Rychlé nabíjení
Výdrž na baterii
Minimální zahřívání
Audio konektor i stereo reproduktory
Nemá 5G
Horší fotoaparáty
Méně kvalitní displej
Nižší výkon
Řada Redmi Note je v portfoliu Xiaomi osvědčená klasika a zároveň synonymum pro relativně slušně vybavané smartphony za rozumnou cenu. S tím, jak řada postupně bobtná o nové modely s minimálními rozdíly ve výbavě, stává se nepřehlednou pro spotřebitele a zároveň zmenšuje manévrovací prostor výrobci. Všechny modely nemají stejnou šanci vyniknout, někde je ústupků víc, místo jednoho dvou výrazných zástupců hrozí mnohačetná přehlídka průměrnosti.
K tomu logicky střední třída svádí. Výrobci nemohou použít nejlepší komponenty, aby cena mohla zůstat přijatelná. Musí najít tu správnou rovnováhu. Někteří výrobci se snaží nabídnout něco navíc, třeba po stránce designu nebo dnes populárního rychlého nabíjení. Jindy ale mobil seskládají z co nejlevnějších součástek, aby ušetřili nebo se zbavili starých komponent, které jim zůstaly na skladě.
Zatím ještě nebudeme předesílat, kterou cestou se vydalo Xiaomi při tvorbě modelu Redmi Note 11 Pro, po přečtení recenze to ovšem bude jasné. Telefon máme v paměťové verzi 6 + 128 GB a v poněkud fádní černé barvě.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,1 mm, 202 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G96 (8× Cortex-A76, 2,1 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Celou recenzi Redmi Note 11 Pro si přečtěte na následujících listech.
Pokračování 2 / 8
Design
S výrazným fotomodulem. Když na recenzování dostaneme telefon v černé variantě, nejenže je těžké vypíchnou nějaký zajímavý designový prvek, ale ještě k tomu mám problémy rozlišit svou tmavou placku od tmavých placek dalších členů rodiny. Redmi Note 11 Pro se mírně odlišuje fotoaparáty, ten hlavní dominuje celému modulu a je ještě více vystouplý. Zbytek snímačů je stále citelně vystouplý nad úrovní zad a mírně klame na pohled. Z dáli se může jevit, že se tam nachází čtyři objektivy, ovšem jeden průzor je pro LED světlo a jeden ze snímačů slouží jen pro měření hloubky ostrosti.



Fotoaparáty vyčnívají ze zad přístroje
Dalším odlišujícím prvkem od podobně naceněných mobilů je čtečka otisků prstů v tlačítku na hraně přístroje. Přestože má telefon OLED displej a tato technologie běžně zahrnuje možnost integraci čtečky, zde se tak nestalo. Důvody mohou být v úspoře nákladů nebo starším typem displeje, k čemuž se dostaneme v další kapitole. Dalšími ovládacími prvky jsou kolébka hlasitosti kousek nad vypínacím tlačítkem, USB-C konektor je na spodní hraně mezi výdechem reproduktoru a slotem na SIM a rozšiřitelnou paměť. Na horní straně mobilu se nachází IR port, výdech reproduktoru a sluchátkový konektor.
Záda přístroje jsou podle specifikací skleněná, ale povrch je velmi matný a otisky prstů se na něm příliš viditelně nezachytávají. Povrch by mohl mít více přilnavosti, ale v ruce neklouže a díky nízkému zahřívání telefonu jsem na problém se zpocenou rukou vůbec nenarazil. Dobrý je ovšem dojem, telefon působí lépe než většina plasťáků za osm tisíc korun.



K telefonu se dodává klasické příslušenství
Mírně iritující je podivný kovový lem okolo selfie kamerky, která je řešená průstřelem v horní části obrazovky. Namísto toho, aby byl foťák nenápadně schovaný, tak se zbytečně ukazuje a ruší jednolitou plochu displeje. Jinak je konstrukce bezproblémová, tlačítka mají na svou třídu hezkou odezvu a nemají ani příliš volné usazení.
Pokračování 3 / 8
Displej
Nekvalitní OLED. Ve svých recenzích si často stěžuji na některé neřesti méně kvalitních OLED displejů, které se ukazují hlavně u levnějších telefonů. Většinou je řeč o špatné pixelové odezvě a překmitech v tmavých odstínech při nízkém jasu. Tento panel k tomu ovšem přidává ještě velmi silný ghosting typicky zahrnující bílou barvu bez ohledu na jas. Takže černý text na bílém pozadí, červený text, dokonce i obrázky jsou při scrolování rozmazané, nejasné a nechávají za sebou závoj.



Displej se ne úplně povedl
Takto problematický OLED displej jsem neviděl ani u levnějších telefonů. Pokud například rádi projíždíte rychle různé feedy a v rychlosti čtete to nejdůležitější, Redmi vám to znatelně ztíží. S vyšší rychlosti scrolování se problém zhoršuje. Jediným řešením je přepnout obnovovací frekvenci displeje na 120 Hz, ale to zase zhorší výdrž na nabití.
Je možné, že Xiaomi sáhlo po nějaké starší verzi OLED (konkrétně jde o Super AMOLED od Samsungu) displeje nebo zvolilo velmi nekvalitní model kvůli ceně. Dále má displej celkem vysoký minimální jas, takže pro noční práci není telefon zcela vyhovující. V tomto momentu už mohlo Xiaomi klidně sáhnout po IPS displeji, který by nenadělal tolik problémů.





Samozřejmě displej má své kvality jako vysoký maximální jas, nekonečnou černou a nezdá se, že by měl vysoký odběr energie. Pokud nejste citliví na rychlou odezvu a ghosting, možná výše popsané obtíže nezaznamenáte a nebudou vás při používání telefonu rušit. Stejně tak tyto vady mohou vystavit telefonu stopku.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Solidní Mediatek. Většina mobilů nemusí mít ani nejvýkonnější Snapdragon, dokonce ani výkonný Snapdragon. Při běžném používání telefonu středí třídy nepoznáte, který čipset se v něm nachází. U her narazíte na první rozdíly a u těch velmi náročných her (ideálně, pokud jste při jejich hraní zvyklí na určitý čipset) dokážete odhadnout výkon. Když jsem tedy začal telefon používat, méně výkonný čipset jsem neodhadl podle responzivity při hraní, ale podle nízkého zahřívání a pomalého úbytku procent baterie.
Antutu V9.3.5
- Celkové skóre: 323 936 bodů
- CPU: 85 498 bodů
- GPU: 81 236 bodů
- MEM: 61 703 bodů
- UX: 95 499 bodů
S tímto čipsetem nikdy nebudete bořit rekordy v AnTuTu, ale co do praktického používání pocítíte spíše klady. Tento konkrétní čipset ovšem má jednu nevýhodu, a to absenci 5G modulu. Telefony v podobné cenové relaci jej už mívají a je škoda, že Xiaomi jej nepoužilo. Ale proto existuje dražší model, který jej už má.
Rychlost úložiště – AndroBench:
- Sekvenční čtení: 515 MB/s
- Sekvenční zápis: 480 MB/s
- Náhodné čtení: 220 MB/s (56 317 IOPS)
- Náhodný zápis: 230 MB/s (58 937 IOPS)
Konektivita u telefonu není ideální. Ohledně GPS mi přišlo, že telefon se na volném prostranství umí velmi rychle chytnout a zobrazit polohu. Na druhou stranu ve ztížených podmínkách, například ve vlaku, kde běžně není s GPS problém, mobil odmítal dlouho zobrazit přesnou polohu. V zastavěné oblasti byl často velmi nepřesný a neustále měnil polohu, ovšem stále špatně. To jsou ale běžné útrapy s levnějšími telefony.
Výdrž:
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas, 60 Hz, světlý režim, SIM): 20 hodin 29 minut
- Doba nabíjení (0 – 100 %): 53 minut
- Doba nabíjení (15 – 90 %): 35 minut
Výdrž mobilu je poměrně dobrá díky nenáročnému čipsetu. Bez problémů vydržíte na baterii dva dny, klidně jsem šel při normálním dni spát se 70 % baterie. V našem testu mobil dovedl surfovat na webu přes dvacet hodin, s menším jasem by vydržel i den. Skvělá je i rychlost nabíjení, díky v této třídě nadstandardnímu výkonu 67 W máte do hodiny vystaráno.
Pokračování 5 / 8
Software
Složité, ale detailní prostředí. Nadstavba MIUI často budí rozruch, někomu vyhovují její bohaté možnosti přizpůsobení, jiný si stěžuje na nepřehlednost. Co má klasický Android v jedné položce menu, Xiaomi má ve dvou. Některá nastavení jsou jinde, avšak dobře poslouží vyhledávání.





MIUI
Zajímavá je už vysouvací roletka. Xiaomi zde odlišuje potáhnutí z levé strany (notifikace) a pravé strany (nastavení). To je navrženo velmi netradičně, ale prakticky. Dominuje mu čtveřice velkých přepínačů mobilních dat, WiFi, BT a svítilny. Následuje šestice běžných kruhových přepínačů a posunutím dolů jich je viditelných více. Dole je nastavení jasu displeje. Nejčastěji používané položky jsou tedy hezky nahoře a jednoduše přístupné.




Menu a možnosti nastavení
Xiaomi tradičně přidává alternativy googlovských základních aplikací, takže se některé zdvojují. Klasikou jsou předinstalované sociální sítě jako Facebook, TikTok, LinkedIn, dále třeba Twitch či Netflix. Tedy nic vyloženě zbytečného.




Uživatelské prostředí lze dobře přizpůsobit
Dobré nastavení telefonu se pozná tak, že telefon po prvním spuštění nemusíte hned celý přenastavovat, což Xiaomi splnilo. Samozřejmě spousta toho lze změnit, ať už jde o Centrum ovládání, tedy onu stahovací roletku, která lze přepnout na klasickou. Spravovat lze podrobně i oznámení, navigaci lze namísto tlačítek provádět gesty a můžete si i přehodit tlačítka zpět a menu. Každý si tak najde to své.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Šedý průměr. Co se focení týče, telefony Xiaomi ze střední třídy vypadají všechny hodně podobně. Mají solidní hlavní foťák a k němu jeden až dva spíše horší; navíc fotky procházejí velmi zvláštní softwarovou úpravou, po níž tráva nevypadá jako tráva a listí na stromech jako listí. Snímky jsou sice použitelné a na první pohled vypadají v pořádku, ale po přiblížení, na velké televizi nebo při podrobnějším zkoumání se začnou projevovat nekvality senzorů i zpracování.
Parametry snímačů:
- 108 Mpx hlavní fotoaparát, f/1,9, 26 mm, 1/1.52", 0,7 µm, PDAF
- 8 Mpx širokáč, f/2,2, 118˚
- 2 Mpx makro, f/2,4
- 16 Mpx, f/2,5, 1/3.06", 1,0 µm
Stručně shrnuto, aplikace fotoaparátu je zcela standardní a makro je tentokrát k nalezení v rozšířeném nastavení v režimu Fotoaparát, jinak se v ní zorientujete raz dva. Rychlé přepínání režimů PRO, Video, Fotografie, Portrét a Více je dole. Nad touto lištou je v základním režimu přepínání objektivů a nahoře se nachází podrobnější nastavení. Režim PRO ukazuje volbu expozičních hodnot a umožňuje fotit do RAWu. Ve Více jsou režimy pro konkrétní situace, kreativní módy, ale i filmové efekty; nechybí ani plnohodnotný 108Mpx režim.








Prostředí aplikace fotoaparátu



Porovnání: širokáč, hlavní foťák, jeho 2× zoom
Hlavní snímač má v dobrém světle rozumné výsledky, ale stačí jen zatažená obloha a kvalita se značně snižuje. Někdy vypadají fotky jako pohybově rozmazané, ale jen v určitých částech obrazovky, detaily jsou zašuměné, vše v dáli se zdá být pokryto podivným zrnem a detaily absentují. V noci je i tento foťák na hranici použitelnosti, v minimálním osvětlení jej asi už nebudete chtít vůbec použít. Problém je i s dvojnásobným digitálním přiblížením, to v podstatě nemá žádnou kvalitu a vůbec jej nedoporučuji používat ani za dobrého světla. Pochválit musím za minimální odlesky.
















Ukázkové snímky z hlavního fotoaparátu, vč. 2× digitálního zoomu
Širokáč trpí na spoustu optických chyb jako zkreslení, chromatická aberace nebo ztráta detailů na okrajích snímků. Softwarové úpravy jsou zde mírně slabší, takže scéna vypadá přirozeněji, ale kvůli nižšímu rozlišení jsou detaily jen na blízkých objektech, v dáli absentují a navíc se tam slévají detaily a na vytvořených jednolitých plochách je viditelné podivné zrno. Pokud tento foťák chcete používat, čiňte tak jen za dobrých světelných podmínek a na ne příliš kontrastních scénách. V noci je foťák nepoužitelný a trpí na výrazné odlesky.








Ukázkové snímky ze širokáče
Makro má klasický 2Mpx senzor. Fotky umí vypadat obstojně, ale reálně postrádají detaily, snímač má velmi špatný dynamický rozsah a problémem je i krátká ostřicí vzdálenost. Objektiv postrádá autofokus a je pevně zaostřeno na vzdálenost mezi dvěma a třemi centimetry. To značně omezuje možnosti fotografa na focení detailů a neumožní mu mírně poodstoupit a zachytit scénu ve větším celku, takže kompoziční možnosti jsou minimální.




Ukázkové makro snímky
Selfie mají na první pohled dobrou kvalitu, pokud snímky přiblížíte, narazíte na podivné zrno v souvislosti se softwarovým přeostřením fotky. V horším světle jsou snímky stále použitelné, ale z fotografického hlediska mají spoustu problémů. Když se na to podívám z hlediska porovnání s dalšími foťáky telefonu, možná bych i přes tuto kritiku označil selfie za nejlepší foťák. Video z mobilu má maximální rozlišení Full HD při 30 sn./s. Je rozumně kvalitní a škoda, že mobil nezvládá aspoň 60 snímků za vteřinu.
Ukázkové video:
Celkově Xiaomi s tímto telefonem nepřekvapilo ani nepotěšilo. Makro a širokáč mají velmi omezené možnosti použití, hlavní foťák má několik podstatných problémů a rozumně kvalitní je jen selfie kamera. V této cenové třídě však nelze očekávat zázraky a další telefony nebudou výrazně lepší, ale některé mohou mít o trochu lepší. Testované Xiaomi tedy zapadá do průměru třídy, možná je malinko pod ním.
Pokračování 7 / 8
Závěr
Xiaomi s mobilem Redmi Note 11 Pro budí dojem, že někde ve skladu našlo spousty starších součástek a rozhodlo se z nich postavit telefon. Displej, čipset, fotoaparáty, na tom všem jsme našli nějaký nedostatek. Jediným výrazným nadstandardním prvkem je rychlé nabíjení s výkonem 67 W, většina podobně naceněných telefonů se pohybuje nabíjecím výkonem okolo 35 W.

Telefon si tedy naše přímé doporučení ke koupi nezaslouží, ovšem nelze od koupě ani odrazovat. Své kvality mobil má a uživatelům s určitým požadavky poslouží velmi dobře. Ostatním bych doporučil poohlédnout se po konkurenčních přístrojích.
Nedávno testovaný Realme 9 Pro stojí o pětistovku méně a je mnohem povedenější. Oblíbené Poco X3 Pro s 8 / 256 GB se Snapdragonem 860 za sedm tisíc korun. Ze stáje Samsungu se nabízí Galaxy A32 5G ve verzi 4 / 128 GB opět za tuto cenu.
Cena v době testování: 7 990 Kč
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,1 mm, 202 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G96 (8× Cortex-A76, 2,1 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Konkurenční telefony:
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,5 mm, 195 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 412, 400 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G (8× Kryo 660, 2,2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,4 mm, 215 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 160 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 860 (8× Kryo 485, 3,0 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 9,1 mm, 205 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 720 (8× Cortex-A76, 2,0 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Telefon má mnoho kompromisů. Pozitivně vyznívá jen výdrž a rychlé nabíjení. V této cenové třídě jsou lepší možnosti.
Plusy:
- Rychlé nabíjení
- Dobrá výdrž na jedno nabití
- Telefon si drží nízké teploty
- Audio konektor i stereo
- Solidní vzhled
- Decentní selfie
Minusy:
- Nekvalitní displej
- Horší fotoaparáty
- Nemá 5G
- Čtečka otisků není v displeji
- Nižší výkon
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně