Plusy
- Skvělý výkon
- Rychlé nabíjení
- Výborný AMOLED displej
- Přívětivá cena
- Konektivita v čele s 5G
Minusy
- Horší fotoaparáty
- Nedosahuje kvalit (dražších) vlajkových lodí od jiných výrobců
- Slabší výdrž baterie
- Nemá nontifikační diodu
Realme GT 5G je vážným konkurentem střední i vyšší třídy telefonů. Jedná se totiž o vlajkovou loď se vším všudy za 12 990 Kč. S touto cenou to je výrazně nejlevnější mobil se Snapdragonem 888, což ocení zejména hráči. Ale telefon zaujme i zajímavým designem, 5G, skvělou konektivitou, výborným AMOLED displejem či rychlonabíjením a přitom nemá žádnou výraznou slabinu.
Skutečná konkurence Realme GT začíná na ceně okolo 18 000 Kč, což je dost na to, že telefon v základní paměťové variantě 8 + 128 GB stojí 12 999 Kč a vyšší variantě 12 + 256 GB potom 14 499 Kč. V této cenové relaci se nacházejí například OnePlus 8T 8 + 128 GB s horším procesorem za necelých 13 000 Kč. To samé včetně cenovky se dá říct o Xiaomi Mi 10T Pro 8 + 128 GB. Se stále snižující se cenou nyní již pod 16 000 Kč může být zajímavá i loňská vlajková loď Samsungu – Galaxy S20+.
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 73 × 9,1 mm, 187 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 7 950 Kč až 12 238 Kč
|
Celou recenzi Realme GT si přečtěte na následujících listech.
Design
Praktický luxus. I když se design telefonu s výrazným skleněným pruhem na zádech nemusí líbit každému, Realme vystoupilo z řady a s extravagantním prvkem je rozpoznatelné na první pohled. Hlavně u žluté varianty Realme skvěle vyvážilo agresivitu a eleganci. Pozor, modrá varianta má záda konstrukčně řešena jinak – jsou celá skleněná a při naklápění vytváří elegantní světelné odlesky.
Telefon zdárně kombinuje tři luxusní materiály – pokovený rámeček, skleněný pruh a imitaci koženky. Hlavně koženka na zádech je opravdu praktická, protože tolik neklouže ve zpocené ruce a na rozdíl od skla na ní neulpívají otisky prstů. To se sice nedá říct o lesklém skleněném pruhu, nicméně díky jeho černé barvě otisky prstů nejsou příliš viditelné.




S rozměry 159 × 73 × 9,1 mm a hmotností 187 g telefon dobře padne do ruky
Výbornou zprávou je úplná konektivita − na spodní straně telefonu nalezneme USB-C port i 3,5mm jack. Mimo ně se tam nacházejí i hlavní reproduktor a mikrofon, jehož doprovází dvojník na horní hraně telefonu.
Ovládací prvky jsou na telefonu tradiční vypínací tlačítko umístěné na pravé hraně. Na té levé se nachází dvojice tlačítek pro snižování a zvyšování hlasitosti a kousek nad nimi i slot pro dvě nanoSIM karty (bez místa pro rozšiřující paměťový slot).




Konektorová výbava je standardní, jen chybí slot na SD karty
Modul s fotoaparáty je na zadní straně mírně vystouplý, ale ne natolik, aby se telefon houpal na stole nebo aby překážel při běžném používáním. Jeho součástí jsou tři fotoaparáty a dvoubarevný LED blesk. Přední selfie kamerka je jako průstřel umístěná v horním levém rohu.
Displej
Osvědčený OLED. Když se v parametrech telefonu píše v kolonce displej „OLED“, většinou to předznamenává výbornou kvalitu. Nekonečný kontrast, opravdová černá a k tomu typicky vysoký maximální jas a rychlá obnovovací frekvence.



Displej je chloubou telefonu, zabírá 86 % přední plochy
Přesně to platí i u testovaného Realme GT. Jeho 120Hz, 6.43“ Super AMOLED displej s rozlišením 1080 × 2400 px je s jasem 650 nitů skvělý na přímém slunci, v noci zbytečně nesvítí. Navíc pokrývá sRGB gamut, což jej v kombinaci s HDR10+ činí vhodným ke sledování filmů či veškerého multimediálního obsahu.
Hlavně hráče zaujme až 360Hz frekvence snímání doteků na displeji, což sníží latence mezi dotekem a jeho zaznamenáním a přenesením třeba do hry.



Nastavení displeje, přepínání obnovovací je skryto hluboko v menu
Pro delší výdrž baterie je vhodné využívat tmavý režim a automatické přepínání mezi 60Hz a 120Hz obnovovací frekvencí displeje. K dispozici je always-on režim umožňující neustále zobrazovat informace při vypnutém telefonu s minimální spotřebou.
Hardware
Skoro špičkový výkon a zcela špičkové nabíjení. Díky procesoru Qualcomm Snapdragon 888 se telefon řadí mezi špičku, tomu napomáhá i maximum 12 GB paměti RAM (byť my jsme testovali 8GB variantu, jež je také dostatečná). Z tohoto pohledu je telefon zajímavý i pro hráče s omezenějším rozpočtem.
Antutu V9.0.12
- Celkové skóre: 786 832 bodů
- CPU: 206 544 bodů
- GPU: 307 834 bodů
- MEM: 113 503 bodů
- UX: 158 951 bodů
Z výsledků je patrná slabší paměť, ale i celkově nižší výkon než další telefon se Snapdragonem 888. Dále telefon snižuje výkon kvůli vysokým teplotám, takže je s tím potřeba počítat hlavně při dlouhodobém hraní. Obdobně to je s rychlostí úložiště, také jsou velmi dobré, ale na top modely nestačí.
Rychlost úložiště – AndroBench:
- Sekvenční čtení: 1 582 MB/s
- Sekvenční zápis: 733 MB/s
- Náhodné čtení: 236 MB/s (60 460 IOPS)
- Náhodný zápis: 246 MB/s (62 922 IOPS)
Testy výdrže jsou lehce rozpačité, protože přes solidní výsledek při přehrávání videa je spotřeba u procházení webů horší. Telefon umí zvládnout dva dny používání, ale ne s takovým přehledem jako modely s větší kapacitou baterie nebo s lepší optimalizací. Naprosto skvělá je doba nabíjení - s 65W adaptérem máte za půl hodiny sto procent, což je paráda.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 18 hodin 27 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas, 60 Hz, světlý režim): 11 hodin 33 minut
- Doba nabíjení (0 – 100 %): 33 minut
- Doba nabíjení (15 – 90 %): 22 minut
Telefon má jeden výdech hlasitého reproduktoru, nicméně pro vytvoření stereo efektu využívá služeb telefonního repráku. Při bedlivém poslechu lze mezi oběma zvukovými výstupy rozpoznat drobné rozdíly, jež se zvýrazňují při změně polohy, protože hlavní reproduktor je na hraně, zatímco ten telefonní směřuje dopředu. Obecně hlasité hudbě chybí basy a slévají se tóny u středních výšek. Je skvělé, že Realme má dnes tak často vynechávaný sluchátkový konektor.
Software
Stabilní prostředí. Zvlášť když má displej 120Hz obnovovací frekvenci, je potřeba, aby bylo prostředí telefonu dobře odladěné. To Realme splňuje na jedničku, žádné animace nedělají potíže a reakce telefonu jsou příkladné.




Základní uživatelské prostředí
Nastavení vychází z Androidu a nadstavba Realme UI v2.0 umožňuje dobré možnosti přizpůsobení od stavové roletky až po always-on displej. V páru případech mě zarazilo umístění některých položek v menu nebo potřeba před přečtením flash disku zapnout funkci Připojení OTG s popiskem „Automaticky vypnout při nečinnosti delší než 10 minut.“ To je zavádějící, protože z toho není jasné, zdali se tím zapíná OTG nebo jeho automatické vypínání − navíc − kde se potom vypíná jeho automatické vypínání?




Stavová roletka a náhled přecházení mezi aplikacemi
Někoho mohou iritovat předinstalované aplikace jako například Agoda, což je rezervační platforma pro ubytování v hotelech hlavně v Asii. Dále se v telefonu již při zapnutí nachází pár her, sociální sítě či Netflix. Naštěstí jdou tyto aplikace odinstalovat, pokud je nebudete využívat.




Nastavení a stav úložiště při prvním zapnutí
V rychlém nastavení v notifikační liště zcela chybí přepínač obnovovací frekvence telefonu. To je celkem škoda, protože se dá nastavit pouze celkem hluboko v menu, což nepotěší nikoho, kdo si to rád sám přepíná třeba pro vybalancování spotřeby.
Fotoaparát
Zkrátka nekonzistentní. I přes několik vychytávek zahrnující umělou inteligenci či noční mód se nedá říct, že by telefon jednoznačně vynikal. Má několik slabin projevujících se hlavně v kresbě vzdálených objektů, částečně zbytečný makro objektiv nebo špatně zvládá protisvětlo. Celkově však jeho slabiny nejsou až tak viditelné bez detailnějšího zkoumání fotek.
Sestavení fotoaparátů:
- 64Mpx hlavní foťák, přepočtené ohnisko 26 mm, úhel záběru 78.6 °, clona F/1,8
- 8Mpx širokáč, přepočtené ohnisko 15,7 mm, úhel záběru 119 °, clona F/2,3
- 2Mpx makro, přepočtené ohnisko 22 mm, úhel záběru 88,8 °, clona F/2,4
- 16Mpx přední foťák, úhel záběru 78 °, clona F/2,5
Rozhraní aplikace foťáku je zcela standardní, má několik režimů: Noční scéna, Video, Fotografie (výchozí), portrét, 64M a Další obsahující například Ultra Makro, Expert nebo Panorama. V prvních třech režimech je možné přepínat mezi širokoúhlým fotoaparátem a hlavním foťákem: bez přiblížení (fotka má 16 Mpx, protože jsou čtyři pixely složeny do jednoho), s 2× bezztrátovým přiblížením a 5× ztrátovým přiblížením.








Prostředí aplikace fotoaparátu
Noční režim skládá několik fotek do jedné a často dokáže vykouzlit opravdu zázraky a velmi kvalitní snímky, i když je potřeba velmi pevného postoje či dobře zapřených rukou při focení kvůli delším časům expozice. Režim Expert nabídne pokročilé možnosti jako ukládání do RAWu a ukazuje expoziční parametry.




Podrobné nastavení je poměrně strohé
Hlavní foťák na první pohled fotí zcela běžné snímky, nicméně po podrobném prozkoumání je patrné, že na vzdálených objektech zcela chybí kresba, a naopak je na nich patrný šum. Software telefonu se to snaží napravit silným zvýšením kontrastu, což vede ke ztrátě detailů a vytvoření „olejomalby“ na základě těch páru informací, které fotoaparát zachytil.

Výřez: vlevo surový obraz bez úprav, vpravo po zásazích telefonu


RAW bez zásahů vlevo, vpravo JPEG s úpravami přímo z telefonu
Fotky je možné přiblížit – dvojnásobně bezztrátově a pětinásobně ztrátově. Dvojnásobné přiblížení je rozumně kvalitní, i když po zkoumání se na něm objevuje více problémů než bez přiblížení. Pětinásobný zoom už není moc kvalitní a všechny detaily vznikají právě silným přidáním kontrastu. Výsledné fotky však bez zvětšení nevypadají až tak špatně. Navíc právě toto 5× zvětšení je ideální jako makro objektiv namísto speciálního makro objektivu, který za moc nestojí.




Srovnání - zleva: širokoúhlý foťák a 1×, 2× a 5× zoom hlavního fotoaparátu
Protože fotky z výchozího režimu mají rozlišení 16 Mpx, telefon nabízí ještě mód 64M, který využívá všech pixelů senzoru. Takto vyfocené fotky nemají o moc detailů než ty 16Mpx, ale ještě k tomu na ukázaném srovnání v levé části fotky lze vidět podivné artefakty. Vypadají, jako by telefony skládal výslednou fotku z více snímků, ale zcela se mu to nepodařilo.


Vlevo běžné 16Mpx rozlišené, vpravo 64 Mpx
Pochválit musím noční režim. Při pevné ruce dokáže telefon vytvořit opravdu dobré snímky. Pro porovnání úplně vlevo je fotka z ruky na ISO 10 800, která má překvapivě hodně detailů. Obecně se tedy dá říct, že hlavní foťák je hodně dobrý za noci. Jeho větším problémem, jež se právě při nižším okolním osvětlením projevuje, je náchylnost na protisvětlo.



Noční režim se osvědčil (první dvě fotky), poslední je focena na automatiku
Širokáč není moc kvalitní – trpí na většinu optických vad – zkreslení, chromatickou aberaci, ztrátu kontrastu v protisvětle a nemá ani moc dobrou kresbu, takže postrádá detaily. I když musím připustit, že díky chytrým algoritmům Nočního režimu jsou takto focení fotky přijatelné. Doporučil bych však v noci používat hlavní fotoaparát.



'
Širokáč v praxi
Dvoumegapixelový snímač makra bych osobně nedoporučoval používat. Nízké rozlišení v kombinaci se špatným dynamickým rozsahem či minimálními detaily dnes nikoho neokouzlí. Namísto něj bych používal hlavní fotoaparát s 5× přiblížením – s ním dosáhnete mnohem lepší výsledky.





První čtyři fotky jsou z dedikovaného makro objektivu, poslední z hlavního s 5× zoomem
Z dalších režimů bych vyzdvihl selfie kamerku, která je velmi kvalitní, poradí si i v ne zcela dokonalých světelných podmínkách. Pouze bych doporučil vypnout všechna zkrášlení (na snímku se silou 30 %), protože spíše ničí kvalitu snímku, než aby pomáhala. Panorama je také seskládané s menšími defekty a rozumně kvalitní.


Panorama a selfie
Video je standardní, nicméně špatný výkon objektivu v protisvětle má vliv i na ostření (to nedokáže rozeznat jednotlivé prvky na scéně, takže na ně neumí ani zaostřit). Tohle je však extrémní případ, který se mi povedl spíše dílem náhody.
Závěr
Realme GT je obtížné nedoporučit, protože se jedná o vlajkovou loď s velmi dobrou cenou. Je si však potřeba uvědomit, že výrobce telefon nedotuje a někde se zkrátka šetřit muselo. A kde? Asi bude nejjednodušší říct, že se nešetřilo na procesoru, displeji a nabíjení. A dále se stačí pozorně dívat a zjistíte, že vlajkové lodě mají lepší foťáky, více vydrží na jedno nabití, o něco lépe hrají, méně se zahřívají atd. A to jsou všechno drobné ústupky nízké ceně.
Doporučení koupě tohoto telefonu tedy doprovází i lehké upozornění, že drahé vlajkové lodě konkurence toho nabídnou více, respektive nabídnou něco na první pohled podobného, ale ve vyšší kvalitě. Pokud však máte omezený rozpočet, konkurence v podobě OnePlus 8T nebo Xiaomi Mi 10T Pro toho o moc více nenabídne, má však jiné klady a výhody, jež ale někoho mohou přesvědčit.
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 74 × 8,4 mm, 188 g displej: 6,6", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: |
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 76 × 9,3 mm, 218 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 74 × 7,8 mm, 186 g displej: 6,7", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 200, 524 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Samsung Exynos 990 (8× Exynos M4, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (4 320 × 7 680), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Za danou cenu velmi dobrý telefon se skvělým výkonem. I když je Realme GT 5G vlajkovou lodí, s jeho cenou přicházejí i kompromisy, které jiné vlajkové lodě dělat nemusí.
Plusy:
- Cena
- Snapdragon 888
- 120Hz AMOLED displej
- Rychlé nabíjení
- Design
- Focení v noci
- 3,5mm jack
Minusy:
- Horší výdrž na jedno nabití oproti konkurenci
- Pro někoho příliš odvážný design
- Horší fotoaparáty
- Spíše zbytečný makro foťák
- Chybí rozšiřující slot na paměti
- Přehřívání a snižování výkonu
- Absentující notifikační dioda
- Pouze jeden hlasitý reproduktor
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium