Plusy
- Kvalitní zpracování a originální design
- Dostatek výkonu, odladěné prostředí
- Folie na displeji, pouzdro a 150W adaptér v balení
- Spolehlivá čtečka otisků, 360° NFC a stereo reproduktory
- Kvalitní zobrazovací panel s frekvencí obnovy 120 Hz
Minusy
- Absence slotu na paměťové karty
- Chybí bezdrátové dobíjení a zvýšená odolnost
- Slabší výsledky fotoaparátu
- Zbytečně předinstalované aplikace
- Nelogická nadstavba, hluboko utopené položky
Se sportovně skloněným fontem na prodejním balení a s bílými závodními pruhy na modrém podkladu přichází i na český trh novinka se zajímavým prvenstvím. Nejedná se o další přírůstek s emblémem ST automobilky Ford (i když dle výrobce se jedná o odkaz na „epické soupeření dvou automobilek v jednom z nejstarších vytrvalostních závodů během 60. let minulého století“), ale o novinku značky Realme stojící na samém vrcholu vyšší třídy a nenápadně pokukující, kolik ještě zbývá do společnosti vlajkových lodí. Dnes testovaný smartphone Realme GT Neo 3 si s sebou nese unikát v podobě 150W dobíjení. Na kolik si dokáže obhájit svoji cenovku bez mála 17 tisíc korun a zda dokáže náročného zákazníka uspokojit i v jiných oblastech, to napoví dnešní recenze.
Realme GT Neo 3 lze pořídit v modré s bílými pruhy (Nitro Blue), bílé s černými pruhy (Sprint White) nebo čistě černé (Asphalt Black) barevné variantě, přičemž u nás prodávaná konfigurace paměti je 12 GB RAM a 256 GB vnitřního úložiště. Budou však existovat i jiné paměťové varianty a zároveň varianta s dobíjením maximálně 80 W, která bude asi o dva tisíce korun levnější, takže pokud vás telefon nebo tato recenze přesvědčí ke koupi, mějte se na pozoru.
|
| rozměry a hmotnost: 163 × 76 × 8,2 mm, 188 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 412, 394 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Mediatek Dimensity 8100 (8× Cortex-A78, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Realme GT Neo 3 si přečtěte na následujících listech.
Design
Závodník na první pohled. Zepředu smartphone, jako každý jiný, po otočení na záda si ho ale s nikým nespletete. Čelní stranu kryje ochranné sklo Gorilla Glass páté generace, navíc z výroby obohacené o ochrannou fólii. Sklo není nikde narušeno, hovorový reproduktor se ukrývá ve štěrbině nad displejem a selfie kamerka formou průstřelu je ukryta pod sklem přímo uprostřed u horní hrany. Rámečky okolo displeje jsou pak hodně minimalistické, ty po stranách tenčí než zbylá dvojice. Přítomna je také poddisplejová optická čtečka otisků prstů, která je velmi rychlá i přesná, na můj vkus ale umístěná příliš nízko. Senzor přiblížení sousedí s pravou stranou hovorového reproduktoru, senzor okolního osvětlení je potom asi o 5 mm níže, přímo pod displejem.
Realme GT Neo 3 váží 188 gramů při rozměrech 163 × 76 × 8,2 mm.
Rámeček po obvodu přístroje je plastový, avšak celková pevnost telefonu je velmi dobrá. Nikde nic nevrže a telefon nemá tendence se jakkoliv kroutit. Rozhodně kvituji umístění tlačítek, kdy tlačítko zámku se nachází na pravém boku a separátní ovladače hlasitosti na straně pravé. Oboje je na ne zcela malém telefonu velmi dobře dostupné i pro menší ruce. Na horní hraně najdeme sekundární mikrofon a druhý reproduktor hrající ve stereo tandemu, zatímco na hraně spodní se nachází hovorový mikrofon, hlavní hlasitý reproduktor, USB-C konektor a šuplíček na dvojici nanoSIM karet.
Veškeré otvory na těle přístroje se ukryly na horní a spodní hranu. Potěší zejména stereo reproduktory, které nehrají vůbec špatně, jelikož jeden z nich není pouze přebuzené hovorové sluchátko.
Zadní strana je potom vyrobena z mléčného skla a v naší modré variantě takřka nelze vidět ulpívání otisků. Co naopak vidět lze, to je dvojice bílých pruhů evokující rychlost (minimálně nabíjení), ale také jasně bíle svítící logo Realme, slogan Dare to leap a veškeré další recyklační informace, které neuvěřitelně kazí dojem z jinak parádní zadní strany. V levém horním rohu potom vystupuje fotomodul, který obsahuje velkou a ještě trochu více vystupující čočku hlavního fotoaparátu, dále dvě menší čočky a také dvojbarevný LED blesk, v neposlední řadě potom informace o rozlišení hlavního snímače a přítomnosti optické stabilizace i umělé inteligence na palubě.
Tlačítka na bocích přístroje jsou posazena dobře nízko, takže na ně pohodlně dosáhne každý. Škoda ale chybějící odolnosti, přesto, že na šuplíčku na SIM najdeme těsnící gumičku, výrobce tuto vlastnost nikde neuvádí.
Zajímavostí u Realme GT Neo 3 je takzvané 360° NFC, kdy díky přítomnosti více NFC antén po těle je možno telefon přikládat jakoukoliv stranou. Potěšila také přítomnost stereo reproduktorů, které mimochodem nehrají vůbec špatně, s rostoucí hlasitostí se dostavuje jen minimální deformace a oba dva mají rovnocenný projev (plus podporu Dolby Atmos a Hi-Res Audio). Co naopak zamrzí, je absence bezdrátového dobíjení. Respektive, může zamrzet, protože lze-li telefon z nuly na sto procent dobít do patnácti minut, diskomfort v podobě zapojování kabelu asi rádi oželíme. Co už ale oželet nechceme, to je absence jakkoliv zvýšené odolnosti. I když například na šuplíčku pro vložení SIM karet je viditelná těsnící gumička, která by mohla značit nějaký stupeň certifikace odolnosti IP XX, výrobce tuto vlastnost nikde neuvádí.
Detail zadní strany ukazuje, jak na telefonu neuvádět údaje o recyklaci, modelu a výrobci. Proč to tady musí křičet do světa a kazit jinak perfektní dojem, když jiní výrobci to umí udělat nenápadně?
Displej
Výborné pokoukání. Realme GT Neo 3 je osazeno 6,7" AMOLED panelem s rozlišením 1080 × 2412 bodů (jemnost 394 PPI), který v řeči čísel a superlativů nabídne kontrast 5000000:1, podporuje barevný gamut DCI-P3, odchylka barev podle metodiky JNCD je 0,4, maximální obnovovací frekvence je 120 Hz, displej zobrazí 1,07 miliardy barev, plocha displeje zabírá 94,2 % čelní strany a o detailní vykreslování se u výrobce Realme poprvé stará dedikovaný zobrazovací procesor. Řečí koncového uživatele se jedná o displej s výbornými barvami a sytou černou, s výbornou čitelností na slunci a příkladným rozpětím jasu, kde snad jen jeho automatická regulace probíhá vždy se zpožděním.
Základní možnosti nastavení Obrazovky.
Jako vždy u smartphonu a AMOLED displejem jsem i zde jako první věc aktivoval tmavý režim, který zde navíc kromě volby časování či trvalého zapnutí má ještě efekt na tapetu, ikony a další prvky v prostředí. Nechybí režim pro odfiltrování modrého světla s možností nastavení časového rozvrhu, volba třech velikostí zobrazení a pěti velikostí písma, ale také volba mezi Studeným/Výchozím/Teplým podáním barev a také volba mezi Živým/Přirozeným/Profesionálním režimem. Při přehrávání HDR videí lze navíc displej vybudit na ještě vyšší hodnoty jasu.
Takto široce lze personalizovat prostředí u Realme GT Neo 3.
Naštěstí je přítomen i always on displej, zde nazvaný Vždy na displeji. Lze u něj volit, zda má být zobrazen nonstop, plánovaně nebo jen při pohybu telefonu. Jedná se o pokročilejší variantu, která zobrazí nejen čas a datum, ale kromě baterie také veškeré příchozí notifikace, avšak reagovat na ně přímo nijak nelze. Zase jde ale zvolit vlastní styl hodin, případně nějaký jednoduchý obrázek. Sekce přizpůsobení potom kromě výše popsaného obsahuje volbu tapety, stylu i tvaru i velikosti ikon, barev prvků ovládacího prostředí, animace snímání otisků prstů, podobu efektů na okrajích displeje a v neposlední řadě tvar zástupců v liště rychlého nastavení.
Hardware
Rychlost závodních pruhů. Hnacím ústrojím Realme GT Neo 3 je chipset MediaTek Dimensity 8100 5G vyrobený 5nm technologií, který nabídne osm jader (4× Cortex-A78 @2,85 GHz + 4× Cortex-A55 @2 GHz) a grafický akcelerátor Mali-G610. Telefon disponuje 12 GB operační paměti a virtualizovat lze až dalších 7 GB z vnitřního úložiště. Tento „závoďák“ rozhodně nemá problém s nedostatkem výkonu, odladěnost je perfektní a nikde se na nic nečeká. Na špičkový procesor od MediaTeku jsem byl zvědavý a velmi mile mě překvapil.
Výsledky benchmarku AnTuTu v9.4.0:
- Celkové skóre: 826 291 bodů
- CPU: 203 763
- GPU: 314 811
- MEM: 148 776
- UX: 158 941
Vnitřní úložiště s kapacitou 256 GB dále rozšířit nelze a po startu je obsazeno necelých 30 GB, prostoru tedy zbývá dostatek. Výdrž baterie s kapacitou 5000 mAh je u tohoto telefonu naprosto nerelevantní údaj, jelikož s dodávaným adaptérem za pomocí 150W dobíjení lze telefon z nuly na sto dobít za 15 minut. Kdyby to i tak někoho zajímalo, tak klasický jeden den dá Realme GT Neo 3 s přehledem a kdo by se snad bál o přílišné zahřívání při extrémním nabíjení, speciální parní komora uchladí telefon na maximálních 40°C.
A kdo by se bál životnosti baterie, výrobce garantuje, že po 1600 nabíjecích cyklech neklesne kapacita baterie pod 80 %. I přes enormně rychlé nabíjení výrobce nezapomněl přibalit optimalizační procesy pro používání baterie, stejně tak režim pro optimalizované nabíjení přes noc. Trochu mě zamrzel fakt, že ve výchozím stavu je zapnutá lehká optimalizace pohotovostního režimu, v němž telefon dokonce potlačuje oznámení. Toto by si měl sám navolit uživatel. Absentuje zde bezdrátové dobíjení, ale umím si představit, že je považováno za zbytečné, případně že jeho použití brání nějaké konstrukční důvody spojené s rychlým nabíjením.
Z hlediska výkonu se Realme GT Neo 3 nemusí nijak krotit. Pokud byste mu chtěli ještě přidat, lze aktivovat GT režim.
Konektivitu u Realme GT Neo 3 zastupuje Wi-Fi standardů a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.3 a podpora lokačních systémů GPS, GLONASS, Galileo a BeiDou. Podpora 5G sítí je na obou SIM kartách, NFC je zde přítomno s anténami po celém těle přístroje. Jediným konektorem je zde USB-C, chybí zde sluchátkový konektor, podpora FM rádia nebo třeba infraport. Senzory jsou zde zastoupeny akcelerometrem, gyroskopem, senzory přiblížení a okolního osvětlení, magnetickým kompasem a nechybí Hallův senzor pro spolupráci s příslušenstvím.
Software
Poctivé aktualizace. Za dobu testování jsme na telefon obdrželi jednu malou (200 MB) a jednu velkou (3 GB) aktualizaci. Výrobce se, zdá se, o svůj výrobek poctivě stará. Použitým operačním systémem je od rozbalení z krabičky Android 12, bezpečnostní aktualizace k 5. květnu a grafická nadstavba z vlastní dílny se jmenuje Realme UI 3.0. Dle mého názoru se jedná o jednu z uživatelsky přívětivějších nadstaveb, která má hezkou grafiku s možnostmi personalizace a a naopak neuvádí zbytečně moc předinstalovaného balastu (ve srovnání s jinými). Co mi ale vadí, je fakt, že spoustu věcí spolu souvisejících najdete na třech i více různých místech v nastavení, v desátém podmenu. Samozřejmě přehnaně řečeno, ale sdružení souvisejících věcí k sobě tu značně pokulhává.
Takto vypadá Android 12 s grafickou nadstavbou Realme UI 3.0 na Realme GT Neo 3.
Facebook, Amazon Shoping, TikTok, Booking.com a LinkedIn jsou tu zbytečně navíc, výrobce ale přidává i malou porci vlastních aplikací, například Hudbu, Videa, Hry či vlastní nástroje. Pohled na ně najdete v galerii screenshotů na poslední obrazovce. Co se prostředí týče, tak volit lze mezi ikonami na ploše a v menu a ovládáním trojicí tlačítek nebo již zažitými gesty. Mezi standardní zlepšováky ovladatelnosti patří možnost zvednutím probudit, překlopením ztišit, zvednout hovor přiložením k uchu, dvojitým poklepáním nejen probudit a uspat, ale i uzamknout, či potažením po displeji dolů zobrazit přijaté notifikace.
Přizpůsobit lze příznaky u ikony aplikace, jednotlivé ikony ve stavovém pruhu u horní hrany displeje, podobu času i indikace baterie. Mezi další gesta patří při vypnuté obrazovce nakreslením V spuštění svítilny, nakreslením O spuštění fotoaparátu, nakreslením symbolů pro pauzu/předchozí/následující skladbu ovládání hudby, no a dalších sedm připravených tvarů čeká na definování akce z vaší strany.
V prostředí určitě oceníte speciality, jako jsou miniaplikace a další.
Samozřejmostí je gesto pro ovládání jednou rukou, i když v podobě sjetí spodní poloviny mimo displej a horní poloviny na tu spodní (a nikoliv jen zmenšení zobrazení) a novinkou je možnost gestem po straně displeje jen stáhnout ikony na domovské obrazovce níže. Při odemknutí přes otisk, pokud nezvednete prst, lze rovnou spustit vybrané aplikace, stejně jako lze aktivovat chytrý boční panel s rychlými zástupci, které ale nelze navolit dle sebe. Poslední možností navíc jsou miniaplikace, zde nazvané jako Flexibilní okna. Takto lze zobrazit veškeré aplikace, i když jejich ovládání ve zmenšeném režimu nemusí fungovat správně a speciální ovládání je jen u těch, které jsou na to nachystány.
Fotoaparát
U focení už trochu došel dech. Realme GT Neo 3 je vybaveno trojicí fotoaparátů na zadní straně, z nichž 2 Mpx makro snímač rovnou přecházíme, neboť jeho kvalita je nevalná. 8 Mpx širokoúhlý snímač ničím nevyniká, pořizuje čistě průměrné fotky, které jsou za dobrého nasvícení scény poměrně použitelné, ale stačí jen trochu šero a dostaví se všemožné deformace. Obecně snímač trpí na ztrátu ostrosti a slévání barev u krajů a v rozích. Hlavní eso v rukávu je ale 50 Mpx snímač Sony IMX766, který je vybaven optickou stabilizací pro focení a elektronickou pro natáčení videa. Rovněž musíme pochválit za velmi výkonný a dvoubarevný LED blesk.
Parametry fotoaparátů Realme GT Neo 3:
- 50 Mpx hlavní snímač, f/1,88, úhel záběru 84°, ohnisko 23,6 mm, 1/1,56" senzor
- 8 Mpx širokoúhlý snímač, f/2,25, úhel záběru 150°, ohnisko 15,4 mm
- 2 Mpx makro snímač, f/2,4, úhel záběru 89°, ohnisko 21,8 mm
- 16 Mpx selfie kamerka, f/2,45, úhel záběru 82°
Většinu času lze hlavní snímač opravdu pochválit. Produkuje barevně věrné fotografie s dobrým dynamickým rozsahem, slušným množstvím detailů a minimem šumu a různých deformací. Optická stabilizace odvádí perfektní práci, avšak prediktivní ostření pokulhává, protože zde se telefon občas na chvilku zamyslí. Občas ale kombinace aktivní AI i zapnutého HDR vykouzlí snímek, který by se s trochou nadsázky dal označit za olejomalbu, obsahuje totiž veliké plochy nepřirozených odstínů barev a obrovsky ztrácí detaily. Není to nějak časté a neděje se to jen u určitých typů scén, prostě mi ale chyběl pocit spolehnutí se na vždy dobrý výsledek.
Takto vypadá fotoaplikace na Realme GT Neo 3.
Realme se dále chlubí speciálním nočním režimem, který umí rychleji poskládat výslednou fotografii. Příjezd soupravy TGV do Brna v pozdních nočních hodinách dal skvělou možnost fotoaparát vyzkoušet a můj soukromý názor je, že noční snímky jsou rozhodně nadprůměr, ale na noční čáry Huawei nebo Google tedy Realme ani zdaleka nemá. I když čas na jejich pořízení je subjektivně kratší, než u konkurence, možná by se hodilo spíše o fous nižší clonové číslo, než spousta softwarových hrátek.
Ukázkové fotografie:
Více ukázkových fotografií z Realme GT Neo 3 najdete ve Fotogalerii na posledním listu.
Maximem pro pořizování videa je u Realme GT Neo 3 rozlišení 4K při 60 fps. I když konkurence umí nabídnout více, považuji toto v mobilu za více než dostatečné. Zamrzí spíše fakt, že dle webu výrobce elektronická stabilizace obrazu funguje maximálně při Full HD rozlišení a 60 fps, u 4K tak bohužel máte smůlu, což je na výsledku bohužel dost znát. Taky mě překvapilo, jak špatně si telefon poradí s eliminací pazvuků větru v pořizovaném videu, což dokáže zcela zničit zvukovou stopu v celém záznamu. Jinak má video dobré barvy i slušnou úroveň detailů, nijak se netrhá, změna expozice je plynulá a snad jen HDR by mohlo být méně agresivní.
Ukázkové video (4K, 60 fps):
Závěr
Vše je podřízeno rychlosti. Realme GT Neo 3 je jako supersporty ve světě automobilů, vše je často podřízeno rychlosti a na ostatní věci se zapomíná, nebo se upozadí. Zde je důraz na prvotřídní výkon, rychlou obnovovací frekvenci displeje, extrémně rychlé dobíjení, rychlé a odladěné prostředí, ale zbytek zůstává upozaděn. Třeba logika systému a jeho občasná složitost a schizofrenie, fotoaparáty ne zcela odpovídající cenovce či absence některých věcí, jako je zvýšená odolnost či bezdrátové dobíjení, to vše jsou věci, před kterými dostala přednost rychlost. Závodní rychlost, designovým podáním řečeno.
V prodejním balení výrobce nezapomněl na folii na displej a silikonové ochranné pouzdro, 150W adaptér je rovněž přítomen.
Není tu vyloženě něco, co bychom museli kritizovat. Bezdrátové dobíjení sice zamrzí, ale zde má logickou přednost kabel a tak jediným větším selháním zůstává absence odolnosti. Nálepku s cenou bez pár korun 17 000 Kč si tento telefon se světovým prvenstvím na poli dobíjení jistě obhájí, otázkou zůstává, zda je to takový trhák, aby přesvědčil ke koupi. Dovolím si skromně a kvalifikovaně odhadnout, že velká část uživatelů smartphonů stejně nabíjí přes noc, kde je schopnost kompletního dobití za 15 minut zcela nepodstatná, a stejně tak odhaduji, že velká část uživatelů ocení kvalitnější a vyrovnané výsledky na poli fotografií čí stabilizované 4K video, než možnost si párkrát během pár minut doplnit energii.
I přes hromadu pozitiv, kterými jsou především povedený displej s pěknými barvami a obnovovací frekvencí 120 Hz, hromada výkonu, slušná výdrž a bleskové dobíjení, rychlý systém a jeho dobrá odladěnost no a taky pěkné pokoukání, protože telefon je svým způsobem originální i po vzhledové stránce, se všechno ve finále stejně stočí k jedné jediné otázce: Je pro mě 150W dobíjení takový trhák, abych přimhouřil oči u ostatních kategorií, kde u konkurence v této ceně často dostanu mnohem víc?
|
| rozměry a hmotnost: 163 × 76 × 8,2 mm, 188 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 412, 394 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Mediatek Dimensity 8100 (8× Cortex-A78, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 74 × 8,7 mm, 192 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 153 × 70 × 8,2 mm, 176 g displej: 6,3", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 419 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1600|1800 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 870 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 8,2 mm, 189 g displej: 6,7", kapacitní LTPO AMOLED, 1 440 × 3 216, 526 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (8× Cortex-X2, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Realme GT Neo 3 je smartphone, který přináší unikátní 150W dobíjení. Také rychlé prostředí, dostatek výkonu a povedený displej. Zamrzet může chybějící odolnost či kvalita fotoaparátů, která by vzhledem k ceně mohla být vyšší.
Plusy:
- Kvalitní zpracování a originální design
- Velmi dobrý displej s frekvencí 120 Hz
- Slušná výdrž a špičkové 150W dobíjení
- Dostatek výkonu pro jakoukoliv činnost
- Odladěné prostředí s možností personalizace
- Spolehlivá čtečka otisků a 360° NFC
- Kvalitní stereo reproduktory s Dolby Atmos a Hi-Res Audio
- Folie na displeji, silikonové pouzdro a 150W adaptér v balení
Minusy:
- Absence slotu na paměťové karty
- Chybí bezdrátové dobíjení a zvýšená odolnost
- Slabší výsledky na poli fotoaparátů
- Elektronická stabilizace pouze u Full HD videa
- Nelogická nadstavba, položky utopené hluboko v menu
- Zbytečně předinstalované aplikace
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium