Plusy
- Design
- Rychlé nabíjení
- 120Hz OLED displej
- Rozumná výdrž
- Příjemný a pevný úchop
Minusy
- Výkon všech fotoaparátů v protisvětle a ve špatných světelných podmínkách
- Slabý širokáč i makro
- Absence notifikační diody
- Nemá paměťový slot
Realme GT Master Edition je odvozen od dostupné vlajkové lodi Realme GT 5G. Na první pohled vypadají oba telefony podobně a mají téměř identické parametry. Toto zdání ale klame, jeden příklad za všechny – hlavní fotoaparát má v obou případech rozlišení 64 Mpx, jenže za touto číslovkou se ve skutečnosti skrývají nejen dva odlišné senzory, ale i objektivy. Dostane i tato odlehčená verze naše doporučení jako v případě vlajkové lodě?
Vzhledem k odlišnostem se změnila i cenovka a konkurence. Jako první porovnání se nabízí Redmi Note 10 Pro, protože jak si ukážeme později, telefony mají podobné přednosti i slabiny. Parametrově srovnatelným telefonem od konkurence je Xiaomi Mi 11 Lite 5G nebo Vivo Y72 5G, a to vše v cenové relaci pod deset tisíc korun.
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 74 × 8,0 mm, 174 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 778G (8× Cortex-A78, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 6 489 Kč až 10 246 Kč
|
Celou recenzi Realme GT Master Edition si přečtěte na dalších listech.
Design
Designovka, ale praktická. Telefon dostal dokonce designérské ocenění. Ano, vypadá jako kufr a stejně takovou podobu má i zadní kryt. Nás těší praktický a ekologický materiál, který nejenže neklouže v ruce, ale díky horizontálním pruhům se velmi dobře drží.
Realme GT Master Edition získal ocenění iF Design Award. Telefon, jehož záda připomínají kufr, navrhl známý japonský průmyslový designér Naoto Fukasawa, který svůj záměr popisuje slovy: „Chtěl jsem navrhnout telefon pro všechny lidi. A zejména ty, kteří jsou pozitivní, aktivní a plní života.“



Mobil je možné kromě šedé pořídit i v dalších třech barvách – Luna White, Cosmos Black a Daybreak Blue.
Nemáme tu sice přehršel kovů, skel a jiného luxusu, ale to telefonu vůbec neškodí, a naopak má čím zaujmout. Pokud bychom na designu měli najít nějakou nedokonalost, potom bychom měli zmínit, že telefon tímto velmi mírně vyrostl do tloušťky a je otázkou, jak dlouho vydrží gravírované nápisy na zádech přístroje.



Výbornou zprávou je úplná konektivita − na spodní straně telefonu nalezneme USB-C port i 3,5mm jack. Mimo ně se tam nacházejí i hlavní reproduktor a mikrofon, jehož doprovází dvojník na horní hraně telefonu.
Ovládací prvky jsou na telefonu tradiční vypínací tlačítko umístěné na pravé hraně. Na té levé se nachází dvojice tlačítek pro snižování a zvyšování hlasitosti a kousek nad nimi i slot pro dvě nanoSIM karty (bez místa pro rozšiřující paměťový slot).



Hardware
Rychlé nabíjení, pomalé vybíjení. Snapdragon 888 se dnes dává do všech hodně výkonných telefonů, ale přináší s sebou i několik podstatných nevýhod jako přehřívání nebo snížená výdrž na jedno nabití. Proto v této oblasti a s ohledem na cenovku můžeme jednoduše prominout jeho absenci a náhradu v podobě Snapdragonu 778G 5G. Ten dostačuje výkonem, ale nabídne i lepší provozní vlastnosti.
Antutu V9.1.3
- Celkové skóre: 516 869 bodů
- CPU: 161 736 bodů
- GPU: 157 580 bodů
- MEM: 88 274 bodů
- UX: 109 279 bodů
Výsledky Antutu tedy nedosahují na Snapdragon 888, ale v praxi kromě nejnáročnějších her není vidět zásadní rozdíl.
Rychlost úložiště – AndroBench:
- Sekvenční čtení: 963 MB/s
- Sekvenční zápis: 761 MB/s
- Náhodné čtení: 213 MB/s (54 659 IOPS)
- Náhodný zápis: 243 MB/s (62 299 IOPS)
Při pohledu na čísla výdrže a nabíjení, Realme GT ME je na tom lépe než vlajkové GT i přes menší baterii s 4300 mAh a i přes testování se SIM kartou, jež zkracuje výdrž. Obecně zde máme telefon, který při rozumném vytížení zvládne dva dny bez nabíječky, i když jej lze při troše snahy vybít i za jeden den. Skvělé je rychlé nabíjení, po půlhodině je telefon na 100 %, paráda.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas, SIM): 18 hodin 23 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas, 60 Hz, světlý režim, SIM): 12 hodin 4 minuty
- Doba nabíjení (0 – 100 %): 32 minut
- Doba nabíjení (15 – 90 %): 22 minut
Co se zvuku týče, telefon nabídne jen jeden hlasitý reproduktor na spodní hraně a neumí fígl se stereoefektem díky zapojení reproduktoru používaném při hovorech. Zvuk má rozumnou kvalitu, i když basy nejsou příliš výrazné a velmi záleží na poloze telefonu a odrazu zvukových vln.
Fotoaparát
Kamenem úrazu je protisvětlo. Zatímco vlajková loď Realme GT 5G byla ohledně focení takovou rozumnou střední třídou, u ME výrobce šetřil a velmi se mu to vymstilo. Jakékoli protisvětlo působí všem foťákům zásadní problémy. A může se jednat o slunce v záběru (či i mírně mimo něj), pouliční lampy či obecně velmi silné zdroje světla a nejhůře na tmavém pozadí. To způsobuje ztrátu kontrastu, odlesky a v nejhorších případech foťáky ani nedokážou zaostřit.
Sestavení fotoaparátů:
- 64Mpx hlavní foťák, přepočtené ohnisko 25 mm, clona F/1,8
- 8Mpx širokáč, přepočtené ohnisko 15,7 mm, úhel záběru 119 °, clona F/2,3
- 2Mpx makro, přepočtené ohnisko 22 mm, úhel záběru 88,8 °, clona F/2,4
- 32Mpx přední foťák, úhel záběru 78 °, clona F/2,4
Rozhraní aplikace foťáku je zcela standardní, má několik režimů: Noční scéna, Video, Fotografie (výchozí), portrét, 64M a Další obsahující například Ultra Makro, Expert, Ulice nebo Panorama. V prvních třech režimech je možné přepínat mezi širokoúhlým fotoaparátem a hlavním foťákem: bez přiblížení (fotka má 16 Mpx, protože jsou čtyři pixely složeny do jednoho), s 2× bezztrátovým přiblížením a 5× ztrátovým přiblížením.







Prostředí aplikace fotoaparátu
Nejhorší situace s ohledem na problematické protisvětlo je v noci. Pochopitelně bez jakéhokoli světla jsou snímky nepoužitelné, bohužel jsou fotky velmi špatné i se světly v záběru. Je okolo nich mlha a často z nich vycházejí paprsky světla. Největším problémem je, že tímto trpí i hlavní fotoaparát, jehož kvalitu si výrobci většinou ohlídají. Ten je totiž typicky jediný dobře použitelný právě pro zhoršené světelné podmínky, což zde neplatí.








Od nejširokoúhlejšího po nejpřiblíženějšího: v noci jsou výsledky bídné
Ve dne se s mobilem dá fotit, ale problémem je slunce. U širokoúhlého objektivu se mu vyhýbá velmi špatně, u toho hlavního to lze, ale velmi to omezuje kompozici. Oblíbené focení v protisvětle zde v podstatě není možné, resp. nedává vzhledem ke kvalitě výsledku smysl. A v případě širokoúhlého foťáku se občas stane, že celý snímek je zašuměný a velmi nekvalitní; není však patrné, co tento problém způsobuje.




Slunce je problematické
Aby kritiky nebylo málo, makro objektiv je příliš širokoúhlý a dost nekvalitní. Jako u vlajkového Realme GT 5G bych i zde doporučil použít 5× zvětšení hlavního objektivu, jež přinese o třídu lepší, i když ne ideální výsledky.




První snímek z dedikovaného makra, další tři z 5× přiblížení nabídnou lepší zvětšení
Jestli můžeme fotoaparáty za něco pochválit, je to přítomnost možnosti focení do RAWu, což ocení především pokročilejší fotografové. Reálně se ale nedá očekávat, že si fotograf-nadšenec pořídí právě tento telefon, protože ani v postprodukci se výše popsané problémy dokonale nedají opravit.




Srovnání ohnisek
V podmínkách, kdy je obloha zatažená, jsou fotky v rozumné kvalitě. Obdobně se dá hovořit o podmínkách, kdy je slunce v zádech.






Telefon při podmínkách s minimálním protisvětlem
Selfie fotoaparát je možná nejlepším foťákem celého telefonu, má velmi dobré detaily, ale v protisvětle je stejně špatný jako všechny ostatní snímače. Paradoxně má vyšší rozlišení a větší senzorovou plochu než u vlajkového Relme GT, kvalitativně tam rozdíly nejsou, ale obě selfie kamerky jsou velmi dobré.


Video také není nejkvalitnější. Kromě nižšího kontrastu a ne zrovna ideální expozice při švenkování lze vidět podivné artefakty na kontrastních hranách.
Ukázkové video:
Závěr
Je obrovská škoda, že si Realme nedalo větší pozor na fotoaparáty, protože jinak by se jednalo o skvělý telefon hodný jednoznačného doporučení. Takto jsou dojmy velmi rozporuplné a doporučení bez pochyb si zaslouží pouze pro ty, kdo s ním nechtějí moc fotit a nahrávat videa – najde se vůbec někdo takový? A zde se dostaneme k porovnání s Redmi Note 10 Pro zmíněném v úvodu, protože oba telefony mají skvělý poměr cena/výkon, ale vše kazí fotoaparáty.
Pokud tedy telefon zvažujete, nejprve si projděte snímky nafocené tímto telefonem a sami si řekněte, zdali jsou pro vás kvalitativně dostačující. Pokud ano, telefon kupte; pokud nikoli, podívejte se po konkurenci. Ta typicky nabídne podobné specifikace, ale chybí rychlé nabíjení. Xiaomi Mi 11 Lite 5G bude asi nejlepší náhradou.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 77 × 8,1 mm, 193 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 732G (8× Kryo 470, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 5 150 Kč až 5 180 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 76 × 6,8 mm, 159 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 250 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 780G (8× Cortex-A78, 2 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 8 790 Kč až 9 987 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 8,5 mm, 193 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 408, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 700 5G (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 5 990 Kč až 8 032 Kč
|
Verdikt: Skvělý telefon po všech stránkách kromě fotoaparátů, kde se povedl snad jen selfie snímač.
Plusy:
- Nápaditý design
- Rychlé nabíjení
- Dobrá výdrž na baterii
- Skvělý OLED displej
- Telefon se dobře drží v ruce
- Rozumná selfie kamerka
- Má 3,5mm jack
- Responzivní prostředí
Minusy:
- Hlavní fotoaparát má velmi špatné výsledky v protisvětle
- Tragický širokáč
- Špatně navržené makro
- Chybí rozšiřující paměťový slot
- Absence notifikační diody
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium