Plusy
- 120Hz displej
- Solidní výdrž
- Nadprůměrné fotky
- Slušný výkon
- Slot na tři karty
Minusy
- Bez 5G
- Chybí notifikační dioda
- Video pouze ve Full HD
- Chybí širokoúhlý objektiv
- Zcela bez vyšší odolnosti
Realme 8i rozšiřuje stávající portfolio tohoto výrobce a řadí se hned vedle dalších modelů osmičkové řady. Jednotlivé telefony jsou si v mnohém podobné a odlišují se jen v detailech. Model 8i boduje zejména 120Hz displejem, ani v dalších oblastech na tom ale není zle.

Telefon představuje reprezentanta vyvážené nižší střední třídy s perfektním displejem, slušným výkonem, solidní výdrží, nadprůměrným fotoaparátem a dobře odladěným systémem. Na konkurenci i sourozence ztrácí zejména absencí 5G a pouze průměrným videem.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,5 mm, 194 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G96 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 3 299 Kč až 5 490 Kč
|
Celou recenzi Realme 8i si přečtěte na následujících listech.
Design
Inovace za každou cenu netřeba. Realme 8i rozhodně nebude bojovat o přízeň originálním designem. Plastová konstrukce, lesklé provedení zad, snad jen vtipné pojetí segmentu fotoaparátu by mohlo telefonu získat pár bodů za originalitu. Nasazení osvědčených řešení ale nemusí být nezbytně špatné, zejména pokud se osvědčila a fungují.


Designová sázka na jistotu
Tlačítka jsou u Realme rozdělena na oba boky. Na pravé straně najdete pouze hlavní vypínač s integrovanou čtečkou otisků prstů. Je pouze nepatrně zapuštěný a hmatově by mohl být více zvýrazněn, ne vždy se jej podaří najít na první dobrou. Dvojice tlačítek regulace hlasitosti na levé straně zhruba ve stejné výšce už je na tom o poznání lépe, tu najdete bez problémů.



Boky telefonu a hlavní vypínač s integrovanou čtečkou otisků prstů
Šuplíček na karty sídlí na obvyklém místě na levém boku nad regulací hlasitosti. Pojme trojici karet, nemusíte tedy volit, zda využijete dualSIM nebo paměťovku, telefon si poradí se dvěma kartami nanoSIM a jednou microSD najednou.



Šuplíček na karty, spodní a horní strana
Horní strana je prosta jakýchkoliv rozhraní, všechna najdete na straně spodní. Nabíjecí USB-C doplňuje konektor sluchátek, mikrofon a hlasitý reproduktor. Reprodukce probíhá pouze z něj, stereo tento telefon bohužel neumí.



Lesklá záda přitahují otisky • Originálně řešený segment fotoaparátu
Lesklá záda přitahují otisky prstů, díky jemnému přechodu z tmavšího odstínu u spodního okraje do světlejšího u horního ale nejsou až tak markantní. Segment fotoaparátu vystupuje nad úroveň zad nadvakrát, vyvýšení však není tak výrazné jako u některých vlajkových lodí.



Výrazná žlutá krabička a její obsah
V balení najdete společně s telefonem a nezbytnou dokumentací jen USB kabel, 18W nabíječku a silikonové pouzdro. Oba konektory jsou u něj řešeny záslepkami, pokud jejich přítomnost neshledáte jako přínos, snadno pouzdro upravíte nůžkami nebo ostrým nožem. Displej je již z výroby přelepen ochrannou fólií.
Displej
Nečekaných 120 Hz. Od displeje v této cenové hladině nejspíš nikdo nečeká zázraky. O to více dokáže překvapit. Na úhlopříčce 6,6“ nabídne jemné rozlišení FHD+ (2 412 × 1 080), IPS panel má široké pozorovací úhly, nabídne slušnou čitelnost na slunci a pěkné syté barvy.


Povedený displej boduje nejen 120 Hz
Velmi příjemným překvapením je vyšší obnovovací frekvence displeje. Realme zvládne až 120 Hz, přičemž vyšší frekvenci můžete nechat zapnutou trvale, použít automatiku nebo kvůli nižší spotřebě sáhnout po běžných 60 Hz. Čelní kamerka je řešena průstřelem v levém horním rohu displeje, vzhledem k absenci notifikační diody zamrzí chybějící alternativa např. v odobě ambientního displeje.



Teplota barev • Režim barev • Obnovovací frekvence
U displeje můžete nastavit hned několik oblastí. Kromě již zmíněné frekvence lze upravit teplotu barev, režim barev, nechybí filtr modrého světla. Displej lze zapínat i vypínat poklepáním, u ovládání máte na výběr mezi gesty a trojicí tlačítek pod displejem, u nichž lze prohodit pořadí. Telefon nabídne i režim pro jednu ruku.



Navigace • Filtr modrého světla• Probouzení poklepáním
Hardware
Solidní výkon bez 5G. Procesor Mediatek Helio G96 spolupracuje se 4 GB RAM. V případě úložiště můžete volit mezi 128 GB a o pětistovku levnější poloviční variantou. U testovaného 128GB modelu bylo po prvním spuštění obsazeno 17 GB, po aktualizaci všech aplikací se obsazené místo zvětšilo na 19,2 GB. Testovaný kus byl rovněž vybaven 6 GB RAM, nicméně na tuto variantu (6/128 GB) narazíte v obchodech spíše ojediněle.



Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Telefon zvládá běžné denní úkony, výkon mu nechybí, poradí si i s intenzivnějším multitaskingem. Nezalekne se ani náročnějších her, ve většině případů není zapotřebí nijak výrazně snižovat nastavení detailů.
Výsledky benchmarku AnTuTu 9.1.9:
- celkové skóre: 338 654
- CPU: 99 706
- GPU: 75 114
- MEM: 70 245
- UX: 93 589
Konektivita telefonu je slušná, Realme nabídne Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, NFC, USB OTG, data lze provozovat na kterékoliv SIM. Zamrzí absence 5G, chybějící infraport zamrzí výrazně méně, zvýšenou odolnost asi nikdo nečeká.



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Čtečka otisků prstů integrovaná do hlavního vypínače si zapamatuje až pět otisků. Reaguje rychle, chybných čtení je zanedbatelné minimum. Při odemykání otiskem lze volit mezi stisknutím hlavního vypínače a pouhým dotykem. Telefon lze odemykat i pomocí obličeje, rychlost i úspěšnost je srovnatelná s otiskem prstu.




Čtečka otisků prstů
Baterie s kapacitou 5 000 mAh zvládne telefon pohánět i při intenzivnějším používání dva dny. Velmi nároční uživatelé nejspíš sáhnou po nabíječce již v průběhu druhého dne, s běžným používání budete druhý den končit s více než dostatečnou rezervou. S dodávanou 18W nabíječkou telefon nabijete z nuly do 100 % za zhruba dvě a čtvrt hodiny.
Software
Přizpůsobí se i nejnáročnějším. Nad Androidem 11 pracuje nadstavba Realme UI 2.0, která rozšiřuje možnosti systému o slušnou porci dodatečných funkcí a nastavení. Prostředí je odladěno dobře, telefon reaguje svižně, nezpomaluje se, a to ani při intenzivnějším multitaskingu.




Informace o systému • Plocha • Poslední spuštěné aplikace• Hlavní nabídka
V prostředí máte na výběr mezi hlavní nabídkou, případně můžete mít všechny aplikace rovnou na plochách. Plochy nemohou být prázdné, upravit můžete velikost mřížky, telefon lze probouzet poklepáním a při potažení směrem dolů na ploše lze zvolit, zda se zobrazí vyhledávání nebo oznamovací panel.




Oznamovací panel • Úprava přepínačů • Telefon • Zprávy
Oznamovací panel zobrazí šest přepínačů bezdrátových přepínačů, při opětovném potažení pak rovných 16, další jsou připraveny na další stránce. Pořadí i počet můžete upravit, k dispozici jich je rovných 40.




Přizpůsobení
Mezi aplikacemi nepotěší relativně vysoký počet zbytečností, naštěstí většiny se dá zbavit a ušetřit tak necelé dva gigabajty místa. Telefon nabídne poměrně slušné možnosti přizpůsobení, byť je v některých případech na obvyklých místech a je potřeba použít vyhledávání v rámci Nastavení.




Gesta • Pomocná kulička • Chytrý boční panel • Správce telefonu
Vedle funkčních rozšíření a přizpůsobení se nezapomnělo ani na vizuální stránku. Na první pohled výrazně barevné prostředí lze doladit do decentnějšího vzhledu změnou barev, tvarů ikon a velikostí popisků či fonty. K celkovému uživatelskému komfortu nemalou měrou přispívá i solidní výčet podporovaných gest.




Diktafon • Hudební přehrávač • Kompas • Počasí
Fotoaparát
Tři objektivy, ale dva jen do počtu. Segment fotoaparátu vzbuzuje dojem přítomnosti hned čtveřice objektivů, v jednom případě se ale jedná o přisvětlovací diodu. U zbylých tří stojí za zmínku zejména hlavní, 50MPx objektiv, který pořizuje 12,5Mpx snímky, lze ale využít i plného rozlišení. Zbývající dvojice 2MPx Makro a černobílého objektivu plní spíše pomocnou funkci, než aby se předvedla sólo.
Sestavení fotoaparátu Realme 8i:
- Hlavní objektiv: 50 MPx, F1,8
- Makro objektiv: 2 MPx, F2,4
- Černobílý objektiv: 2 MPx, F2,4
V prostředí fotoaparátu najdete několik rychlých voleb u okraje záběru, další pak ve společné nabídce nastavení s volbami pro všechny režimy. Ty vybíráte vodorovným tažením prstu a kromě základního focení a videa si je můžete navolit dle osobních preferencí.






Prostředí a nastavení fotoaparátu
Snímky pořízené telefonem jsou ostré, mají slušně prokreslené detaily a pěkné syté barvy. Přepaly se jim vyhýbají, místy se budete potýkat s mírným šumem. V tmavých oblastech je prokreslení detailů slabší a dochází k jejich slévání. Přestože telefon nedisponuje teleobjektivem, dvojnásobné přiblížení zvládá softwarově velmi slušně.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
Video za fotoaparátem pokulhává. Nabídne pouze základní full HD ve 30 fps, na vyšší snímkovací frekvenci ani 4K se nedostalo. Videa jsou relativně ostrá, prokreslení už je slabší a i barevně na fotky ztrácejí.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Závěr
Realme 8i pořídíte ve variantě 4/64 GB za necelých pět tisíc korun, provedení s dvojnásobným úložištěm je pak o pětistovku dražší. Telefon za danou cenovku nabídne solidní výbavu, postrádá však výraznější prvky, kterými by se odlišil od konkurence. Displej s vyšší obnovovací frekvencí potěší, v celkové součtu je to ale málo, obzvlášť když Realme nabídne srovnatelného sourozence 8 5G. Jeho displej zvládne sice jen 90 Hz, má ale i 5G a k dostání je i varianta s 6 GB RAM, kterou model 8i postrádá. Cenový rozdíl přitom není až tak výrazný.


Realme 8i rozhodně není špatný telefon. Má slušný výkon, kvalitní displej, dobrou výdrž a nadprůměrný fotoaparát, ztrácí ale u videa, neumí 5G a kromě vyšší obnovovací frekvence displeje postrádá výraznějších předností. Jeho cenovka není nikterak přehnaná a pokud vám zvolený mix funkcí vyhovuje, odvede dobrou službu. I s jen nepatrným příplatkem ale můžete jinde dostat víc.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,5 mm, 194 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G96 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 3 299 Kč až 5 490 Kč
|
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 8,5 mm, 185 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 700 5G (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 3 169 Kč až 5 490 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,3 mm, 179 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 678 (8× Krait 460, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Realme 8i je slušně vybaveným zástupcem nižší střední třídy. Nabídne vyvážený mix funkcí, slušný výkon, solidní výdrž a nadprůměrné fotky, hlavně však vsází na velmi povedený 120Hz displej. Ztrácí v průměrném videu a postrádá podporu sítí 5G.
Plusy:
- 120Hz displej
- Solidní výdrž
- Nadprůměrné fotky
- Slušný výkon
- Slot na tři karty
Minusy:
- Bez 5G
- Chybí notifikační dioda
- Video pouze ve full HD
- Chybí širokoúhlý objektiv
- Zcela bez vyšší odolnosti
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium