Plusy
- Nadprůměrný fotoaparát
- Slušná výdrž
- Originální design
- Kvalitní displej
- DualSIM + paměťovka
Minusy
- Horší ergonomie
- Bez 5G
- Android 11
- Slabší video
- Chybí širokoúhlý objektiv
Realme C35 rozšiřuje portfolio značky v nižší střední třídě po boku svých sourozenců. Od nich, ale i od konkurence se odlišuje zejména designem a barvou, parametrově nijak výrazně nevybočuje ze svého segmentu. Co ztrácí na chybějících funkcích, dohání vizuální stránkou. Tenhle telefon rozhodně nesplývá s davem.
Realme C35 nabízí dostatečnou porci výkonu v kombinaci s povedeným displejem, slušnou výdrží a kvalitním fotoaparátem a vše balí do méně tradičních tvarů. Postrádá 5G i vyšší obnovovací frekvenci displeje a ani funkční nabídka nepatří mezi nejbohatší, své příznivce si ale i díky rozumně nastavené cenovce určitě najde.
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,1 mm, 189 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 408, 400 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 4 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 64 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Unisoc Tiger T616 (8× Cortex-A75, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Realme C35 si přečtěte na následujících listech.
Design
Jako iPhone. Realme C35 ukazuje, že i v silné konkurenci nižší střední třídy se dá odlišit i poměrně jednoduchým krokem. Parametrově jsou si telefony hodně podobné, nabízí se tedy vydat se odlišnou cestou na poli designu, třeba jako Realme u tohoto modelu.
Originální designové pojetí vynikne hlavně u zelené varianty telefonu
Namísto zaoblených hran má telefon rovné boky, obdobně jako třeba poslední generace iPhonů. Zařízení tak bez většího úsilí dokážete postavit na rovné podložce a vizuálně ho hned odlišíte od ostatních. Drobnou vadou na kráse je o něco horší ergonomie, hrany nejsou přímo ostré, že by se zařezávaly do dlaně, ve srovnání s obvyklým zaobleným provedením je však úchop méně pohodlný.
Ostré hrany ubírají na uživatelském komfortu
Pokud chcete vystoupit z řady ještě více, zvolte zelenou barevnou variantu. Černá je usedlejší, světle pistáciová rozhodně nepatří mezi běžně používaná barevná provedení. Konstrukce je sice plastová, nic jí to ale neubírá na tuhosti.
Boky telefonu a šuplíček na trojici karet
Hlavní vypínač najdete kousek nad středem pravého boku. Sídlí v nepatrné prohlubni a integruje v sobě čtečku otisků prstů. Hmatové odlišení by mohlo být výraznější jako u regulace hlasitosti sídlící ve stejné výšce na protější straně. Všechna tlačítka kladou přiměřený odpor a poskytují zřetelnou zpětnou vazbu.
Veškeré konektory se přesunuly na spodní stranu
Šuplíček na karty sídlí nad regulací hlasitosti až u samého rohu telefonu. Kromě dvojice nanoSIM můžete osadit ještě paměťovou microSD kartu o velikosti až 1 TB. Horní strana zůstala prázdná, spodní pak hostí konektor sluchátek, mikrofon USB-C a hlasitý reproduktor.
Vystupující segment fotoaparátu s trojicí čoček
Segment fotoaparátu v levém horním rohu zad hostí trojici čoček, které nepatrně vystupují nad již vyvýšený segment fotoaparátu obsahující i přisvětlovací diodu. Plastová zadní strana je lesklá, otisky prstů na ní ale téměř neulpívají.
Balení telefonu pouze s nejnutnějším příslušenstvím
Balení telefonu je poměrně úsporné, kromě zařízení obsahuje dokumentaci, USB kabel a 18W nabíječku. Na displeji je již z výroby nalepena ochranná fólie, na sluchátka ani ochranný obal se bohužel nedostalo.
Displej
Solidní zobrazovací jednotka, byť bez vyšší obnovovací frekvence. Displej má relativně úzké rámečky, na horní straně počítejte s drobným kapkovitým výřezem na čelní kamerku a ve spodní části s výraznější bradou. Na 6,6“ úhlopříčce nabídne IPS panel rozlišení 1 080 × 2 408, široké pozorovací úhly, slušné barvy a dostatečný jas. Čitelnost na slunci je bezproblémová a přestože postrádá vyšší obnovovací frekvenci, svou práci zastane bez zaváhání.
Velký kvalitní displej plní svou funkci s přehledem,
vyšší obnovovací frekvenci ale nečekejte
Práci zobrazovací jednotky můžete nastavit hned v několik směrech. Nechybí filtr modrého světla, úprava kontrastu, teploty barev, u videí můžete zapnout jasnější a živější barvy. Displej lze zapínat i vypínat dvojitým poklepáním.
Nastavení displeje • Filtr modrého světla • Barvy • Video
Při výběru navigace v telefonu volíte mezi gesty a tlačítky, u nichž lze kromě standardní třítlačítkové varianty (Zpět, Domů, Poslední spuštěné aplikace) zvolit alternativu s prohozenými krajními tlačítky. Obě provedení pak můžete doplnit o čtvrté tlačítko, které zobrazí oznamovací panel.
Zamykání poklepáním • Odemykání poklepáním • Navigace • Tlačítka
Hardware
Výkonově postačuje, rekordy neláme, zato vydrží. Osmijádrový procesor Unisoc T616 spolupracuje se 4 GB RAM, z nichž je po startu dostupná více než polovina. V případě úložiště můžete vybírat mezi testovaným provedením se 64 GB a dvojnásobnou alternativou, cenový rozdíl je tu pouze 400 korun. Po prvním spuštění bylo obsazených 11 GB, po aktualizaci všech aplikací a jedné systémové se obsazený prostor vyšplhal na necelých 15 GB. Odinstalováním nepotřebných aplikací lze ušetřit až 1,3 GB.
Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Přestože na papíře nepatří Realme mezi srovnatelnou konkurencí mezi nejvýkonnější, v praxi dokáže držet krok s každodenními úkoly. Při intenzivnějším multitaskingu mezi více aplikacemi možná narazíte na častější ukončování těch na pozadí, jinak si ale telefon poradí i s náročnými hrami. U některých bude nutné snížit nastavení detailů, pořád se ale jedná o slušný uživatelský zážitek.
Výsledky benchmarku AnTuTu 9.3.8:
- celkové skóre: 224 936
- CPU: 71 251
- GPU: 25 064
- MEM: 65 448
- UX: 63 173
Telefon bohužel nepodporuje 5G, vystačit musíte s LTE, které lze provozovat na kterékoliv z vložených SIM. Nechybí Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC ani USB OTG či reverzní dobíjení, s vyšší odolností se nepočítá, stejně tak zapomeňte na bezdrátové dobíjení.
LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Čtečka otisků prstů integrovaná do hlavního vypínače si zapamatuje až pět otisků, pracuje rychle a s naprosto zanedbatelnou chybovostí. Telefon bohužel nenabídne detailnější nastavení, odemkne se již po přiložení prstu na čtečku (konkurence umí i alternativu, kdy je nutné stisknout hlavní vypínač). Telefon lze odemykat i obličejem se srovnatelnou rychlostí a úspěšností, zde lze vybrat, zda po odemknutí přejít rovnou na plochy nebo má telefon zůstat na obrazovce uzamčení.
Čtečka otisků prstů
Odemykání obličejem
Baterie s kapacitou 5 000 mAh zvládne telefon pohánět při běžném používání dva dny, při intenzivnějším využívání se přihlásí o přísun energie v průběhu druhého dne. Naopak méně náročnější uživatelé by se mohli přiblížit i třídenní výdrži. S dodávanou 18W nabíječkou dobijete telefon z nuly za necelé dvě hodiny.
Software
Není pro hračičky. V telefonu pracuje starší Android 11 s nadstavbou Realme UI. Prostředí je odladěné dobře, zařízení reaguje svižně, nezasekává se, nemá ani sklony ke zpomalování. Místy narazíte na drobné nedodělky v lokalizaci, výčet doplňkových funkcí neohromí, to důležité ale telefon umí.
Informace o systému • Aktualizace • Telefon • Zprávy
Veškeré aplikace najdete v hlavní nabídce, alternativní zobrazení se všemi aplikacemi přímo na plochách Realme neumí. Plochy nemohou být prázdné a hlavní je vždy ta nejvíce vlevo. V oznamovacím panelu se lze najednou zobrazit až 16 přepínačů (další se pak zobrazí po vodorovném přejetí prstu), k dispozici jich máte 25 a upravit můžete i jejich pořadí.
Plocha • Hlavní nabídka • Poslední spuštěné aplikace • Oznamovací panel
Telefon by nemusel obsahovat po aplikační stránce tolik zbytečností (Booking.com, Amazon, Amazon Music, Facebook, LinkedIn, Prime Video a PUBG Mobile Gift Box), naštěstí je můžete všechny odinstalovat. Nad rámec běžné výbavy od Googlu nabídne Realme kompas, diktafon, hudební přehrávač a počasí.
Nastavení přepínačů• Gesta • Chytrý pohyb • Kapesní režim
Realme nabídne i podporu gest. Displej lze zapínat i vypínat poklepáním, v kombinaci s odemykáním obličejem se hodí automatické zapnutí displeje při zvednutí telefonu, nechybí obvyklá gesta pro práci s hovory. Konkurence bývá štědřejší a nezapomíná ani na vizuální motivy či detailnější nastavení zamykací obrazovky (ambientní režim), na které se u Realme nedostalo.
Kompas • Diktafon • Počasí • Nastavení
Funkční nabídka modelu C35 není nejbohatší, možná narazíte na drobnosti, které vám budou chybět, rozhodně se ale nejedná ani o základ zcela prostý jakýchkoliv vylepšení. Systém by mohl nabídnout více gest, více možností přizpůsobení, ne každý ale má potřebu procházet dlouhé podnabídky a pilovat systém do posledního detailu. A takovým uživatelům Realme nabídne víc než dost.
Fotoaparát
Za velmi dobrými fotkami video výrazně pokulhává. Segment fotoaparátu se skládá z trojice čoček. Hlavní 50MPx objektiv pořizuje 12,5MPx snímky (telefon umí i plné rozlišení), sekunduje mu pak dvojice doplňkových 2MPx objektivů (makro a černobílý objektiv).
Sestavení fotoaparátu Realme C35:
- Hlavní objektiv: 50 MPx, F1,8
- Makro objektiv: 2 MPx, F2,4
- Černobílý objektiv: 2 MPx, F2,8
- Selfie kamera: 8 MPx, F2,0
V prostředí fotoaprátu najdete vše na obvyklých místech. Několik přepínačů u horního okraje, další volby pak v seznamu nastavení, které je specifické pro každý režim. Mezi těmi se pak přepínáte vodorovným přejetím prstu.
Prostředí a nastavení fotoaparátu
Telefon fotí velmi slušně, zvládne pěkné ostré snímky s prokreslenými detaily, barevně věrné, nevyhnete se ale šumu a občasným přepalům. Za dobrých světelných podmínek ale podává nadprůměrné výkony a vyrovná se hráčům s cenovkou o polovinu vyšší.
Ukázkové fotografie:
Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
Zatímco statické snímky příjemně překvapily, video je spíše zklamáním. Maximem je tu full HD ve 30 fps a jeho kvalita za fotkami výrazně pokulhává. Videa by mohla být ostřejší, chybí jim prokreslení detailů a barvy by mohly být živější. Největším problémem je poměrně časté přeostřování, které již tak slabému výkonu rozhodně nepřidá. V roli kamery berte Realme spíše jako nouzové řešení.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Závěr
Realme C35 pořídíte ve variantě 4/64 GB za 4 400 korun, vybavenější verze 4/128 GB vás přijde o čtyři sta dráž. Pokud od telefonu nebudete očekávat nereálné výkony, bude více než obstojným společníkem. Boduje originálním designem (zejména v zeleném provedení), který se ale podepisuje na nepatrně horší ergonomii. Výkonově postačuje, má solidní displej, slušnou výdrž a dobře fotí. Postrádá podporu 5G, vyšší obnovovací frekvenci displeje a výčet funkcí a možnosti přizpůsobení by mohly být bohatší.
Pokud při výběru telefonu řešíte každou stokorunu, Realme C35 rozhodně nebudou vyhozené peníze. Jestliže se ale můžete o trochu víc odvázat, najdete vybavenější modely i v portfoliu tohoto výrobce (8i a 8 5G). Ne každý ale vybírá jen podle parametrů a vizuální stránka je přesně tím, čím bude C35 bodovat.
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,1 mm, 189 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 408, 400 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 4 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 64 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Unisoc Tiger T616 (8× Cortex-A75, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,5 mm, 194 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G96 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 8,5 mm, 185 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 700 5G (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Realme C35 boduje v nižší střední třídě originálním designem, nadprůměrným fotoaparátem a solidní výdrží. Podává slušné výsledky z hlediska poměru cena/výkon, za menší příplatek ale můžete jinde dostat víc, byť v méně slušivém obalu.
Plusy:
- Nadprůměrný fotoaparát
- Slušná výdrž
- Originální design
- Kvalitní displej
- DualSIM + paměťovka
Minusy:
- Horší ergonomie
- Bez 5G
- Android 11
- Slabší video
- Chybí širokoúhlý objektiv
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium