Plusy
- Zaujme designem
- Rychlý displej
- Solidní hlavní foťák
- Vylepšené prostředí
- Kvalitní selfie
Minusy
- Vystouplý a ne příliš pohledný modul s fotoaparáty
- Horší širokáč a makro
- Slabší video
Telefony okolo sedmi osmi tisíc jsou velmi oblíbenou třídou, a proto vždy narazí na velmi tvrdou konkurenci. Co tedy má telefon nabídnout, aby se odlišil? 5G už je poměrně standardní funkcí, displej s rychlou odezvou také. Opět to je vzhled, podobně naceněné telefony totiž bývají velmi často nudné placky a designové hrátky se většinou začínají odehrávat až v mírně vyšší třídě telefonů. Když pomineme méně výraznou černou variantu, zelená a modrá jsou úchvatné, protože mění odlesky podle úhlu dopadu světla a malé třpytky vypadají velmi efektně.
Představení telefonu:
Telefon se prodává ve dvou paměťových konfiguracích 6/128 GB a 8/128 GB za 7 000, respektive 8 000 Kč. To jim vymezuje konkurenci na Xiaomi 11 Lite 5G NE za 8 000 Kč, Xiaomi Redmi Note 10 Pro 6GB/128GB za 8 000 Kč a například i Motorolu Moto G60 6GB/128GB za 6 000 Kč. Všechny telefony si jsou relativně podobné a často mezi nimi může rozhodovat jen uživatelská preference v některé oblasti.
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,5 mm, 195 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 412, 400 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G (8× Kryo 660, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Realme 9 Pro si přečtěte na následujících listech.
Design
Třpytí se, dokud neumastíte záda. Na modré variantě telefonu, kterou jsme my měli k testování, nejvíce uchvátí provedení zad přístroje. Jsou totiž pokryta malými třpytkami, které reagují na různé natočení mobilu vůči světlu. Tedy při naklápění se lesknou stále jiné třpytky. To je velmi působivé a k tomu ještě záda velmi efektně odrážejí světelné paprsky. Osobně mi to při správném naklopení připomíná galaxii s hvězdami okolo středového kotouče černé díry.
Zadní plastový kryt telefonu je zhotoven z několika vrstev, které vytvářejí optické efekty. Polovina zad je modrá, druhá přechází do oranžové. Nejlépe je tento efekt pozorovatelný na přímém slunci, kdy se telefon přebarví kompletně do oranžova, po schování do stínu se zase vrátí ke své převládající modré.
Na fotkách to není vidět, ale na zádech telefonu jsou drobné třpytky
Záda jsou jsou celkem náchylná na otisky prstů, což lehce kazí dojem z efektů popsaných výše. Materiály sice nejsou prémiové, ale telefon díky nápaditému designu a zřejmě kovovému rámečku působí dráže, než kolik udává jeho skutečná cena. K dokonalosti v rámci své třídy by mohlo Realme ještě lépe navrhnout modul s fotoaparáty, má celkem fádní odstín modré a k tomu vyčnívá ze zad a samotné čočky fotoaparátů jsou ještě více vystouplé.
Telefon je jinak standardní. Do střední ruky padne dobře a jedinou, spíše osobní, výtku mám k pozici dvojice tlačítek hlasitosti, jež se nachází na levé hraně přímo naproti vypínacímu tlačítku – někdy se mi při snaze vypnout telefon podaří zároveň zmáčknout i tlačítko pro snížení hlasitosti, což vyfotí screenshot obrazovky. Pokud máte podobný úchop telefonu, občasně se vám to asi také přihodí.
Slot pojme dvě SIM, nebo SIM a paměťovou kartu
Z dalších prvků telefonu zde máme na spodní hraně USB-C konektor a 3,5mm sluchátkový konektor, vedle se nachází i výdech reproduktoru a hlavní mikrofon. Zdířka na SIM a rozšiřitelné úložiště se nachází nahoře na levé hraně.
Software
Barvičky a přehlednější ikony. Telefon již disponuje novější verzí svého prostředí realme UI ve verzi 3.0. Hlavní změny jsou v designu, například položky v menu mají nové, hezčí a barevnější ikonky. Některé položky byly přejmenovány a drobně se změnila struktura nastavení. V roletce s nastavením mě upoutala možnost „Výstup médií“, kterou lze volit, jak se bude přehrávat zvuk, případně obraz. Nemám druhý telefon s dřívější verzi prostředí na přímé porovnání a z funkčního hlediska mě nic necvrnklo do nosu.
Základní uživatelské prostředí
Dříve jsme k recenzování dostávali telefony s předinstalovaným softwarem pro asijský trh, což už se nějakou chvíli neděje. To znamená, že se Realme mnohem více soustředí na náš trh a celkově mu telefony přizpůsobuje. Také se vylepšily některé zavádějící překlady položek v menu, což hodnotíme velmi kladně, protože se k nim Realme vrátilo po poměrně dlouhé době a zlepšila se přehlednost a navigace v systému.
Nově mnohem barevnější menu
Z hlediska odezvy je systém velmi responzivní a netrápí jej třeba záseky. Je také velmi solidně přednastavený pro uživatele, takže není potřeba toho spoustu měnit. Celkově se tedy povedl a k tomu máme i drobná, ale znatelná vylepšení od předchozích verzí, aniž by přibyly jiné problémy.
Podrobnější položky v menu
Hardware
Nižší výkon, nižší teploty. V takto naceněném telefonu nemůžeme očekávat nějaký super výkonný čipset, konkrétně se musíme spokojit s 6nm Snapdragonem 695 5G. Oproti výkonnějším čipsetům při běžném používání telefonu vyloženě rozdíl nepoznáte, maximálně se tento čipset bude méně zahřívat. Nižší výkon lze pocítit až při extrémně náročných aplikacích nebo hrách.
Antutu V9.3.3
- Celkové skóre: 403 794 bodů
- CPU: 127 051 bodů
- GPU: 100 158 bodů
- MEM: 63 401 bodů
- UX: 113 184 bodů
Tyto úvahy potrhují i čísla z AnTuTu, skóre přes 400 000 je na polovině špičkových čipsetů. Dále se telefon při testu téměř nezahřál – jeho teplota se zvýšila jen o 2,4 °C. Je obecným trendem, že méně výkonné čipsety se nejen méně přehřívají, ale jsou i více vyladěné na spotřebu.
Výdrž
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas, SIM): 11 hodin 27 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas, 60 Hz, světlý režim, SIM): 17 hodin 40 minut
- Doba nabíjení (0 – 100 %): 70 minut
- Doba nabíjení (15 – 90 %): 49 minut
Co se testů spotřeby týká, telefon obstál solidně, i když s ohledem na video by mohl mít lepší výsledky. Při praktickém používání zvládl vydržet i dva dny bez zásuvky, ale bude hodně záležet na používání. Nabíjení je solidně rychlé a přiměřené ceně telefonu.
Rychlost úložiště – AndroBench:
- Sekvenční čtení: 498 MB/s
- Sekvenční zápis: 201 MB/s
- Náhodné čtení: 171 MB/s (43 670 IOPS)
- Náhodný zápis: 151 MB/s (38 792 IOPS)
Na mobilu se nachází pouze jeden hlasitý reproduktor, tedy zvuk je pouze mono. Kvalita je mírně nižší, středy jsou příliš hlasité, a to do té míry, že telefon někdy nepříjemně rezonuje a basy nejsou přítomny. Na druhou stranu reproduktor umí být velmi hlučný a mobil má i sluchátkový konektor, což jsou dvě významná pluska.
Fotoaparát
Na svou třídu lehký nadprůměr. Fotografické schopnosti každého telefonu jsou relativní, musí se porovnávat s konkurencí a většinou platí přímá úměra mezi cenou a kvalitou fotek. Také se dá spolehnout na fakt, že telefony okolo 5 000 Kč jsou velmi špatné a až okolo sedmi tisíc se dá sehnat něco rozumně fotografujícího, přitom do deseti tisíc není žádná jistota skvělých fotek. Realme 9 Pro není žádný převratný fotící telefon, ale v porovnání s ostatními není až tak velký propadák, dokonce jeho hlavní snímač je solidně použitelný.
Sestavení fotoaparátů:
- 64Mpx hlavní foťák, přepočtené ohnisko 26 mm, úhel záběru 78.6 °, clona F/1,8
- 8Mpx širokáč, přepočtené ohnisko 16 mm, úhel záběru 119 °, clona F/2,2, 1/4"
- 2Mpx makro, clona F/2,4
- 16Mpx přední foťák, přepočtené ohnisko 26 mm, clona F/2,1
Rozhraní aplikace foťáku je zcela standardní, má několik režimů: Noční scéna, Video, Fotografie (výchozí), portrét, 64M a Další obsahující například Ultra Makro, Pro nebo Panorama. V prvních třech režimech je možné přepínat mezi širokoúhlým fotoaparátem a hlavním foťákem: bez přiblížení (fotka má 16 Mpx, protože jsou čtyři pixely složeny do jednoho) a s 2× bezztrátovým přiblížením.
Prostředí aplikace fotoaparátu
Porovnání: širokáč (na výšku), hlavní fotoaparát, dvojnásobný zoom
Hlavní fotoaparát má velmi rozumnou optickou kvalitu. Obstojí v protisvětle, ve scénách s náročným kontrastem či přímým světlem a v noci není až tak náchylný na odlesky, což je typický problém. Večer umí přijatelné fotky, i když ve větší tmě již tápe. K dokonalosti má daleko, na fotkách lze vidět zrno šumu nebo chybějící detaily po odšumu, někdy i chromatickou aberaci. Jenže detaily jsou i přes tyto problémy na velmi solidní úrovni a překvapivě to platí i pro dvojnásobné digitální přiblížení v dobrém světle.
Ukázkové snímky z hlavního fotoaparátu, některé jsou s dvojnásobným přiblížení,
Širokoúhlý foťák není až tak kvalitní, což není v této třídě mobilů nic nového. Trpí na spoustu chyb a v noci je v zásadě nepoužitelný. Před den má přijatelnou kvalitu, ale více mu dělají problémy kontrastní scény, rozpadá se mu kresba a fotky raději vůbec nepřibližujte.
Ukázkové snímky ze širokáče
Makro je na hranici použitelnosti. Zvládne vyšší poměr přiblížení než hlavní foťák při digitálním zoomu (ostří blíže) a v tomto ohledu poskytne i lepší detaily. Nicméně celková kvalita není vysoká a problémem jsou například méně saturované barvy, šum nebo chybějící detaily po odšumu. Na použitelné fotky je potřeba dobré světlo, jinak nemá smysl makro používat. Je navíc schované až v záložce „další“.
Ukázkové makro snímky
Selfie foťák je velmi detailní, dokonce až tak, že i v mírně nepříznivém světle může zvýraznit všechny nedokonalosti vaší pokožky. Z fotografického hlediska to však hodnotím velmi kladně a vždy lze použít filtry nebo líčidla. Pro milovníky selfie je tento telefon velmi dobrý, solidní je i v horším světle. Video je rozumně kvalitní, i když někdy se zdá při pohybu roztřepané a předměty mohou mít rozmazané hrany. Vzhledem k čipsetu je maximální kvalitou Full HD při 30 snímcích za vteřinu.
Ukázkové video:
Celkově se ani zdaleka nejedná o kvalitní foťák, pokročilým fotografům neumožní ani focení do RAWu. Ale ve své třídě zklame méně než konkurence, což je milé překvapení. Netrpí na tolik běžné odlesky (i když snížený kontrast okolo světelného zdroje je znatelný) a detaily fotek hlavního foťáku jsou relativně nadprůměrné.
Závěr
Většina telefonů okolo sedmi tisíc ztroskotá na výkonech fotoaparátů. Když zde říkám, že Realme 9 Pro není propadák, je to velmi povzbudivé hodnocení. Fotky jsem porovnával s Realme GT Master Edition nebo Xiaomi 11 Lite 5G NE a dnes testovaný mobil jednoznačně předvádí univerzálně nejcelistvější výkon. Nemá ani žádnou výraznou slabinu a nemám důvod jej nedoporučit, naopak mi byl asi tři týdny velmi dobrým společníkem.
Podobným telefon s důrazem na design je Xiaomi 11 Lite 5G NE nyní se prodávající za 8 000 Kč, avšak s vlastními problémy. Redmi Note 10 Pro 6GB/128GB stojí 8 000 Kč. Pokud byste chtěli zalovit v levnějších vodách, Motorola Moto G60 6GB/128GB za 6 000 Kč má solidní výbavu a například velkou baterii.
Cena telefonu v době recenze: 7 000, respektive 8 000 Kč (6/128 GB a 8/128 GB).
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,5 mm, 195 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 412, 400 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G (8× Kryo 660, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Konkurence:
|
| rozměry a hmotnost: 161 × 76 × 6,0 mm, 158 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 2 400 × 1 080, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: ? mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 778G (8× Cortex-A78, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 77 × 8,1 mm, 193 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 732G (8× Kryo 470, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 170 × 76 × 9,8 mm, 225 g displej: 6,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 460, 395 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 732G (8× Kryo 470, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Po všech stránkách vyvážený telefon bez výrazné slabiny. Pokud hledáte solidní mobil v této cenové kategorii, tento mohu doporučit.
Plusy:
- Nápaditý vzhled
- Displej s rychlou odezvou
- Nepřehřívá se
- Vylepšení uživatelské prostředí
- Solidní hlavní foťák
- Kvalitní selfie
- Sluchátkový konektor
Minusy:
- Vystouplý a ne příliš pohledný modul s fotoaparáty
- Méně kvalitní širokáč a makro
- Pouze mono hlasitý reproduktor
- Jen Full HD 30p video
- Někomu může chybět OLED
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium