Stereo reproduktory
Slušné 4K video
Výdrž baterie v praxi
Redukce na 3,5mm jack
IR port
Nekvalitní fotoaparáty
Záseky systému
Slabá odezva displeje
Konzervativní design
Vysoká cena
Telefony s cenou kousek nad deseti tisíci korunami to mají velmi těžké. Na jedné straně nenabídnou tak dobrý poměr cena/výkon jako jejich levnější konkurence okolo osmi tisíc, na straně druhé v rozpočtu pro návrh telefonu stále chybí prostor pro nějaké zajímavější vychytávky.
Poco F4 s cenou 11 000 Kč v paměťové variantě 8 + 256 GB je přímo uprostřed této vřavy. Za stejné peníze lze sehnat Xiaomi 11T s 8 GB + 128 GB paměťmi, lepší foťákovou výbavou nebo čipsetem MediaTek Dimensity 1200 Ultra. Stejně naceněná a skvěle fotící Motorola Edge 30 v paměťové verzi 8 GB + 128 GB má Qualcomm Snapdragon 778G+, ovšem relativně malý akumulátor. Můžete ale zamířit i do nižších cenových hladin třeba pro Samsung Galaxy A52s (6 GB + 128 GB) za 9 500 Kč s čipsetem Qualcomm Snapdragon 778G 5G a lepší fotovýbavou.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 76 × 7,7 mm, 195 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 870 (8× Kryo 585, 3,2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Celou recenzi Poco F4 si přečtěte na následujících listech.
Pokračování 2 / 8
Design
Design o třech nedokonalostech. Na každém telefonu člověka na první pohled upoutá několik prvků, v tomto případě byl dojem negativní, i když samozřejmě se pohybujeme na subjektivní půdě. První nedokonalostí je stříbrný lem okolo selfie foťáku, ten je rušivý jak ve stavu vypnutého displeje, tak na kontrastním pozadí tmavé horní lišty. Druhou je podbradek pod modulem fotoaparátu, na něm se sice nachází trojdiodový LED blesk, ale je jinak zcela zbytečný a ještě si LEDky pravděpodobně uživatel bude omylem zakrývat rukou. Třetí drobností je jiná barva rámečku a krytky slotu na SIM, respektive se od obou součástí mobilu jinak odráží světlo a jedná o zbytečný nedostatek.



Černá barevná varianta mobilu působí skoro až nenápadně
Jinak se jedná o standardní mobil, který v případě testované černé varianty působí trošku nudněji. Šedá nevypadá o moc zábavněji a nejodvázanější je zelená varianta, která však není daleko od tyrkysové barvy, což je poměrně nevšední odstín. Když se tedy na telefon poprvé podíváte, stěží odhadnete, jestli stojí šest nebo dvanáct tisíc.
Ovládací prvky přichystaly pár drobných překvapení. Čtečka otisků prstů je zabudovaná v bočním tlačítku (nikoli v OLED displeji), to není žádný problém, protože toto tlačítko je ve velmi přívětivé poloze pro středně velké ruce. Na horní hraně se nachází infračervený port, což je mimo Xiaomi spíše neobvyklé.



Součástí balení je i redukce z USB-C na sluchátkový 3,5mm konektor
Kolébka hlasitosti je pravé hraně hned nad vypínacím tlačítkem. Levá hrana je bez ovládacích prvků, protože slot na SIM je vespod spolu s USB-C konektorem a hlasitým výdechem reproduktoru, ten má sourozence na horní hraně. Mobil má tedy plnohodnotný stereo zvuk.
Pokračování 3 / 8
Displej
Na 60 Hz trhá oči. Pokud čtete mé recenze pravidelně, jste zvyklí, že si stěžuji na OLED displeje mobilů mnohem více než kolegové. Předně jsem zvyklý na velmi vysoké obnovovací frekvence a rychlou pixelovou odezvu, ale ani to neomlouvá, že IPS displeje i u mobilů jsou v tomto ohledu o krok napřed. Obraz je na nich plynulejší, méně trhaný a při posouvání obrazovky nevznikají za kontrastními hranami obrazu duchové.



Displej je typu OLED, což je dnes standard pro tuto cenovou třídu
OLED má samozřejmě spoustu jiných výhod jako nekonečný kontrast, líbivě saturované barvy nebo nízkou spotřebu u tmavých režimů, obzvláště v noci. Ve dne zase mají velmi vysoký jas, takže nikdy není problém s čitelností na letním slunci. Jak se chová konkrétně tento displej?
Samozřejmě ponechává všechny výhody OLEDů, ale na 60Hz obnovovací frekvenci (bez ohledu na úroveň jasu) obraz při posouvání působí mírně trhaně. Nadto proti směru pohybu za kontrastními barevnými přechody vzniká nepříjemný duch. Po přepnutí na 120 Hz sice trhání ustane, ovšem tzv. ghosting zůstane, byť v nižší míře než u 60 Hz.





Displej je nastaven na živé barvy jako na výchozí možnost
Tento jev popravdě nemusí mnoha lidem vůbec vadit, ale také záleží na způsobu používání. Nejpatrnější to je u textu, když jste zvyklí jej neustále při čtení posouvat. Obdobně to je patrné při pohybu v menu a uživatelském prostředí mobilu. U videí si toho většinou nevšimnete, ledaže se na tento jev soustředíte.
Pokračování 4 / 8
Hardware
S mírnými záseky. Výkon mobilu je důležitý, ale nejde ani tak o číslo z benchmarků jako AnTuTu, ale o konzistenci. Někdy může AnTuTu ukazovat vysoké stovky tisíc bodů, ale při reálném používání může mít mobil s polovičním skóre plynulejší vykreslování ve hrách. Poco F4 tohle bohužel ukazuje a nahodile se při náročnějších činnostech seká klidně na řádově sekundy.
Antutu V9.4.3
- Celkové skóre: 656 606 bodů
- CPU: 180 881 bodů
- GPU: 230 411 bodů
- MEM: 95 184 bodů
- UX: 150 130 bodů
Výkonově se ovšem nezdá jako ořezávátko. Skóre odpovídá použitému čipsetu Snapdragon 870, který by měl dnes být více než dostatečný. Mobil se při používání zahřívá méně než konkurence. Při režimu vysokého výkonu a AnTuTu se teplota vyšplhala na 42,3 °C, ale běžně tak vysoká nebyla.
Rychlost úložiště – AndroBench
- Sekvenční čtení: 1 364 MB/s
- Sekvenční zápis: 696 MB/s
- Náhodné čtení: 203 MB/s (52 080 IOPS)
- Náhodný zápis: 304 MB/s (77 833 IOPS)
Výdrž na baterii není špatná ani skvostná. Hodně záleží na použití tmavého režimu a obnovovací frekvence displeje – s tmavým režimem a 60 Hz jsem neměl problém dosáhnout dvou dnů. Zamrzí mírně pomalejší nabíjení, protože konkurence už často zvládá rychlejší časy.
Výdrž:
- Procházení webů (WiFi, 50% jas, světlý režim, SIM): 14 hodin 32 minut
- Přehrávání Full HD videa (WiFi, 100% jas, 60 Hz, SIM): 17 hodin 48 minut
- Doba nabíjení (0 – 100 %): 72 minut
- Doba nabíjení (15 – 90 %): 40 minut
Z hlediska zvuku Poco disponuje dvěma plnohodnotnými reproduktory velmi dobré kvality, poslouží i na hudbu, skvělé budou na filmy nebo mluvené slovo. Stále však mají zřejmé limity jako zkreslení při hlasitosti nad 75 % nebo slabší basy, což je naprosto běžné. Tradičně chybí 3,5mm sluchátkový konektor, ale v balení se nachází redukce.
Pokračování 5 / 8
Software
Jako u Xiaomi. Nadstavba MIUI často budí rozruch, někomu vyhovují její bohaté možnosti přizpůsobení, jiný si stěžuje na nepřehlednost. Co má klasický Android v jedné položce menu, Poco má ve dvou. Některá nastavení jsou jinde, avšak dobře poslouží vyhledávání.





Základní uživatelské prostředí
Od MIUI verze 13 se drobně změnily některé prvky prostředí. Přepracované je prostředí po stažení pravé roletky s rychlým nastavením. Dříve čtyři velké dlaždice s WiFi, internetem, BT a svítilnou nahradila jen dvojice dlaždic obsahují první dva vyjmenované prvky. Namísto druhé dvojice dostaly prostor stupnice nastavení jasu a hlasitosti médií. Dříve se tedy uživatel dostal lépe ke svítilně a připojení BT zařízení jako bezdrátových sluchátek.
V MIUI jsou tradičně předinstalované alternativy googlovských základních aplikací, takže se některé zdvojují. Klasikou jsou předinstalované sociální sítě jako Facebook, TikTok, LinkedIn, dále třeba Netflix či AliExpress. Tedy nic vyloženě zbytečného.





Střípky z možností uživatelského prostředí mobilu
Dobré nastavení telefonu se pozná tak, že telefon po prvním spuštění nemusíte hned celý přenastavovat, což Poco splnilo. Samozřejmě spousta toho lze změnit, ať už jde o Centrum ovládání, tedy onu stahovací roletku, která lze přepnout na klasickou. Spravovat lze podrobně i oznámení, navigaci lze namísto tlačítek provádět gesty a můžete si i přehodit tlačítka zpět a menu. Každý si tak najde to své.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Obyčejná výbava, standardní problémy. Poco se na fotoaparáty trošku vykašlalo a dalo do nich typově výbavu, jaká je typická pro telefony mezi pěti a sedmi tisíci korunami. Tedy velmi špatné 2Mpx makro a dosti špatný ultraširokáč, aby se v PR mohli „chlubit“ vyšším počtem objektivů na zádech. Solidní je jen hlavní fotoaparát, který drží skóre fotoaparátů, aby nespadlo ještě níže.
Fotoaparáty:
64Mpx hlavní fotoaparát, F1,8, 1/2,0", 0,7 µm, PDAF, OIS
8Mpx ultraširokáč, F2,2, 119˚, 1/4,0", 1,12 µm
2Mpx makro, F2,4
20Mpx selfie, F2,5, 1/3,06", 1,0µm
Stručně shrnuto, aplikace fotoaparátu je zcela standardní a makro je tentokrát k nalezení v rozšířeném nastavení v režimu Fotoaparát, jinak se v ní zorientujete raz dva. Rychlé přepínání režimů PRO, Video, Fotografie, Portrét a Více je dole. Nad touto lištou je v základním režimu přepínání objektivů a nahoře se nachází podrobnější nastavení. Režim PRO ukazuje volbu expozičních hodnot a umožňuje fotit do RAWu. Ve Více jsou režimy pro konkrétní situace, kreativní módy, ale i filmové efekty; nechybí ani plnohodnotný 64Mpx režim.







Standardní prostřední aplikace fotoaparátu
Hlavní fotoaparát je to jediné, na co se v mobilu dá dobře fotit. Má sice své drobné problémy, ale v kontextu dalších foťáků se relativně povedl a nevede si vyloženě špatně ani v konkurenci podobně naceněných telefonů, i když nezazáří. Má ovšem problémy v noci, kdy scény vypadají jako nezaostřené, ale spíše to způsobuje silné odšumování. Pochválit jej musím za solidní kontrolu odlesků. Pozor ovšem na digitální 2× přiblížení, kvalitativně si znatelně pohoršíte a někdy se na takto vyfocených snímcích ukazuje podivná textura.

















Ukázkové snímky z hlavního fotoaparátu vč. 2× digitálního zoomu
Ultraširokáč fotí a z fotek lze poznat, co na nich je – tak bych asi shrnul vše pozitivní. Detaily se slévají, kresba se často hlavně u okrajů snímků zcela rozpadá. Patrné je zkreslení a silná chromatická aberace, kterou lze zpozorovat bez přiblížení fotky i na menším počítačovém monitoru. Po setmění nastane úplná katastrofa; bez nočního režimu nemá smysl fotit vůbec, s ním se do snímku něco zaznamená, ale o jakékoli kvalitě se mluvit nedá.







Snímky z ultraširokáče
Makro je opět 2Mpx snímač, který známe jako „výplň“ u nejlevnějších smartphonů a je trošku naivní jej implementovat do mobilu za 11 000 Kč, když o několik tisíc levnější modely mají plnohodnoutnou výbavu. Fotky sice na první pohled na displeji mobilu mohou vypadat solidně, ale na větším displeji se projeví nedostatečné rozlišení spojené se špatnými detaily nebo problematický dynamický rozsah. Fotoaparát použitelný je, ale fotkami z něj se vyloženě nebudete chtít chlubit.








Makro snímky
Selfie foťák dělá poměrně hodně softwarových zásahů, takže výsledek působí poněkud uměle; pomůže vypnutí režimu zkrášlení, který je zapnutý při výchozím nastavení. Nicméně za dobrého světla s fotkami nebudete mít žádný zásadní problémy. Video v maximálním 4K rozlišení je velmi detailní, dobře stabilizované a řadí se k několika málo funkcím, které se na telefony povedly.
Ukázkové video:
Celkově se Poco F4 nemůže pochlubit nikterak převratnými fotoaparáty, naopak mnohdy naleznete lepší výbavu i v mobilu za 8 000 Kč. Dobře je použitelný pouze hlavní fotoaparát a i ten má problémy za světla, ultraširokáč se nepovedl a makro je použitelné, ale výsledné snímky nejsou světoborné. Selfie je solidní a video v maximálním rozlišení 4K při 60 fps je dobré, obecně na konkurenci ve stejné cenové kategorii mírně ztrácí dech.
Pokračování 7 / 8
Závěr
U mobilu za dvanáct tisíc je běžné, že má nedostatky, které se ale obvykle vykrývají s jinou oblastí, v níž zazáří. Volba je potom kompromisem mezi tím, co každý uživatel potřebuje a co naopak může postrádat. Jenže u Poco F4 chybí ta část, kde by se dalo říct, že tady je perfektní a pro určitou skupinu lidí bude velmi dobrý.
Poco F4 se zdá být slabší všude, což ale neznamená, že to je propadák. Telefon se dá normálně používat, sám jsem jej měl při testování dlouho jako hlavní telefon a zvládl jsem to, ovšem měl jsem s mobilem více obtíží než u konkurence a například na dovolenou bych si jej jako hlavní přístroj nevzal. Odtud pramení mé doporučení podívat se po konkurenčních mobilech.
Cena v době testování: 11 000 Kč (8 + 256 GB)
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 76 × 7,7 mm, 195 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 870 (8× Kryo 585, 3,2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Hlavní konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 77 × 8,8 mm, 203 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 1200 (8× Cortex-A78, 3,0 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 74 × 6,8 mm, 155 g displej: 6,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 778G (8× Cortex-A78, 6nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,4 mm, 187 g displej: 6,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 778G (8× Cortex-A78, 2,4 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Průměrný telefon s drobnými problémy a nedostatečnými fotoaparáty na svou cenovou kategorii. Raději se podívejte po jiné alternativě.
Plusy:
- Slušné 4K video
- Stereo reproduktory
- Výdrž na baterii v praxi
- Přibalená redukce na sluchátkový konektor
- Odolnost IP53
Minusy:
- Občasné záseky
- Nekvalitní ultraširokáč a makro fotoaparáty
- Špatná odezva u displeje
- Drobné nedostatky u designu
- Nepříliš rychlé nabíjení
- Spíše nudný vzhled
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně