mezi konektory se na spodní hraně nachází sluchátkový výstup a USB-C spolu s výdechem hlasitého reproduktoru.
Displej
Jen 60 Hz? Vyšší obnovovací frekvence displeje se do telefonů s cenou okolo osmi devíti tisíc korun dostaly už více než před rokem. Dnes mají alespoň 90 Hz i výrazně levnější mobily a podobně naceněná konkurence disponuje klidně 120 Hz. Možná si Oppo spočítalo, že lidé vyšší obnovovací frekvence stejně nezapínají nebo že se jim vyplatí investovat více do designu než do displeje, avšak odůvodnění rozhodnutí můžeme jen hádat.
Displej je standardní OLED, ovšem na dnešní dobu má jen 60Hz obnovovací frekvenci
Ne že by více než 60 Hz u obnovovací frekvence bylo nutností pro používání telefonu, ale potěší to hráče. Také to zlepší uživatelskou zkušenost při běžné práci s telefonem, mobily s OLED displeji mívají problémy s přechody s pixely v odstínech šedi. Tedy při rychlejším posouvání obsahu na displeji mobilu se třeba bílý text na černém pozadí nebo černý text na bílém pozadí jeví rozostřeně a vznikají za ním duchové. Přechod z černé na bílou a naopak je problém i zde, aspoň u tohoto mobilu nečiní velké obtíže přechody zahrnující středně tmavou šedou. Tento problém jednak vůbec nemusíte vnímat, pokud na něj nejste citliví, a jednak se týká drtivé většiny OLED displejů, takže utéct můžete jen k IPS panelům s méně líbivými barvami a horším kontrastem.
Zrovna na hezkých barvách je postaveno uživatelské prostředí a komu by se nelíbily hezké saturované barvy? Mobil má v základu nastaveny líbivější živý režim zobrazení barev, ten se dá samozřejmě přepnout na přirozenější, kdy jsou barvy zobrazovány přesněji. Tedy fotky více odpovídají realitě a videa záměru produkce.
Nastavení displeje
Displej má samozřejmě dostatečný maximální jas pro používání telefonu v letním dnu, minimální jas je rozumně nízký pro noční brouzdání třeba po sociálních sítích. Dobrá je i odezva systému, samotné zaznamenávaní doteků funguje na frekvencích mezi 120 a 180 Hz podle počtu prstů a je tedy znatelně vyšší navzdory základní obnovovací frekvenci displeje. Je v něm také zabudovaná čtečka otisků prstů.
Software
Už jsme tohle prostředí někde viděli. Oppo má téměř totožné uživatelské prostřední telefonu jako Realme – samozřejmě je jinak pojmenované a liší se ve velmi jemných detailech jako některých ikonách. Základy jsou ovšem totožné – tedy jednoduché, intuitivní ovládání díky použití velmi zářivých barev.
Základní uživatelské prostředí
Uživatelské prostředí má i mnoho možností přizpůsobení, takže telefon můžete ovládat gesty nebo tlačítky a lze změnit spoustu možností. Některá nastavení jsou ale i hluboko schovaná, například zobrazení procent baterie ve stavovém řádku se zapíná v rozšířeném nastavení baterie (nikoli v oznámení) a ve stejném nastavení se nachází i režim vysokého výkonu a dále optimalizace využití baterie nebo optimalizace při nabíjení.
Nastavení a pokročilé možnosti uživatelského prostředí
Z hlediska odezvy je systém velmi responzivní a netrápí jej třeba záseky. Je také velmi solidně přednastavený pro uživatele, takže není potřeba toho spoustu měnit. Celkově se tedy povedl a k tomu máme i drobná, ale znatelná vylepšení od předchozích verzí (ať už u Oppo nebo Realme), aniž by přibyly jiné problémy.
Zamrzelo mě, že Oppo více nezapracovalo na pulzující kontrolce, tedy na svítivé obruči okolo fotoaparátů. Umí se v podstatě chovat jako notifikační dioda v situacích, kdy je telefon položený na displeji a také umí „pro efekt“ probliknout při spouštění her. Nabízí se potenciální (zatím nerealizované) využití jako odpočítávač při focení s časovačem, takže uvidíme, zdali ji Oppo ještě vylepší, aby se nejednalo jen o podivnou náhradu notifikační diody. Také svítí při nabíjení (aniž by kontrolka indikovala procento nabití), naštěstí se to dá vypnout a vzhledem k poměrně silnému svícení lze omezit i čas fungování kontrolky. Nebo ji můžete úplně vypnout.
Nastavení pulzující kontrolky
Mobil jsme testovali s Androidem 11, se kterým byl vypuštěn na trh. Uživatelskou nadstavbou již byl ColorOS 12 postavený na Androidu 12, takže aktualizace na novější systém by měla přijít snad v rozumné době.
Hardware
Bezproblémový výkon, velmi dobrá výdrž. Je paradoxní, že mobily s dvoudenní výdrží se pohybují ve střední třídě okolo deseti tisíc korun. Dražší modely s výkonnějšími čipsety si na efektivní odběr energie nehrají a někdy mají problém s jediným celým dnes bez zásuvky. Inplementovaný Snapdragon 695 5G se tedy řadí mezi levnější a méně výkonné čipsety, což s sebou přináší i jiná omezení – například maximální kvalitu videa ve Full HD rozlišení a jen 30p.
Antutu V9.4.1
- Celkové skóre: 398 054 bodů
- CPU: 125 443 bodů
- GPU: 102 278 bodů
- MEM: 65 320 bodů
- UX: 105 013 bodů
Výkon čipsetu přitom není vůbec špatný, mobil se při používání neseká. Pro běžné činnosti nemusí být zrovna trhačem asfaltu. Navíc spolu s 60Hz displejem potřebuje méně výkonu, což se odrazí i na vyšší výdrži. Dobrou zprávou je, že se telefon při používání téměř nezahřívá, při AnTuTu teplota sotva přesáhla 30 °C. Má také dva režimy výkonu, běžný má v AnTuTu cca o 17 000 bodů nižší skóre, výsledek výše je změřen právě ve výkonném režimu.
Výdrž
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 16 hodin 10 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas, světlý režim): 22 hodin 36 minut
- Doba nabíjení (0 – 100 %): 63 minut
- Doba nabíjení (15 – 90 %): 44 minut
Testované Oppo je tedy dvoudenním telefonem, pokud na něm například celý den nehrajete hry. V rámci možností a své třídy má rychlé nabíjení, z nuly na sto to vytáhne zhruba za hodinu, pokud dobíjíte na 90 % a méně, ušetříte další čtvrthodinku. Oboje tedy můžeme označit za silné stránky mobilu.
Rychlost úložiště – AndroBench:
- Sekvenční čtení: 477 MB/s
- Sekvenční zápis: 462 MB/s
- Náhodné čtení: 166 MB/s (42 372 IOPS)
- Náhodný zápis: 133 MB/s (34 111 IOPS)
Mobil má pouze mono hlasitý reproduktor, který neoplývá zrovna dobrou kvalitou. Nelze zesílit hudbu nad zhruba dvě třetiny maximálního výkonu, neboť výstup začne být zkreslený, plechový a nepříjemný na poslech. V této cenové třídě je běžná slabá reprodukce basů a reprák se dá označit jako podprůměrný. K poslechu hudby bych jej nedoporučoval, mluvené slovo na nižší hlasitost zvládne bez problémů.
Fotoaparát
Nezvyklá kombinace objektivů. Dnes je naprosto běžné, že mobil má trojici fotoaparátů – jeden hlavní, dále typicky ultraširokoúhlý a jeden z dvojice teleobjektiv nebo makro. Oppo se vydalo cestou dvou foťáků – hlavního a makra. Ten hlavní má dvojnásobný a pětinásobný digitální zoom, v prvním případě s mírnou ztrátou kvalitu, v druhém případě již s výraznou ztrátou. Navíc makro je mírně schované v aplikaci foťáku, takže jej mnoho uživatelů ani neobjeví.
Sestavení fotoaparátů
- Hlavní foťák 64 Mpx, světelnost F1,7, ohnisko 26 mm, PDAF
- Makro 2 Mpx, F2,4
- Snímač hloubky ostrosti 2 Mpx, F2,4
- Selfie kamerka 16 Mpx, F2,4, 27 mm, velikost pixelů 1,0 µm
Aplikace fotoaparátu je standardní jako v téměř každém androidním telefonu, jen přepínání mezi foťáky je zde komplikovanější. Běžně se řeší klikáním na poměr zvětšení, ovšem zde se tím mění jen digitální zoom hlavního objektivu. K makro objektivu se dostanete až před záložku Další a položku Makro. Tuto položku si můžete přetáhnout do spodní lišty, takže režim Fotografie bude pro hlavní foťák a režim makro bude snadno přístupný na jedno kliknutí – pro ilustraci to je ukázané na fotkách z prostředí aplikace (nejedná se o výchozí stav).
Hlavní foťák má své problémy, nejviditelnější je ztráta kontrastu okolo silnějších světelných zdrojů – může se jednat klidně o nebe a zapadající slunce nebo lampu. Dělá to problémy i u videa, takže se může často stávat, že uvidíte podivný světelný závoj třeba přes stromy nebo budovy. Ani za dobrého světla nemusí být fotky moc kvalitní, senzor má problémy s dynamickým rozsahem, takže v době západu slunce snadno přepálí červený kanál a v tmavých místech snímku začne vznikat šum a ztratí se detaily (je to patrné na poslední fotce níže).
Ukázkové snímky z hlavního fotoaparátu
Foťák má také problémy s jemnými strukturami a detaily, takže ty se často jeví jako vykreslené, ale ve skutečnosti nejsou. Zaměřte se třeba na scénu s vysokou trávou výše – po přiblížení nejdou stébla většinou odlišit a kresba v dáli je zastřená a je tam patrný šum. Ani v noci nejsou výsledky moc dobré, noční režim spíše škodil, protože vytahoval kresbu z nechtěných míst (například odlesk v podobě světlého závoje ze světla lampy), nicméně i v noci lze hlavní foťák (i s 2× zoomem) rozumně použít. Ve dne mají 2× a 5× digitální přiblížení překvapivě solidní kresbu.
Běžný režim nahoře, ve spodní řadě stejná scéna na noční režim
Digitální zoom v praxi (1×, 2× a 5×)
Makro foťák je bohužel jen základní 2MPx, takže od něj nemůžeme čekat žádné zázraky. Senzor trpí na nízký dynamický rozsah a při horším světle jde kvalita rychle dolů. Objektiv neostří, ale je pevně nastavený na asi 4 cm, takže efektivně ostříte pohybování mobilu dopředu a dozadu. Fotky jsou relativně dobré, nízké rozlišení však znemožňuje tisk a na větších televizích bude patrná nekvalita. Telefony v této cenové třídě však budou mít podobné makro.
Ukázkové makro snímky
Selfie jsou opět takovým průměrem třídy mobilu, fotky neuchvátí, ale ani nezklamou. I za mírně horšího osvětlení dodají rozumné snímky, ovšem vysokou míru detailu nečekejte. Za lepší selfie si většinou budete muset připlatit. Video nemá zrovna jemné detaily a můžete se potkat s bílým závojem přes velkou část scény. Při zoomování se kvalita razantně snižuje.
Ukázka videa:
Celkově se nejedná o moc povedené fotoaparáty, mobil nemá ani univerzální kombinaci více hojně používaných objektivů a ty přítomné nejsou moc kvalitní. Plus minus ale zapadají do cenové třídy mobilu. Za podobné peníze můžete objevit horší i lepší fotomobil, ovšem tento k těm lepším neřadíme.
Závěr
Na začátku jsem vyřkl otázku, kde všude se na mobilu musí šetřit, aby měl tak zajímavý design. Inženýři v Oppo nejen šetřili na foťácích, displeji nebo zatím nezvládli připravit aktualizaci na nejnovější Android 12, ale se stále etablující se značkou navrhli sebevědomou cenovku. A ne že by mobil neměl co nabídnout, jen nemá až tak výhodný poměr cena/výkon.
Velkou předností je zajímavý design, který zároveň nespadá do kýče. Nápady jako pulzující kontrolka potřebují ještě vyladit a největšími nedostatky jsou spíše slabší foťáky, horší hlasitý reproduktor, jen Full HD 30p video, případně displej s maximálně 60Hz obnovovací frekvencí. Mobil si své kupce jistě najde, ale objektivně lze říct, že existují lepší volby.
Cena telefonu v době testování: 9 600 Kč:
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 73 × 7,6 mm, 173 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G (8× Kryo 660, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Konkurence:
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 77 × 8,8 mm, 203 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 1200 (8× Cortex-A78, 3 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,4 mm, 187 g displej: 6,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 778G (8× Cortex-A78, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,1 mm, 205 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G (8× Kryo 660, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 108MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Mobil má velmi zajímavý design (hlavně u duhové varianty), ovšem má také mnoho nedostatků, takže jej nelze doporučit univerzálně, ale jen pro specifické požadavky.
Plusy:
- Excentrická duhová varianta
- Pohledný a luxusní design
- Dlouhá výdrž na jedno nabití
- Výkon stačí na většinu činností
- Solidní OLED displej
- Sluchátkový konektor
- Minimální zahřívání v zátěži
Minusy:
- Nízká univerzálnost fotoaparátů
- Průměrná kvalita fotek
- Jen Full HD 30p video
- Maximálně 60Hz obnovovací frekvence displeje
- Méně kvalitní hlasitý reproduktor
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium